Hra na oliheň

• Južná Kórea Ojingeo geim (viac)

Wallis3

Ten kontrast dětských her a prostřelené hlavy je síla. Dokonce si k postavám vybudujete vztah a lomcuje  vámi vztek, když se začnou podvádět. Tahle šílenost se korejcům povedla, nutno sledovat v originálním znění! ()

MickeyStuma

Takže co tu máme. Na šestidenní soutěžní turnaj je pozváno 465 lidí, z nichž všichni mají nějaké finanční problémy a pro řešení situace již nemají žádné možnosti. Každý den jedno soutěžní kolo, ve kterých jsou sázky vysoké. Kdo prohraje, zemře. Finanční výhra je ale tak nepředstavitelně vysoká, že risk v zájmu bezstarostného života je neodolatelný. I přesto dá psychologie hráčům tak zabrat, že se neustále musí ptát sami sebe, jestli hru dokončit a nebo se ji rozhodnou opustit. Co je však lepší? Je jejich každodenní život lepší než nabízená šance? Pokud si vezmeme na paškál koncept dané soutěže, není to nic výjimečného či odlišného od toho, co lze v dnešní době vidět v televizi. Nejrůznější soutěžní náměty na reality show jakoby také neměli v extrémnosti stopku. Jsou tu soutěžící a diváci. V tomto případě jsme diváci především my. Prožíváme to úplně stejně, jako u skutečné reality show a stejně tak si postupně získáváme oblíbené soutěžící. Ke konci se v ději skuteční diváci objevují, dokonce anglicky mluvící, ale bohužel je to ke kvalitě seriálu spíše na škodu. Hry jsou ve svém smyslu bizarní, neboť se jedná pouze o dětské hry. Proto jsou také všude jasné a křiklavé barvy. Surrealistická atmosféra tak vše patřičně vyzdvihuje. Každé soutěžní kolo je pro každého těžkou zkouškou svého charakteru. Jak se kdo v nejrůznější situaci vůči druhému zachová? Tady i po psychologické stránce a lidského přístupu není o emoce nouze. Lidská přirozenost v přístupu k problému a jednoho k druhému je na cele soutěži to nejdůležitější. Soutěžní kola jsou setsakramentsky drsná, čímž během soutěžního klání nejeden divák ani nedýchá. Velmi často dochází k šokujícím událostem, čímž o silné emoce není nouze. Máme tady sice hlavní postavu, kterou příběh sleduje, ale za pozornost stojí ještě jedna další, která svou důležitost projeví na samém konci toho všeho. Vývoj člověka v takové hře je neodvratitelný. Peníze obnovují a posilují lidskou laskavost a umocňují se pokusit čelit zlu, což je hlavní myšlenka hry. Bohatý nebo chudý? Smrti je to jedno. Málokterý divák dokáže uchopit dojemnou scénu v posledním díle, ve které umírá bohatý člověk na smrtelné posteli a současně chudý bezdomovec venku na ulici v mrazivém počasí. Je na tom někdo z nich lépe? Nebo snad hůře? Celé je to o smyslu života v celé své obraznosti. Jak se chováme k sobě a k ostatním v nejrůznějších situacích. Vždy je to jiné bez ohledu na charakter. Seriál je brutální, jako život sám. Má strhující akci a hluboké ponaučení o lidské povaze. Svět není spravedlivý. Nevítězí ten nejsilnější, jak se často uvádí. Vše má na svědomí horlivost, nezájem, krutost či naprostá bezohlednost. Každý má v sobě vnitřní touhu cokoliv získat i za cenu ublížení druhým. Tento seriál má hodně vzácný námětový koncept. Ať se děje, co se děje, všechno souvisí se vším a tak je nejvíce důležité právě správné rozhodnutí. Něco dokážeme ovlivnit, něco ne, neboť je život plný nepředpokládaných nástrah.   Špatné rozhodnutí a dotyčného čeká smrt. Napětí se dá krájet a to za každých okolností. Je jedno jestli se soutěží nebo se jedná jen o pouhý dialog. Vzniklá atmosféra v obou případech je nepřekonatelná. Seriál uvádí Netflix, který na svou rasovou a LGBT propagandu ani u tohoto počinu nezapomněl. Mezi Korejcema však není žádný africký typ černocha, ale snědý Pákistánec. A z LGBT je tu tradiční homosexualita. Seriál je ohromným překvapením. Bohužel u toho diváci zapomínají přemýšlet. Spousta odkazů, spousta myšlenek, spousta nejednoduché filosofie. A to v poměru se šokující brutalitou. Jedná se o absolutní seriálovou pecku, která obsahuje tolik, co žádný jiný takovýto počin. () (menej) (viac)

Voj.ta

Tolik otravnejch postav v jednom seriálu jsem ještě asi nezažil. Ale určitě to stojí za podívanou. (4* s odřenýma ušima) ()

B.Wilde

Zajímavý námět i zpracování. Některé epizody mě bavily více, některé méně, ale po trochu průměrnějším začátku to byla povedená jízda. Uvítala bych asi o kousek víc jasnějších odpovědí, ale bylo to fajn, i několik překvapení se vším všudy. Jen... můžete mi říct, jak mohli schovat vzkaz do vařeného vejce? XD ()

Rockerman

Nevadí mi, že tak trochu vykradli Hostel III, protože je to mnohem propracovanější a psychologický rozměr vytváří z Olihně zážitek nad kterým musíte přemýšlet. Moc zajímavé bylo sledovat, jak se měnil charakter postav nebo spíš jen ty špatné vlastnosti v ohrožení života vyplavaly na povrch. V týmu ještě jakž takž drží pospolu, ale jak už jde o život kdo z koho, jeden na jednoho, tak jde veškerá jednota stranou. Myslím, že by se tak chovala většina lidí. Když jde bezprostředně o kejhák, tak se těžko bude někdo chovat jako hrdina a položí život za jiného, jemu neznámému člověku. A navíc je tu ten ohromně motivující balík peněz, který žene všechny po uši zadlužené lidi dál doslova přes mrtvoly. Herci fajn, ale číslo 212 mě hrozně lezla na nervy, ikdyž v závěru zabodovala. Vrcholem bylo pak překvápko na závěr a tak pět hvězd je zcela zasloužené hodnocení. ()

mala_kea

Po vizuální stránce naleštěná podívaná, která je dotažená do nesmyslu. Netflix z Olihně bude těžit prodejem merche ještě hodně dlouho. Po příběhové stránce neoriginální, ale drsný kousek, od kterého člověk sem tam odvrátí zrak. To, co odlišuje Hru na oliheň od všech těch Battle Royale, Hunger Games nebo Escape rooms je to, jak se každá z her zaměřuje na jinou stránku osobnosti. Škoda jen, že ta nejsilnější stránka se odehraje v epizodě Kganbu, která je absolutním vrcholem sezóny. Závěrečné tři epizody pak v celém kontextu slouží pouze jako servis pro případné další pokračování. Celkem vyměknutí. ()

sadlokan

Jouda,Šméčkař,Tumorista,Děvka,Kapsářka,Tupoun a Gangster v hlavních rolích pojednání o tom,že když si blbej tak si blbej a že i korejská košile je bližší než kabát.Na to je navlečená ve finále jakože kritika bohatejch zpovykanců,který,schovaný pod maskami zlatých jelenů nejsou očividně asiaté a aby bylo jasno že "fuc...ing USA",tak šprechtí pro jistotu na rozdíl od party těch chytrolínů engliš.Ale ty infantilní hrátky sou ftipný.Ve dvojce očekávam vopravdickou slepou bábu,roztahovačku se sekyrou, vybíjenou s granátama,opičí dráhu z King Kongů a závody na houpacích kohoutech. ()

Trešlson

Zbytečně přehypované. Nic výjimečného, světoborného a co se týče originální tvorby Netflixu dokážu vyjmenovat minimálně deset seriálů, které jsou mnohem lepší než Oliheň. Samozřejmě se nejedná o nekoukatelný odpad a dokázalo mě to navnadit natolik, abych si ten další díl přecijen pustil. Opravdu nevím co by mě ale donutilo koukat na druhou sérii, která je po hodně bídném finále zdá se nevyhnutelná. Nejlepší díl jednoznačně ten, kde hráli kuličky. Nebýt hypu asi bych se smiloval a ty čtyři s odřenýma ušima dal, ale tři hvězdy jsou za mě více než adekvátní. ()

char_t

Další asijská Battle Royale. Ta první zapůsobila dvě dekády zpátky jako zjevení. Tahle nová ale přichází v úplně jiné době. Původní franšíza už sice trochu vyčpěla, ale Hunger Games přenesly tuhle kategorii do mainstreamu, a battle royale je  i nejhranější kategorií PC her. A po Game of Thrones nás ani hektolitry krve a rychlé odpadávání postav nemůžou překvapit. Squid Game tak může sázet jen na parádní design. Na Halloween budou letos všichni v růžovém, kulisy a kamera se budou kopírovat ještě dlouho. Ale jinak hádám, že za pár měsíců po Olihni ani pes neštěkne. Pokud se totiž nenecháte vytočit prvním krvákem s panenkou, musí vám ještě během první epizody dojít, s kým to jak dopadne. Čekal jsem aspoň malé překvapení, ale všechny linie buď skončily přesně tak, jak bylo hodně okatě naznačeno hned ze začátku (šéf gangu?), nebo se vytratily úplně (VIPs, policajt). Škoda. Za mě čistý průměr. ()

Folky

Po tom obrovském hypu jsem dospěl k názoru, že bude lepší, čekat jen fajn minisérii. A i navzdory několika výtkám to tak fungovalo do pátého dílu. Pak přišel šestý, po kterém jsem skoro chápal tu obrovskou chválu. A pak přišel šestý a sedmý, při kterých jsem cítil víc vzteku, než si u jakéhokoliv díla za poslední dobu pamatuju. Nedá se to vysvětlit bez spoilerů, ale nikdy by mě nenapadlo, kolik nelogických hovadin do toho tvůrci dokážou dostat. Poslední epizoda už je pak vlastně jen očekávající chabé finále. Jedna z nejpřeceňovanějších věcí posledních let, u které jsem byl po slibných začátcích neuvěřitelně naštvanej. ()

Artard

Pre mňa osobne to nebola udalosť roku, pre mňa to bolo rozhodne zaujímavé a skvelý nápad, ale vo finále to pôsobilo ako taký sínus, už od začiatku to šlo kvalitou hore a hore, no vrchol to pre mňa dosiahlo pri 6 epizóde, potom to už len klesalo a klesalo, a čo tie vlasy :D bolo to nejaké umelecké vyjadrenie krvi a obeti? :D ()

Evander

Hra na oliheň je pro mě velikým zklamáním. Není ani zdaleka tak zábavná, jak jsem dle zdejších komentářů očekával, obsahuje obrovské množství nelogičností a minimum sympatických charakterů. ()

baiskon108

Naštěstí jsem to viděl ještě dřív, než o tom začli mluvit všichni včetně nemluvňat, takže se mi to nijak předem neznechutilo. Tyto smrtící herní žánrovky se mi do té doby vyhýbaly, pár dalších jsem potom i zkusil (Alice in Borderland, Battle Royale) a masakr mají bez debat bravurní, ale Oliheň nad nimi po stránce postav či příběhové uvěřitelnosti prostě jednoznačně vede. ()

kkarx

Z většiny hodně zábavná hra. Z těch 5 her byla nejlepší samozřejmě do konce napínavá strategická přetahovaná. Konec byl ve stylu "nečekanýho padoucha", kterýho jsem tentokrát skutečně nečekal. Dějová linka s poldou tam byla tak nějak zbytečně navíc. Vlastně úplně nepodstatná. A konec, kdy si výherce nechal přebarvit vlasy na červeno? To bylo už vyloženě asijsky bizarní a po pravdě mi to nějak zkazilo dojem. Další série bude očividně už jen vaření z vody s novejma postavama. ()

strikeman

Kdo zatím neviděl mnoho z korejské kinematografie, nebo třeba ještě neviděl z této produkce nic, může být překvapen. Já překvapen nejsem. Další z mnoha kvalitních filmových děl z těchto končin. Rozhodně stojí za vidění... 80% ()

JBMAVERICK

Battle Royale jsem zatim neviděl, takže pro mě skvělěj nápad, kterej korejci dotáhli skoro k dokonalosti. Chápu myšlenku připravit si podhoubí pro druhou sérii, ale ten konec uškodil celýmu seriálu. Jinak geniální. Po dlouhej době jsem byl u seriálu naštvanej, že už fakt musim jít spát a druhou půlku série dokoukam až druhej den. Člověk by neřek, co se dá vycucat za pecku z šesti obyčejných dětských her. 0456 ()

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

04.12.2022

Mezi největší streamovací služby se typicky řadí Netflix, Disney+ nebo HBO Max, často se ale zapomíná na poměrně zásadního hráče - Amazon Prime Video. Pravda, je pro to několik dobrých důvodů: jeho… (viac)

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

09.11.2022

Zatímco v těchto dnech na Disney+ stále ještě bojuje o diváckou přízeň Andor, což se mu podle vesměs pozitivních reakcí diváků poměrně dobře daří, mezitím už začíná i natáčení jednoho z dalších… (viac)