Při pátrání po nezvěstné matce dokáže neohrožená Enola Holmesová přechytračit i svého staršího bratra Sherlocka a pomoct mladému lordovi na útěku. (Netflix)

Slartibarkfast

Tuším, že Enola Holmesová je jen další způsob, jak ze slavného jména zase něco málo vytěžit. Zápletka je jednoduchá, stejně jako většina celkem nudného děje. O dost nechutném tlačení feminismu do popředí se ani nemá cenu rozsáhleji bavit, to se zkrátka musí vidět, pokud na to má člověk náladu. A tak jediným a vskutku zásadním plusem je sama hlavní hrdinka, nebo spíše její představitelka, kterou jsem si oblíbil již v seriálu Stranger Things. Skvělý herecký výkon a scénář, ušitý na míru, dal vyniknout této nadějné a stále viditelnější mladé hvězdičce. Jinak je to jen taková podprůměrná detektivní záležitost pro teenagery. Do Agathy Christie to má skutečně velmi daleko a sir Arthur Conan Doyle se nejspíš malinko vrtí v hrobě, ačkoliv samotného Holmese sám příliš nemusel. 50% ()

silentname

"Enola Holmes" je ďalšie sklamanie z produkcie Netflixu. Na druhú stranu si hovorím, že sú asi jediní, ktorí ponúkajú stále nové filmy na pozeranie, takže v tomto smere som im vďačný. No keď si vezmete, že tento film mal ohromný potenciál byť vynikajúci, je smutné, že to výsledne dopadá takto. Ale najprv pozitívne stránky filmu. Millie Bobby Brown je veľmi šikovná v tejto role. Musí tu dávať do toho maximum a myslím si, že sa to vypláca. Ukazuje ako už ako celkom skúsená herečka a v tomto smere ju musím pochváliť. Film vyzerá celkom dobovo spracovaný a Harry Bradbeer ako kompetentný režisér, ktorý vie ako sledovať čo sa deje spoza kamery. Film má aj celkom svoj vlastný štýl komédie a spracovania, čo ma celkom bavilo. No mohlo sa tam toho dostať viac. Henry Cavill ako Sherlock je skvelý. Ale prial by som si ho vidieť viac. Helena Bonham Carter je skvelá. A takisto platí, že by som si ju prial vidieť viac. Na druhú stranu sa film volá Enola Holmes, takže chápem, prečo sa sústredí hlavne na ňu. Má to logiku. No potom prichádzajú mínusy. Jeho scenár a absolútne nevyvážený štýl. Povedal by som pravdu, že Mycrofta a všetky časti, kde chce Enolu poslať do školy slušného správania pre "dámy" by som z tohoto filmu úplne vystrihol von. To nie sú pasáže, ktoré ako diváci chceme vidieť. Hlavné je ale to, že vieme čo sa presne stane a ako to tam dopadne. Keby film skončí štýlom, že sa stala veľkou dámou a k prípadu by sa nedostala, všetci by sme boli šokovaní čo nám to tvorcovia naservírovali. Takže logicky to dopadne opačne. A je tu viacero momentov, ktoré sú predvídateľné. Búranie štvrtej steny celkom funguje, no myslím si, že to mohli využiť o niečo viac. Dáva to filmu svoj vlastný charakter a keby sa to využilo viac, bolo by to zaujímavejšie. Okrem toho záver je tak trošku chabý. Viac-menej sa jeden prípad uzavrie sám. A necháva to veľké miesto nevyužitého priestoru. Možno sa šetria na pokračovanie, no otvára to otázky, na ktoré nedáva odpoveď. A keď prídu nudné časti filmu, tak si skutočne uvedomujem jeho dĺžku a tempo. Ja som osobne sklamaný. Sledovanie bolo fajn, ale nič výnimočné. Hodnotenie: C+ ()

SeBig

Lhal bych si hodně do kapsy, kdybych dal o tu hvězdu navíc. Trochu jsem se těšil na to, že to bude můj guilty pleasure s mou oblíbenou Millie Bobby Brown, ale na druhou stranu jsem se bál, že to bude nuda a ona to teda fakt táhlá, nezábavná nuda byla. Dokážu pochválit jen mou oblíbenkyni a zpracovaní..jinak mě sralo například to mluvení do kamery, který tam být nemuselo a třeba i to, že v jednu chvili se Enola prát neumí a pak najednou jo..prostě mě to fakt nebavilo. ()

Arsenal83

Príjemná záležitosť, ktorá neuráža, a to je na Netflixe čoraz viac raritou. Samozrejme máme tu pretláčanie nového feministického pohľadu, Sherlock mal sestru a tá nebola o nič horšia, je silná, bojovná, chytrá, proste „girl power“. Sú tu aj blbé výroky typu „Vyvaruj sa ľudí, najmä mužov!“ V tomto prípade mi to ale v celku nevadilo. Jediná prehnaná bola stopáž, 20 minút až polhodina dole a bolo by to lepšie. A takisto patetické pozeranie sa hlavnej predstaviteľky do kamery a odriekanie naučeného scenára nebol vrchol hereckého umenia, ale má len šestnásť, snáď sa niečo ešte naučí. Cieľové publikum, teda zväčša dievčatká v puberte, film pobaví. ()

Marze

Filmove poteseni. Prepracovani typicke legendy Sherlicka Holmese. Tentokrat se zamerenim na nezname postavy: jeho inteligentni detskou sestru. Je zabavna, urputna a ma neuveritelny komedialni talent. Na me je to ponekud dlouhe. Místo kriminálky to je spíš romance s akcí a humorem. Notná část monologů zas a znovu, s vervou, která může odrazovat, podtrhuje myšlenku o nutnosti odmítat zastaralé genderové role a prosazovat nové. Také dialogy jsou přetížené výchovnými poznámkami o hledání vlastní cesty životem nebo o mužích, kteří nemají zájem měnit svět, jenž jim vyhovuje. Skutečně originálních nápadů je ve filmu poskrovnu. Podobně jako jiné tituly od Netflixu připomíná produkt poskládaný bez velkého rozmyslu nad tím, po čem diváci zrovna touží. Tedy například po akčních hrdinkách a estetice komiksů či videoher.Tvůrci si dávají záležet, aby od Enoly Holmesové přes nestřídmou dvouhodinovou stopáž nedokázal odtrhnout oči ani ten nejroztěkanější divák. Vedle netradičních úhlů kamery, energického soundtracku a zpřehledňujících změn barevného ladění si pomáhají animovanými sekvencemi nebo mezititulky jako z němého filmu. Vyprávění, postupně se rozbíhající do vedlejších kolejí, z nichž ne všechny vedou k uspokojivému cíli, ovšem není stejně dynamické jako vizuální styl. Místo aby příběh gradoval, rozpadá se na tonálně různorodé a kauzálně slabě provázané epizody. Spolehlivěji než ústřední tajemství, nakonec vyznívající trochu do prázdna, jej drží pohromadě a táhne vpřed výkon Millie Bobby Brownové. Šestnáctiletá herečka, proslavená rolí El ve sci-fi seriálu Stranger Things, je bezprostřední ve všech polohách a kostýmech. Nikdy neztrácí jiskru ani cit pro komediální timing. Její inteligentní, pozorná a tvrdohlavá hrdinka zůstává konstantně okouzlující vzdor tomu, jak nekonzistentní je vinou eklektického stylu a "freestylového" vyprávění zbytek filmu. Autoři film pojali jako feministický argument a jeho poselství nadřadili soudržné vyprávěcí struktuře a logice vývoje hlavní postavy. ()

marhoul

S ohledem na to, že moje copatá, okatá, vyvoňaná a jako opice zvědavá i drzá ratolest je z Enoly Holmes zrovna totálně nadšená, je jasné, že Netflix svoji cílovku konkrétně v našem případě trefil. Navíc se film líbil i mně. Pohodová záležitost. Výprava je překvapivě pěkná, obsazení sympatické, na druhou stranu to sráží příliš flagrantní feminismus, ale co už naděláme? Můžeme se aspoň radovat, že má Enola naprosto běžné obočí a že nám pro tentokrát (čert ví, zda ne naposled) dopřáli Sherlocka coby pohledného bělocha středního věku. Naše fešanda na to bude čumákovat o sto péro, on ji ten Harry Potter už dávno omrzel a k Pánovi prstenů má ještě cesty lán, čili na překlenovací období fajn zábava. Ačkoli je zápletka banální a koukám, že to Enola vcelku schytává, posun do červených čísel si, podle mě, zaslouží. Průser to není určitě. Zklamání zdejších diváků evidentně pramení ze zjištění, že je film určen drobotině v šatečkách. Každopádně za mě je tohle pro děti vhodnější, než poslední Pinocchio. Hezké. ()

Jirka_Šč

"Máte někdo nějaký nápad?" Sympaticky nový a svěží styl vyprávění. V druhé polovině trochu ztrácí šmrnc, ale pořád je to dobré a zábavné. Výpravné, kostýmové a Londýn 19. století. Ano, dvouposchoďový kočár jsem si všiml :). ()

VenDulin85

Je škoda zjistit, že po dvou hodinách koukání víte téměř tolik co z traileru... rovněž důvod zmizení matky mě tahal za mé (ne)logické obvody. Abych ale nebyla jen kritická, tak mladičká Millie předvedla velice kvalitní herecký výkon na svůj věk, klobouk dolů. Co mě ale iritovalo, bylo neustálé obracení se hrdinky na kameru/diváka. V jiném filmu bych to brala, ale u viktoriánské krimi mi to už nepřišlo cool, fakt ne. Místy mě děj chytal, místy to skřípalo, více než za 3* to dnes nebude. ()

Stanislaus

Dlouhovlasá Eleven, (ne)bezpečná Bellatrix a ne-hm-ující Geralt ve filmu o rodince Holmesových, který upozaďuje postavu věhlasného detektiva a dává do popředí jeho "osamocenou" sestru Enolu, jež umí v umění dedukce chodit stejně plynule jako její starší bratr. Vedle skvělého hereckého obsazení mě zaujal netradiční způsob vyprávění, v němž se hlavní hrdinka přímo obracela na publikum, čímž příběh nabýval na humorném rázu. Nicméně na druhou stranu musím říct, že jsem si od filmu sliboval nejspíš něco víc - měl jsem pocit, že jeho potenciál nebyl plně vyčerpán. Chvílemi byl film možná až příliš okatě feministicky laděný, nicméně i tak šlo o příjemně strávené dvě hodiny. ()

BMW12

Bál jsem se, aby se nejednalo o nějaký nepovedený film, který se chce přiživit na jménu Sherlock Holmes. Ale musím říci, že Netflix to zvládl parádně! Enola Holmes je velice sympatická dáma a její dobrodružný film mě velice bavil. Moc oceňuji to, jak film (Enola) zapojoval diváka do děje. Sherlock ztvárněný Henrym Cavillem byl taktéž super. Atmosféra historického venkova a Londýna na mě dýchala z celého filmu. Taktéž zápletka s mladým lordem mi seděla. ()

Jinny

Námět by byl slibný. Mladičká sestra bratrů Holmesových se vydá hledat jejich zmizelou matku a cestou potká lorďátko na útěku, kterému musí pomoct. Bohužel, exekuce zářná není. Nemám problém s barevným anglickým venkovem, ale pro viktoriánský Londýn se použitá barevná paleta opravdu nehodí. Představitelka Enoly je šikovná, ale nic nezmůže s tím, že její postava je až příliš velká feministická ikona, aby z ní byla zajímavá postava. Už pokolikáté v posledních letech mám chuť opakovat, že propagovat feminismus je chvályhodné, ale nesmí to být na úkor postav a příběhu a že to výrazně omezuje škálu ženských postav, na které jsme bývali zvyklí. Pokud z Mycrofta uděláte šovinistické hovado, co to vypovídá o jejich matce, která vychovala také jeho a kterou Enola tak zbožňuje? Taky musím připomenout, že Enola a její matka žily z Mycroftových peněz, takže nejsou zrovna moc oprávněné ohánět se kartou silné ženy. A pokud se mimochodem těšíte na Sherlocka Holmese, tak se na něj raději moc nezaměřujte. Ve filmu je dohromady nějaký deset minut. ()

rikitiki

Milé dívčí vyprávění o viktoriánské hrdince, která chce i dnešním dívkám ukázat, že se mají vydat vlastní cestou, je to jen na začátku. Enola pomrkává na diváky a mluví na ně skrz pláno. Žel, pak už se dostaví jen pomatený děj, kde se hledá matka, nehledá matka, pak se hledá vikomt, pak ženská práva... Mě nevadí, že ve viktoriánské Anglii má tajnou tělocvičnu bojových umění černoška, která vede čajovnu. Co mi ale vadí, že v ději to nemá žádné opodstatnění, a že děj samotný nemá žádnou jasnou linku. Nebo aspoň atmosféru. A že je to vlastně dost nudné. SHRNUTÍ: Girls power dokázala Harley Quinn mnohem zábavněji. ()

HellFire

Tenhle přístup vylévání myšlenkových pochodů přímo na kameru mě úplně vytrhával z děje, protože jsem měl pocit, že se nedívám na Enolu Holmesovou jako postavu ve filmu, ale na Millie Bobby Brown jako herečku, která mluví do kamery (jinak je to neskutečně sympatická holka). Nemluvě o tom, že pro scénáristu je to až nechutně lenivý způsob, jak vysvětlit události ve filmu, místo toho, abychom jich byli svědky. Show, don't tell! Výsledkem je nezajímavá hrdinka, které všechno vychází a ke které si nevytvořím žádné pouto. Až tady jsem si uvědomil, jak svědomitý a vytížený je vlastně Henry Cavill. Nejdříve ztvárnil Supermana, pak Zaklínače a teď Sherlocka Holmese. Ten chlapec musí mít setsakra dobrého agenta! Jinak klasický film plný filmových klišé, k mému údivu dokonce feministický. Netflix se vrhá do zrádných vod. ()

Morholt

Mix Doylea a Twaina, který mi dal vzpomenout na Pány kluky. Příběhově je to samozřejmě někde úplně jinde, ale je to prostě ten typ filmu, na který jsme se jako děti dívali a na které by se podle mého měli dívat i naši potomci, ale ti na podobné záležitosti vesměs kašlou. A nevědí, o co přicházejí. Enola má krásnou výpravu, šlapající příběh i vtipný styl vyprávění, jenž snad nedonutí k smíchu, ale číší z něj pohoda, která mi hned na začátku vykouzlila úsměv a ten mi vydržel celou dobu. Vyšlo to herecky a líbila se mi nejen ta divná holka ze Stranger Things, ale i Sherlock v Cavillově podání a ze všech těch novodobých ztvárnění excentrického detektiva mě tohle přišlo asi nejbližší. Malý problém vidím v lehce přepálené stopáži a možná bych se obešel i bez feministického podtextu, ale ani jedno můj celkový dojem výrazně neovlivnilo. Na další příběhy mladé Holmesové se rád podívám i v budoucnu. Vůbec jsem nečekal, že se mi to bude takhle líbit. 80% ()

ScarPoul

Najväčší problém je úplne jasný. Svet dospelých a svet Enoly nekorešpondujú. Ona je chytrejšia ako dospelí? Nemyslím si. A tento nepomer je veľmi citeľný v dvoch scénach. Prvá scéna nám ukazuje Enolu ako umne bojuje s vrahom. Predstiera utopenie, bojuje s využitým svojho prostredia a nakoniec zvládne utiecť. Druhá scéna ukazuje ako je veľmi hlúpo chytená aj odvedená do dievčenskej školy z ktorej ju musí niekto vyslobodiť a aj to veľmi prapodivným a nefunkčným spôsobom. A takýchto scén je tam veľa. Strieľanie v tme so zbraňou ktorá si vyžaduje presnosť, motívy matky k odchodu a jej hľadanie, ktoré sa z priority postupne stáva druhotnou záležitosťou ( hoci stopy boli zanechané a následne vo finále povedané, že sa vlastne nezvestnú matku hľadať vôbec nemalo) alebo už len feministicko liberálny podtext, ktorému by som sa v dobe Sherlocka Holmesa asi zasmial. Bradbeer sa snaží mať nadhľad ale vo filme mu skrátka nefunguje veľa vecí. Vzťah Henryho Cavilla a mladej Millie je jediný funkčný a zaujímavý. Keby sa jednalo o mentorstvo celý ten generačný predel by bol zaujímavejší a ľudskejší. Toto mi príde ako snaha z ďalšej série vytrieskať nejaký peniaz. Millie a Henry v pohode. Za nich by som dal 2*. Má to skvelú úvodnú pol hodinu. To že sa z toho neskôr ( po vlakovej scéne) stane úplne iný film asi nebudem riešiť. Je to ale škoda. Potenciál to malo. Po druhom pozretí zvyšujem o hviezdu. Nie je to až taká katastrofa, ako som si myslel. Hoci vyššie spomenuté veci stále platia. ()

GeusX

Roztomilé, nápadité, přehledné. Energický komentovaný vysvětlující styl někomu nesedne, já ho bral jako svěží originalitu. Historická rodinná detektivka, která je zacílena na náctileté publikum. Zejména dívky 12+ může živelná hlavní představitelka hodně bavit. Za mne spokojenost, lepší 3* 70% (viděl jsem: 1x cz) ()

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (viac)

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

06.04.2022

Streamovací služba HBO Max do toho v posledních týdnech šlape a objednává jeden nový seriál za druhým. Nyní tak s posvěcením od studia Warner Bros. přichází zpráva, že se populární filmová série… (viac)