Agatha Christie's Poirot - Season 5 (1993) (séria)

Zrkadlo mŕtveho muža (S05E07)

(epizóda)
  • Česko Zrcadlo mrtvého muže (viac)

To staré zrkadlo sa Poirotovi pozdáva viac ako dosť a tak na aukcii neváha zvyšovať ponuku. Je tu však aj obchodník s umením Gervase Chevenix, pre ktorého je zrkadlo ešte cennejšie a suverénne aukciu vyhráva. Za istých okolností je však ochotný Poirotovi zrkadlo prepustiť. Chevenix verí, že bol podvedený architektom Lakeom a pani Chevenixová tvrdí pre zmenu ešte čosi bláznivejšie. Jedna záhada strieda druhú a keď za zatvorenými dverami zaznejú výstrely, Poirot je presvedčený o tom, že tu sa žiadna samovražda nemohla prihodiť. Okrem vraha je tu však aj úloha vypátrať zodpovedajúci motív... (oficiálny text distribútora)

PhillM.

Tentokrát bez slečny Citronové, zbývající maňásci Japp i Hastings jsou sice na svých místech, nicméně, že by byli v nějaké extra kondici, to se říct nedá. Prvek mystiky a hororová hudba mi k Poirotovi prostě nesednou (stejně jako např. v díle Sen), moc k smíchu to taky nebylo... Díl šokuje snad jen tím, že je v něm exploze celého domu, na poměry seriálu navýsost nezvyklé :-) ()

Lupes

Tak toto je rozhodně lepší díl a 4* hvězdy mnoho neschází. Všechno je velmi dobré, atmosféra díky excentričnosti oběti velmi hustá, nechybí autorčina záliba v odkládání dětí a záhada zamčeného pokoje (u Agathy neobvyklá) je pak třešničkou na dortu. Paráda! Jenže pak přijde závěr, který je myslím v režii Anthonyho Horowitze a Briana Farnhama a nikoli autorky předlohy samé. A to je takový průšvih, až se chce člověku praštit ovladačem. Manipulativní hlas ze záhrobí nevede k autorčině tolik oblíbené sebevraždě, ale malé šedé buňky zabíjí spolehlivě. ()

Godhaj

,,Služby Hercula Poirota nejsou zrovna levné." Tento příběh je k uzoufání. Samotný děj je hrozně klišoidní a opět mi bylo naprosto ukradené, kdo byl vrahem. Co ale bylo horší, bylo zpracování. Nevím jestli jsem tu sám, ale navozování atmosféry nestálým ,,hrozivým" kvílením mi prostě rvalo uši. A kdyby to snad bylo jednou, dvakrát, ale to nesnesitelné kvílení se odehrávalo každých pár minut. To je jasný režisérský kiks. Jediné, co se opět povedlo bylo zvtárnění prostředí. Kostýmy, auta, interiéry, vše je opět dokonalé, to je ale vlastně u všech příběhů Poirota. ()

karlee

Přes všechny tradiční nešvary ("sebevražedná" zbraň ve špatné ruce, překvapivé příbuzenské vazby z minulosti atd.) celkem slušný díl, zkazí to víceméně až závěrečné Poirotovo vysvětlení, že ho ta "nečekaná" příbuzenská vazba prostě napadla... To není poctivá hra, Agatho! ()

xxlch

LencaN

S05E07 - Dost slušný díl. Poirot má na aukci zájem o zrcadlo, které by pasovalo k jeho vchodovým dveřím, ale je přeplacen a následně zainteresován do vraždy na honosném sídle jeho aukčního soka. Ta dáma se slabostí pro mystično mě trochu vytáčela, ale ne její role, ale paní herečka svým vzhledem a projevem. No možná i toto sehrálo v příběhu svoji roli. Bylo tady důležité všímat si drobností. Poirot a spol se dokonce dostali při požáru do ohrožení života, takže jsme se dočkali i akce. I během závěrečného vysvětlování jsem potřebovala moment, abych si ujasnila, co za zvuk se kdy vlastně stal a jaký to mělo dopad. Ale nakonec to jako vždy šlapalo jako švýcarské hodinky. ()

vecnaAmbra

Pamätám si túto časť ešte z čias základnej školy, vonku bolo tak poobede pološero a do toho tento diel s britskou atmosférou. Prezieravý Poirot, Japp je samozrejme pragmatický a s nejakou Saphrou sa na neho nedá ísť :-) Hastings sa na mladú dámu, ktorá k nim prišla vo vlaku pravdaže nadšene zahľadel, proste klasika. Celkom zaujímavý diel, aj keď myslím že Poirot nemohol vedieť k akej situácii ku koncu dôjde a proste ten záver bol trocha čudný... no ale to sú klasické pripomienky, ktoré proste v agátovských zápletkách občas pripadajú do úvahy. ()