Miles Morales sa vracia s ďalšou kapitolou oskarovej pavúčej ságy, Spider-Man: Cez paralelné svety. Po opätovnom stretnutí s Gwen Stacy je Spider-Man z priateľskej brooklynskej štvrte katapultovaný cez Multiverzum, kde sa stretáva s tímom Spider-ľudí, ktorých úlohou je ochrániť jeho existenciu. Keď sa však hrdinovia sporia, ako si poradiť s novou hrozbou, Miles sa ocitne v súboji s ostatnými Pavúkmi a musí prehodnotiť, čo znamená byť hrdinom, aby mohol zachrániť ľudí, ktorých miluje najviac. (Itafilm)

Knifeos

Úplně jiný level. Oproti jedničce v rámci série, oproti animákům snažícím utržit peníz v roce 2023. Toto je recept. Spider-Verse trilogie posunula a ještě posune filmovou tvorbu a stane se klasikou. Jednotlivé perfektní atributy filmu a celý obřad svatořečení bych si nechal až na závěrečnou část až budou všechny karty na stole a my uvidíme vůbec ono maximum. Across the Spider-Verse jako takové funguje v tom nejhlavnějším - emocionálně prolíná osobní rovinu se superhrdinskou a při tom nabízí pochybnosti o sobě samotným a nakonec nalézá přátelství. To všechno zvládá velmi temně a v kombinaci s tou vizuálně nepopsatelnou akcí a prostředím diváka úplně vyčerpá, jeho mysl smaže z reality kinosálu a 140 minut stopáže se stane pouze relativní hodnotou. No a samotný konec je podpásovka, ale pokud vás dokázal aspoň na chvíli zamrzet nebo naštvat, pak je to jen dalším důkazem, že nás těch 140 minut dokázalo pohltit zcela mimo naši dimenzi. 9/10, protože je nesmysl si nemyslet, že trojka má potenciál posunout to o poslední úroveň výš. ()

13Maty13

"Everyone keeps telling me how my story is supposed to go. Nah. I'ma do my own thing."     /// V roce 2018 jsme dostali jeden z nejlepších animovaných filmů všech dob. No a po necelých pěti letech tu máme ještě ujetější, barevnější a epičtější pokračování. Začátek se trošku táhl, ale pak už se to rozjelo a bylo to něco. Animace je ještě vymakanější a všechny ty detaily a barvy jsou někdy až nepředstavitelný. Všechny narážky a pomrknutí taky potěšili. I přesto všechno je někdy děj natahováný. Kdyby se třeba 20 minut vynechalo nezlobil bych se. Nemůžu se dočkat na závěr zatím dechberoucí trilogie.   / Hodnocení: 9/10. ()

Kikinn_

Jak tento film popsat jako jaký slovo? Dlouho jsem nad tím přemýšlel. neskutečný , Každá chvilka toho filmu je animační vrchol a všechno do sebe zapadá až je to hustý jak takový komiksový film dokáže lidi nechat sedět na místech 5 minut po konci filmu (mluvím ze zkušenosti). No nebudu nic dalšího říkat však všichni další se tu už vypsali a já jen můžu dodat , bylo to tak dobré jak všichni píšou prostě na to běžte a užíte si to WOW (další film bude cool spot je hrozně dobře vytvořený pro záporáka) ()

Trageeed

Takhle měli vypadat třetí strážci!!! Tady jsou skvělé emoce, postavy, dech beroucí vizuál a přesto, že je to animované, tak je to živé víc než většina podobných filmů... ()

Holly_Molly

Na poli animace absolutní špička, kterou je ideální zkouknout víckrát kvůli tý hromadě drobnejch detailů a easter-eggů v každym druhym záběru. Od začátku do konce se konstantně něco děje a je to fakt mega zábavnej film. Ovšem imho(!) obrovský mínus: Celej tenhle film funguje jen jako pouhej set-up pro pokračování, reálně se tu prakticky nic kromě jednoho vztahu dcera-otec nevyřeší a celý to končí nechutnym seriálovym cliffhangerem! U filmů kde se na pokračování čeká klidně dlouhý roky by tohle mělo být trestný! :-D I přesto si to ten plnej počet zaslouží (a taky kvůli Spider-punkovi <3) ()

mrtvej_pes

Vrchol popcornové zábavy, která bere svůj source material na nový level po všech stránkách. Animace je naprosto neuvěřitelná a i přes strohé střihy - dva různé úhly stejné scénky mají různé barvy - je vše až k neuvěření přehledné, i když se na plátně děje tisíc věcí najedno. Tempo filmu je naprosto zabijácké, ale zároveň se v něm lze (pokud je tedy film pečlivě sledován - tady by měli být zakázány pauzy na záchod) vyznat. Všechny postavy jsou výborně napsané, chápete jejich motivace, cíle, těžkosti rozhodnutí, které musí udělat. Rodinná i osobní témata mají opravdovou váhu. Komiksové filmy nemusím, ale tady jde vidět, že tvůrcům opravdu záleželo na finálním produktu, a stvořili postavy, které nejen chápete, ale zároveň jim fandíte - nemůžu se dočkat pokračování. Ještě že budeme čekat jen rok a ne dalších 5 let! ()

DIATOR05

Nemám slov. Oni to zase dokázali. Absolutně nechápu jak něco naprosto revolučního, originálního a geniálního může přinést ještě něco víc než předtím. U prvního filmu máme revoluční komiksovou animaci, kterou se snaží mnoho studií napodobit, a tento snímek má zase úplně něco jiného a nového.  U minulého dílu to vypadalo jako byste se dívali na komiks, u tohoto je to jako byste se dívali na obraz, na umění. Je to naprosto nádherné, a i když jsem v podstatě celý film neměl pojem o čase, tak přibližně první hodinu jsem každou vteřinou nemohl uvěřit, co vidím, každou vteřinou jsem byl pořád udivenější, protože film přinášel stále víc a víc nápadů. To bylo něco nereálného, tolik nápadů a perfektních provedení, které dokonale funguje spolu s příběhem a postavami. Jako klidně řeknu, že audiovizuál už není reálný překonat, opravdu si nedokážu představit, že by vymysleli ještě něco víc geniálnějšího a originálnějšího.  Dále tam jsou postavy a vztahy mezi nimi, na které se i skrz šílené camea a reality nezapomíná. Na to kolik se tam představí postav, kolik je tam cameí, nápadů, realit a postav, je absolutně nereálný jak to dokázali udržet na uzdě, pořád představit nějaká přízemní témata a rozkreslit vztahy mezi nespočtem postav. Prostě geniální ve všech ohledech!  Upřímně jediná menší, absolutně irelevantní výtka by byla ta, že tam nebyla tak silná scéna jako Leap of Faith v prvním díle, či tak dobrý soundtrack jako v prvním díle. A tato chyba se snad ani nepočítá, protože srovnávám dokonalost s dokonalostí. I když tam třeba není tak dobrý soundtrack jako v prvním díle, tak je stále špičkový a rozhodně se najdou podobné úžasnosti jako Sunflower nebo Elevate.  Už jen kvůli té originalitě by to mělo dostat desítku, ale když vezmu v potaz, že tam je tolik věcí, co fungují a jsou absolutně geniální, tak to překračuje stupnici deseti. Ještě jen dodám, že i když je to jen první část dvojdílného filmu, tak to samostatně funguje excelentně, a to je další věc, proč je to perfektní film. Upřímně zasloužených 10/10. ()

matous20063

Takhle má komiksový Multiverse blockbuster vypadat! Absolutní strop! Animace super. Nápad skvělý. Příběh nemá chybu, je to akční, zajímavé, emočně napjaté a probírá to i problémy běžného života. Postavy a Multiverse jsou využity na 100%, tak jak to poslední Doctor Strange nedokázal. Jediné co by mohlo být lepší je čas, dvě a čtvrt hodiny na animak je dost, a můj mozek to už moc nepobíral to grafické porno. Ale jinak je to top! Pokud to půjde takhle dál tak komiksové filmy čeká comeback. 90% ()

Iorweth

Tohle bylo jedním slovem DECHBEROUCÍ !!! Tady je krásně vidět, že teprve v animovaném provedení se dá naplno rozvinout potenciál multiversa. Jestli byl první Spider-verse revolučním dílem v oblasti animace, tak jeho pokračování je bezpochyby vrcholné dílo svého žánru. Tempo je při akčních pasážích dost frenetické, takže při prvním zhlédnutí nemáte šanci všechny ty Easter eggy a vjemy na první dobrou pobrat. To ale snímku na kvalitě rozhodně neubírá. Neuvěřitelně poutavý a silný příběh, kde budete hlavním hrdinům fandit, aby to pro ně skončilo dobře, i když víte, že cesta k tomu bude opravdu trnitá. Nejvíc ze všeho mě ale odrovnala finální třetina. To jak se tam pracuje s hudbou ( opět naprosto GENIÁLNÍ soundtrack ) v kombinaci s přicházející temnotou, která je cítit ve vzduchu... OMG !!! Odcházel jsem z kina extrémně nadšený a nemohu se dočkat finále, které bude příští rok. Nevím čím to přesně chtějí trumfnout, ale jsem na 100% přesvědčený, že mi zas a znovu vytřou zrak. ()

Patricius_

Spider-Man: Across the Spider-Verse je skutočným majstrovským dielom, ktoré zanecháva diváka nadšeného. Je to jedinečný mix emocionálneho príbehu, nádherného vizuálneho spracovania a skvelých výkonov. Príbeh nás opäť zavedie do paralelného sveta, kde stretávame viacero Spider-Manov. Tento aspekt filmu pridáva na originalite a otvára priestor pre zaujímavé medziľudské interakcie a dynamické súboje. Každý Spider-Man má svoju vlastnú osobnosť a príbeh, čo dáva filmu hĺbku a rôznorodosť. Vizuálne spracovanie je jednoducho ohromujúce. Kombinácia 2D a 3D animácie spolu s živými farbami a detailnými pozadím vytvára pôsobivý a pôvabný svet. Každý záberec je ako maľba, ktorá ožíva na plátne, a každá akčná scéna je plná rýchlosti, adrenalínu a vizuálneho spektákla. Herecké výkony sú tiež na najvyššej úrovni. Hlasové obsadenie prináša postavy k životu a dodáva im autenticitu. Hrdinský Spider-Man je charismatický a hrdinský, zatiaľ čo záporné postavy sú strašidelné a nebezpečné. Ich dialógy a emócie sú presvedčivé a presne vystihujú ich charaktery. Celkové tempo a napätie filmu sú skvele naštimované. Každá scéna je dôležitá a prispieva k rozvoju príbehu a postáv. Nie je tu žiadna zbytočná scéna, všetko je starostlivo premyslené a usporiadané tak, aby divák neodtrhol pohľad od plátna. Za mňa zatiaľ film roku 2023. ()

Destoroyah

Nebudem klamať ale mal som obavy z toho že sa tento film nemusí podariť. Ale toto bol poriadny "odfajč". Prvý diel ma milo prekvapil svojou animáciou a sympatickými postavami a v pokračovaní to nie je výnimka. Animácia je tu ešte lepšia, postavy riešia rodinné a súkromné problémy a pomedzi to zachraňujú celý multiverse. Dej ma upútaval už od začiatku filmu a nikdy som sa nenudil. Každá scéna ma niečím prekvapila. Vtipné, akčné a doslova úžasné. Úplný masterpiece a nemôžem sa dočkať na pokračovanie. HODNOTENIE: 9/10 ()

Little_Sawy

V kině to bylo mega luxusný! Pokračovaní je děsně lepší, já jsem byla celá v úžase! A to jsem si myslela, že to bude sračka na entu, a vono mě to takhle krásně vtáhlo do svého epicmovie, sakra to se povedlo! ()

Mrsina

Upřímně můžu říct, že se mi chtělo na místě brečet, radostí, protože takový filmový skvost jsem dlouho neviděl. Jedno jediné slovo - úžasnost. Tam je prostě všechno perfektní. Animace jakou svět neviděl, našlapaná hudba, příběh. Skvěle napsané postavy, zápletka, dialogy. Rodinné drama, přátelské drama, osobnostní krize, tohle všechno bylo zvládnuté naprosto bravurně. Není tomu co vytknout, teda až na nasírací konec, kdy to utnou v tom nejlepším. Nezapomenu. ()

Woitisek

Zas a znovu perfektní příběh, jenž obsahuje právě to všechno, co by vyprávění o Spider-Manovi mělo. Již původní Spider-Man: Into the Spider-Verse z roku 2018 byl po všech stránkách revolučním dílem, které udává směr vizuálu většině moderních animovaných filmů a člověk by řekl, že toto pokračování už přece nemá, čím svého předchůdce překonat. Člověk by se však mýlil, jelikož zážitek z tohoto snímku je něco nezapomenutelného. Co Vás praští do očí jako první, je právě již zmíněná animace, s níž se tu tvůrci utrhli ze řetězu a předčili veškerá možná očekávání. Každý zde navštívený svět i daný Spider-Man z onoho světa je stylizován úplně jinak a vše tak působí velmi pestře a zkrátka nádherně a díky tomu tak každý snímek působí jako skutečný kus umění. Hned několik designů postav zde je prostě šilený a ta práce za jejich tvorbou nepředstavitelná. Hudební podklad celého filmu je famózní a to ať už score či album pro film vytvořené. Každý zvuk, který slyšíte perfektně zapadá do dané situace. Děj je neskutečně našlapaný, plný překrásné akce a skvělých momentů. Co je však nejdůležitější, je že sice jde o blockbuster, který opět prodává pojednání o multiversu a dodává pro potěšení nespočet různých variant Spider-Mana, ale v jádru jde právě o ten příběh, který nezapomíná na to, co znamená být Spider-Man, co vše to obnáší a s čím se všichni naši pavoučí hrdinové musí potýkat. Ta výstavba celého příběhu je úžasná. Charakterové vývoje postav jsou tak přirozené a chápete motivaci každé jedné z nich. "Cákají" z toho emoce a v kombinaci se vším ostatním se jedná o skvělý zážitek. Miles, jeho rodina a přátelé jsou tím pravým stavebním kamenem příběhu. Stojí to za to a konec nechává opět jen očekávání na další dění. ()

defith

Audiovizuální orgie s perfektníma hrdinama a milionem odkazů, který si samy o sobě žádají několikero přehrání. Jásný bur... nebýt toho strašnýho cliffhangru, twe po 2.5h to takhle skončit. Neberu... Pět až dostanu v březnu zakončení. ()

Rebel24

Druhý diel v mojich očiach náprava všetky negatíva z prvej časti. Najmä po príbehovej stránke ide o 2 levely lepšiu prácu, veľmi oceňujem ako si Miller a Lord dali záležať na dialógoch a interakciach postáv - tie majú 2 okruhy, rodinný a multiversalny. Oba fungujú nadmieru aj vďaka výbornému zvuku a hudbe. Kde jednotka recyklovala nápady, druhá časť oveľa lepšie využíva mnoho vesmír a kánony postavy Spider Mana, taktiež animácia nie je rušivý element ale najmä v prípade Gwen sa tvorcovia vyhrali a vyjadruje jej emócie a pocity pri odhaľovaní svojej identity otcovi, ide naozaj o autentické a citlivé zobrazenie, ktoré ma presah aj do reálnych situácii v animovanom zobrazení a paci sa mi, že tvorcovia chcú hraveho, otvoreného a inteligentného diváka, na ktorého z času na čas žmurknú nejakým fan servicom z filmov o Spider Manovi minulých. Otvorený záver vôbec neprekáža, vrámci dvojdielnosti ide naozaj veľmi podarenu prvú časť so sympatickými dvoma hlavnými postavami (Gwen, Miles), jedine co mi stále jemne vadi je ten punk štýl, ktory je vo vizuálnej stránke v niektorých scénach až toxický na oči a zopár postáv, ktorých charakter bol v rámci tohto filmu nedotiahnuty, naivný a detský (Milesov mentor Peter, zaporak Spot veľmi zle). 91% ()

SirAduard

Po geniálním a vizuálně revolučním prvním Spider-verse člověk ještě více zírá nad tím, jak se i toto pokračování dokázalo vyrovnat předchůdci a dost možná i překonat. Příběh obsáhlý a srdceryvný, animace nepředstavitelně pestrá, střídající stovky různých uměleckých stylů a překypující množství nápadů, díky kterým se nikdy nenudíte. Jediný otazník mi však zůstává a to zda se mi líbí, že příběh není uzavřený a okatě očekává další díl. Zatím to však za problém neberu a počkám si, jak dopadne poslední díl trilogie. Do té doby mám obrovský HYPE! ()

DeJiF

V kinech je teď vskutku bohatá sklizeň dobrých filmů, čeká mě poslední Fordův pokus vzdorovat stáří a zároveň poslední Dyznyho pokus vyšťavit zbytky nostalgie z další značky od Lukášfilmu, v létě pak Mise: Nemožná Mrtvé Zúčtování a doufejme, že i ten Oppenheimer. Teď jsem byl tedy na tom filmu, který mě zprvu trailery nikterak nezaujal a který mě potom, co si tu dva týdny udržel hodnocení nad 90% a po všeobecném hypu lidí, co to už viděli, přesvědčil, ať ho taky v kinech navštívím. A kdo ví proč z něj po zhlédnutí nejsem tak nadšený, jak bych měl. Úplně ze začátku mou pozornost uchvátila animace. Styly zpracování se střídají s tím, jak přeskakujete mezi světy, tudíž snadno rozpoznáte, když je v něm něco, co tam nepatří. Originalitě pak přispívá to, že to je oživlý komiks, tudíž sem tam jsou tu nějaké rámečky nebo textové vysvětlivky, ovšem přijde mi, že oproti jedničce tu těch komiksových textů trochu ubylo. Vyzdvihl bych také hudbu. Licencované hity sice nesedly mému hudebnímu vkusu, zato filmová hudba ta mým uším lahodila a dodávala všem akčním scénám tu správnou energii. Dalším pozitivem budiž, že film fakt pádí kupředu a to tak, že jsem si odešel na záchod po ultymátní špudérmánské honičce a když jsem se vrátil, poseděl jsem si už jen tak patnáct minut a konec a to jsem měl zato, že jsem teprve v půlce filmu. Když už jsem tedy u toho konce, přehoupnu se do těch negativ, která mi tentokrát až skoro nepochopitelně nechala po filmu v puse hořkou pachuť. Vím, že film měl být původně na dvě části, jen se pak třetí díl přejmenoval, ale nedokážu se ubránit pocitu, že tvůrci mohli děj dvojky uzavřít trochu jinak, než seriálovým cliffhangerem. Co se příběhu týče, je geniální, vystupuje z klasických šablon komiksových filmů a s multiversem si hraje daleko líp, než jeho šílený bráška Doktor Divný 2. Potíž je v tom, jakým způsobem byl příběh odvyprávěn a mám zato, že to je způsobeno animáckým stereotypem, či-li že je to přece pořád trochu pro děti. Nemám nic proti humoru, vlastně mi nevadí ani ten dětský, i když se mu již směju znatelně méně. Co mi ale vadí je, když se humor používá na nevhodných místech, čímž ruší vyprávení jinak skvělého příběhu a to navíc v pravidelných intervalech. Představte si to asi takhle: Na scénu přichází záporák, u kterého se z prvoplánového zločince vyklubal arch-nemesis hlavního hrdiny a chce mu vysvětlit, proč ho tak zatraceně moc nenávidí a tudíž se bude jednat o mnohem osobnější konflikt a z každého dalšího kroku záporáka budeme mít stejný strach jako z každé další hrdinovy porážky. A pak uprostřed svého vyprávění se tím nejsměšnějším způsobem vypaří z vesmíru a hrdina odejde se slovy: "Eh, he kicked his butt." Nebo ještě jinak: Má se vysvětlit celý lore druhého dílu a vůbec pravý origin Milese Moralese, dolů k němu sjíždí hlavní kápo Miguel O'Hara, ze kterého zprvu pramení mírný děs a potom... Se mu ten výtah zasekne a všichni kolem jsou jakože "Don't worry, he likes it slow". (Pro nějaké lepší pochopení, doporučuji skouknout tohle video, kde je popsáno, jak takové nadužívání humoru prakticky zničilo MCU). Přerušování vtipy se nevyhnou ani momenty Milese s jeho rodinou. Frekvence a úroveň vtipů se vyšplhaly skoro na úroveň Rakeťáka, kde jsem se po každém hloupém vtipu cítil zhruba takto. Teď to zní jakože jsem si film neskutečně neužil, opak jest pravdou, film mě bavil po stránce akce, animace, hudby, postav, proboha i toho scénáře. Toto negativum je ale v recenzi hodně slyšet, protože mě to rušilo v průběhu celého filmu, každopádně ve finále za to strhávám jen jednu hvězdu, protože narozdíl od Rakeťáka ten příběh aspoň dává smysl. Horší tedy je, že na pokračování budu čekat s podobnými pocity jako na pátou řadu Stranger Things. () (menej) (viac)

mrmartinrohr

Poslední dobou chodím z kina čím dál zklamanější. Na každý film bych zvládnul z patra nahodit dvacetiminutový rent. Už jsem si myslel, že se mnou něco je… Buď jsou ty filmy čím dál tím dementnější, nebo jsem jenom náročnější a náročnější. A tenhle fim dokazuje, že ostatní to prostě jenom dělaj na hov… Naprostý masterpiece! Audiovizuální bomba! Zimomrauky několikrát! A je to actually vtipný… Miluju to! ()

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

29. Critics' Choice Awards - výsledky

29. Critics' Choice Awards - výsledky

14.01.2024

V neděli 14. ledna byly v kalifornské Santa Monice uděleny ceny Critics' Choice Awards tradičně vyzdvihující výjimečné tvůrčí výkony a filmové počiny uplynulého roku. Toto ocenění je zároveň po… (viac)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD