Agatha Christie's Poirot

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Veľká Británia, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (poviedka)

Recenzie používateľa Grogan k tomuto seriálu (9)

Detektív Poirot: Dobrodružstvo egyptskej hrobky (1993) (S05E01)

Velmi slušný díl, souhra Poirota a Hastingse je tradičně geniální, atmosféra je budovaná sice dost otřepanými způsoby, ale určitě to funguje, exotika Egypta zaujme. Můj jediný problém je fakt, že proti mnoha dalším dílům je naprosto jasné, kdo tady vraždil - když nešlo o přirozená úmrtí (čemuž se v detektivce sotva dá věřit), tak by to někdo jiný těžko provedl takovým způsobem, aby doktor nic nepoznal. Jediný překvapivý prvek jeho vraždy je pak motiv pro zabití obou mužů (plus třetí byl jen vedlejší ztráta, aby se kletbě věřilo). ()

Detektív Poirot: Vražda na golfovom ihrisku (1996) (S06E03)

Jedna z mých oblíbených epizod se změnou prostředí. Tady se dostáváme do Francie, kde se Poirot zaplete do vyšetřování vraždy bohatého obchodníka, kde musí soupeřit s francouzským detektivem, který si myslí, že je nejlepší detektiv Francie ("již není, nyní je ve Francii Poirot"). Jde o jeden z nejkomplikovanějších dílů seriálu, protože obligátní vražda měla souvislost se starým zločinem (tady toho prozradili až moc, jediná výtka k dílu) a ještě byla propletena s komplikovaným plánem na útěk a náhodnou smrtí tuláka, který sehrál v plánu roli. Hodně překombinované a těžko uvěřitelné, takových je ale hodně anglických detektivek a mě se na nich naopak líbí, jak to do sebe na konci zapadne. A Hastingsova milostná linka se mi taky líbila, jen škoda, když to došlo až do manželství, že už jsme jeho ženu znovu neviděli. ()

Detektív Poirot: Smrť lorda Edgwara (2000) (S07E02)

Jedna z nejlepších poirotovek, kde je na začátku hlavní podezřelá osoba, která je záhy očištěna, aby na konci byla odhalena jako vrah. Děj je tu velmi šikovně vystavěný, podezřelých i možných motivů je tu hora a i při opakovaném shlédnutí je radost pozorovat, jak šikovně se tu pracuje s vodítky a jak šikovně nás autoři zavádějí i na špatnou stopu. Je pravda, že v reálu by mnohé z toho, co nám autoři ukazují, bylo velmi pochybné a těžko uvěřitelné, ale překombinovanost mi osobně v detektivkách nevadí, mám ji radši, než když hned na začátku začnu větřit kdo, jak a proč a nemám šanci, že se ještě něco změní. Trocha humoru neškodí ("Poirot se nezamilovává, on jen pozoruje."), jedna z posledních epizod se starou partou a pár pěkných slečen ve vedlejších rolích (kromě už zmíněné kloboučnice ještě dcera zavražděného), pro mě jasných 5 hvězd. ()

Detektív Poirot: Diabol pod slnkom (2001) (S08E01)

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů s hodně originálním modusem operandi "vražda spáchaná až poté, co bylo nalezeno tělo" Ze začátku tady máme dost humornou zápletku s obézním Poirotem a jeho pobyt na ostrově se k tomu ještě párkrát vrátí (parní lázeň, dieta), jenže hned od začátku se nad daným místem začnou stahovat mraky, protože mezi hosty je tu i jedna osoba, kterou chce zabít úplně každý (klasika). Poirot tuší zlo, ale jak někdo uvedl, co může dělat (ten jeho pokus s jedním ze zúčastněných dopadl neslavně, ještě aby to zkoušel s tím zbytkem), dokud vražda skutečně neproběhne. Podezřelých je tady spousta, hodně nejasných vodítek, vedlejší zločin, který s tím hlavním nakonec nesouvisí, inspektor Japp, který má rád věci jasné a jednoduché ("váš problém je, že všechno komplikujete"), zločin z minulosti - prostě povedená směs všeho, co mám na Poirotovi rád. Ten se pak po pořádném jídle do toho obuje a má vraha, jako bonus ještě přispěje k zatčení pašeráků drog.  Jsou tady samozřejmě i nelogičnosti (jak asi byla jeskyně daleko od místa nálezu "mrtvoly", možná tam nebylo vidět, ale že by tam nebylo ani slyšet?) a chtělo by to pořádný důkaz, ale v Poirotovi to nějak dokážu přehlédnout. Nakonec ještě rozluštíme otázku "jak je to vlastně s tou Poirotovou obezitou?" ()

Detektív Poirot: Vražda v Mezopotámii (2001) (S08E02)

Celkem dobrá epizoda, tady jí ale škodí srovnání s předlohou. Po jejím přečtení mě mrzí redukovaný počet podezřelých, přimyšlená vražda a sebevražda, změna vypravěče mě nemrzí tak moc, protože Hastings je sympaťák, ale taky nepřináší do příběhu nic navíc. Nevím, jestli je to přečtením knihy, ale teď se mi zdá, že scénář trochu okatě upozorňuje na osobu vraha (dva rozhovory na střeše těsně před vraždami a vždy je u toho stejná osoba). A ta celková pointa je problém i v knize - prostě se mi nezdá, že by ta žena nepoznala, že se vdala za stejného muže, navíc, když vidíme flasback z neštěstí, tak kromě vousů vypadá ta osoba prakticky stejně jako v současnosti. Trochu to tedy vysvětlují tím, že se znali krátce a nestrávili spolu moc času, ale stejně to nějak skřípe. Jinak ale slušná epizoda a před přečtením knihy jsem s ní větší problémy neměl. Nechám to na slušných 4 * ()

Schôdzka so smrťou (2008) (S11E04)

Nakonec dávám 4 hvězdy, ale jsou poslabší a zasloužilo se o ně hlavně tradičně povedené finále, kde Poirot vysvětluje okolnosti zločinu. Atmosféra dílu je povedená, herecké obsazení na Poirota velmi slušné (Curry, Hannah), ale můj hlavní problém oproti mnoha jiným dílům je dávkování informací divákovi - normálně mívám pocit, že je dostáváme nějak průběžně (i když si Poirot leccos nechává pro sebe), ale tady mi přišlo, že vždycky nadhodili nějaký útržek informace a jen málokdy to rozvinuli dál, místo toho se skočilo na další útržek, takže až do finále jsem v ději měl solidní zmatek. Tady Poirot vysypal ohromné množství informací a jako tradičně bychom se mohli ptát, kde to všechno zjistil (což se ale stává i v jiných dílech). Sebevražda pachatelů byla trochu melodramatická a podzápletka s jeptiškou, která ve zmatku utekla, aby pak skonala v poušti, mi už přišla jako naprosto zbytečná (i když tahle podzápletka byla vlastně zbytečná celá). ()

Detektív Poirot: Tragédia v troch dejstvách (2010) (S12E01)

Díl zajímavý, i když na můj vkus až moc divadelně teatrální, všechny ty cool efekty, dramatická nasvícení a podobně se mi osobně do Poirota moc nehodí. Při prvním zhlédnutí jsem si říkal, že ten Cartwright je nějak moc chytrý oproti dřívějším přitroublým sidekickům, ale zdál se to být dobrý přítel Poirota, tak jsem nečekal, že se vrah vyklube zrovna z něj. Zajímavý fakt, že vlastně většina úmrtí byla na odvedení pozornosti od té jedné, Poirot klasicky perlil ("nejhorší by bylo, kdy sklenici s jedem vypil Hercule Poirot") a na konci i projevil emoce. Podezřelí jsou tady méně výrazní než v jiných dílech, ale nijak moc to nevadí. Jeden velký fail ohledně zápletky tu ale je - vrah si nazkoušel vraždu náhodné osoby, aby viděl, zda bude někdo předpokládat, že došlo k vraždě. Vražda prošla jako přirozené úmrtí, ale jen díky tomu, že jed náhodou vypil starý reverend (ne s úplně nejlepším zdravím), což se ale nedalo předpokládat. Kdyby sklenici s jedem vypil někdo z mladších účastníků párty, tak by jistě nějaké podezření vzniklo. ()

Halloweensky večierok (2010) (S12E02)

Jedna z mých oblíbených epizod z pozdějších řad se skvělou strašidelnou atmosférou ponurého anglického venkova. Máme zde novou vraždu, která je spojená s údajnou vraždou z dřívějška, máme tu tři potenciální kandidáty na onen dřívější zločin, takže je tu docela solidní množství informací, máme v nich i slepou odbočku vyšetřování (utopená učitelka), která mi ale nevadí, spíš přispívá k dojmu komplexnosti vyšetřování (při detektivní práci se nutně některé stopy ukážou jako liché), vzhledem k faktu, že nevíme, která z těchto vražd byla důvodem nové vraždy, tak není nikdo, koho bychom mohli s určitostí vyloučit z okruhu podezřelých, každý teoreticky mohl mít motiv k vraždě alespoň jedné z těch tří osob. Jsou tady některé scény, které šustí papírem (oběť v závěru) nebo pochybných reakcí postav (vražedkyně se v momentě rozhodne zabít svědkyni údajné vraždy, i když oběť je známá jako vyhlášená lhářka, navíc malé dítě by sotvakdo bral vážně i bez toho lhaní - asi panická reakce provinilého člověka?). Je tu přítomná i jistá míra předvídatelnosti (zahradník je hned na začátku uvedený jako jediná osoba, která má alibi na dobu vraždy, což v detektivce vždycky zavání, takže jsem jeho podíl na vraždě trochu čekal), nicméně v celkovém součtu prima detektivní podívaná. A tentokrát i akční Poirot, který se učí od specialistů... ()

Opona (2013) (S13E05)

Bohužel musím souhlasit s těmi, kterým se tento díl jako zakončení seriálu nelíbí. Že je zdejší případ velmi nezajímavý a s mnoha matnými postavami, to sice nebývá u Hercula zvykem, ale chápu, že tady šlo hlavně o rozloučení se slavným detektivem. Jenže způsob jeho odchodu je něco, co prostě neberu. Neznám knižní předlohu, tak nemohu posoudit, jak moc to bylo překroucené, možná kniha činí víc, aby se dosáhlo zdání, že jinak to prostě nešlo, ale celkem o tom pochybuji. Celá premisa, že vysoce morální Poirot by někoho zabil (jsem tady jediný, kdo si vzpomněl na konec Nástrah zubařského křesla, kdy Poirot řekl vrahovi, že jeho život je stejně důležitý jako život jeho obětí?) je pro mě prostě naprosto nepřijatelná. Navíc ani nezabil vraha, ale člověka, který šířil drby a ponoukal druhé k vraždě. Že jde o chudáka je jasné, ale není to nikdo, kdo by měl Poirota a jeho profesi nějak zajímat. A ti skuteční vrahové asi chudáci nejsou za své činy nijak odpovědní, vždyť je ten syčák přece naváděl a to jim nedalo jinou možnost. Možná měl nějakou kouzelnou moc a tou je k tomu donutil... Jinak Hastings je tady napsaný stejně pochybně jako Poirot a jak jsem normálně  míval radost, že je vidím ve společném filmu, tak tady bych Hastingse radši neviděl, i jejich vzájemný vztah je tu napsaný dost nepříjemným způsobem. Jsem celkem rád, že další významné postavy z Herculova univerza (Japp, slečna Lemonová, madam Olivierová...) tuhle závěrečnou ostudu promeškaly. ()