Havel

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou. Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989. Dejiny sú ale až v druhom pláne, dráma Havel ponúka predovšetkým veľký, vzrušujúci a málo známy príbeh osobnosti svetového významu. (Bontonfilm SK)

Qwat

No, průměr. Z historek chce být poskládaný obraz Havla, ale je z toho spíš nudící a pravdě neodpovídající podivná koláž. Hvězdu navíc jsem přidal za to, že jakýkoliv film o Havlovi (jakákoliv zmínka) přivádí k vzteku tupé soudruhy a/nebo lopaty, jako je zde například nějaký Vikki. Za každý infarkt podobných zoufalců si zaslouží tvůrci kredit. ()

Channach

Na dokreslení výkladu středoškolákům nadprůměrný, na velký český film hodně slabý, klouzající po povrchu. Zajímalo by mě, jak probíhal tvůrčí proces a pro koho ten film vlastně má být. Nevím, jak bych se na to tvářila, kdybych o Havlovi nic nevěděla. Jo a ty kvazi-umělecko-divadelní vsuvky byly docela trapné. ()

Oswaald

A kdo nemá rád ženský, koneckonců? Škoda, že konec vyznívá tak, že je to film o vztahu Olgy a Václava Havlových - subjektivně. Jinak dobrej film, nekoukal jsem na hodinky, příjemně to uteklo, místama vtipný. Metafora soudního líčení s divadelním představením - perfektní. Citlivě vykreslená postava V. Havla - člověčensky. Občas slon v porcelánu, jinak charakter. A tak si ho pamatuju a chci pamatovat. I všichni EsTébáci se mi líbili, byli slizký tak akorát. Nesedlo mi přehnaný ráčkování a to, že jsem se nezorientoval v postavách, přestože se v dějinách 2. poloviny 20. století celkem orientuju - Majer-Kohout. Musel jsem dohledávat na webu, kdo byl kdo. Film bude určitě úspěšnej i komerčně, protože v kinech nic, co by za to stálo, aktuálně neběží. ()

jaaara

Film má k oslavné ódě i hranému dokumentu naštěstí daleko. Velice příjemně mě překvapil svým střízlivým pojetím, divadelními "prostřihy", hereckými výkony i vykreslením atmosféry sedmdesátek i osmdesátek. Aňa jako Olga i Lanďák Martina Hofmanna jsou úžasní, Viktor Dvořák jako Havel nadprůměrný, jen ten Dubček mi úplně nesedl. A vzkaz pro všechny bezmozky, dávající sem hodnocení "odpad!" i když film neviděli - Havel nemůže za vaše posraný životy. ()

Marek.Skalka

Být ten film o někom jiném. Třeba o někom, kdo tu již s námi dlouho není, tak proč vlastně ne. Tedy mezi žádné klenoty bych ho nezařadil i tak, jenže to se ani od podobných filmů nedá čekat. Bohužel je o Havlovi. Ten jednak z paměti lidí nevymizel, takže ještě hodně lidí si ho osobně pamatuje. Nemyslím to tak, že by ho osobně viděli. 'Přehavlováno' tu máme až teď. Za to on nemůže. Jenže právě i to mu uškodilo. Stejně tak i herecké - a nezlobte se, ale osobně se mi to vůbec nelíbí, podle mého to představiteli Havla nejde - výkony jsou jak z béčkového filmu. Zkrátka místo aby se divák zamýšlel nad tím, co postavy říkají, neustále se vtírají otázky na to, jak to říkají, jak se pohybují po scéně. Jednoduše je znát, že hrají, A to v dobrých filmech nikdy neuvidíte. A to je to, proč tento film skončí za pár let ve stoupě. Snaha byla, to se tvůrcům rozhodně upřít nedá, ale celé to spíše působí jako kdyby začali točit drama a po poslední klapce z toho vylezla komedie. Zkrátka divný film. ()

Beata.Stybro

Film mě neurazil, film mě bavil, nečekala jsem nic, byla jsem jen zvědavá, jak si herci s rolemi poradí. Letos v zimě jsem četla "Václava Havla" od Pavla Žantovského, takže jsem byla připravená a vše bylo pro mě pochopitelné. Snad jen po filmu následovalo smutno, protože to, že Václav Havel byl a co byl byl zázrak se svými přednostmi i chybami a ten se jen tak zase nestane...konec filmu ve mě také umocňuje tíhu, do které se Havel dramatik pustil. Skvělé herecké výkony Viktora Dvořáka, Martina Hoffmana i Aňy Geislerové...dobrá režie, kamera, střih, obrazy. ()

Latinus

Dve hviezdicky ,jedna za cesky film a druha ze to bolo vo farbe.....potom 100 minut plitkosti a prazdnoty ...a na konci urazlive vykreslenie Dubceka ,co stym chcel vlastne basnik povedat? ()

Vaso

Tak jsem čekal bouřlivý osobní život a nějak jsem se nedočkal. Nečekal jsem příběh státníka a on nepřišel. Všechno bylo bylo podáno příliš mělce, když už už mělo přijít na něco, co by trochu víc odhalilo osobní nebo politický život, vždycky z toho režisér vybruslil někam mimo. Takže z celého filmu mi v paměti zůstává snad trochu podoba hlavního představitele s Havlem a nekonečná oblaka cigaretového dýmu. ()

janka007

Základ všeho je scénář. A scénář tohoto filmu je prostě banální. Žádná hlubší charakteristika, nic není vysvětleno, vygradováno - herci více méně zdobí - někteří sice dobře (ne Geislerová - to prostě jen pózuje a trpí), ale je to málo na celovečerní film. ()

Schuebelbach

Promarnena prilezitost. Nemam ani trochu pocit, ze toto byl Havel. Myslim, ze "Havlovi" (filmu) by mnohem lepe sedala jakasi absurdni fraska nekde na pomezi crazy (tragi)komedie. Horak to zbytecne zalil hektolitry patosu. // Pokud bych mel Havla znat pouze z tohoto filmu, nikdy bych neprisel na to, proc se stal respektovanym leadrem opozice. A nikdy bych neprisel na to, cim si tento filmovy tunta s totalni absenci charismatu vubec vyslouzil nejakou pozornost zen. // Ani trochu mi nevadi, ze Havel byl burzoust a devkar, ale k tomu aby se clovek devkarem mohl vubec stat, nesmi mit charisma Horakova Havlicka. ()

MichalS

Život s prvky absurdního dramatu, i tak bychom mohli charakterizovat část života Václava Havla. Na tento film jsem se stejně jako většina „havlistů“ těšil. Byl to pro režiséra velmi náročný úkol, protože dlouho zase žádný film, který by se věnoval životě Václava Havla nevznikne. Ale již začátek filmu byla krutá rána pod pás. Nevím, jestli to tak předem bylo myšleno, jestli ano tak to byl naprosto geniální tah režiséra, ale herecké výkony hlavního protagonisty VH na mě působily jako vystřižené z absurdního dramatu. Havel v Českém století, byl daleko přesvědčivější. Jelikož jsem velkým obdivovatelem odkazu VH, tak jsem se těšil na nějaké vnuknutí do jeho mysli a přemýšlení. Ale bohužel si režisér vybral tu nejméně zajímavou část jeho života, jeho vztah k ženám. Proč? Ale co čekat v zemi, kde nejčtenějším deníkem je Blesk a Aha. Mohl bych o zklamání z tohoto filmu psát mnoho stran. Havel je zde vykreslen pouze z jedné jeho strany, bohužel pro náročnějšího diváka, z té nejméně zajímavé. I ten název by mohl být zajímavější. (Proč se životopisné filmy musí jmenovat Havel? Milada? To neumíme vymyslet něco zajímavějšího. Příkladem zde může být Miloš Doležal se svojí knihou o Josefu Toufarovi: Jak bychom dnes zemřít měli.) Ale velké ocenění pro Martina Hofmanna, jeho podání Landovského je geniální! ()

zulvisek

Nehodnotím ani tak film jako spíš herci hlavních rolí. A jejich herecké výkony si opravdu přinejmenším čtyři hvězdy zaslouží. O Viktoru Dvořákovi jistě ještě hodně uslyšíme ()

MatyRock

Snímek nepřinesl nic nového o osobnosti, která se významně podílela na demokracii v naší republice. Ve výsledku vše z příběhu jsou dávno známá fakta s absencí větší míry (pravděpodobně) důležitých životních situací na úkor vykreslení vztahu hlavního protagonisty k ženám. Mladší diváci pravděpodobně všechno znát nebudou, proto věřím, že právě pro ně bude Havel poutavější a možná i zajímavější. Hlavní trojice – Havel, Olga a Landovský jsou skvěle zahráni. Nejvíce mě bavil Hofmann, ale to bude čistě mým zaujetím vůči tomuto herci. Optikou české filmografie se jedná o velmi slušné biografické drama, kterému lze pár drobností odpustit. 7/10 ()

JC_Gucci

Film ukazuje jen malý zlomek osobnosti, práce, filosofie i politických okolností pana Havla a lidí kolem něj. To je řekl bych jeho největší problém. Naštěstí jsem to věděl z recenzí ještě před shlédnutím a má očekávání byla velmi nízká. Výsledný dojem byl spíše překvapivě dobrý. Film neukazuje, jaký byl pan Havel. Film ukazuje, jaký pan Havel také byl, lidem co ho již znají. Že toto byl záměr autorů podle mě potvrzuje i fakt, že v průběhu filmu skoro nikdo nikoho neosloví jménem a v některých chvílích film jména důležitých postav záměrně vynechává (například když Havel vytáhne Patočkovo parte z obálky jen natolik, aby byla vidět jeho fotografie, ale ne jméno). To naznačuje, že je film určen převážně lidem, kteří události filmu prožili a velmi dobře je znají. Lidem, co si nemusí Googlit "kdo byl první mluvčí Charty 77". Jakožto ročník 87 jsem si již musel mnoho osob a událostí z filmu dohledat na Wikipedii, abych byl v obraze. Pro mladší generace bude film naprosto nic neříkající. Diváci mohou získat dojem, že naším prezidentem byl jen nějaký nevěrný ňouma. A to je velká škoda! To ale neznamená, že starším divákům nemá film co sdělit. Na závěr bych rád řekl, že je film řemeslně opravdu skvělý. Až na protivný, stále se opakující hudební motiv, kdykoliv se před Havlem objeví prázdný papír, je všchno ostatní na jedničku. Od ereckých výkonů, přes scénografii, až po kostýmy. Kdyby se film ještě méně tvářil jako "Životopisný" a více dával najevo divákovi, že se jedná jen o dramatizaci dílčích částí HAvolva života, určitě bych hodnotil lépe. Osobně si myslím, že by filmu neuškodila trocha toho absurdního dramatu. ()

JRSB

Občas vtipné, ale závěr značně nedotažený. Z rozhovoru Dubčeka a Havla se dalo vytřískat mnohem více. Postava Olgy Havlové měla být více propracována. ()

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (viac)

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (viac)