Božena

TV spot 2
Česko, 2021, 5 h 51 min (Minutáž: 82–94 min)

Réžia:

Lenka Wimmerová

Aňa Geislerová, Jan Hájek, Anna Kameníková, Kryštof Hádek, Martin Myšička, Václav Matějovský, Viktor Zavadil, Ondřej Kavan, Lucie Žáčková, Vladimír Javorský (viac)

Kdo je první, má to nejtěžší. Zvlášť je-li ženou v polovině 19. století. Skutečný příběh první české spisovatelky ve čtyřech televizních filmech. Sedmnáctiletá Bára je odbojná, dychtivá a svobodomyslná dívka. Raději čte, než peče. Navíc přitahuje zájem mužů. Rodiče už ji nezvládají, a tak se hledá ženich, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií je o patnáct let starší úředník pod penzí Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života. Píše se rok 1837… (Česká televize)

Recenzie používateľa Amonasr k tomuto seriálu (5)

Božena (2021)

Ne příliš povedený seriál, Božena Němcová by si zasloužila určitě mnohem víc než jen feministický výkřik naroubovaný na život této pozoruhodné osobnosti. Autorky si vzaly evidentně mnohem větší sousto, než byly schopné pozřít. Obě hlavní představitelky navíc možná vyhovovaly jejich vlastním představám o naší nejslavnější spisovatelce, ale bohužel jim oběma chyběla vnitřní oduševnělost a noblesa a k její duši svým ztvárněním nepronikly ani omylem. Vše se v tomto seriálu plácá jen a jen po povrchu. ()

Epizoda 1 (2021) (E01)

První epizoda na mě působila příliš popisně, charaktery a motivace postav byly jen nahozené a nedotažené do větší hloubky, působily dost stereotypně. Naopak oceňuji snahu o dobovou atmosféru, včetně folklórního přiblížení různých tehdejších řemeslných postupů, což sice dobře rámuje příběh, ale nemá vliv přímo na jeho obsah. Jako by se tvůrci opájeli spíš vnějškovostí než vnitřním světem hrdinů. Dost mi také vadil převažující pohrdavě ironický a výsměšný výraz ve tváři Anny Kameníkové, který je sice typický pro dnešní puberťáky, ale rozhodně mi nesedí na 19. století, kdy podobná sebestředně přezíravá nepokora vůči všem v okolí podle mne nebyla myslitelná ani u tak emancipované ženy, jakou Božena Němcová jistě byla. ()

Epizoda 2 (2021) (E02)

Druhá epizoda působí bohužel ještě povrchněji a prvoplánověji než ta první. Už jen těch šest zobrazených souloží, z toho jedna dokonce narychlo v průjezdu - komu se tím autorky podbízí? Řada scén je silně přitažených za vlasy, včetně hysterických výstupů hlavní hrdinky, a pokud měla být Božena Němcová podle současníků noblesní a okouzlující žena, tak v tomto filmovém zpracování po něčem takovém zatím není ani stopy, pokud pominu známý Hellichův portrét v záběru. ()

Epizoda 3 (2021) (E03)

Tato epizoda už nebyla tolik prestřelená jako dvě předchozí, i když i zde by mnoha scénám slušela větší uměřenost. Dokonce se souložilo jen dvakrát, což se už jeví skoro snesitelné. ()

Epizoda 4 (2021) (E04)

Do sledování závěrečného dílu se mi už ani moc nechtělo, dost jsem to odkládal. Nakonec to byl asi ten nejméně slabý díl, i když nijak výrazněji z řady nevybočil. Dialogy opět příliš neodpovídaly 19. století, zejména mladší postavy se chovaly často jako dnešní puberťáci. Aňa Geislerová mi jako Božena Němcová vůbec nesedí, chybí ji větší oduševnělost i vnitřní noblesa. Prostě jen ztrápená stárnoucí ženská, která si se sebou neví vůbec rady. Odkud se bere ten všeobecný obdiv nejbližších přátel k ní, to se nedá ani uhádnout. ()