Luke Jackson je nový väzeň, ktorý pod dohľadom sadistických dozorcov kope priekopy so svojimi spoluväzňami. Čoskoro si získava ich obdiv svojim prístupom k životu a odporom k autoritám a stáva sa ich vodcom. Keď sa Luke dozvie, že jeho matka zomrela, dozorcovia ho zavrú na samotku, aby sa nepokúsil utiecť na jej pohreb, tak ako to urobil už mnohokrát predtým... (STV)

GreatestFan

Naprosto dokonalé a dokonale absurdní (vejce...), chlap co se vzpírá bachařům hned poté co se vzepře bachařům a on si tím udělá fanoušky, tohle je prostě... odporně dobré. // viděno 1X 21. Ledna. 2013 ()

Yardie

Lepších 70%. Pro mě osobně celkem zklamání. Po hodnoceních a komentářích zde jsem čekal něco velkolepého. Nicméně, dostal jsem takový normální filmík. Ne špatný, ale ani ničím tak výjimečný, aby měl hodnocení 88%. Myslím, že s touto tématikou se dají vidět lepší a silnější filmy. NA můj vkus je tam dost málo emocí, dost málo silných a emotivních momentů a také celková atmosféra je taková nijaká. V podstatě bych čekal víc už od toho, kdy si Luke získá respekt, než jen jednou malou bitkou, ale možná jsem čekal jen něco více. Ta bitka mi navíc přišla taková bez grády a šmrncu. Celkově první polovina filmu byla spíš tak o ničem. Druhá polovina chytla to správné tempo, kdy se začalo konečně něco dít a viděli jsme tam i pár silnějších momentů a film tak začal být zajímavější. Za zmínku stojí nepochybně výkon Paula Newmana. Ale celkově to nebylo tak silné, jak jsem čekal. Takže ve finále ne špatné, ale pro mě rozhodně ne kultovní, Howgh! ()

Nethar

Frajer Luke byl frajer, o tom žádný spor. A Paul Newman si ho krásně zpracoval, hezky na to sedí. Člověk, který se jen tak nedá zlomit okolními událostmi. Ve vězení. A že si toho prožil dost. Protože upiloval pár parkovacích automatů nebo co. Snad jsem to nepopsal moc stroze ;-) ()

Jimmy15

Svoboda táhne člověka kdekoliv i kdykoliv. A to je i případ Luka. Ani po dvou neúspěšných útěcích to nevzdává a pokusí se znovu. Paul Newman si to zde zahrál hodně dobře a jeho optimismus a promyšlenost situací jsou nezapomenutelné. ()

Ollie235

Upřímně mám raději trochu jiná vězeňská dramata, ale jen v málokterém se objevuje tak výborná postava, jakou je Luke. Newman si totiž jako vězeň (už jenom tím, čím se provinil) okamžitě získává veškeré sympatie a jen málokdo by mu dokázal nefandit. Jediná škoda je, že film plyne v tak pomalém a bezstarostném duchu (bez ohledu na prostředí ve kterém se odehrává), že to místy trochu nudí. Jinak ale všechna čest, dobrý film. ()

Garch

Frajer Luke je takový pojem, že není co komu popisovat. Včera jsem se soustředill na vynikající hudbu. ...PS jsou filmy, které pamatuju vždy černobílé. ()

Oxymoron

Přesně jak napsal Golfista. Frajer Luke, Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle je trojice absolutně nejlepších vězeňských filmů všech dob. Kam se na ně hrabe nějaký Prison Brake? Tohle je klasika! ()

jilda

Brilatní výkon Paula Newmana jako frajera Luka, co se nedá zlomit, ponížit, je schopný sníst 50 vajíček za hodinu a vydobít si u kamarádů z lochu obdiv. Krásná scéna, jak blondýnka myje auto a provokuje věžně ve škarpě. Velitele vězení v zrcadlových brýlích nelze než nenávidět. ()

alenka

moc prijemne a zhnouci pokoukani. asi mam uchylku na pribehy z veznic. malokdy totiz zklamou, musi se v nich vypravet snadsazkou, ale tak presnou, ze nevnuti podeziravost. frajer luke je vazne superhero. ()

Emzet

Paul Newman ve své životní roli. Ale tento film není jenom o něm - atmosféra, hudba, vyznění... To všechno je tak blízko dokonalosti jak to jen jde a CHL je rozhodně jedním z nejlepších "vězeňských" filmů, ne-li tím docela nejlepším. ()

STxxEN

Velmi povedené dvě hodinky ve vězeňském prostředí, díky kterému se Paul Newman nadobro přiřadil mezi mé top herce. Jen mě napadlo, co by se asi stalo, kdyby potřebovali dát třeba dva vězně do "díry"... 90% ()

El Loco

MINIMALISTICKÝ PRA-RODIČ VYKÚPENIA Z VÄZNICE SHAWSHANK...Vskutku zvláštny film o chlapíkovi, ktorý svojou zraniteľnosťou nezapadá celkom medzi ostatné archetypy postáv Paula Newmana. Luke je vojnový veterán, na ktorom zanechali značné stopy kruté spomienky z 2.sv. vojny a svojím nihilizmom kombinovaným s, na prvý pohľad, hlúpou neschopnosťou a naivitou dáva okoliu najavo, ako mu je všetko jedno. V prvom rade však netreba zabúdať, že ide o snímku adorujúcu inšpiratívnu ľudskú nezdolnosť či svojskú nonkonfromitu a tu nachádzame jeho všeobecný odkaz, pre ktorý ide o tak obdivovaný film s mnohými nezabudnuteľnými scénami (napr. stávka o zjedenie 50 vajec natvrdo). Vyjadrovať sa nejako k úžasnému hereckému umeniu a charizme Paula Newmana je úplne zbytočným mrhaním času, netreba však zabudnúť aj na Georga Kennedyho, ktorý tu stvárnil svoju životnú úlohu, nepísaného bossa medzi väzňami Draglinea (r. 1967 - Oscar za mužskú vedľajšiu úlohu)...Až na miestami rušivú filmovú hudbu Lalo Schifrina, ktorý to s ohľadom na minimalistickosť snímky v niektorých momentoch trochu prepálil pompéznosťou, ide o jedinečný film, ktorý sa právom zaraďuje medzi klasiku (nielen) 60-tych rokov 20.storočia... „He was smiling...That's right. You know, that, that Luke smile of his. He had it on his face right to the very end. Hell, if they didn't know it 'fore, they could tell right then that they weren't a-gonna beat him. That old Luke smile. Oh, Luke. He was some boy. Cool Hand Luke. Hell, he's a natural-born world-shaker...“ ()

Salmayo

"To se spíš rozpadne ta blbá díra, než by to Luke vzdal!" Newmanovi tahle role frajírka, co nikdy nic nevzdá opravdu sedla. Nezapomenutelné scénky - boxovací panák, vajíčková pojídaná, kopání/zahazování jámy.. ()

Eva_D666

Luke, Henry a Butch jsou bezpochyby nejlepší role Paula Newmana, které jsem zatím viděla. Luke si díky své ojedinělé psychické a fyzické výdrži získá přízeň a úctu všech svých spoluvězňů. Při každé situaci se usmívá. A ten jeho úsměv vás nakazí, ať chcete nebo ne. Prostě rozenej frajer:-). ()

Blue.Shark

Frajer Luke je ryze atmosferický film. Možná se zdá, že se během těch 126 minut nic moc neděje, ale opak je pravdou. Vlastně se to ani nedá pořádně popsat slovy. Tenhle film musí člověk vidět, aby pochopil. ()

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

Tvůrci Half Nelson uvádějí...

27.03.2007

Není to zrovna dávno, co tvůrci Ryan Fleck a Anna Bodenová uspěli se svým nezávislým filmem Half Nelson (uvedený do našich kin v rámci Febiofestu 2007), a to nejen díky Oscarové nominaci Ryana… (viac)