Leon

• Česko Leon (viac)

Leon je profesionál - nájomný vrah, ktorého nedokáže nič zastaviť pre splnením úlohy. Jedného dňa do jeho života vstúpi Matilda - dvanásťročné dievča, ktorého rodina sa stala obeťou skorumpovaného policajta. Jediné, po čom túži je pomsta a je ochotná urobiť čokoľvek, aby ju Leon naučil to, čo sám vie. (STV)

samkko

8.8/10 aneb ukázka jak natočit správné krimi. Páni, tohle byla pořádně nadupaná jízda, kterou v podobných žánrech takto nezažijete. Leon je bezpochyby co se týče kamery, střihů, hudby, prostě celkového vizuálu naprosto geniální. Po herecké stránce je to přímo pohádka (obzvlášť Natalie Portman) a příběh, leč se může zdát ohraný, tak na svou dobu rozhodně není a každopádně i pro dnešní dobu je dostatečně poutavý a zajímavý. Postavy jsou napsané precizně, takže nehrozí, že byste měli problém udělat si ke komukoliv nějakou empatii. Prostě už jen z fanouškovské povinnosti byste to měli zařadit do seznamu chci vidět a já sám si říkám, proč jsem to takovou dobu odkládal. ()

alsha

Přiznejme si že i tak mladá, byla Natalie Portman sexy. Nejsem pedofil ale je to tak. Neskutečně expresívní způsob braní drog v podání Gary Oldmany je tuze kultovní zaležitost a film ostatně také. ()

Oldmanka

Skvělej film, jeden z mejch nejoblíbenějších... Dokonale slizký, psychopatický milovník klasiky Oldman se svým odzbrojujícím křupnutím (je na čase si zívnout a křupnout :), okouzlující mladá začínající odklízečka s plyšákem v podání Portmanové, a tak Reno, kladný a chladnokravný zabiják, ve kterém se probouzejí (kdo ví, jestli) otcovské city. Nic víc říct nemůžu, snad jen pro mě jeden z nejlepších filmů všech dob. ()

kebo

Leon je obyčajný nájomný vrah, ktorý sa už mnoho premnoho rokov poctivo živí tým, čo najlepšie vie-zabíja ľudí, ktorých mená dostane od svojho bossa a svojej banky súčasne. Najlepším priateľom mu je rastlina, o ktorú sa stará ako o dieťa. So svojím životom je plne spokojný až do chvíle, keď sa k nemu dostane Matilda. V tom momente sa jeho život úpne zmení. Spočiatku je nervózny a nevie, čo si počať, ale časom sa s Matildou natoľko zblíži, že... Viac netreba o deji písať. Jean Reno sa Leona zhostil bravúrne rovnako ako mladá Natalie Portman svojej Matildy. A aj Gary Oldman dokázal, že vie byť zlým chlapcom. Luc Besson by takýchto filmov mohol natočiť viac. Škoda, že podľahol vplyvu Hollywoodu a natáča jednoduchšie filmy. Zostáva len veriť. ()

kyrtab

Vše je tu již napsáno, kdo neviděl, ať rychle napraví. ...Varuju, nepokoušejte se sledovat dabovanou verzi. A neříkejte, že jsem vás nevaroval. ()

D.awi.d

Příběhy obyčejného vraha.Leon chodí do kina, Leon pije mléko, Leon pracuje jako každý jiný, Leon má své morální zásady... Leon je jako my.Možná i lepší než my a to i přesto, že jeho povolání je zabíjet lidi.Jeana Rena jsem poprvé viděl tady a hned se stal mým oblíbeným hercem (ale v posledních letech jím zase být přestal).Pozor, tenhle film má smutný konec.Titanic nemá smutný konec,Okrsek 49 nemá smutný konec,Bodyguard nemá smutný konec.V hodně filmech spočívá smutný konec ve smrti nebo odloučení důležité postavy.O tom to ale není, pravý smutný a dojemný konec uvidíte tady.Mně osobně bylo líto hlavně Leona, který mi opravdu hodně přirostl k srdci.Nic na tom nezmění ani pocit zadostiučenění, když byl s ohlušujícím výbuchem předán dárek od Mat(i?)yldy. ()

Lokran

režiséra Luca Bessona Jaké to bylo: Vynikající a strhující je začátek filmu, jenž nám představil Jeana Rena v roli nájemného zabijáka. Je jen škoda, že je charakter hl. hrdiny zastřen a do konce filmu nám není vůbec osvětlen pouze naznačen (jako příklad: proč Leon pije pouze mléko?), zatímco charakter jeho partnerky, dvanáctileté dívenky je nastíněn velice podrobně a chápeme tak její počínání ve filmu. Hlavní „záporák“ Gary Oldman jako zkorumpovaný policista je překrásně slizký psychopat, jenž s radostí postřílí celou rodinu oné dvanáctileté dívky, která vzhledem k tomu, že je Léon jejím sousedem požádá jeho o pomoc a tak jsou karty příběhu rozdány hned na začátku zcela jasně... Vyústění příběhu je zcela logické a míří ke správnému tragickému konci, který z tohoto filmu (obzvláště ztvárnění hrdinova marného boje s mnohonásobnou přesilou a následnou konfrontací s Oldmanem), dělá pro diváka opravdovou akčně kriminální lahůdku, spojenou s rodinným dramatem v přesně namixovaných dílech. Luc Besson napsal velmi dobrý scénář a při režii odvedl mistrovskou práci. Co dodat... Celkem 90%. ()

raneczech

Vynikající film. Nenapodobitelná kombinace drsného thrilleru a citlivě natočeného vztahu dvou diametrálně odlišných lidí, spojených prožitky i sociální izolací. To nejlepší, co Luc Besson natočil, dokonce ani Nikita nedosahuje kvalit Leona ()

JamesLeon

Jean Reno ve své nejlepší roli. Ze zabijáka, který nemá nic kromě své "čističské" práce a kytky, která je "pořád spokojená", se po záchraně Matildy stává postupem času starostlivý opatrovník. Najednou má někoho, na kom mu záleží a pro koho by obětoval to nejcennější.. Krásný film.. ()

Horrorshow

Skvelý počin, skvelý režisér, skvelé herecké obsadenie, proste nádhera. (Keď som videl tento film prvýkrát /niekedy v ´95/, tak som sa chcel stať nájomným vrahom :-), prešlo ma to však už na druhý deň, keď som vzduchovkou nedokázal trafiť ani terč :-)) ()

Alojs

Myslel jsem, že není "in" pít mléko, nosit lenonky, promenádovat se v úchylně střiženém kabátě a izolovat si hlavu houmlesáckou čepajznou... Zmýlil jsem se. 5/5 a osobní TOP10. ()

Tamdydam

Já si nemůžu pomoct, ale přišlo mi to jednošuše jako pitomost. Nebýt tam ta nevinná holčička a ten nesmysl s Leonovou negramotností a "dobrosrdečností" ( nazval bych to výletem do světa pohádek ), mohla to být podprůměrná brutální gangsterka. Nebýt tam ty brutality, mohla to být podprůměrná akční rodinná komedie. Ale takhle je to prostě paskvil. Tady se smíchalo nesmíchatelné a výsledek podle mě pořádně nefunguje ()

marlon

Drsný a dojímavý zároveň, krutý, plný života! Taký je tragický príbeh nemilosrdného a zdánlivo nezničiteľného macarónskeho zabijáka, tvrdého profesionála s pravidlami, ktorého samotársky život čudáka sa radikálne mení v okamihu, keď začína mať rád a keď v sebe nečakane objavuje túžbu žiť pre niekoho iného. Legendárna akčná komerčne ladená melodráma Luca Bessona patrí medzi skvosty svetovej kinematografie a je paradoxom, že vznikla len ako vedľajší produkt režisérovej tvorby. Dojímavý originálny námet, profesionálne výkony hercov, citlivá hudba, reflektujúca každú zmenu rytmu deja a silné nezabudnuteľné scény - to robí tento film kultovým. Vedľa slávnej narážky na svine, ktoré "jsou lepší než většina lidí" silne pôsobí najmä zaúčanie Mathildy zabijackému remeslu. "Nejdříve se nauč střílet s pušky. S tou máš odstup od klienta. Čím je větší profík, tím de blíž ke klientovi. S nožem se naučíš zacházet naposled"- to je fakt sila. ()

Tiiso

Naprosto profesionálně zvládnutý snímek. Besson se svým evropským cítěním a s hollywoodským stylem poráží tímto filmem kdejaké slavné jméno v režisérském křesle. Jednoduchá linie příběhu, ve které se scénář soustředí na vykreslení charakteru postav, má neobvyklou gradaci. Tato gradace přímou úměrou stoupá ve skvěle zvládnuté finále. leon je příběhem, jehož obsah se nemilosrdně zarývá pod kůži. Nutí nás milovat osoby, které jsou nemorální a živí se prací poněkud méně bohulibou. naopak nás nutí nenávidět člověka, jež je zástupcem zákona a jehož slib se skládal ze slov pomáhat a chránit. Tento obrácený postup, byl s oblibou již několikrát ztvárněn na stříbrném plátně, ale teprve Besson ho dokázal dotáhnout k dokonalosti bez zbytečné teatrálnosti a bezduchých frází, tolik příznačných pro továrnu na sny. Právě scénář je natolik kvalitní, že jeho zpracování tiskne do křesla a nedovoluje moc zbytečně kolem přemýšlet. Scénář, dialogy a pak přichází herecký trojlístek. Nikdo z nich není lepší než druhý. Všichni tři jsou dost fantastičtí a každý svou postavu výborným způsobem rozvíjí po celý čas příběhu. Kamera je jemná, laskavá, s bravou typickou pro devadesátá léta. Taktéž střih je úměrný a nezachází do žádných výpomocných krajností. Není to třeba, zpracování je natolik výborné, že méně v tomto případě je více. Toto snažení podtrhává velmi hezký soundtrack od dvorního skladatele Erica, který se zde trefil do nálady snímku a výborným způsobem s kamerou spolopracuje. Vůbec zde režisér s tvůrcem hudby spolupracují více srdcem, než v Pátém elementu, kde šlo již hodně o peníze. Originální zvuk filmu je podmínkou při projekci protože mocným způsobem napomáhá atmosféře. Okolní ruchy Manhattanu jsou nezapomenutlné, efekty velmi prostorové a původní dialogy nepřekonatelné. Renův hluboký bas jsem slyšel ještě dlouho po závěrečných titulcích. ()

Erian

Něco tak dokonalého snad ani nejde natočit, nespočetněkrát viděno a přesto stále uchvacuje svou poetikou, stupněm násilností i snovým koncem. Čistič Leon je prosťounce čistý a chlapecky dojemný, i když je zabijákem, který po sobě zanechává zkázu a dokáže zlikvidovat několikanásobnou přesilu. Má rád mléko, staré černobílé muzikály a svou květinu (tím připomíná Malého prince), naproti tomu Mathilda je přes svůj dětský kukuč již téměř ženou, krásná malá dívenka se vzezřením andílka, která je však vychovávána v drsné džungli New Yorku poněkud samorostlým otcem, prostituující matkou a sestrou, která ulítává na aerobiku. Mathilda miluje svého bratříčka, Transformers a zajímá ji její podivínský a tichý soused s kufříkem. Když si na tatíka došlápne agent Stansfield kvůli drogám a postřílí celou její rodinu, zazvoní u Leona a ten ji pustí dovnitř....od té chvíle se mezi nimi rozvíjí křehký a nesnadný vztah, protože Matilda se chce naučit jeh řemeslu, aby mohla pomstít smrt svého bratra. Leon se do své žačky zamiluje, láskou čistou a nezištnou, láskou, kterou doposud pociťoval pouze ke své květině. Jejich "vztah" však ukončí agent Stansfield, který sám při likvidaci Leona umírá...pomsta je dokonána, Mathilda musí znovu žít sama bez svého rytíře...svého platonického milence, otce, učitele...tím vším ji byl a možná i mnohem víc (prodloužená verze). Luc Besson podle mne už nikdy nedosáhl tak perfektního výkonu, tahleta akčně říznutá romantická záležitost je úúúúúúžasná. Výkony Natalie Portman, Jeana Rena a Garyho Oldmana nemají jedinou chybičku. A hudba Erika Serry je úplně uáááááááááá a rozkmitává i ty poslední napětím se chvějící chloupky. Takový film se hned tak nevidí a ani neuvidí. ()

beso74

Mlieko pijem, aj svoju obľúbenú izbovú rastlinku mám, kde je potom problém? Aha, asi toho príliš veľa nakecám, asi preto nikdy nebudem ako on, Leon... Fantastický portrét človeka ktorý síce neutrpel príliš vzdelaním, ale napriek tomu sa stal špičkou vo svojej profesii a navyše v jeho vnútri bije srdce, ktoré vie milovať a obetovať sa... Koľko krát som videl ten film, stále ma dostal a to aj vďaka hudbe, ktorá film posunula ešte o niečo ďalej... ()

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (viac)

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Natálka „jede“

Natálka „jede“

19.03.2009

Několik uplynulých hodin se na světových filmových webech všechno točí kolem Natalie Portman. Ne že by to někoho překvapovalo. Od Matildy v Leonovi urazila kus cesty, dnes je z ní půvabná mladá dáma,… (viac)

Žádná šance pro Leona

Žádná šance pro Leona

20.07.2006

Nejdříve se světem šířily fámy a dohady... když pak začal Luc Besson dostávat konkrétní nabídky natočit pokračování fenomenální gangsterky Leon, nejeden fanoušek zbystřil. Šance scenáristů, kteří se… (viac)