Havel

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou. Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989. Dejiny sú ale až v druhom pláne, dráma Havel ponúka predovšetkým veľký, vzrušujúci a málo známy príbeh osobnosti svetového významu. (Bontonfilm SK)

Martin741

Cesky film uz nie je to, co byval, pribeh o Havlovi podany skratkovite, len take utrzky z jeho zivota, ponovembrova epocha tu uz uplne chyba : 40 % ()

Rabina

Tak špatný, jalový film si Václav Havel nezasloužil. P.S.: Bartoškovo pojetí geniálního Jana Patočky měla být úmyslná karikatura intelektuála? ()

bourec

50%.Názor na tohoto pána tady ventilovat nebudu.Můžu jen napsat, že je to tak půl na půl.Jestli byl Václav opravdu takovejhle nerozhodnej slaboch , taky nevím.Nejhezčí byly ty poslední záběry,a ty davy na Václaváku.50%. ()

zette

Libila se mi rezie, vyprava i Viktor Dvorak v roli Havla. Chybel mi lepsi pribeh, je to vlastne takove tlachani o nicem. Malo politicke, bez nejakych emoci... ()

campix

Tohle si Havel nezasloužil. Chápu záměr tvůrců, kteří nechtěli udělat klasický životopisný film, ale snažili se zaměřit spíše na Havlův osobní život a vztah s Olgou. Bohužel výsledný produkt nedokážu nějak zařadit smysluplně zařadit. Nevím, co bylo cílem. Zda si udělat filmové cvičení a zaštít to známým jménem, aby to nezapadlo nebo to prostě dohromady jenom nefunguje. Je to zkratkovité, důležité věci se dějí tak nějak mimoděk. Ostatní postavy jsou naprosto upozaděny, nejsou nijak divákovi představeni a věřím, že i většina našinců se bude ztrácet. Film tedy naprosto nepoužitelný pro seznámení zahraničního publika s jednou z nejvýznamnějších postav našich dějin. Nepoužitelný i pro většinu diváků u nás. V mých očích vyčníval jenom Martin Hoffman jako ''Lanďák'' a to mi přijde zatraceně málo. ()

LenkaAK

Film velmi mile překvapil! S premiérou se vyrojilo plno recenzí, srovnání a komentářů, proto jsem se zhlédnutím musela chvíli počkat, abych nebyla tím vším ovlivněná. Film Havel není opravdu příběhem státníka. Ukazuje Havla mnohdy v ne příliš lichotivých situacích, ukazuje jeho vnitřní boj, jeho podlehnutí, jeho chyby. / Příběh zdařile mapuje disidentské Havlovo období. Mnohdy používá dějovou zkratku, která neodpovídá historické realitě, ale kupodivu jsou tyto scény citlivě zasazeny do příběhu bez rušivého efektu (např. podepsání souhlasu se vstupem vojsk, cesta do Bratislavy, poslední scéna s Dubčekem,...) a navíc nezkreslují historické vnímání doby. / Jediným otazníkem pro mě zůstala nepojmenovaná postava Jiřího Bartošky jako filosofa Jana Patočky. Zůstal zde bezejmenným hrdinou, za jehož smrt nese odpovědnost Státní bezpečnost. Jeho jméno se neobjevuje ani na zobrazeném parte. / Životní okamžiky, které Havla inspirovaly ke scénám v jeho divadelních hrách jsou zobrazeny přechodem scény z reality na jeviště. Chápu, že pro některého diváka může být složité tyto přechody pochopit. / Ve filmu několikrát zazní, že aby mohl dělat svobodné divadlo, musel začít dělat politiku, která by mu to první umožnila a vytvořila pro to podmínky. Ke konci je jasné, že se místo svobodným tvůrcem stane svobodným politikem. / Hofmann jako Lanďák byl perfektní. Prostě mu tento typ role a tato herecká poloha sedí nejvíce, ať se mu to líbí nebo ne, je v těchto postavách nejpřesvědčivější. / Geislerová, tak ta může hrát úplně všechno! Roli Olgy zvládla dokonale, zakrývané prsty, pohledy, málomluvnost, láska k hlavnímu hrdinovi,... / Pokud by v takovém duchu byly točeny i další filmy o našich významných osobnostech, bylo by se na co těšit! ()

BoXBe

Jako pěkný film na večer, dost dobrý. Jako film o Havlovi, o kterém neví divák lautr nic, dost dobrý. Jako film, který měl pomoci zachytit Havlovu výjimečnost a osobnost, daleko za očekáváním. Tudíž, až uvidím podruhé, třeba se synem nebo v kruhu přátel, intelektuální očekávání bude na minimu a budu si to moct užít naplno. Nicméně hodnotím hodně s rezervou, jako náročnější divák, co už o Havlovi nejeden dokument viděl, nejednu knihu a desítky článků četl a nejednu reportáž a rozhovor slyšel. A zvyšuji hodnocení za dobré zpracování. ()

angel74

Jsem trochu zklamaná, že tvůrci nešli víc do hloubky. Scénář není nic extra a je to celkově dost zkratkovité. V každém případě však film zachraňují výborné herecké výkony většiny zúčastněných, z nichž mě nejvíce zaujal naprosto autentický Martin Hofmann v roli herce a Havlova přítele Pavla Landovského. Co se týče hudebního doprovodu, tak nemám žádné výhrady, přičemž zejména závěr se po této stránce povedl. (65%) ()

sator

Zrušení cenzury, taková úleva...🙃 Napěchovat životopis Havla do jednoho filmu se nedá, takže z toho vzniká potom takové fragmentarium plné ostrých zlomú, a otázkou je zda ještě smysluplné... ()

Gavin87

Škoda, že autoři zdaleka nevyužili potenciál, který se nabízel. Oceňuji zejména snahu Václava Havla ukázat především jako člověka majícího své slabosti, chyby a dopouštějícího se omylů tak jako každý z nás. Aňu Geislerovou neřadím mezi své oblíbené herečky, ale tady ji musím vyseknout poklonu za její Olgu. Jiří Bartoška mi jako představitel prof. Patočky vůbec nevyhovoval, naštěstí hrál pouze epizodní roli. Stanislav Majer a jeho příšerný knír pod nosem by mi taky v tomto filmu nechyběl. ()

HonzaBez

"Manželka, milenka, divadlo, politika... Si pořád myslíš, že to můžeš mít všechno? " V 95 minutách postihnout tohle všechno a ještě o mák víc ze života Václava Havla asi nešlo bez jistého zjednodušení a bez jisté dávky autorské licence pokud jde o skutečnou historii (viz např. některé zcela jistě vybájené scény jako setkání Havla s Dubčekem v roce 1968 v Divadle na Zábradlí nebo osobní Havlova snaha předat Dubčekovi Chartu 77). Přesto to hlavní z Havlova životního příběhu se Slávku Horákovi podle mě předat povedlo. Některé kritiky zmiňují, že je zde Havel vylíčen jako "ňouma", což mi rozhodně nepřišlo. Nicméně jistá nerozhodnost v zásadní otázce "namočit se či nenamočit ", kterou vizuálně Horák opakovaně velmi zajímavě pojímá coby pohled na prázdný stůl s prázdným papírem a perem, mi přišla zcela na místě. Zvláště když k Havlovu životnímu příběhu ono jisté "selhání" faustového typu prostě patří. Ostatně kdo viděl jeho divadelní hru Pokoušení, která je snahou autora "vypsat" se z toho, co sám prožil ve vazbě po podpisu Charty 77, nemůže mít s tímto problém. Stejně tak by neměl mít problém s jistou divadelní stylizací ztvárňující některé klíčové momenty Havlova života. Možná i mě to při první takovéto scéně maličko překvapilo, ale když se ta forma ve filmu opakovala, musel jsem uznat, že nápad je to originální a logický neb k Havlovi prostě divadlo (a vlastně i jistá originalita) patří. Originální (a trošku i absurdní) bylo vskutku Havlovo pojetí morálky, pokud jde o soukromý partnerský život. Tuhle absurditu ve filmu hezky dokresluje společné setkání Havla s manželkou a milenkou. Nakolik byl Havel už ve své době stoupencem polyamorie těžko říct, nicméně i z Havlova životopisu od Michaela Źantovského (který se jinak vyhýbá jakémukoliv bulváru) je vidět, že Havlovy partnerské vztahy byly vskutku velmi komplikované. Trošku zbytečně komplikovaně na mě ve filmu působilo to, že kromě Havla, Olgy, Dubčeka a Landovského nemají ostatní postavy filmu žádné jméno. U postavy milenky, která je zjevnou kombinací reálných postav Jitky Vodňanské a Anny Kohoutové to lehce pochopím, ale třeba jméno Jana Patočky (v podání Jiřího Bartošky) být ve filmu zmíněno nejen mohlo, ale podle mě i mělo. Přes jisté velmi dílčí výhrady, kvůli jimž jsem chvíli nad udělením plného počtu bodů i váhal, u mě nakonec vítězí ten celkový pocit z filmu, který je veskrze pozitivní a který mě patrně přiměje se k němu ještě někdy v budoucnosti vrátit. ()

vnimatkrasu

Strašně dysfunkční film. Nezávisle na tom, jestli chtěl Horák ukázat Havla silnýho, slabýho, vylitýho nebo ubohýho, jeho postavě tu chybí byť elementární zajímavost. A ačkoli cením, že film zbytečně neglorifikuje disidenty, těch 105 minut stopáže neuteče, nýbrž uvleče. ()

Vlado666

Portrétní snímek posledního československého a prvního českého prezidenta mně asi nejvíce připomněl Umučení Krista. Není to proto, že by byl jeho bezejmenný hrdina na konci vzkříšen (i když?...). Je to proto, že člověku, který tyto události nezná film nic neřekne a tomu, kdo je zná taky nic neřekne (pokud tedy nezná pouze výklad Jiřího Wolfa). S tím bezejmenným hrdinou to myslím upřímně, kromš Olgy (asi proto, že jinak by jí diváci říkali "Aňo", dle její představitelky), Dubčeka (asi proto, že si jej Adrian Jastraban už jednou zahrál), a hocha z V.B jménem Franta (???) nikdo není ve filmu pojmenován. Pas s fotkou má jméno prázdné a parte, které nám ve filmu ukáží se zastaví u fotografie. Asi jsem příliš hloupý, abych toto pochopil, podobně jako když se hrdina občas octne na jevišti (???). Inu, snad za pár let film Klaus! dopadne lépe. ()

Ryuuhei

Hutný životopisný film, který přibližuje nejen Havlovy úspěchy, ale zachycuje jeho život jakožto jízdu na horské dráze, kterou si především způsobil on sám svou neoblomností a přesvědčením. Bohužel jsem zatím neměl moc příležitostí vidět i jiné životopisné filmy české kinematografie, ale tento na mě jednoznačně zapůsobil! Málem bych se chytil na lep lidem, kteří film předem odsoudili z nenávisti k Havlově osobě a tvrdili, že jej určitě vykreslí jako hrdinu. V době socialismu jsem ještě nebyl naživu, nezažil jsem si jej na vlastní kůži a nemohu tak soudit z první osoby, ale pokud opravdu okolo vládla všechna ta úzkost, jak je vyobrazeno v snímku, není divu, že Havel svou snahou Česko osvobodit vlastně byl i nepomyslným hrdinou. Nejsem interesovaný v politice, o Havlovi jsem dosud nevěděl téměř nic (kromě toho, že jsme ho měli dlouhou dobu za prezidenta) a tudíž si neodvážím cokoliv s jistotou tvrdit. Mimo fakt, že film se zkrátka povedl, Viktor Dvořák naprosto úžasně zastal úhlavní roli, je až neuvěřitelné, jak moc se dokázal svou podobou Havlovi přiblížit. Naprosto jsem hltal kreativní střihy, které často až umělecky přecházely z určitého prostřední rovnou na divadelní jeviště. Stejně tak mnoho záběrů dokázalo mnoho vyjádřit naprosto beze slov. Atmosférou a vším okolo je to zkrátka neskutečně řemeslně vyvedená práce. Ze začátku mě zajímalo, jak moc si film povede proti světové produkci a teď už nepochybuju, že jí může v tomto případě hrdě konkurovat. ()

Honzíno

Náš národ je rozdělený. Vždycky byl, nyní je to snad paradoxně ještě patrnější. A tenhle film, jak jsme konstatovali s mojí velice vnímavou a chytrou ženou, přichází přesně včas. I přes to, že se odehrává 52-31 let v minulosti, je naléhavě aktuální. Chápu rozporuplné přijetí, je to film pro nás, pro Havlovi zastánce, ale měli by ho vidět všichni občané České republiky. A je to film světových rozměrů. Od prvního (famózního) záběru sledujeme osobitě pojatou konstrukci Havlovy osobnosti. Je v centru dění a pomocí brilantně zvládnutých filmových nástrojů (kamera, zvuk, soundtrack) vypráví jeho cestu ke státníkovi, všechno okolo je jen jakoby bokem. Po velmi dlouhé době jsem byl na konci filmu dojatý a nechtěl jsem, aby skončil. A to navíc u českého filmu! Ptám se, kde je konec státníkům, na které mohl celý národ být pyšný? Přijde někdo, kdo bude opět respektován v zahraničí? Teď už dost emočním výjevům a neobjektivní adoraci. Mrzí mě jistá zkratkovitost v druhé půli a osekání některých postav, nerozvinutí možných naťuklých motivů (vězení naopak těžkotonážní váha) místy i nadbytečné odlehčování. Snímek mohl mít klidně o 15 minut delší stopáž. Herci dokonalí, atmosféra perfektní, spousta skvělých momentů a ten závěr... Jsem těsně pod vrcholem. U nás se stále ještě točí bravurní filmy! 90%_ Tenhle film mnoho chyb nemá (Proboha není to dokument a učebnice dějepisu! Mimochodem kde se v nás všech (!) stále bere tahle brutální švejkovost ke všemu se odborně vyjadřovat), jedna z nich je, že naneštěstí není o 20 minut delší. ()

Johnny.ARN

Som sklamaný. Viac som sa dozvedel z Českého století a Dubčeka ako z tohoto snímku. Čávo sa síce podobal, ale rečovo ani vizuálne. Potešila ma ale postava Landovského v podaní skvelého Hoffmana, ktorý to tam držal, ako len vedel. Opäť sa len ukázala sila marketingu a reklamy, ako z hovna filmu spravili skoro trhák. Ušmutlané 2 z 5 ()

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (viac)

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (viac)