Dva vojáci z americké základny Guantanamo Bay na Kubě jsou obviněni z vraždy svého kolegy. Případ se zdá nadmíru jasný. Vojenská prokuratura svěří obhajobu obou obviněných poručíku Kaffeemu, mladému ambicióznímu právníkovi, který proslul mimořádně rychlým mimosoudním vyřizováním svých případů. Kaffee chce svým klientům doporučit, aby se přiznali a vymoci jim co nejnižší trest. Kapitán Gallowayová, pověřená dohledem nad celým případem, je však jiného mínění. Domnívá se, že oba obvinění pouze vykonali rozkaz svého velícího důstojníka. Víra ve vlastní profesionální schopnosti a fakt, že jeho dohližitelem je krásná mladá žena, přesvědčí Kaffeeho, aby se pokusil o nemožné. Rozhodne se dokázat nevinu obžalovaných i proti jejich vůli. Ví, že podstupuje nesmírné riziko. Musí sehnat potřebné důkazy a především se otevřeně postavit veliteli základny Guantanamo, plukovníkovi Jessepovi, člověku s bezchybným vojenským rejstříkem a styky na nejvyšších místech. (oficiálny text distribútora)

papadoce

Vždy sa mi páčil názov tohto filmu. Prišlo mi to také šmrncovné, správňacké, také chlapské, teda vlastne všetko čo je v názve. Ale, v prvom rade veľmi slušný scenár, v druhom ambiciózne v tej dobe ešte mladé vychádzajúce hviezdy hollyúdu a to pozor, nielen v hlavných úlohách a k tomu starý pardál Jack “Joker” Nicholson spôsobili, že film má svoju udržateľnú kvalitu aj po rokoch. Myslím, že rozumiem vojenským princípom a že ak má armáda fungovať správne vo všetkých najmä kritických situáciách, je absolútne nevyhnutné, aby sa rozkazy proste plnili. Už druhá vec je, že ak rozkaz vydáva nie úplne psychicky stabilná mierne sfanatizovaná osoba s nezmerateľným egom, ktorá zo svojho Olympu už nerozpoznáva realitu, tak zrejme nie je úplne kompetentná a teda nemala by mať takú právomoc. To ale v praxi úplne neodsledujete a tak sa stane, že vojak so zdravotnými ťažkosťami, ktorý je evidentne v oblasti kde nepatrí, zomrie pod rukami silnejších jedincov v duchu tvrdého výcviku. Viem, že to nebolo based on true story, ale myslím, že je to možné. Bolo mi v zásade ľúto oboch súdených chlapcov, pretože nech to znie akokoľvek nelogicky či nehumánne, plnili rozkazy. Ak by tak neučinili, skončili by vo vojenskej base a ani pes by po nich neštekol. Chalana by neúmyselne zabil niekto ďalší. Páčilo sa mi ako boli napísané jednotlivé role a extra body dávam za nie úplný happyend. Práve nie celkom šťastný koniec vytrhol tento film definitívne z brakoviska a potvrdil mu váhu. Mne sa to páčilo. ()

sunfreedom

Další kapitola "doplňuji si vzdělání díky Netflixu". Skvělé soudní drama, kde se Američani pro jednou udrželi a nehodili Toma s Demi do postele. Myslím, že v roce 1992 to mělo trochu jiný nádech než teď, po všech těch Afghánistánech a Irácích apod. Trochu jiná doba. ()

Mkartaylas56

Opravdu skvěle napsané, zábavné a divácky přívětivé soudní drama. První scénář Aarona Sorkina a on hned ukázal svůj obrovský talent, k čemuž dopomohla i solidní režie Roba Reinera. Co ovšem upoutalo mou pozornost nejvíce, byly herecké výkony, především tedy všemi zmiňované dvojice Tom Cruise a Jack Nicholson. Oba totiž podali naprosto fenomenální výkon, kdy Tom touto rolí s naprostým přehledem dokázal, že i komorní role mimo akční filmy mu setsakra sluší no a Jack Nicholson, sic po krátkou dobu, tady naprosto září a v (nejen) tom ikonickém závěrečném dialogu v soudní síni ukázal svou naprostou genialitu. Zkrátka herecký koncert jak se patří, no a když jej podpírá skvělý scénář a příběh, jenž hlavně na konci donutí k přemýšlení, tak jsem nemohl být nic jiného, než spokojený. A i když věřím, že v rámci žánru se určitě najdou ještě lepší a komplexnější kousky, tak tenhle mi po emoční stránce sedl více, než spousta jiných a je tak možné, že časem hodnocení zvednu na plný počet. ()

Amonasr

Ani vysoce postavený velitel amerických mariňáků nemá právo brát spravedlnost do vlastních rukou. Jeho vlastní ješitnost ho pak může dostat před soud a dohnat k zodpovědností i přes nedostatek důkazů. Psychologický majstrštyk mladého advokáta je stejně důležitý jako jeho vysoká právní erudice. Ostatně, jinak by ten příběh za natočení filmu s největšími hvězdami Hollywoodu ani nestál. ()

MaJes

Taká nejaká nemastná, neslaná dráma z vojenského prostredia, ktorá už ničím veľmi nezaujme a ktorej z môjho pohľadu ešte dosť uškodila dĺžka...očakával som od toho trochu viac... ()

curfew77

No, řekněme si to na rovinu: i když se na plátně střídá mimořádný herecký all stars team, zápletka je přeci jen trochu šestáková a ten "nečekaný" happyend... ehm, ehm. Samozřejmě, můžete se bavit dohadováním, zda je roztomilejší mladý Tom Cruise nebo mladá Demi Moore (řeknu vám, opravdu nevím :), ale morální ponaučení celého filmu u mě tak nějak kulhá na obě nohy - jinými slovy, klidně by se dal natočit i právnický thriler o tom, kterak nesympatický arogantní advokát (ne, Cruise by ho asi nehrál) nesportovně vyprovokoval a dostal do basy zasloužilého plukovníka, muže, který přece v potu krve bránil svou vlast a v zásadě jen chtěl, aby měl na stráži vojáky opravdu odhodlané... Řemeslně na slušné úrovni, ale opravdu nic moc navíc. 65 %. PS: No tak dobrá, Demi byla ve svých třiceti opravdu NEUVĚŘITELNĚ roztomilá. Promiň Tome. :) ()

RobbieM@N

Z Jacka Nicholsona jde opravdu strach, závěrečná slovní přestřelka je jedním z nejlépe odehraných dialogů, které jsem kdy viděl. ()

Dslike

Zo zaciatku trochu prispate, ale na druhu stranu sa film aspom venoval blizsie charakterom osob.Neskor sa to krasne rozbehlo a so zatajenym dychom som cakal ako to bude pokracovat dalej, dialogy som si neskutocne vychutnaval ,sceny v sudnej sieni a tiez sledovanie myslienkovych pochodov jednotlivych osob, hra so slovickamy....jednoducho genialne ()

mark9th

''Zopar spravnych chlapov'' patri medzi zopar spravnych filmov. Toto vo mne vyvolava zvlastne pocity a podla mojho nazoru sa jedna o cire preukazanie hereckeho talentu kazdeho jedneho herca zacinajuc famoznym Nicholsnom. Ja by som to kludne predpisal ako povinne ''citanie'' a predlohu pre kazdeho, kto che natocit skvelu dramu z vojenskeho prostredia. Perfektne zahrany pribeh v spravnom pomere so zapletkou a vhodne zvolenym humorom. Pre mna je to extratrieda z devatdesiatych rokov. ()

george82

Naprosto chladně přesný, tvrdý a ostrý Nicholson, který narazil na mladost a neochvějnost Cruise a jeho party. Skvělý film s parádním obsazením. ()

zuzzuli

Krásný film, který stál opravdu za to. Soudní drama, které nakonec sympatický Tom Cruise vyhrál. Skvělé téma a výborné herecké obsazení: Jack Nicholson, Demi Moore, Kevin Bacon a v neposlední řadě Tom Cruise. Tenhle film je plný i nezapomenutelných hlášek. Opravdu doporučuji se na to podívat. :-) ()

kedu

jednu hvězdu za kameru, jinak je to hrozná pitomost pro naivní sympatizanty US army. Prvoplánovitý scénář ukázal svou pravou tvář hned v prvním setu dialogů a vše ostatní byla jen slovní siláž uzavřená poznáním, že vojenské výložky nezajistí člověku důstojnost. Co se týká hodnitelů na ČSFD, docela by mne zajímalo, co je to zde za sestavu. ()

zubrik66

Predpokladám, že modloslužobníci mekdonaldu majú podobných nápadov plné kufre tajne uložené v pivnici domu bieleho, kde na nich sadá prach a žerú ich tajné krysy, ktoré vlastne ani neexistujú. Záverečnej fabulácii a gradácii deja by som možno uveril, keby som 3 dni ležal v delíriu spôsobené zápalom pľúc a vysokými horúčkami. Inak stredný priemer, skôr 2,5 ako 3. ()

Guran

Film je ukázkou toho, jak to v té americké armádě vlastně chodí. Mladý muž neměl na to, aby se stal vojákem, tak se stal terčem šikany ze strany důstojníků i jeho spolubojovníků. Skvělé výkony Toma Cruise a hlavně Jacka Nicholsona, který má obličej snad k hraní padouchů přímo stvořený. Filmy ze soudního prostředí mám velice rád a i tenhle vleice chválím. Jenom, kdybych neznal spoiler na konci filmu, líbil by se mi asi ještě víc, ale stejně jsem si film velice oblíbil. ()

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

Cruise zachraňuje prezidenta Nicholsona

24.11.2013

Kdysi jim to spolu parádně šlapalo v klasice Pár správných chlapů. Proto si je umíme představit i v hlavních rolích akční komedie studia Warner bros. El Presidente. Projekt se vyvíjel několik let s… (viac)