Miles Morales sa vracia s ďalšou kapitolou oskarovej pavúčej ságy, Spider-Man: Cez paralelné svety. Po opätovnom stretnutí s Gwen Stacy je Spider-Man z priateľskej brooklynskej štvrte katapultovaný cez Multiverzum, kde sa stretáva s tímom Spider-ľudí, ktorých úlohou je ochrániť jeho existenciu. Keď sa však hrdinovia sporia, ako si poradiť s novou hrozbou, Miles sa ocitne v súboji s ostatnými Pavúkmi a musí prehodnotiť, čo znamená byť hrdinom, aby mohol zachrániť ľudí, ktorých miluje najviac. (Itafilm)

MnamBuchta

Tento film mě v kině absolutně odpálil a s naprostou jasností můžu říct, že se jednalo o nejlepší kino zážitek, který jsem kdy zažil. Při sledování jsem nevěděl kam dřív se mám dívat, protože toho bylo na plátně tolik že i kdyby jste se dívali do hluchého a slepého mista, tak byste našli něco co by vás zaujalo. Množství Easter eggů je absurdní a já se cítil jako dítě v hračkářství, které jen hltá všechen ten multiverse miš maš. Animace je jedna z nejlepších jakou jsem kdy viděl a pokud se tvůrci chystají tuto animaci ještě někam posunout tak absolutně nevím kam, protože tohle je vrchol animované kinematografie. Strašně se mi líbilo, jak se vypořádali s postavami, které jsme poznali v prvním díle a přidali jim perfektní příběh, který i emočně zasáhne a vy si jen řekněte WOW. Záporák Spot je tu vynikající a sám jsem v kině nečekal že na konci filmu z něho budu mít takový respekt a strach. Dialogy mezi postavami jsou stejně dobře napsané jako v prvním díle a vždy si užíváte každou sekundu a každé slovo, které postavy vysloví. Ještě tu nemohu opomenout skvělého spiderpunka a indického Spidermana, od kterých bych nahned bral nějaký spin-off. Vůbec mě nanepadá něco co bych tomuto skvostu vytknul. Absolutní masakr a na 100% film roku. 10/10 ()

Lefty86

Neuveritelně zdlouhavý a natahovaný. Námět byl po jedničce nasnadě. Ale 2h16m je na animák přespříliš dlouhý, navíc když to vlastně nijak neskončilo a teprve přijde rozuzlení v trojce. ()

Wishkah

Audiovizuální a emocionální horská dráha, která rozkopnula dveře k potenciálně geniální trilogii. Pokud tohle potvrdí třetím dílem, Miles v mých očích překoná i Raimiho ()

HydraCZ

Jedním slovem nepopsatelný. Druhý Spider-Verse exceluje naprosto ve všem. To, co nabídl Into the Spider-Verse zde dostává ještě větší váhu, postavy jsou prokreslenější a ztotožnitelnější, příběhové zvraty jsou mnohem epičtější a animační styl se posunul na naprosto nesmyslnou úrověň. A i přesto, že se může zdát, že Across the Spider-Verse totálně nakopává držku svému předchůdci svým obsahem a velkolepostí, v jádru si to stále zanechává svojí rovinu, příběhem krásně navazuje a jde tak o perfektní pokračování. Samotná premisa o kánonických událostech a osudovosti v kombinaci s tvrdohlavým Milesem vytváří fakt povedený příběh. Osobní dialogy s rodiči, představení Spota, Gwenina linka s tátou, druhý antagonista jako upírský ninja Miguel O'Hara, Milesův origin nebo závěrečný cliffhanger? Scénáristi zkrátka dobře věděli co dělají a já tleskám. A když už vás nezaujíme příběh, tak výtvarné styly a animace jednotlivých vesmírů a postav musí, neboť jde opět o revoluční mistrovské dílo vypiplané do posledních detailů, kterých si na poprvé ani nevšimnete. Nová posila v podobě indického Spideyho a Spider-Punka je taky dost příjemná (hlavně Hobie, to je frajer). Plus splněný nerdovský sen v podobě Spider-Society, místo prošpikovaný známými či méně známými verzemi pavoučího muže, plno niche referencí a cameí. Nejde opomenout ani hudební doprovod, který je jak od Daniela Pembertona tak Metro Boomin naprostý skvost. Zkrátka epická pavoučí jízda od začátku do konce, která se do vás zahryzne jak pavouk a nepustí. Je to svý, je to skvělý a je radost na to koukat. Toptier animák, toptier Spider-Man film. ()

Rozjimatel

"Hope I didn't ice your game, man." "Mom, no one my age says those words in that order."     Pred zhliadnutím tohto pokračovania som sa snažil pripomenúť si, čo sa udialo v prvom diele (Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018)), lenže som zistil, že si z neho prakticky nič nepamätám, hoci som ho videl relatívne nedávno. Už len tento samotný fakt hovorí za všetko. A rovnaký dojem mám aj po skončení tohto dielu, čo znamená, že o pár týždňov zrejme nebudem vôbec tušiť, o čom to bolo. Mohol by som síce do neba vychváliť nápaditý výtvarný štýl, ale to by tak bolo asi všetko. Inak je to z môjho pohľadu krásne maľovaná prázdna nuda (s výnimkou pasáže s nesprávnou dimenziou, ktorá má ako jediná nejakú šťavu). V prvom rade je to vyslovene zamerané na tínedžerov a iným vekovým kategóriám to príliš nemá čo povedať. Ďalej tá akože psychológia deti-rodičia (generačné rozpory) je vyslovene hrozná, pokusy o humor sú skôr trápne (alebo nerozumiem tínedžerskému humoru) a celá tá zápletka je tupá (Treba zabiť kapitána, inak sa zrúti celý multivesmír? To vážne?). Ešte samotný námet nie je zlý, ale tie možnosti viacerých dimenzií zostali hrubo nevyužité. Považujem sa smutné, že niečo takéto je dlhodobým trendom a dokonca to láme všetky možné rekordy - aktuálne je film v ČSFD rebríčku s 89,5 % na 34. mieste (pred takými filmami ako Leon (1994), či Amadeus (1984)), v IMDb dokonca na 19. mieste!     "If you do find him, tell him five months, and tell him we love him." ()

bobstock

Jak by se dalo čekat se splnilo s vrchovatou číší poleptanou od té či oné pavoučí ženy, muže, virtuálního robota, dinosaura..čekoholiv. Zvuk, hudba a nejvíc grafické zpracování je TOP v současné animaci zvlášť v tomto krajně epileptickém podání od Marvelu v dobrém slova smyslu. Úspěchem prvního dílu podpořené v ziskovosti studia se rozhodlo o jasné frančíze a tak nám dvojka přechází od lineárního vyprávění k roztahané pocitouce a filozofování v multivesmíru o tom, jak dobrý můžu být teenager či rodič utajeného superhrdiny a vrcholný stříl pavoučími sítěmi můžeme očekávat v dalším(ch) pokračování. Doufám a nepřeji si, aby se z tohoto multi-inter-dimenzionálního světa se spidermany stala kaše ala Dr. Strange a víme jak dopadl. Pak by mě ještě zajímalo, co si z toho vlastně odnesly děti 6-7 let. Byly v hojném počtu a často odcházely na záchod kvůli dlouhé stopáži..asi jim to je jedno za ty obrázky. :) 80%   + za pavoučího punkera ()

Klajnik

Po vizuální stránce je to opět úchvatná podívaná - snad je to ještě pestřejší než minule. Oproti prvnímu dílu však tento příběh obsahuje vyšší míru kýče, patosu a otravného dojení citů, kdy si postavy na plnou hubu vykládají své city, my to s nimi máme prožívat, ale na minimálně na mě to vůbec nefunguje, protože je mi to jedno. Je mi ukradenej další Spider-Man, kterej se snaží zachránit své nejbližší, kteří mi jsou rovněž ukradení. Chápu však, že takový narativ se k dané postavě váže a já tedy nejsem cílovka. Nepotřebuji prostě, aby se tam tvůrci snažili nacpat emocionální jádro - kord, když to dopadá takhle. Spousta filmů na to trpí. Rád bych si užil animaci bez toho, aniž by mě rušila nějaká nevkusně přeslazená vztahová expozice. Ono to ještě jde, když je ten cit cítit z podtextu dialogu, ale když si postavy otevřeně vylévají srdíčka, tak mě to obtěžuje svou levností. Tím film obzvlášť trpí ve scénách, kdy Spider-Man komunikuje se svými rodiči, a protože je tento příběh do značné míry o dospívání, tak je zde toho hodně. Vlastně bych rád, aby to nebylo v některých momentech tak moc převážnělé, ale konzistentně to bylo vážnější, než jaké to je. On mi totiž rovněž vadí ten debilní afektovanej humor, kterého je tam zase jak nasráno. Je zde třeba Spider-Kočka a Spider-Auto a Peter Parker, kterej všem cpe své miminko... Zasmál jsem se jen jednou - když polda opět pozvedne pistoli na Spider-Woman, ačkoliv se mu ukáže být jeho vlastní dcerou. Americkej polda prostě rád střílí do lidí bez ohledu na to, jestli je to černoch, bílej crackhead nebo jeho vlastní dcera. Obávám se však, že zrovna o tomhle tvůrci vůbec neuvažovali jako o komediální scéně, což mnoho vypovídá o tom, že s tvůrci nejsem na stejné vlně... Film má ale dost svižné tempo a natolik pestrobarevně kreativní vizuál, že jsou ta negativa snesitelnější než kdekoliv jinde. Vzhledem k tomu, že film je první částí jednoho "velkého" příběhu, tak končí cliffhangerem, což rovněž příliš neoceňuji. ()

Oralfabet

Do prvního spider-versu jsem se jako mnoho jiných ihned zamiloval, přesto jsem ale ještě donedávna nebyl na druhý díl nějak extrémně natěšen. Nejspíš hlavně proto, že filmů s multiverse tématikou začíná být poslední dobou nějak hodně, a já jsem obecně spíš zastáncem komornějších dobrodružství, v nichž se řeší osobnější záležitosti, než osud všech sdružených vesmírů. Spider-man: Across the Spider-verse ale z multiverse tématiky těží naplno a předkládá hyperaktivní, dynamickou, místy až těžce vstřebatelnou podívanou, v níž se mísí desítky výtvarných stylů a tisíce nápadů, takže ve výsledku jde opět o něco naprosto nového a nevídaného. Do nejmenších detailů vypiplaná vizuální stránka navíc nestojí v cestě silnému emocionálnímu jádru a film ví, kdy zpomalit, aby nechal postavy i diváka vydýchat, než se šílená, zběsilá jízda zase rozjede naplno. V druhé polovině mi už sice příběh začal připadat lehce překombinovaný, navíc stejně jako třeba u první Duny se tady dá namítnout, že jde jen o první část příběhu bez jakéhokoli zakončení (v tomhle ohledu má první Spider-verse navrch). Já ale tomuhle týmu teď už zcela věřím, že třetím dílem završí tuto trilogii nejuspokojivějším možným způsobem a laťku, která je už nyní nastavena neuvěřitelně vysoko, ještě překonají. Pak možná půjdu i s hodnocením prostřední části ještě výš, zatím silných 9/10 ()

Jaro_slav

Animovaný postavy tu opět předváděj lepší herecký výkoný, než živý herci ve spoustě „skutečnejch“ filmů. Potěšujiĺcí. Plnej počet nedávám jen proto, že místama je animace pořád poněkud přestylizovaná, že někdy není zcela příjemné na to koukat. ()

Spacecore

Musím film trochu podhodnotit. Samozřejmě je to super film, který je progresivní a je krása vidět, že se točí takový epický animáky, ale to byl i případ jedničky. Co mě ale fakt sere na tomhle je, že jde jen o expozici s neuzavřeným příběhem, ve kterém se toho zase až tak moc nestalo a musíme čekat na třetí. Věřím, že je to rozhodnutí hamižného studia a producentů, kteří nás chtějí cliffhangerem mermomocí dostat do kina i po třetí, nicméně ten příběh se táhl jak sopel a šlo ho uzavřít teď a příště přijít s novým a nějakým cliffem v potitulkáči třeba. Takhle je to fakt další závan seriálovitosti, který je na škodu a čekal jsem, že zde k něčemu dojde a ono kulový. ()

filipvrbik

Dobré to sice je ( vporovnání s posledními animáky dokonce vynikající), ale mám výhrady... Animace je skvělá, ale je jí moc druhů.. Spider man je cool, ale milion spidermanů je prostě moc. Opět trošku forma zvítězila nad obsahem, je to prostě přeplácané a strašně dlouhé (na animák). Má to samozřejmě super momenty, už třeba ze začátku s tím bankomatem, taky to má skvělou Gwen, moderní město, pavouka s číslem 42 a mi je 42let (42 je ve stopařově průvodci po galaxii odpověď na všechny otázky a vůbec). Ale osobně bych to zkrátil na dvě hodiny a tolik to nepřebarvil, je to až šílená jízda....Silné čtyři hvězdy, možná někdy přehodnotím na pět. Zatím...80% ()

Milky.

Naprostá komixová paráda. Snad jen škoda absence humoru z jedničky, u té se člověk nasmál dost, tady už to hráli na vážnější notě. No a hráli hráli a nedohráli. Udělat z finále cliffhanger byl docela kop do koulí. Jinak ale paráda, V poslední době výjimečně skvělý Marvel. ()

petikacka

Vaaaaau!!!  Všechny kloboučky dolů. V kině opět díky človíčkovi, ale tentokrát jsem zažila animační orgie, dechberoucí hudbu, ale hlavně....Neskutečný příběh. Bylo to tak nasyceno miliony odkazů, že jsem jich spoustu určitě ani nezaregistrovala. Nejspíš to bude chtít pár opětovných zkouknutí. Tempo bylo místy vražedné, ale to mi vůbec neva ba naopak jsem byla filmem tak pohlcena, že jsem si chvílemi připadala, že už jsem v něm a za chvíli se v některé scéně objevím taky :-). No prostě to byla neskutečná jízda kterou jsem si spolu s človíčkem parádně užila. Bomba, bomba, bombice...Za mě uhranutých 100% ()

husokachna

Neskutečnej nářez. Už jednička byla totální masakr a tohle jde ještě o krok dál a já byl ještě spokojenější. Tohle je comicsový film pro jednadvacátý století. Moderní, meta, vždy nad věcí, zároveň ale neztrácí duši a stojí na dobře napsaných postavách. Pět ukazujících Spider-manů. ()

Muel

| Columbia Pictures | Vizuálne ešte kreatívnejšie a dychvyrážajúcejšie, dejovo osudovejšie a zábavnejšie a merítkom tak 2x robustnejšie, ako 1ka. Spider-Man: Across the Spider-Verse je absolútne úžasný film, ktorý človeka chytí už od prvej 20-minútovky s Gwen a jej konfliktom s otcom, kde vám bude pripadať, že film končí, koľko emócií sa už len na začiatku nachádza. Je to film epických rozmerov a film perfektne plynúci - hudba, vizuál a postavy - tieto 3 propriety brilantne spojené a tvoriace jeden celok, nádherne zostavený a človekom efektne precítený. Mohutná škoda cliffhangeru, ktorý je super, ale zrazu sa celé to nadšenie prehúpne do zmätku, čo sa vlastne stane ďalej. I tak ale bombastický zážitok, sme svedkami priebehu tvorenia dokonalej komiksovej trilógie, ktorá tu nebola možno tak od Nolanovho Batmana. Veľká radosť. | Druhé zhliadnutie prospelo iba sčasti, mám s tým filmom maličké problémy, ktoré to nevyťahujú na desinu. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Kerbello

Animace mi udělala radost nesrovnatelnou v posledním roce s čímkoliv. Je to pastva pro oči a doufám, že hromadu mladých ponoukne ke kariéře animátora. A příběh je vlastně taky solidní, ale z úplně nepochopitelného důvodu selhává řemeslo. Stopáž je absolutně neobhajitelná, protože film nijak negraduje ani dějem a bohužel ani tou zářivou animací. Nejkrásnější a nejnápaditější scéna je spider-rande, které přijde asi v první půlhodině a pak už se na sebe jen vrství filtry a všechno je jen hektičtější a „větší“. Rodinné a dojemné scény se neúnosně vlečou a sám bych z filmu vystříhal tak tři čtvrtě hodiny. O to víc zamrzí konec. Čímž nelačním po nonstop akci, některé tiché chvilky měly svou váhu, jiné bohužel dost vata. Druhá věc, dabing. Pokud mám koule na to, abych měl na plátně 20 postav, z nichž ani jedné není vidět mimika, musím mít špičkové dabéry, aby vypjaté scény prodali. Některé postavy ale bohužel silně kulhají, nejcitelnější hlavní záporák, který se snad daboval na první dobrou, u jiných to vadí míň, protože jsou vedlejší. A nakonec mé osobní antipatie k americkému humoru. U mě to bohužel dopadne podobně, jak u prvního filmu; po měsíci už si vzpomenu jen na vizuál. Ale za ten to stálo. A Miles má pořád o parník víc osobnosti než jakýkoliv Peter Parker. ()

Pawlisman

POměrně dost velké zklamání. Ani, mohlo by to být za 5 hvězd jako první díl. Ale to bych potřeboval více a nové originality a graficko animačního pojetí. Zde na divoko - se okoukalo. A zběsilá animace dohromady se zběsilými akčními scénami, které byly příliš rychlé a střídali je tak nudné a pomalé mezi akce, že...že jsem usnul při jedné nudné sdéně na střeše. No a navíc, když už si tu zbytečnou přetaženou nudu dožiju a musím koukat na honičky spide manů, místo, aby gradovalo při ničení a honění padouchů - ne - na konci mi řeknou - fuck off. dnes vyvrcholení nebude, snad za rok a  to si kino zas zaplatíš. Ne, takto si nepředtsvauji, že by se měl zhodnocovat divákův čas a peníze. Jednička super bavila a nadchla. Dvojka? Přetažená otrava, která již ničím nevyniká. ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD