Hra na oliheň

• Južná Kórea Ojingeo geim (viac)

Dzeyna

Je to naprosto skvělé, nicméně poslední 3 díly už trochu pokulhávaly. Ale i tak oceňuji nápad a charisma hlavního hrdiny. ()

DwayneJohnson

Nakonec jsem moc rád, že jsem to nezabalil v průběhu prvního dílu, jak to mívám poslední dobou hodně ve zvyku a seriál dokoukal pěkně až do konce. Jak tady píše někdo správně pode mnou, civilní život je nuda. Jakmile se to však celé překulí na ostrov tam a zpět a zase zpátky, dostane to celé ten správný vražedný drajv, jak jde po sobě jedno kolo za druhým. A k tomu ta úžasná korejština, kterou jsem už roky neslyšel a je rázem vymalováno. I přes předvídatelný a lehce otevřený závěr za mě solidní čtyři hvězdy. ()

Trajektt

Kdyby se dnes taková zábavná soutěž konala v naší republice, asi byme si vybrali nějaké nudné dětské hry typu „Chodí Pešek okolo", „Škatulata, Škatulata, hejbejte se" nebo skákání v pytli. Určitě by se do ní přihlásilo pár bezdomáčů z Hlaváku a samozřejmě také pár gayů, kteří se chytí každé příležitosti, aby mohli hlásat do světa ty svý bludy a ukazovat to svoje visící nádobíčko. Taktéž je nutno dodat, že božský Hollywood už dorazil i do Asie a zanechal tam po sobě pachuť otevřených konců. Taktéž je nutno si přiznat, že soudruzi ze severní části korejského poloostrova se asi museli popadat za břicha, když vidí, jak to vypadá v jižním cípu tohoto poloostrova a jak lidé doslova bojují o holý život a to hlavně díky dluhům a nenažranosti jistých peněžních institucí, které nemají nikdy dost. U nich se do takových dluhů ani dostat nemohou, protože by jim to jejich vrchní velitel nedovolil a také hlavně proto, že tam tyto výdobytky moderního kapitalismu ještě jaksi nestačily dorazit, takže tam neviditelná ruka trhu ještě nestačila zasáhnout a nestačila tam otrávit spodní vody místních dolních vrstev obyvatelstva. V seriálu se poměrně často střídají vzestupné a posléze klesající tendence a kvalitou se pohybuje jako na horské dráze, kdy hutné akce vystřídá nicneříkající nicota ve které se nic důležitého neděje Ale je nutno dodat, že všem se samozřejmě líbí, když lidé umírají a když teče hodně krve. U toho se totiž nejlépe obědvá a člověku pak více chutná a má větší apetit, když vidí cizí neštěstí a zároveň jsou rádi, že nejsou na místech těchto nešťastných hrdinů. A také zde platí jedno moudré přísloví, které nám říká, že z cizího krev neteče. Nějací spiklenci v tom zase vidí konspiraci, že svět ovládá jedno procento bohatých lidí, kteří těch zbylých devadesátdevět procent užitečných ovcí chovají ve svůj prospěch a později, když už jsou nepotřební, tak hybaj na porážku. Protože, co by s nima asi tak měli dělat jinýho. Tvůrci se nechali inspirovat celou řadou věhlasných filmů ze kterých si půjčili jisté prvky. Pro příklad uvedu Hunger Games, Fantomase, Running Mana s Arnoldem Schwarzeneggerem, SAW a mnoha dalších skvostů světové kinematografie. Ale koncept zůstal vcelku originální a spokejeně se zde podíváme na příběhy inspirované dětskými korejskými hrami  převedené do dospělého světa a garantované vysokými výhrami. Je to něco, jakoby vám někdo řekl, ať skočíte třeba ze skály a když to přežijete tak za to dostanete třeba milion dolarů. Většina populace takovou nabídku odmítne, ale vždycky se najde nějakej trotl, kterej do toho půjde. Dále se mi zde líbila hudební stránka ať už od klasika Haydna či Modrý Dunaj od Strausse. Prozatím dávám 80% a do budoucna jsem zvědavý, čím nás překvapí tvůrci tohoto veleúspěšného seriálu. ()

Happens

Taková dost zvláštní únikovka z reality finančních dluhů a moderní pasti bludného kruhu, ale zároveň únikovka z her o život, kde vítěz dostane bambiliardu peněz. Zajímavé, jak absolutně nesympatický hlavní hrdina, bez špetky charismatu dokáže prostřednictvím eliminace jednotlivých charakterů vlastně v závěru vypadat dost dobře. ()

korbitch22

Sem tam v textu menší spoilery. Dlouho se mi nestalo, abych nějaký seriál vzal jedním vrzem během jediného dne. Myšlenka není sice nikterak originální, ale to provedení je naprosto fantastické. Úžasně vykreslené postavy, výtečná psychologie, neskutečně vychytané hry. Jednoznačně u mě vede lano a most se skleněnými deskami. Nekompromisní brutalita a surovost vynahradí i to něco málo chyb. Za zmínku stojí především hloupá scéna se sklářem na mostě, protože kuličku měl použít nejdřív ne desku na které stál, občasná předvídatelnost chování postav a to i bohužel děsivě jednoduché určení kdo přesně kdy zemře, nebo když se utvoří dvojice je jasné, že hráči budou hrát proti sobě, že jediná hráčka bez partnera žije a nebo že číslo na konci znamená jasnou výhodu. Do sedmého dílu jsem byl prakticky na 100%, ale poslední dva díly jsou slabší i když pointa celkem ujde a výjimečně není předvídatelná. Přemýšlím, zda by seriálu slušela druhá série. I přes menší nedostatky a předvídatelnost chování postav i her je to výjimečně drsný, skvěle napsaný a hlavně úžasně odehraný seriál. 90%. ()

ainny

Ale jo, taky mě to chytlo a zjistila jsem, že jsem uvízla v chapadlech. Nicméně, nemyslím si, že je to to nejlepší, co jsem od Korejců viděla. Možná je to i tím, že nejsem zastánce podobných jatek. A taky mi moc nesedl konec. Ten byl korejsky utahaný a já bych se bez něho obešla. I když jisté překvapení tam bylo. Tahle zápletka mě nenapadla. Stejně jako identita Bílého koně (i když tady jsem trochu tušila). Co mě ale překvapilo byla přítomnost Lee Byung-huna. Nezkoumala jsem vedlejší role a jeho přítomnost je u mě vždycky prostě top. 🙂 ()

Chrustyn

Nějaké projekty je dobré si zopakovat a právě taková je Hra na oliheň. Seriálová událost, která v roce 2021 ovlivnila celý svět a která mi v té době přišla jako velká nafouknutá bublina. Po letech ale musím uznat, že to je výborné a napínavé dílo, které funguje v rovině napětí okořeněné brutalitou a zároveň jako drama o chamtivosti a opravdu nepěkných lidských vlastnostech, které se rozkrývají, když jsou lidé zahnáni do kouta. Řemeslně výborné, herecky skvělé. Zamrzí, tak občasné výplňové pasáže a závěrečné 2 epizody, které mohli být zkráceny na jednu. ()

Arsenal83

Pre mňa nevyužitý potenciál. Slušne sa to rozbehlo, ale veľmi skoro sa to začalo podobať na účelovú vyvražďovačku bez hĺbky. To ešte aj Hunger Games boli nápaditejšie. A minimálne aspoň nekopali len do jediného náboženstva, ktoré sa nebráni. U Netflixu povinnosť. Kopať do kresťanstva je teda in, stále ale čakám, kedy príde na rade islam a judaizmus, alebo kedy ukážu tibetských mníchov, ako zotročovali ľudí. Za vinníka všetkého zla je pre netflixovskú kanalizáciu obludného rozmeru vždy vybraný len jeden obvyklý podozrivý. ()

Scalpelexis

Něco podobného už tu bylo loni z příbuzného kinematografickýho koutku: Alice in Borderland. Identický nápad, totožně slušný odpich, který postupem času začne upadat do bezradnosti, předvídatelnosti a skončí mizerně úderným punchlinem o síle želé. Asijská produkce mile ráda tlačí emoce ještě o úroveň výš, než je záhodno, ale nápodobně žánru nejde mnoho postavám držet palce, takže je to v důsledku pouze efektní promáchnutí děravou pálkou. Policejní linka obsahuje tunu nelogičností a z VIP šarády bolí oči, uši i mozek. Kredit zaslouží extrémně silná 6. epizoda, která si bere to nejlepší z pravidel her, emocí a zkoumání různých aspektů lidského chování, morálky a kousku etiky. Celkově lepší průměr. Po této zkušenosti, i přes nesmyslně otevřený závěr, nevidím, jak může být 2. řada lepší. ()

marhoul

Nemají nic a vsadí VŠECHNO! Kdo by si nezahrál Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, bum o život? Parádní jízda, přes hodně volný a i vcelku předvídatelný závěr, plná palba. Geniální scénář, perfektně psychologicky zmáknuté, skvěle natočeno i zahráno. Zasloužené celosvětové ovace. ()

heyda

Odhlédnu od mediálního humbuku kolem a vezmu v potaz jen samotný seriál. Ten začal fantasticky jako sociální drama zaměřené na lidi, kteří se motají v začarovaném kruhu exekucí a bezmoci svůj život žít důstojně. To se mi hodně líbilo. Poté se to přesune na tajemné místo, kde si tyto smutné existence rozdají boj o holý život a 45 miliard wonů. Velká škoda a velký kámen úrazu jsou však některé hry, které bohužel nejsou tak spravedlivé jak se samy obhajují a to mi vadilo. Jinak vizuál krásný, herci skvěle namixovaní, určitě to stojí za zhlédnutí, ale mezi svoje TOP si tento seriál nezařadím. Přesto poctivých 80% ()

rollman1

Korea Rulez!!!! Když jsem si pouštěl poprvé tento klenot, vůbec jsem nevěděl do čeho jdu. Trailer jsem neviděl a vlastně jsem šel naslepo. No, díky bohu, protože Hra na Oliheň je neskutečnej náser se vším všudy a rozhodně právem se řadí mezi největší hity Netflixu po celém světě. Příběhově se dostáváme mezi Hunger games a Battle Royale, kde 400 lidí soutěží mezi sebou na život a na smrt o hodně peněz. Co je však devízou tohoto hitu je hlavně v čem soutěží. Jsou to totiž klasické dětské hry, které jsou přestavěny do vražedné verze. Soutěžících postupně ubývá a my se tak dostáváme k dalšímu plusu a to jsou charaktery. Ty jsou napsané i zahrané precizně a potěší i pár známých korejských tváři. Příběhově vyšperkované a nejedná se tudíž jen o brutální mordy, ale seroš dokáže s Vámi zamávat i po emocionální stránce, což nám hlavně předvede 6. díl, který je takový ždímák, že nejeden kapesník zůstane suchý. Podtrženo sečteno, Hra na Oliheň je výborný kousek, který překvapí jak příběhem, tak výbornými mordami a skvělým nápadem. Rozhodně této sérii náleží titul Seriál roku!!!!!! ()

rikitiki

Vyvražďovačka po korejsku. Takže pořádná a brutální, kdy se mrtví nepočítají na desítky ale na stovky. Tahle krvežíznivost ve spojení s dětskými (nevinnými) hrami, které řež rozpoutávají, je kontrast jako blázen a vtipný nápad. Plus ještě společenská kritika bohužel zřejmě nepřekonatelného a věčného principu, že ti nahoře vždycky šlapou po těch dole. Série má i slušný příběh včetně mikropříběhů několika hráčů, kteří se dostanou do finále (fandila jsem té zrádné podvodnici). A slušné herecké výkony. Ale nic dalšího to není. Prostě zábava na jedno podívání, když vám tedy nevadí ty masakry – tedy když se na to díváte jako na počítačovou hru. S čímž autoři zjevně počítají. Brát to vážně, takové hromady mrtvol, to by snad nešlo, ne? Nebo jsou opravdu lidi tak cyničtí a neempatičtí? No, to je na rozbor někam jinam. _____  Na sérii mě ještě zaujala mizerná úroveň korejské police – mimo jiného je jí úplně ukradené, že ročně mizí stovky lidí. A taky evidentní rasismus. Pákistánec mezi Korejci byl zobrazený jako pracovitý a silný, ale neskutečně tupý a navíc oddaně, až psovsky, vzhlížející ke svým korejským spoluhráčům. Klub elitních dekadentních pracháčů se zase skládal převážně z bělochů. SHRNUTÍ: Já si při skákání gumy nebo panáka párkrát odřela koleno, ale tohle?! V Koreji rozhodně odmítněte jakoukoli nabídku zahrát si dětskou hru. ()

TheEvilTwin

Nová Korea je tady a ve výsledku je vesměs všemi chválená a tohle asi nikdo nečekal. Už od začátku trkne do očí nepopsatelně originální nápad, kdy skupina stovek lidí je uvězněna a nucena hrát klasické dětské hry, jen s tím rozdílem, že kdo prohraje, zemře. První díl ale bezesporu nastavil laťku tak vysoko, že už jej dále žádný jiný díl netrumfnul, a to je možná škoda. Nápad je zábavný, vizuál kvalitní, při samotných hrách není o napětí nouze a potěší různorodé úkoly - od silových, přemýšlecích, balančních až po vychytralé a emotivní a samotná akce her byla parádní, ale problém nastává mezi nimi. Nebylo to vyloženě špatné, jen často až moc natahované a výplňové scény byly někdy moc dlouhé - kdyby se ubralo na dvou dílech a zvýšilo se tempo, byl bych asi spokojenější. Stejně tak občas bije do očí korejské herectví, ale když to člověk přijme, asi i nad tím může mávnout rukou. V konečném výsledku potěší i finální hra a ačkoliv jsem samotné závěrečné "rozuzlení" čekal údernější, pořád je celkem obstojné. Slušná čtyřka, která za mě měla po prvním dílu větší potenciál a postupem času na poli 9 hodin začala být trochu dlouhá, ale jinak jde o jednoznačně nejoriginálnější téma za dlouhou dobu. ()

SOLOM.

Už hodně dlouho jsem u šikmookých neviděl tahle totálně posrat solidní potenciál, který se tu nabízel. Ty vole vždyť už i starý Battle Royale měl mnohem lepší atmosféru, drsnější „vybíjecí choutky“, zajímavější postavy,  – no prostě všechno. Staříka s nádorem co rád „sleduje“ jsme viděli v SAW, k tomu hromada nelogických tvůrčích kokotin a do očí bijících nesmyslů – ještě že ty samotné hry byly celkem slušné, asi tři epizody nadprůměrnou (zbytek dost průměrnou) kvalitu a pár zajímavých postav. Jako celek to však dost skřípalo, občas mi to neskutečně lezlo na nervy, ale našel jsem tu i několik světlých chvilek, dobrých postav a pár „mega čuráků“…No nevím, asi jsem náročnější divák a dle všech těch úžasných ohlasů a chvalozpěvů jsem očekával neskutečnou pecku – místo toho jsem dostal průměrnou podívanou, u které budu uvažovat, jestli se podívám na druhou sérii, pokud bude někdy natočená…No jak se znám, stejně se zas jak chuj podívám…60% ()

HellFire

Squid Game? More like Boring Games. Parta zoufalců hraje dětské hry (fakt, to si nevymýšlím) o spoustu peněz a jde jim přitom o kejhák. Jo a sleduje je přitom parta znuděných multimilionářů. Nepochopil sem, okolo čeho byl všechen ten humbuk. Osobně by mě více bavilo sledovat hlavního hrdinu, jeho boj se závislostí na gamblingu a snahu získat zpět svou dceru. Ale to by musel být naprosto jiný žánr. ()

fleker

Je to předvídatelné, je to jednoduché a všechno tam moc vysvětlujou, jako kdybysme byli jižní korejci. Některé úkoly se daly řešit jinak, rozhodně mnohem chytřeji na to kolik je tam hlav (každý ví že asiat=lidská kalkulačka) a postavy se často chovají hloupě. třeba.. proč podříznout holku u které je jasné že nepřežije noc? nebo..proč se jedna skupina rozhodne že začne zabíjet protihráče, když bylo jasně dáno že hráč musí splnit 6 úkolů aby vyhrál hru? Místo aby počkali až zbyde po 5. té hře třeba 10 hráčů a ty pak podřízli jak dušený kimči, tak jdou do souboje 1 na 1, v době kdy ve hře je stovky hráčů, tedy nesmyslně riskují život tím že jdou zabíjet hráče, kteří by během těch 5-ti her stejně umřeli. nebo... nesmyslná situace, čung-pim-pong nebo jak se jmenuje ten hlavní hrdina, tluče zběsile na dveře a řve jako o život, že tam umírá člověk, že ať mu jdou pomoct, AŤ POŠLOU PRYMULU NEBO JINÝHO LÉKAŘE!!! (cituju z filmu).  To je velice divné jednání, když hru předtím tam tvůrci hry odpravili stovku lidí, a od začátku je jasný že smyslem hry je vyvražďovačka.. Proč neřval před tím ať pošlou doktora nebo ať přestanou, když je ta stříleli jednoho po druhém do hlavy?...a podobná blbost se tam odehrávala x krát během každýho dílu.. žlutá je zřejmě nová černá, jinak si to hodnocení neumím vysvětlit. ()

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

04.12.2022

Mezi největší streamovací služby se typicky řadí Netflix, Disney+ nebo HBO Max, často se ale zapomíná na poměrně zásadního hráče - Amazon Prime Video. Pravda, je pro to několik dobrých důvodů: jeho… (viac)

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

09.11.2022

Zatímco v těchto dnech na Disney+ stále ještě bojuje o diváckou přízeň Andor, což se mu podle vesměs pozitivních reakcí diváků poměrně dobře daří, mezitím už začíná i natáčení jednoho z dalších… (viac)