Do nápravného zařízení Wakefield přivážejí nového trestance Roberta Redforda. Brzy se však ukáže, že nejde jen o obyčejného vězně.  Nový ředitel státní věznice nastoupí do svého nového působiště inkognito, aby je lépe poznal, a zahájí jeho zásadní reformu odpovídající humánní představě o smyslu trestu. Autobus přiváží do státní věznice novou várku trestanců. Otřesné podmínky a poměry, které ve věznici panují, zajímají jednoho z nováčků. Po nějaké době jsou všichni v šoku - právě on se představí jako nový ředitel věznice. Vzdělaný a zásadový Henry Brubaker zahájí boj se systémem, v němž vedoucí pracovníci zneužívali svého postavení k osobnímu obohacování a vytvořili krutý vnitřní řád: znepřátelili vězně mezi sebou rozkastováním na bezprávné a mocí nad spoluvězni obdařené loajální "pomocníky". Brubaker, zprvu podporovaný guvernérem, usiluje o reformu s cílem, aby trest skutečně sloužil k nápravě vězňů. Postupně získává na svoji stranu vězně i některé pracovníky bývalého vedení. Vyvolá však odpor těch, kteří dosud těžili z privilegií, ale i státní komise pro vězeňství, prolezlé politikařením. Dramatické události, které tím vyvolá, vedou k vyhrocení situace... (oficiálny text distribútora)

Cesty timem

Film má u mne 3,5*. Je hodně dobrý, ale musím rozlišovat. Frajer Luke u mne dostal poctivé 4*. Jsou filmy, které miluji a pouštím pokolikáté už, těm dávám 4-5*. To zaokrouhlování hodnocení z půl hvězdy je vždy těžké. Takže tak. ()

RoyBatty444

Skorumpované zneužívanie politických funkcií na pozadí vezenia, ktoré netreba platiť lebo sa platí samo a ešte aj zarába alebo aspoň dodáva otrokov, ktorých je ľahké sa beztrestne zbaviť ak doslúžia. Brubaker to chce zmeniť, ale ani tí čo ho tam dostali nie sú ochotný preskočiť cez svoje tiene a chcú sa uspokojiť s odrobinkami, ktoré im podhadzujú. Vysporiadať sa s ľudskou chamtivosťou je ešte stále prehraný boj. Podla autobiografickej knihy Toma Murtona Accomplices to the Crime: The Arkansas Prison Scandal z roku 1969 zobraujúca podrobný popis Murtonovho odhalenia väzenského škandálu v roku 1967. ()

SantaCruz

Jeden z oblibenych filmu meho otce. Jak by svet byl lepsi, kdyby mel kazdy podnik takoveho manazera nebo jeste lepe, kdyby se takto chovali vsichni. Dnes je to samej diletant a korupcnik. Ale dobre jim tak ✌💗😎 ()

Bogrant

Výborná väzenská dráma s netypickým úvodom a ešte viac netypickým záverom. Avšak s typicky skvelým výkonom od Redforda. V niektorých momentoch dosť pripomínajúce slávnejší Shawshank (a nielen účasťou Freemana) predstavenie, ktoré nám predstaví korupciu, tvrdú náturu a všetku tú špinu odohrávajúcu sa mimo mreží. Inšpiratívny snímok, ktorý má svoj účel a jasne definovanú svoju výpovednú hodnotu. ()

Feacher

Silný film, který je založený na jediném, v historii, dnes i v budoucnu aktuálním tématu. Korupce, výdělek, podvody a kamarádíčkaření. Bezmoc cokoli změnit, ale tentokrát s poměrně pozitivním koncem díky tvrdé práci a oddanosti morálce a pravdě. Ve filmu se to stalo hezky, ale v reálném prostředí tomu moc nevěřím. Nicméně k filmu - námět top, herci skvělí, hudba výborná, zkrátka velmi dobrý film. 5* ()

MartinNewman

Stuart Rosenberg natočil dvě vězeňské dramata. Jedno s Paulem Newmanem a druhé s jeho kámošem Bobem Redfordem. A těžko říct které z nich je lepší. Asi nesrovnávat, každé je jiné a oba jsou skvosty kinematografie. Brubaker je na motivy skutečných událostí a o to je víc šokující co všechno se dělo za branami věznice. Film je precizně natočené drama s perfektním výběrem herců a doplněn výbornou hudbou. Konec plný emocí stojí za to a dodnes když potřebuji nějaký film ze soudku drama, neváhám sáhnout po Brubakerovi. Tučných pět za film bez kterého by byl svět filmu chudší. ()

ZelenyPaul

Vězeňské drama v krystalicky čisté podobě. A Robert Redford v roli nesmiřitelného ředtitele věznice. Ano - jsou filmy na které se nezapomíná. ()

BigBen87CZ

Tak Vám nevím ... ještě jsem se nerozhodl, jaké hodnocení bych měl dát. Rozthodně ve mě film nezanechal takové nadšení jako stejnožánrový Shawshank ... kupodivu ale v mých očích předčil údajně legendárního Frajera Luka. I tak si myslím, že tomu něco malinko schází ... jelikož jsem ale film viděl v hodně pozdním večeru a v dabingu (z komunistické éry ... to se jim hodilo do krámu, film o nezměrné korupci v imperialistických USA), takže s konečným resultem počkám, až budu mít klid, prozatím bych ale udělil tři hvězdičky ... ()

McIron

Ano, za socialismu to mohla ČST vydávat za angažovaný protikapitalistický film. Ale je to skvělá sociální sonda do problematického prostředí, velmi věrohodná. A minimálně jedna z těch hvězdiček patří jen a jen Robertovi. On je prostě autentický, on JE všemi svými angažovanými postavami, on je nemusí hrát! ()

Calvus77

Brubaker, Robert Redford, je veskrze sympatický 100% klaďas, něco jako Mirek Dušín. Jeho silnou, nebo chcete-li slabou vlastností je, že je velkej paličák... Film má silný příběh a RR je velmi přesvědčivý, dvě hoďky utečou jak voda a film naštěstí končí, tak jak končí. Ale je to svého druhu budovatelský film a ta úporná snaha měnit svět k lepšímu mi trochu kazila dojem. Že by stigma? ()

Vindemiatrix

Stroze bezprostřední děj odkrývající prohnilost trestně-institučních mechanismů a osob, které se na nich vezou. Protagonisté jsou vcelku jasně rozdělení na "hodné" (sympatické) a "zlé" (nesympatické), ale film nesklouzává k povrchní podívané. Mohou za to propracované vězeňské reálie, syrové vypravěčství, ale i pestrost a charakterová odlišnost postav - vzdor jejich zdánlivě škatulkovitému rozdělení, Nejde totiž jen o to, kdo je dobrý a kdo zlý, ale také o to, jakými prostředky se dá proti zlu bojovat a zda nakonec ten hodný nepůsobí více zla než ledaskdo zlý. Zásadovému Brubakerovi patří sympatie diváka a poslední minuty potvrzují jeho morální převahu, ale oprávněnost rozhodnutí, která učinil, zůstává díky ambivalentnímu závěru otevřená. ()

jjbaraque

Není to jen snímek o poměrech v amerických věznicích a není ani tím, s čím zde bývá často srovnáván, s Vykoupením z věznice Shawshank. Shawshank je movie, Brubaker je film. Jistě, občas trochu zdlouhavý, ale přesto se za filmem něco skrývá. Otázky, zda má smysl bojovat proti systému, zda to vše nakonec není jen marnost? Jak trpký je potlesk vězňů a má snad vůbec nějakou hodnotu? Jak dosáhnout cíle? Přímou cestou, která, jak vidět, je neúspěšná a nebo kompromisy? Nefunguje to takhle všude? Kolik příkladů jsme schopni nalézt, které, sice v jiné situaci, ale popisují totéž? ()

Verdolin

opět film, na který je pět hvězdiček málo, samozřejmě velký vliv Roberta Redforda, který sám o sobě dává každému filmu vynikající úroveň ()

Amberjack

Tenhle film vyjebává s Shawshankem. Bacha na to, má to i děj i myšlenku, ale penetrace žádná, takže oko i orgán intelektuálův zůstanou jistě suché jako žlázy našich praprababiček. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto

16.03.2021

Ve věku 81 let zemřel na Filipínách americký herec Yaphet Kotto. Informaci prostřednictvím sociálních médií zveřejnila jeho žena Tessie Sinahon a později ji potvrdil i hercův agent Ryan Goldhar.… (viac)