Agatha Christie's Poirot - Season 4 (1992) (séria)

Detektív Poirot: Vraždy podľa abecedy (S04E01)

(epizóda)
  • Slovensko Vraždy podľa abecedy (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Veľká Británia, 1992, 1 h 43 min

Poirot má o starosť navyše. So zločincami už čosi zažil, ale prípad, ktorým sa zaoberá teraz, ho prekvapuje a zároveň desí. So železnou pravidelnosťou totiž Poirot dostáva oznámenia o plánovaných vraždách podpísané šifrou ABC. Páchateľ nenecháva nič na náhodu. Mená obetí a miesta útokov nasledujú neomylne v abecednom poradí. A aj keď je Poirot a inšpektor Japp informovaní, páchateľ im stále uniká. Obetí stále pribúda a vrah úraduje ďalej. Čas hrá proti nim, ale Poirot už odhalil súvislosť medzi zavraždenými. Všetky obete navštívil skromný podomový predajca. (STV)

otík

Poirot pátrá po abecedním vrahovi, který podle abecedního seznamu zabíjí nevinné oběti. Přijde však na to, že věc s nemocným vrahem se má úplně jinak a že jde o chytré využití psychologie a touhy po penězích. Tradičně povedený celovečerní film. ()

vesper001

Na jedné a jediné věci se s anglickou královnou shodneme: obě milujeme Davida Sucheta v roli Hercula Poirota. A zatímco ona mu dala řád, já ho můžu jen ze vzdáleného středu Evropy nekriticky zbožňovat a psát na jeho adresu oslavné komentáře. Viděla jsem většinu jeho krátkých i celovečerních dobrodružství, a Vraždy podle abecedy řadím v žebříčku The best of the best of Belgian detectives na přední pozici. Zatímco ostatní příběhy jsou víceméně odpočinkovou zábavou, tento má mnohem blíž k psychologickému thrilleru. ()

filmmovier

I když tenhle film není tak napínavý jako knížka, řadí se k těm lepším. Poirot, který lítá po celé Anglii, tentokrát čelí zdánlivě mnohem silnějšímu protivníkovi, který malé šedé buňky několikrát převeze. Suchet opět exceluje a jsou ti i Hastings a Japp. Výborný film, stejně jako většina z devadesátých let. ()

chelseaman22

První opravdu dlouhý Poirot začíná tam, kde nebohá Anna Karenina skonala kvůli ignoraci ze strany svého (jak některé dívky říkají) "nabíječe". Z oblaku páry nočního Paddingtonu se jako Batman vynoří přechytračelí Belgičan, jež holduje kolínské od Hermése a pralinkám z Gentu. Z vlaku čiperně vyskočí poskok Hastings, jež místo vycházkové hole křečovitě drží vycpaného kajmana, jenž je Herculem nazván krokodýlem. A právě v tomto okamžiku se začíná Hastings chvástat tím, kde že byl a koho tam picnul. Jeho neustále žvanění o sjíždění Orinoka či návštěvy domorodých vesnic maximálně evokovalo vzpomínku na příběh, jež perfektně zvěčnil Jules ve své "Cestě po Orinoku". Od duševně zdravého jedince bych neočekával, že označí hru DOMINO za vůbec nejlepší hru. Několikrát jsem jí hrál a mé mezní uspokojení hodnoty 0 určitě nedosahovalo. Je věčnou škodou, že Hercule v konečném resumé fakticky nemá žádné důkazy - podezřelý se pod jeho (téměř supermanským) pohledem vždy přizná a příští zastávka "šibenice". Spousta lidí tady žblebtá, jak že je Agáta úžasná spisovatelka. Její zmatený a často nezáživný sloh inklinuje k přechodu na jiné britské klasiky, jež váše celkové uspokojení vyšpuntují na úplný vrchol (bod zlomu mezi vrcholem a kontrakcí). 96% ()

gjjm

Bezpochyby nejlepší díl skvělé série. Nejrafinovanější struktura a nejpřekvapivější pointa (a to jsem četl knihu). Samozřejmě skvělé herecké výkony, vynikající atmosféra, režie, scénář... P. S. Jak dokázal Dürrenmatt, vražda bez motivu (nebo zdánlivě bez motivu) se nedá dokázat. Agatha Christie ji přesto dokázala vyřešit a literárně zpracovat. ()

Natabar

Standardní televizní zpracování, čímž neříkám, že špatný - na TV poměry dobrý. Ale davat filmu 5* jen proto, že předloha je prostě skvělá (jedna z mých nejoblíbenějších Christieovek) mi přijde trochu nadsazené. (Ale možná kdybych neznal knížku a koukal na příběh poprvé, tak bych třeba také hodnotil pod vlivem zajímavého příběhu.) ()

KimmyJ

Jedna z nejlepších detektivek od Agáty Christie, ale film nedokázal to nadstandartní z knihy využít... Celkem průměrná, v ničem se nelišící část z série těchto filmů o Poirotovi (na které se vždy rád podívám). ()

mkubalikova

Miluju detektivky, ale nesnáším překvapení, takže čtu detektivky odzadu. Bohužel. Mám ale ráda sledování postupu vyšetřovatele a hledání stop vedoucích k odhalení pachatele. Díky mému zlozvyku mi nevadí, naopak, vidět či číst jeden případ opakovaně. No a jsou takové příběhy, které bych mohla sledovat pořád. Vraždy podle abecedy jsou jedním z nich. Dokonalá Christie, dokonalý Suchet, dokonalý film, mon ami. N'est pas? 100% ()

Autogram

Detektívka úplne bez hluchých miest, každá sekunda filmu je dôležitá a prináša nové udalosti alebo krôčiky k odhaleniu. Záverečné odhalenie síce nie je veľkolepé, ako je zvykom, ale prichádza sa k nemu postupne a systematicky. ()

Maynard.

Moje absolutně první setkání s knírkatým borcem v buřince. Bohužel nejspíš i moje poslední. Detektivka to nebyla špatná, pointa příjěmně překvapivá. No ale kam se poděl sebemenší náznak nějaké té pravé detektivkové atmosféry, to mi zůstává záhadou. Poirot je oproti takovému Sherlockovi slaboučký odvárek, který není ani vtipný, ani nijak zvlášť důmyslný či pokrokový (alespoň tedy v tomto kousku). Největší průšvich je právě ta atmoška, která se nedá s Sherlockovými případy a zpracováním vůbec srovnávat. Dalo by se říci, že je to moje druhé setkání s Agatiným příběhem, ale ani z toho nejsem nijak zvlášť na větvi. Ruku na srdce, ale tohle že je právě ten nejlepší příběh od nejopěvovanější detektivní spisovatelky všech doby? Knihomol tedy zrovna nejsem, ale tohle je prostě slaboučký jak třikrát vylouhovaný anglický čaj. Takže si dovolím tvrdit, že Vraždy na Nilu, Orient expresu nebo kdekoli jinde mi zůstanou navždy utajeny :o). ()

HiddenDragon

Serie a epizoda: S04E01. Jeden z nejlepsich dilu. Velmi promysleny od zacatku do konce, jak co se tyce vraha, tak i mateni divaka ci hezkych vtipku (Hastings a jeho historka s kajmanem je fakt roztomila). Poirot je skrze dopisy vyzvan "na souboj" s tajemnym a mozna silenym clovekem, ktery si vybira obeti dle abecedy a podobne jako Fantomas nechava u obeti jakousi "vizitku", abecedni vlakovy jizdni rad. Na kazdou vrazdu je Poirot upozornen, aby znovu a znovu selhal pri prevenci tohoto anoncovaneho zlocinu. Ovsem kazda dalsi vrazda znamena dalsi mozna voditka k dopadeni pachatele. A tak Poirot - i s pomoci pribuznych obeti - zacina rozpletat tento zapeklity pripad. ()

Janega

To ako dokáže Agatha Christie manipulovať s čitateľom je neuveriteľné. Hádam jedna z najlepší prešpekulovaných detektívok od Agathy, ktorá vás celý čas vedie na pohľad jasnou cestou, aby odhalila koniec, ktorý diváka úplne dorazí. ()