Raya a posledný drak

• Česko Raya a drak (viac)

Príbeh filmu Raya a posledný drak od štúdia Walt Disney Animation nás zavedie do fantazijného sveta a starovekej ríše Kumandra, kde ľudia a draci žijú spolu oddávna v harmónii a mieri. Ale keď jedného dňa zlá a deštrukčná sila napadla krajinu Kumandra s cieľom ovládnuť ju a zničiť, draci sa veľkoryso obetovali, aby zachránili ľudstvo. Teraz, o 500 rokov neskôr, sa to isté zlo vrátilo a záchrana ríše Kumandra leží na pleciach osamelej bojovníčke Rayi, ktorá musí nájsť legendárneho posledného draka, aby jej pomohol zachrániť a obnoviť zničenú a rozdelenú krajinu a spojiť jej rozdelených ľudí. Počas svojej dobrodružnej cesty však prichádza k poznaniu, že záchrana sveta bude vyžadovať viac ako len pomoc posledného legendárneho draka, bude hlavne potrebovať dôveru, spoluprácu a silu ozajstného priateľstva. (CinemArt SK)

Ovecka_Saki

Fakt mi to přišlo jako hloupoučká pohádka s hloupou hlavní hrdinkou a ještě hloupější a naivnější dračicí, jednou pitomou starou krávou v bílém a její zaslepenou dcerou. Jsem z těch postav byla akorát po celou dobu pěkně nasraná. No jo, já to říkám vždycky, Walt Disney prostě nemá na super kvalitní pohádky, které uměl PIXAR.  Souhlasím s jedním komentářem, že pokud má být pohádka pro děti, aby se něco naučily, tak je tohle úplně špatný příklad, ze kterého si děti nic nevezmou. A to jsem si myslela, že horší novodobá pohádka než Frozen už být nemůže. Ale aspoň měla Raya super vlasy. ()

PTuranyi

Výborne natočený animák s celkom neotrelým rozprávkovým príbehom a vlastnou mytológiou. Produkcia je perfektná a animácia nemá chybu v žiadnom ohľade. Hrdinka mi pripomínala kríženca Neskrotnej a Mulan aj keď mnohí ju skôr pripodobňnujú k Vaiane, s ktorou možno zdieľa aj kus archetypálneho príbehu záchrany sveta. Drúnovia ako stelesnené amorfné zlo je ok aj keď svojou vizualizáciou pripomína v hollywoodskych scifi už mnohokrát použitý amorfný konglomerát tekutej machule. No a samotná postava draka Sisu je tak trochu šibnutý dobrácky šašo, ktorý sa spolu s kapitánom Bounom a bábätkom a jeho bandou starajú o zábavu. Sem tam sa trochu pritlačí na emócie a Sisu sa zbytočne pitvorí, ale celkovo ide o veľmi dobrý film, pri ktorom som sa nenudil. 75% ()

Bogrant

Vydarená disneyovka s posolstvom o dôvere v druhých i v samého seba, v mystickom balení, s pútavým historickým príbehom, všemožnými farbami, sviežim humorom a technicky znova premakanou animáciou, na ktorú je radosť pohliadnúť. Je to milé, má to sympatickú hrdinku, neutíchajúce tempo, akciu, žiadne veľké odbočky a poteší to rôzne vekové skupiny, takže optimálna spokojnosť. ()

AdelleR

Raya nezklamala. Oproti jiným Disneyovkám se tu nezpívá (Raya snad jen na deset vteřin zabrouká), a především to jede na trochu temnější vlně. Raya sama má odstup, není jako většina Disney hrdinek, nepůsobí tolik optimisticky a byla to moc příjemná změna, za mě skvělá volba na protagonistu. A plno mrtvých postav! Jasně, pořád to je pohádka, konec je samozřejmě očekávatelný, byť mě tedy pár plot-twistů přeci jen zaskočilo, hlavně Sisu střílí vtípky spíš pro mladší obecenstvo a morální poselství příběhu musí být; pořád to je Disneyovka. Celkově jsem spokojená, pobavila jsem se, klidně bych se na to v dohledné době podívala znovu. A zabijácký mimčo je už jen nenápadné plus. ()

MoziMedve

Na Disney to bylo nehorázné zklamání. Dávám hodnocení 2/5 a to víceméně jen proto, že vizuálně je film opravdu nádherný, a vesměs tam není nic co by vyloženě urazilo, i když si na film po dni nevzpomenete. Hlavním problémem je vyprávění, nebo spíš jeho nedostatky. Materiál který by nejspíš potřeboval asi seriál se snaží nacpat do 2 hodin, takže výsledek je asi jako kreslený Avatar vs filmový Avatar, no a bohužel koukáte na filmového. Neustále do vás někdo cpe informace aby vysvětlili prostředí a mytologii na úkor postav které jsou Vám ve výsledku ukradené. Přidáme k tomu pár trapných na silu gagů s miminem nebo velkým pásovcem pro pobavení dětí a máte celý film. Hlavní postava Raya je v pořádku, a její protivnice je taky zajímavá ale zasloužili by si lepší příběh. Matka protivnice v jednu chvíli naznačí nějaký plán nebo zradu která nikam nevede, takže mám dojem jakoby původně princezna měla změnit názor ale měla být zrazena vlastním klanem ale nakonec je tam narychlo vyvrcholení které učí děti vložit důvěru do lidí, co Vás opakovaně bodli do zad… Není to zrovna nejlepší poučení. Hlavní zlosyn ve formě fialových obláčků vůbec nestojí za zmínku, ten tam prostě nějak je a něco dělá ale nikdy se nedovíte jak a proč, případně jak to přesné funguje... Každý koho zkamení se postaví do typické pózy kterou nikdy neobjasní a navíc se to děje jpokaždé kromě konce, kdy potŕebujeme trochu dramatičtější pózu pro hlavní postavy... Desing a hlas draka/čice se mi osobně vůbec nelíbil, ale má se líbit asi malým holkám když je to my little pony vesměs. Nejsem malá holka tak nedokážu posoudit, za mě ten drak vypadá jak kartáč na hajzl s iritující povahou. Podle trailerů jsem měl s filmu divný pocit, a měl jsem pravdu. Chybí tomu jiskra nebo inspirace. Je to cynický produkt kravaťáků co potřebovali ve filmu ztvárnit X prvků a pak si dělali fajfky na seznamu. Je mi líto vizuálních umělců a animátorů, protože jejich přínost je znát. Dobře se na to díva, a děti to asi zabaví, ale od disneyho naleznete mnohem lepší filmy, ať už rebelku, vayanu, frozen nebo lociku, vše z toho je dějově na jiné úrovni. ()

soukyd33

Disney stále umí. 👍 Tohle se povedlo. Humor od začátku až do konce. Super hlášky dračice. 😀 Příběh nenudí, a je dobře vymyšlený. Atmosféra. 👍 Efekty a zvuky dobré. Poznámka: Dračice má neskutečný talent vás rozesmát. Soundtrack 👍. Poznámka: Myslím že bude pokračování. Doporučuji všem generacím. Hvězdiček 5 ()

OLAFtrueLOVE

Celkově spíš průměr, ale úžasné fantasy od draků, přes vyžraného pásovce, až po rozkládací meč z toho pro mě dělá nadprůměrnou záležitost. Škoda, že to nevyšlo o několik let dříve, protože kdybych tuhle pohádku viděl jako malý, strašně bych si ji oblíbil. Dnes už bohužel mému oku neunikne kritická stránka věci. ()

Egito

Raya se mi líbila, hezká pohádka v nádherné zemi která ukazuje draka a připomnělo mi to čínskou mytologii a jejich draky, začátky jejich kmenů apod. Hezké ztvárnění, propracované efekty, grafika, příroda opravu krása. Příběh ten se mi líbil, ale bylo tam za mě pár nejasností SPOILER: na konci draci.....SPOILER KONEC! Dávám filmu 3 hvězdy za tyto věci, ale musím ubrat díky nejasnostem a pár nesrovnalostem které film má. ()

Mukade

Neviem, najlepší Disney ever made?! Aspoň pre mňa. Soo EPICALY goood !! (Riadim sa pocitmi a analyzovať že prečo, no need) ............ Ináč, to bolo taak dobreee ako sa Sisu v ľudskej forme podobal(a) (tvár) na Awkwafinu, haha, soo good. (Ma veg... xD  ) ........... Naprosto v pohode sledovateľné pre dospelých, na rozdiel od niektorých iných Disneyoviek. ()

Ttalgi

Je to něco mezi 3 a 4 hvězdami. Má to velmi zdařilou animaci, roztomilou dračici, kterou teda víc žeru v její lidské podobě.  Bohužel to má také velmi průhledný příběh kdy je od jistého okamžiku jasné,,co hlavní hrdinové udělají. A misto toho, aby to mělo epický závěr, kdy *SPOILER* by zkamenělí hrdinové zůstali kamenem a tento kámen by se stal srdcem sjednocene Kumandry *KONEC SPOILERU* tak to má uslzený happyend, který byl v této podobe dle mého zbytečný. Hvězdu ubiram i za nesmírně otravné dítě - nemam ráda jak se ve filmech objevují rádoby roztomilé děti, kteří ale nakonec nejsou roztomilí ale jsou to zákeřné svině.  Film je jistě příjemnou jednohubkou na takový ten unavený večer, znovu už ho vidět nepotřebuji. ()

sten32

Toto s klasickou Disney kvalitou nemá nič spoločné. Hoci je to vizuálne fakt pekné, dialógmi a scenárom to pripomína skôr lacné animáky z dielne Netflixu/Disney Channel. Vypnuté po 15 minútach. ()

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+