Při pátrání po nezvěstné matce dokáže neohrožená Enola Holmesová přechytračit i svého staršího bratra Sherlocka a pomoct mladému lordovi na útěku. (Netflix)

Geon

Detektivka, která boří čtvrtou stěnu. Sólovka Millie Bobby Brown, která oprávněně vyniká. Zbytek osazenstva hlavně Henry Cavill a Helena Bonham Carter ji sekunduje a doplňuje. Boření čtvrté stěny se vyplatilo pobavilo a vneslo nový nádech do filmu a to bylo potřeba. Příběh, ale jako takový je velmi slabý a nezajímavý. Jedná se o pohodovou záležitost se známými tvářemi. ()

nelousek

Od doby co jsem film viděla se rozhodně zařadil na list mých oblíbených filmů. Za mě film spíše pro holky, ale kluci se můžou podívat taky:-). Je to film spíše ze starší doby, ale i tak úžasná detektivka... Takže bych doporučila lidem, kteří mají rádi filmy o staré době, detektivky, trochu romány a hlavně filmy o holčičí síle a chytrosti...Jediné co trochu zkazilo mé hodnocení bylo, jak se Enola koukala do kamery a vlastně promlouvala k nám, divákům. To mi přišlo že se do takového filmu prostě nehodí. ()

Steparu odpad!

Katastrofa... Neberte mne špatně, natočeno je to obstojně a taaak... ALE! Záhadná sestra Sherlocka Holmese? Jako vážně? Chytřejší než Sherlock Holmes? Četli autoři knihy? Pokud by je četli, věděli by dvě věci. Mycroft Holmes, starší bratr známého detektiva je lepší v dedukcích. A za druhé tyto schopnosti Holmes zdědil po své babičce. Takže, pokud chcete někoho ze světa Holmese kdo je žena nač vymýšlet novou postavu? Opravdu mne nebaví jak v posledních letech je chrakter Holmese a dr. Watsona nepochopený. A tohle "veledílo" jen dokazuje absolutní nekreativitu tvůrců, včetně předlohy... Koukněte se raději na slečnu Marplovou. ()

Jirkacek

Enola znamená pozpátku Alone, tedy ztracená. Těmto slovy nás na začátku filmu přivítala Enola Holmesová, přičemž její jméno posloužilo filmařům k názvu filmu z roku 2020. Když jsem jej zahlédli v nabídce společnosti NETFLIX, okamžitě se rozběhl na obrazovce naší korejské televize. Pro takové bleskové rozhodnutí jsem měl dva důvody. Za prvé příběhy, v nichž se objevuje jméno Holmes, se mi vždycky líbily – například snímek Pyramida hrůzy, na němž jsem byl dokonce v kině a kde vystupoval slavný detektiv ve studentském věku. Stejně netradiční byl i tento film s jeho sestrou Enolou, kterou si zahrála mladinká herečka Millie Bobby Brown, která se mi líbila v seriálu Strangers things. S očekáváním, co Enola Holmesová nabídne, jsem se usadil doma na sedačce a začal hltat první minuty filmu. Na začátku jsme se seznámili s nejmladším sourozencem slavné rodiny Holmesů, která byla extrémně inteligentní, všímavá a bystrá, popírala společenské normy pro ženy té doby, neboť její matka Eudoria (Helena Bonham Carter) ji naučila vše od šachů po jujitsu a povzbuzovala ji k samostatnému myšlení. V den svých šestnáctých narozenin se Enola probudila a zjistila, že její matka zmizela a zanechala po sobě jen nějaké narozeninové dárky. O týden později se na vlakovém nádraží setkala se svými bratry Mycroftem (Sam Claflin ) a Sherlockem (Henry Cavill) s nimiž se mnoho let neviděla. Sherlock ji považoval za inteligentní, zatímco Mycroft za problematickou a jako její zákonný zástupce ji zamýšlel poslat pryč do školy, kterou vedla přísná slečna Harrisonová (Fiona Shaw). K tomu však nedošlo, neboť Enola doma našla několik tajných zpráv od své matky, které ji dovedly ke skrytým penězům, s nimž dívka v přestrojení za chlapce utekla z domu. Ve vlaku potkala mladého vikomta Tewkesburyho (Louis Partridge) ukrytého v cestovní tašce, jehož hledal muž v hnědé buřince jménem Linthorn (Burn Gorman). Ten chtěl mladíka zabít a tak spolu za dramatických okolností vyskočili z vlaku a odjeli do Londýna, kde se rozešli. Enola pak pokračovala v hledání Euforie, přičemž zjistila, že její matka se stala členkou radikální skupiny sufražetek. Vzápětí ji napadl Linthorn, s nímž svedla nerovný souboj, ale podařilo se jí uniknout. To ji přimělo vyhledat Tewkesburyho s úmyslem ho zachránit a tak navštívila jeho panství, aby se dozvěděla více. Mezitím Mycroft nechal inspektora Lestrade (Adeel Akhtar) ze Scotland Yardu hledat Emilu, která následně potkala Tewkesburyho prodávat květiny a varuje ho před nebezpečím. Následovalo zatčení Enoly v jejím bytě, ovšem její nový mladý přítel ji pomohl utéci ze školy slečny Harrisonové. Pak se spolu vydali do jeho rodinného sídla, kde se ho pokusili zabít, ovšem byla otázka, proč ? Když se důvodu Enola dovtípila, vše začalo směřovat do rozhodujícího souboje o život mladého lorda. Zároveň se dívka musela schovávat před starším bratrem, policisty a přitom se pokusit najít matku. Podařilo se jí to už v prvním díle, nebo si to tvůrci s paní spisovatelkou nechali na pokračování ? To se už ode mne nedozvíte, abych vás neochudil o ten zážitek. Já jsem totiž se závěrečnými titulky jsem musel zvolat BRAVO ! Film natočený podle první knihy ze stejnojmenné série beletrie pro mladé dospělé od Nancy Springer o dospívající sestře již známého Sherlocka Holmese, se mi zkrátka velmi líbil. A hned jsem začal těšit na pokračování, které by mělo být hotové v roce 2022. Tak snad bude dvojka stejně kvalitní, jako první díl, který teď musím ohodnotit. Suma sumárum, mysteriózní film Enola Holmesová ode mne získal pět detektivních hvězdiček *****. () (menej) (viac)

Janiik15

Rozjezd filmu byl vážně dobrý. Střih byl udělán kvalitně a i zápletka nebyla nijak marná. Millie Bobby Brown byla vážně skvělá volba a je poznat, že má vážně velké nadání. Celý film si ukradla svými skvělými hereckými výkony pro sebe. Začátek filmu bych ohodnotil úžasnými 90 %. Ale co byl ten konec? To asi psaly, když byly neskutečně ožralí. Hůře ten konec už ani zpracovat nešel. To měla být jako parodie na Pána prstenů, nebo co? V důsledku toho strašného závěru dávám nakonec i tak stále obstojných 65%. ()

CreepyJoe

Glorifikace politického terorismu v přímém přenosu, kam až nám ta progresivní filmová levice klesla, to prostě nemá obdoby. Holmesová co by detektiv jak se patří nakonec celý zločin kryje. ()

cenitel

Tak za prvé: nemám rád, když hlavní protagonista mluví do kamery přímo k divákům. Tudíž je zároveň i vypravěč. Moc rychlých skoků. Pokusy o jakési vylepšení. Rychlé vracečky, spoilery do minulosti tam a zpět. Od kdy si ségra vyká s bráchou? Sherlock vypadá jak trochu trouba. Celkově podtržený námět je nesmysl se zmizelou matkou. To je teda point a cestou potká jednoho namyšlenýho frajírka, co jen natahuje děj. Dobrý nápad v té vodě, když se topí. Že to nenapadlo někoho dřív v 90%filmu. Asi tím, že je to nereálný. Opět moc přemrštěné akce, dnes je velký trend, aby holka přeprala chlapa a velela chlapům. Tzv. Rovnocennost mezi muži a ženy. Po fyzické stránce nesmysl. Moc se to přehání v dnešní době. Snaží se do dvou hodin obsáhnout dobrodružství jak v Bondovi např.ve Skyfall. Ale tady se to nedaří. Pokusy o vtípky až tak nevýrazné. Zkrátka: moc hrrrrr, rychlokvaška, jako všechno dnes na Netflixu, ubrat tempo. A ty pravidla? Z nich mi je blbé. Opět musela tam být černoška, až logicky v té době v tomto prostředí, tam vůbec nepatří. Dialogy mimo. 3* jen díky hlavní postavě. ()

ohneta

Tak nevím, asi budu opatrnější s recenzí, OSOBNĚ, ROZPAKY.. ALE .  Tak k filmu, prvních 10. minut docela zklamání a říkal jsem si, co to kruci je za sračku?? Pak ale konečně bezva jízda a já se doslova bavil a 2 hodinky paráda ! DOSLOVA , PAK ALE PŘIŠEL ZÁVĚR A TEN mé hodnocení z 5 hvezd, zhodil na 3+ AŽ 4 . Nějak to asi nechápu, ale proč , kruci proč .. je to zase tak, jak to je , podle nových pravidel filmu ,, spolubydlící  Dr. Watson je černoch???  ... atd . doufám, že v pokračování nebude Holmes teply a nebudou řešit záhadu Růžového pokoje, kde budou hošani a lezby všech barev .. To je jako v Žiškovi, kde aby to šlo do USA, musí tam být černoch a nebo teplý kamarád ..   Jinak ale pohoda film a spokojenost .. Ale tohle mě vytáčí, nejsem rasista, nemám nic proti 20. pohlavím, které asi momentálně jsou, nebo je jich snad už více, ale kruci písek .. snad s takovou bude asi brzo i velmi brzo bývalý americký prezident Abrham Lincoln, v novém historickém filmu, černý a k tomu i teply .. a místo klobouku bude mít červenou mašli ve vlasech.. ()

Jittulle11

Ano, než jsem se odhodlala zkouknout film, klasika, dvojka,čsfd, recenze. Ooooooo můj bože, to je keců o emancipaci a politice a kde čem. Co třeba se mnou a to podívat jako na film, celek? Za mě skvělé, vtipné, herci na svém místě (Zaklínač brunet 😆). Prostě jednoduché, volné a fajn. ()

Enon

Už jsem z tohohle fakt unavený. Proč se v dnešní době tvoří takové filmy? To nám jako společnosti stačí tak málo k uspokojení? Opravdu stačí natočit jedno velké bezduché, nudné, drahé, hloupé nic? Nulová sympatičnost postav, nulové překvapení, nulová zábava. Z jedné strany chápu tvůrce a akceptuji z části to, že tyhle filmy dopadají tak jak dopadají. Je to kvůli tomu, že vysoký rozpočet a drazí herci si vyžadují zkrátka úspěch, a co má největší úspěch? Ano, rodinné filmy. A u takových filmů vám to stačí udělat podle standardní tupé ploché hollywoodské šablony aby to fungovalo, tudíž se nemusíte snažit o nic víc, o jakoukoliv message, jakékoliv překvapení, o nic, jelikož kdybyste to zkusili tak hrozí, že by se to někomu nemuselo líbit, což se automaticky rovná menší zisky. Chápu to ale to je potom chyba v nás a ne ve filmařích, kvůli nám se točí filmy jako jsou např. Enola, Dolittle, Expedice džungle, Uncharted a další, PROTOŽE TO LIDEM PROSTĚ STAČÍ. A to je za mě ohromná škoda, rád bych viděl vysokorozpočtové filmy experimentovat, hledat nějakou přidanou hodnotu, snažit se o něco víc než o hloupoučkou zábavu, a vězte, že mě jenom u Enoly napadlo tolik věcí jak to vylepšit, ale bohužel. Například Pixar tohle dělá skvěle, a funguje to, je to sice něco trochu z jiného soudku ale i přes to, základ je stejný. Enole tedy dávám 21%, velké zklamání. ()

Marena666

Podle celkového hodnocení sem čekal nějakou blbost...ona to v podstatě blbost je, ale díky Millie je to docela příjemně zabitý čas...bavil sem se. Helča úžasná a i Henry pobavil... ()

jirikzaboj

Docela necitlivý pohled na Holmes Family. Prvních 5-10 minut možná za to stojí vidět, ale zbytek je jen opravdu odfláklý scénář s pěkným kostýmy, kulisami, průměrnými hereckými výkony a nezajímavým příběhem. Ovšem Miĺlie si to dává s přehledem a ostatní se vlastně taky snaží. Ale pokud je to mizerně napsané, nic se s tím udělat nedá a to dokonce za docela fajn režie. Finále bylo fakt jedno z nejhorších, co jsem za poslední dobu viděl. Uvidím , jak se mnou zahýbe druhý díl. Ale nedělní Netflix výplach je to asi dobrej, i guess ()

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

Studio Legendary míří od Warnerů k Sony

29.11.2022

Produkční a mediální společnost Legendary Entertainment, stojící například za sérií filmů Godzilla & Kong a zejména za chválenou spektakulární sci-fi Duna, dosud své filmy v posledních letech… (viac)

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

Sherlock Holmes se dočká spin-offů

06.04.2022

Streamovací služba HBO Max do toho v posledních týdnech šlape a objednává jeden nový seriál za druhým. Nyní tak s posvěcením od studia Warner Bros. přichází zpráva, že se populární filmová série… (viac)