Prázdnota

• Česko Prázdnota (viac)

Po tom, čo z ospalého mestečka na Stredozápade začnú záhadne miznúť tínedžeri, obyvatelia začnú tušiť, že tieto zmiznutia môžu nejako súvisieť s desivou miestnou legendou. Bývalý policajt James Lasombra (James Badge Dale), ktorý sa stále spamätáva zo smrti vlastnej manželky a syna, začne vyšetrovať udalosti, ktoré otriasli komunitou. Jeho pátranie naberie bizarný spád, keď odhalí tajnú skupinu okultistov, ktorí sa snažia privolať na tento svet desivú mýtickú bytosť z inej dimenzie. Už onedlho je jasné, že nielen on, ale aj jeho blízki sa ocitli v obrovskom životnom nebezpečenstve a všetci sa môžu stať obeťami nadprirodzených síl. (TV JOJ)

misterz

Malo to pomerne dobre našliapnuté na horor, nad ktorým by si každý obhrýzal prsty. Ani nie tak od strachu, ako skôr od zvedavosti. Ten úvod, čo išli tí turisti kdesi v Tibete na výlet a jeden z nich spadol do jamy, bol priam ukážkový. Totálne to nalákalo a vybudilo všetky zmysly na najvyššiu možnú mieru. Čo? Prečo? Ako? Na tieto otázky som čakal odpoveď a aj ich dostal. Avšak to vysvetlenie bolo až príliš banálne a tiež aj trochu nedomyslené, čo v konečnom dôsledku riadne sklamalo. Ako keby vám dal niekto cukrík s nádherným obalom a vnútri bol zhnitý zemiak. Tiež by som privítal hutnejšiu atmosféru, aby to nebolo len také plynutie deja... Priemer. 60/100 ()

pornogrind

Tak to bylo k_revsky dlouhých 137 minut. Bavilo mě jen úvodních 22 minut (než naskočí název filmu). Potom už přichází pouze prázdnota a s ní i nehorázně uspávající nuda. ()

MIMIC

Po famóznom úvode v horách Bhutánu prichádza ambiciózna „intelektuálna“ fáza hororu, gnozeologicky celkom nezmyselná a nefungujúca, zákonite sa meniaca vo frašku. Na hanbu sveta sa dejú donebavolajúce nezmysly – prednášateľ chŕli predstavu sveta na tak vysokej úrovni abstrakcie, že máte pocit, že ste na stretnutí dadaistov, no všetci poslucháči vrátane tínedžerov ho nadšene oslavujú. Ako kritika nekritického myslenia už v predpandemických časoch by to bolo zaujímavé, keby autori nechceli oslovovať dve rôzne cieľové skupiny naraz. ()

Goldbeater

The Empty Man je obdivuhodně rozmáchlá záležitost s velikými tvůrčími ambicemi, narušujícími většinu běžných diváckých očekávání. Ale vede to celé někam? David Prior by zřejmě velmi chtěl být dalším Ari Asterem, ale zas až tolik na to zatím nemá a zde si ukousl možná až příliš velké sousto. Je to zajímavý film k rozebírání, velmi dobře technicky natočený, do poslední čtvrtiny poutavý a zcela bez laciných moderních hororových rekvizit jako jsou samoúčelná brutalita a hlasité lekačky (za to palec vysoko nahoru), ale v poslední čtvrtině se buď nesetkal s mým pochopením, nebo se zkrátka snažil navodit iluzi nějaké hluboké myšlenky, která v něm není. ()

Omnibus

"Kost ke kosti, shnilá srst... Sekta k zlosti, na spoušť prst! Empty Man si mozek plní, chytrý divák blahem vrní." Já bohužel ne. Když Bůh rozdával rozum, šel jsem si sice dvakrát, ale do špatné fronty, protože druhou polovinu filmu jsem moc nevrněl, spíš si připadal jako dabldebil. Škoda. Kdyby po parádním, děsuplném prologu film pokračoval zbylé dvě hodiny už jen záběry na dva, tři chlupaté jaky, jak spolu s apatickým Paulem blbě čumí do propasti, jako husa do flašky, i to bych ocenil čtyřmi hvězdami. Bohužel, mistr Prior pocítil svědivé nutkání přesadit Empty Mana z čisté vysokohorské přírody do moderního, výfukovými plyny otráveného St. Louis, čímž otrávil nejen jeho, ale i mě. Pak poštval na chudáka ducha (resp. pradávného Tulpu) zpovykanou sektu adolescentů, podivný hybrid mezi Scientology, Jehovisty a kroužkem mladých pečovatelů z LDN. Tedy, ne že bych apriori Priora nepochopil, čím se mi, ústy "singulárně" vytuněné kikiny s mikádem, snažil vyplnit můj Empty Mozek, jen mě to moc nebavilo. Zlatí jaci, čumící do propasti... s těma bych si užil větší hloubku. ()

InJo

Nečekaná hororová událost, která náramně rezonuje. Pokud vám to sedne, což jasně odhalí už dvacetiminutový prolog, délka vám vadit nebude. Já si užil snad každou minutu té krásně budované znepokojivé atmosféry. Arimu Asterovi možná roste silná konkurence. 85 % ()

Anderton

Človek by čakal Slender Mana, ale dostane skôr Candymana, Hereditary a Wicker Mana s prvkami Kruhu s týpkom, ktorý evokuje Guya Pearca (na ktorého možno neboli prachy). Prior na určitej báze spolupracuje s Finchcerom a je to sakra poznať, samozrejme v dobrom zmysle slova. Ide teda o to, či to chcete čítať doslovne ako ďalšiu mytologickú báchorku, alebo skôr ako metaforu precitnutia muža stredného veku do prázdnoty vlastného bytia, kde si ale môže za mnohé veci sám. Takže ono to je vlastne viac pre štyridsiatnikov než pre dvadsiatnikov, len sa bojím, že staršie ročníky sa filmu, ak o ňom vôbec začujú, budú vyhýbať. "Tak dlho sa pozeráte do prázdnoty, až sa ona dostane do vás". O tom tento film, okrem iného, je. ()

Frajer42 odpad!

Tento snímek mi silně evokuje doktora filosofie Ivana Bartoše a počátky Pirátů v Čechách. V úvodu vás snímek navnadí na svěží závan hororového větru. Úvod o zrodu Empty Mana (což je stranická přezdívka Ivana Bartoše) je skutečně zajímavý. Těšíte se, že snímek vyrukuje s něčím novým, co by mohlo třeba svým způsobem fungovat, nebo minimálně rozčeřit vody a vnést nový vítr do něčeho co nefunguje (Piráti 2017). Bohužel, následuje 100 krát zrecyklovaný námět s děsivou legendou. Bohužel, celý snímek se tam veskrze sympatický policista (typ životem ztrestaného polohajzla je ideální, vyzkoušený a všem nejsympatičtější) honí po stopách sekty Ivana Bartoše a nic moc se tam neděje. Člověk musí vytrpět tunu ezoterických mouder a cest do hlubin policistovy duše. Navíc stopáž je z nepochopitelných důvodů šíleně přestřelená. Svěží nápad a ambice utopené v tvůrčí neschopnosti. Nudná sračka, které je lepší se vyhnout [8 %] ()

AppleCore

Každej by chtěl dobrej horor, ale když pak jeden přijde, sypete tomu po jedný hvězdě. A tak pokleslej žánr proplouvá skrze světová hodnocení dál v nížinách filmovýho vkusu, přestože je zrovna Empty Man výborná záležitost z podobný sorty jako A cure for wellness, Midsommar nebo Hereditary. Tady se navíc pohybujeme ve vodách s prvky cosmic hororu (Annihilation, Wounds, In the Mouth of Madness) s filmovými rysy Davida Finchera, byť režijně o třídu níž. Schopnost přemýšlet a umět si spojit řadu vizuálních, ale i zvukových vjemů (například láhve a zvuk jejich prázdnoty) je tady důležitější, než se snažit hledat strach, napětí nebo brutalitu - to všechno přichází s tím, jak kdo film pochopí (stejně jako u výše zmíněných). Dle názvu divák čeká pubertální oddechovej nesmysl, dostává ale dospělej investigativní psycho thriller, kterej se s divákem moc nemaže. Skvělá kamera, hutná atmosféra, super soundtrack, slušná režie a zajímavej příběh. ()

Chrustyn

Hororové překvapení, které rozhodně není pro každého, ale kdo se mu poddá, ten si může užít nevšední zážitek. Film, který nejvíce připomíná filmy Ariho Astera, který točí nevšední hororové filmy, které rozdělují diváky na minimálně dva tábory. Empty Man, není ve výsledku tak propracovaný a konec není úplně vysvětlující a pro diváka satisfakční, jak by si zasloužil, ale kvalitě nijak neubírá. Nenápadný, malý horor, který jde proti všem žánrovým klišé a který za málo peněz přinesl minimálně pro mě překvapivě dost muziky a vyjma zmíněného konce, respektive poslední třetiny, jsem mu všechno žral i s navijákem. ()

Arsenal83

Film má takmer dve a pol hodiny a tak je nanajvýš prekvapujúce, že v ňom za celý čas nepríde nejaký silný moment (možno jeden, aj to po hodine a pol) a presne ako hovorí prvý komentujúci majo0007, pri hľadaní nadprirodzenej entity sa to zmení na sektársku blbinu. To celý film pochováva. Ak sa chcete na to pozrieť, tak len ako na science-fiction, hororových prvkov tu je pramálo. ()

Marze

Podivny a surrealni kousek nadprirozeneho subzanru. Zakladni myslenka je takova nedopecena ,opustivse ambiciozni teritorium. Po skonceni jsem se citil prazdny. Je mnoho lepsich zpusobu jak stravit dve hodiny a sedmnact minut. ()

Ivoshek

Asi nejlepší horor za posledních hromadu let. Atmosférickej, chytrej, se spoustou drobných náznaků a odboček. Co vypadá na začátku jako tuctová slenderman-candyman věc, je ve skutečnosti mnohem, mnohem zajímavější. Přes dvě hodiny utekly jako voda. Hodně věcí jsem napoprvé ani úplně nepochopil, a vlastně mi to nevadí. ()

TheEvilTwin

"První den jej slyšíš, druhý den jej vidíš a třetí den si pro tebe přijde." The Empty Man jakožto jeden z nejrozporuplnějších hororů (co se týká hodnocení) za poslední dobu je za mnou a já se vlastně vůbec nedivím. Dokonalá ukázka dvou věcí - že rozhodně jde kombinovat témata, které by nikoho kombinovat nenapadly a současně, že to rozhodně není až tak jednoduché, protože zde si možná tvůrci ukousli velké sousto a ne všechno ve výsledku zapadá tak, jak by původně chtěli. Film začíná výborným openingem, kdy se postupem času šikovně dostává přes horor o dětské legendě přes okultismus, Nietzscheho nihilismus až do finálního existencionálního hororu a v průběhu celé stopáže si nečekaně dokáže udržet pozornost, aniž bych koukal na hodinky. Filmovou katarzí a diváckým orgazmem by pak bylo finální rozuzlení, které by nás všechny uzemnilo, jenže to se tady zas tak jistě nekoná a výsledek dává prostor na otázky, který je možná ale až moc velký. A to tak velký, že si ending vykládá každý divák sám podle svého a dokonce ani "explained" videa se na ničem neshodují, a tak je otázkou, co je to správné vysvětlení. No, kdo ví, každopádně ze žánrového i technického hlediska je film perfektně zvládnutý, dokáže zaujmout, děsit i navnadit, ale pak přijde závěr a divák jednoduše neví, jak si film vlastně uzavřít. Těžko popsatelné, film by měl vidět každý za sebe, protože na jednu stranu chci v duchu jásat, jak je Empty Man fantastický, na druhou stranu mám současně pocit, že jsem díky závěru vlastně nic nedostal. V paměti ale utkví rozhodně dlouho... ()

eraserhead666

"Vesmír se obžalovat nedá." A přesně celý vesmír se spikne proti hlavnímu hrdinovi v tomhle trochu zdlouhavém výcucu všech možných duchařsko-mládežnicko-urban legend-spirituálních kýčů posledních horrorových let. Ono to teda jako není úplně špatné, má to své příjemné okamžiky (úvodní horská část, pár dalších úseků, hlavní hrdina, kamera, částečně nápad) ale jakmile začne mysterium zapadat (škoda, že těmi nejkýčovitějšími a až směšnými proklamacemi), brodit se v bahně klišovitého pozlátka a dlouhé stopáže, původně dobrý nápad hodně ztrácí. ()

JASON_X

Bhútánské entrée mě přikovalo k obrazovce a následné scény z maloměsta kdesi na Missouri, obsahově ve stylu teenagerských urban legends, mě přikovaného ještě spolehlivě udržely. První hodina je prostě parádní jízda. Ale pak to jde už s tempem i záživností trochu z kopce, respektive nebyl jsem z toho všeho kultu okolo Empty Mana příliš moudrý a přepálená stopáž záživnosti nepřidala. Finále je pak vcelku zajímavé a rozuzlení působivé, svou energií mi trochu připomnělo geniální kousek Angel Heart s Rourkem, ale ani potom jsem tomu všemu emptymanovskému humbuku mnoho neporozuměl. O co se onen Empty Man a jeho vyznavači vlastně snaží? Byl celý tenhle film jen předehra k dalším dílům? Možná je chyba na mojí straně, v mojí nepozornosti. Každopádně prozatím (do případné druhé projekce) zaokrouhluju nahoru, za celkovou neotřelost a za tu první polovinu. ()

luka4615

Brilantně vysoustružená úvodní dvacetiminutovka navnadí na neotřelou a atmosférickou podívanou, nicméně zbytek snímku The Empty Man už tohoto standardu ani zdaleka nedosahuje. Jistě, námět a dlouhé expozice jsou ideálním podhoubím pro ambiciózní hororový počin, avšak zbytek stěžejních atributů stojí tak nějak na vodě a ve finále nejsou vlastně vůbec tak propracované, jak si tvůrci zřejmě původně mysleli. Škoda, potenciál na něco mrazivě osvěžujícího zde vážně byl. (HBO GO) ()

Morholt

Úvodní bhútánská půlhodina byla výborná a líbilo se mi i přepnutí do klasické městské legendy, ačkoliv její definice (foukni na mostě do flašky a mysli na strašidlo) mi zpětně přišla neskutečně pitomá. Ale Priorovi budiž přičteno ke cti, že se mu to podařilo zaobalit tak, aby to na první dobrou vyloženě blbě nevypadalo. A bavila mě i linka kriminální s bývalým policistou hledajícím dceru své blízké přítelkyně, kterou byla navíc má oblíbená Marin Ireland. Zkrátka a jednoduše po dvou třetinách jsem byl přesvědčený o plné palbě. Zbývalo to jen všechno nějak smysluplně propojit. A to byl kámen úrazu. na scéně se objevil řekněme ezoterický prvek, který do toho všeho měl vnést světlo a zároveň dosadit několik neznámých. Ale to se moc nepovedlo. Ne že by to nedávalo smysl, ale mě nad tím nebavilo přemýšlet. Upřímně řečeno dal bych přednost něčemu mnohem hloupějšímu. I tak ale na konci přetrvávalu pozitivní dojmy, ale i přes ně to vidím jako trochu promrhanou příležitost. 70% ()

ScarPoul

Komiks som čítal a bol plný krvi a vrážd, ktoré vo mne evokovali podobne nechutný a nemorálny komiksový zárez Crossed, hoci The Empty man z toho možno vychádza ako trošku sofistikovanejší a až priveľmi sa snažiaci o nejakú veľkú myšlienku. Ale na jedno použitie bol v pohode. Podobné je to aj s filmom, hoci ten si ide tak trochu vlastnou cestou. A s komiksom má spoločne len veľmi málo. Hoci film ako taký funguje do finále takmer vo všetkom ( pretože to neustále menenie žánrov a focusov bolo zábavné) záverečné vysvetlenie trošku kolíše a podkopáva umne budovanej atmosfére nohy. Koniec je tak pre mňa premárnenou príležitosťou. Ako keby si tvorcovia odrazu uvedomili,, že počkať! už ideme končiť treba to rýchlo uzatvoriť. Čo je škoda. U Priora oceňujem, že je neustále nápaditý a stavia príbeh na atmosfére, viac ako na strašení. To, že mu to ku koncu nevyjde nie je až tak zlé, pretože sa snaží nepôsobiť hlúpo a to sa mu darí. A hlavne ten film má iné prednosti. Som zvedavý s čím príde ďalej. Pre ľudí čo čakajú akciu bude tento film skôr sklamaním. ()