Prvok, Šampón, Tečka a Karel

• Česko Prvok, Šampón, Tečka a Karel (viac)
Česko, 2021, 118 min (Alternatívna 112 min)

Réžia:

Patrik Hartl

Predloha:

Patrik Hartl (kniha)

Scenár:

Patrik Hartl

Kamera:

Tomáš Sysel

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Jana Kolesárová, Zuzana Norisová, Kristýna Boková, Petra Polnišová, Daniela Kolářová (viac)

Prvok, Šampón, Tečka a Karel sú dlhoroční kamaráti v strednom veku, ktorí si na triednej stretávke po dvadsiatich rokoch priznajú, že nežijú tak, ako si predstavovali. A rozhodnú sa s tým niečo urobiť. Je možné riešiť krízu stredného veku provokatívnou hrou s takmer nesplniteľnými úlohami? Ako štyridsiatnik zistí, či je naozajstný chlap? Ako zabráni korózii svojich ideálov, rozplynutiu snov a scvrkávaniu semenníkov? Prvok, Šampón, Tečka a Karel sa pokúsia nájsť v sebe odvahu urobiť poriadnu kravinu ako zamlada. Alebo aspoň odvahu hovoriť za všetkých okolností to, čo si naozaj myslia. Kto splní úlohu, nie je „sráč“... (Bontonfilm SK)

EllienPM

Patrik Hartl odevzdal světu slušnou prvotinu. Při prvním shlédnutí mě to vůbec nechytlo, první třetina za jednu hvězdu, druhá třetina za dvě, pak jsem to vypnul. Ale za malou chvíli jsem si řekl, že to v iVysílání dotáhnu a stalo se. Od chvilek s kapelou to bylo super - rostlo to, až jsou to solidní čtyři. Všechno si musí sednout. Já jsem ženskáá. :) Mádl + Hádek, řvu smíchy. ()

IvcaSammet

Na plných pět hvězdiček Prvok asi není, hlavním důvodem je ale jednoduše pouze a jenom to, že knížka je vždycky lepší. Kdybych předlohu Patrika Hartla nikdy nečetla, situace ve filmu by mě rozesmály právě tak jako při čtení knihy, takže věřím, že bych přidala i pomyslnou šestou hvězdičku. Jenže já jsem knížku četla, a to rovnou dvakrát. I přesto, že vím, že celá kniha by se do filmu nevešla, důležité informace a poznámky mi ve filmovém zpracování rozhodně chyběly, nakonec i výsledná pointa s třetím úkolem musela být jasná pouze čtenáři. Spousta vynechaných a občas přeházených dějových linek mě ze začátku vcelku mátla, věřím ale, že s dalším shlédnutím mi to už takový problém dělat nebude. Asi ze všeho nejvíc mi pak ve filmu scházela scéna se Šampónem ve vaně, kdy mu zazvoní telefon, na kterou jsem se vyloženě těšila. Celkově mi film přišel hrozně dějově uspěchaný, ale ve finále mi to požitek nezkazilo. Už jen to herecké obsazení byla naprostá bomba, čtveřice hlavních hrdinů k hercům dokonale seděla, jako by role byly opravdu psány pro všechny čtyři na tělo. Nesmím pak zapomenou vypíchnout Kryštofa Hádka a Jiřího Mádla v roli gayů, což mě velmi příjemně překvapilo a hlavně dokonale pobavilo. A i přesto, že jsem věděla, co se bude ve filmu odehrávat, královsky jsem se bavila po celou dobu. Proto nemůžu jinak než napařit všech pět hvězdiček. Oproti těm "hovnům", co se dnes točí, je to vynikající komedie, ke které se budu velmi ráda vracet. ()

TheSpearCZ

Nevím kdy se to stalo, ale konečně to vypadá, že se zase na nějakou dobu schyluje k lepším časům co se týče české kinematografie. Jdu do kina a už trailery na další české filmy vypadají více než dobře, což mě až zaráží, protože nikdo nemůže popřít, že tuzemská kinematografie jednoduše zaostává mílovými kroky za tou zahraniční. Takže jsem byl pozitivně naladěn na to, co mělo přijít a nemýlil jsem se. Film má totiž výborný námět ohledně krizí všech hlavních postav, se kterými se tady mnoho lidí ztotožní (ztotožnění se s postavami je u nás rarita) a ještě do toho Prvok, Šampón, Tečka i Karel jsou dobří a zkušení herci, na které se dobře kouká (i na Martina Pechláta v převleku za pórek) a jejich "hraní" na "udělej to nebo jsi sráč" má patřičný humor. Ale nemůžu se vyvarovat i negativům a to faktu, že druhá polovina je celkově taková nedomyšlená, nedotažená, jako kdyby tvůrci nestíhali film dotočit, a tak to splácali na poslední chvíli jak jen to šlo, což jde nejvíce vidět na nevýrazném až nelogickém konci. Kdyby se tvůrci drželi první poloviny, tak to mělo velký potenciál na pětihvězdí, takhle za silné čtyři a doufám, že takovýchto snímků se bude tady u nás dělat více a více. Čisté 4* ()

LuccinyFilmy

Má to být vtipné? Moc jsem se nesmála. Má to být ze života? Je to málo ze života. Všechny čtyři postavy jsou moc ploché na to, aby vám záleželo na tom, co se s nimi doopravdy stane. Jsou to jen figurky v komedii, která moc nepobaví. Jo, prst v prdeli a pozvání na rande asi tak nějak vtipné je (a mám pocit, že už to v jednom českém filmu bylo), ale na celovečerní film mi to přišlo málo. Spíš je to takový sestřih scének prokládaný vatou. Možná kdyby to mělo hodinu a ne dvě, nedívala bych se pořád na hodinky. ()

Tunri

Nevím, jak je to možný. Mně se to prostě u novodobých českých filmů nestává. Možná je to covidem, možná stárnu a pomalu se přesunu do jiné cílové skupiny. Ale já se fakt náramně bavila. Dokonce se dá říct, že jsem chvíli brečela smíchy. Hofmann nezklamal, ten člověk překonává sám sebe. ()

majec4

Celkom srandovna komedia, ale podla mna potencial bol dost nevyuzity. Zaver som nepochopil, preco to ukoncili takto. Velmi ma bavil Pechlat, jeho rodinny osud bol na zaplakanie.  Ostatni boli tiez fajn, no mna fakt sklamal ten zaver. Inak v pohode film na vecer. Nie som fanusik novych ceskych resp. slovenskych fimov, ale musim uznat, ze toto nebolo najhorsie. ()

Chudobka

Knihu jsem četla před několika lety a líbila se mi. Proto jsem se zhlédnutím filmu trochu otálela. Vzhledem k tomu, že mám s českými filmy trochu problém, asi trochu nadhodnocuji, ale já se fakt po dlouhé době nenudila. Výborná ústřední čtveřice, kde baví hlavně Hynek Čermák a Martin Pechlát. Že je přehnané a trapné svléknout se donaha? To ano, ale tohle je přesně Hartl. A nechápu, proč si někdo myslí, že se u komedie musí člověk v jednom kuse smát. Tohle byla tragikomedie. Sliboval mi snad někdo, že se budu řehtat jako kůň od začátku až do konce? V poslední době si raději moc televizi nepouštím, protože to, co tam vidím, je většinou tragické. Ale při sledování tohoto filmu mi bylo dobře. ()

rerabinka

První polovina filmu byla zábavná komedie, zato druhá polovina byla jak studená sprcha, kdy jsem se ani jednou nezasmála. Příliš ostrý přechod do reálu, který není už moc vtipný a máme toho všichni ve středním věku dost svého. ()

Pawlisman

Vidim tam slabsi i silnejsi momenty. No povetsinou ty kycovite prehravane nevkusne slabsi. Ale vlastne je to nabusene a nekdy i vtipne. No takove...novacke ceske..hm.. ()

godycz

hartl je jinej. i ten film je jinej. davam za pet za to, ze to neposral. btw: hartl udelal to, co si nikdo nedovolil, ani nepamatuju. obsadil tolik slavnych jmen, do tolika nicotnych roli, az to bylo mile. ()

zahadum

Vychytať nelogické lapsusy a oslie mostíky a hodiť tomu nejaký priamy a jasný smer hlavne ku konci...tak tu máme aspoň priemerný film...takto sa to nejak rozpačito dotackalo do konca....Za Polnišovú dávam ešte hviezdu dole... ()

Saur.us

Režijní debut mistra světa šíleného smíchu stojí na liniích čtyř bývalých spolužáku, z nichž bohužel jen jedna, a to H. Čermáka, byla nejen vcelku zajímavá ale hlavně nárámně vtipná. Jinak jde ale o průměrnou povrchní vztahovku / chlapské existenční drama, které chybí řádně vygradované finále s řádně uzavřenými liniemi. Co mě přkvapilo a strašně na filmu bavilo bylo to neuvěřitelné množství známých herců i v těch nejmenších štěcích. Jestli je film podle P. Hartla lepší jak kniha, asi bych neměl potřebu ji číst. ()

Chundys

Super, sice ke konci už se to vše dost odklánělo od knihy, ale koncept zůstal stejný! Takový trochu patos se Šampónem, protože právě v knize to bylo úplně jiné a uvěřitelnější :-) Jinak opravdu paráda a Hartlovi to i za tou režijní stoličkou po více jak deseti letech sedlo také náramně ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+