Agatha Christie: Vraždy podľa abecedy

• Česko Agatha Christie: Vraždy podle abecedy (viac)

Slavný detektiv Hercule Poirot musí přerušit poklidnou penzi, když začne dostávat anonymní dopisy, v kterých mu pisatel sděluje, že se stane vrahem bez tváře. Policie ale nebere Poirotova varování vážně a vysměje se mu. Záhy dojde ke třem vraždám s podobným scénářem, který sleduje první písmena abecedy... Píše se rok 1933 a v Londýně se v penzionu Rose Marburyové ubytuje Alexander Bonaparte Cust. Z balíčků, které mu došly, vybalí sady dámských punčoch, železničního průvodce a psací stroj. Marburyové řekne, že přijel podnikat. Bývalý slavný detektiv Hercule Poirot začne každý den dostávat anonymní dopisy. Neznámý mu píše, že se stane zrůdou, vrahem bez tváře. Poirot je na penzi a v Anglii žije již devatenáct let. Přesto je stále považován za cizince. Jeho známý ve Scotland Yardu, inspektor Japp, je také ve výslužbě a zemře. Poirotovi přijde dopis, v němž vrah píše, že je připraven, a zmíní město Andover. Poirot se vydá za Cromem a varuje ho. Crome ho nebere vážně a později ho dokonce obviní, že zatajil dopisy jako důležité důkazy. Policie z Andoveru žádnou vraždu nezaznamená. Ve výčtu událostí v Andoveru si Poirot všimne, že majitelka koloniálu Alice Asherová policii neotevřela. Poirot odjede do Andoveru, v koloniálu najde Asherovou mrtvou a vedle ní železničního průvodce otevřeného na stránce A. Policie si od Poirota nenechá poradit a zatkne jejího muže, notorického opilce. Zanedlouho je v městě Bexhill nalezena na pláži zavražděná servírka Betty Barnardová. Vedle ní leží železniční průvodce s písmenem B. Poirot je dopisem informován v den vraždy. Její sestra Megan řekne Poirotovi, že Betty ráda flirtovala. Na panství v Churstonu žije sir Carmichael Clarke s nemocnou lady Hermionou. Clarkemu nadbíhá jeho sekretářka Thora Greyová. Sir Clarke však svou ženu miluje, Thoru odmítne a dá jí výpověď. Když Poirot dostane dopis informující o Churstonu, volá Clarkemu, že mu hrozí nebezpečí. Je ale pozdě, sir Clarke je nalezen mrtvý na zahradě. Anglii zachvátí panika a tisk kritizuje Poirota. Franklin, bratr sira Carmichaela, si detektiva váží a chce, aby vraždu vyšetřil... (TV Prima)

tron

„Vraj nová, krutá doba. Aká hlúposť. Krutosť nie je nová.“ John Malkovich je ako starý, unavený, opustený a zabudnutý Poirot super. Som rád, že sa natáčajú nové poirotovky aj bez fenomenálneho Davida Sucheta. Kde by sme ako filmová spoločnosť skončili, ak by sme brali minulosť ako hotovú vec a nesnažili sa o nové príbehy, o nové prerozprávania, o experimenty? Na žiadnom peknom mieste, to mi verte. Čiže s týmto problém nemám. Ani s Rupertom Grintom, ktorý je ako inšpektor Crome svojím spôsobom veľmi zábavný a jeho spoločné scény s Poirotom ma bavili najviac z celej tejto trojdielnej série (ja som vždy vravel, že britskí bývalí detskí herci sú niekde úplne inde, ako americkí, česť výnimkám). Parádny je i retro vizuál, prekvapivý koniec a šokujúce pretvorenie Poirota ako postavy. A mínusy? Vlastne ich veľa nie je. Snáď len to, že to proste nie je príliš úderné, ani svižné, chýba tomu poriadny drajv (ale, ruku na srdce, očakávame zrovna TOTO od poirotoviek?) a občas (hlavne v prvej epizóde) je to značne monotónne (vražda, prestávka, vražda, prestávka). SPOILER Kde sa vzala Poirotova dedukcia? Ak bol v Belgicku policajt, dávalo to logiku. Ale toto?! SPOILER ()

Gogo333

Tohle se BBC moc nepovedlo. Po perfektních And Then There Were None a Ordeal by Innocence jsem čekal další pecku, navíc se zajímavým obsazením a ono nakonec ne. Malkovich mi jako Poirot moc nesedl, Grint mi tady taky nijak extra nesedl, tomu jdou spíš ty komedie. Příběh známý, takže prakticky žádné překvapení. Jsem zklamán, čekal jsem o dost víc. 60% ()

blackrain

Hercula Poirota mám moc ráda. Johna Malkoviche taky a vážím si ho. Je to Herec s velkým H. Ale do role slovutného detektiva se nehodil. Sice je to nový pohled na tuto slavnou postavu, ale já s tím mám problém. Určitě to byla taky pro Malkoviche pocta, zahrát si takovou postavu. Těžko se mi na něj zvykalo. Byl tak nějak umělohmotný, což je ve finále velká škoda. ()

pakobylka

Obecně nemám ráda, když ze své podstaty konstantní seriáloví a filmoví hrdinové nečekaně zestárnou. Ne snad, že by na to neměli právo, ale jsem uvyklá na jejich podobu ... je pro mě jakousi zárukou jejich identity - a jejich neomezené trvanlivosti, neboť když je jejich duchovní otcové či matky stvořili, nadělili jim do vínku příslib nesmrtelnosti. A když se konečně srovnám s fyzickou proměnou milého Hercula Poirota, smířím se s jeho traumaty, začnu se soustředit na veskrze zajímavou zápletku a jsem navýsost spokojená s jejím vývojem - EJHLE !!! ... přichází závěr a samolibě na mě pomrkává - spokojený sám se sebou, jak mě dostal. NEDOSTAL. Jsem jen lehce znechucená ... nechtěla jsem vědět, kým byl věhlasný detektiv PŘEDTÍM. ()

Snorlax

Sarah Phelpsová se tentokráte rozhodla překročit hranici osobní tvůrčí invence, které dala přednost před podstatou adaptované knižní předlohy. Mnohé jiné příběhy Poirota tím přestaly dávat smysl. Ale ono je to prakticky jedno, z původní Agathy Christie má tato minisérie jen samotný konstrukt vražd. Malkoviche ani při nejlepší vůli nemohu vnímat jako šarmantního belgického génia dedukce. Jeho studený americký obličej s trvalým výrazem znuděného autisty prostě není šarmantní ani náhodou. Malkovich rozhodně nepatří mezi herecké velikány, spíše by mohl najít své místo mezi trpaslíky. Sečteno a podtrženo, pokud se smíříte s tím, že hlavní postava se pouze čirou náhodou jmenuje stejně jako slavný románový detektiv, dostanete celkem průměrnou krimi, která mnoha svými atributy spíše připomíná americkou béčkovou produkci. Nebritské, nevtipné, nudné. Milovníkům Agathy Christie rozhodně nedoporučuju. ()