Agatha Christie's Poirot - Season 4 (1992) (séria)

Detektív Poirot: Vraždy podľa abecedy (S04E01)

(epizóda)
  • Slovensko Vraždy podľa abecedy (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Veľká Británia, 1992, 1 h 43 min

Poirot má o starosť navyše. So zločincami už čosi zažil, ale prípad, ktorým sa zaoberá teraz, ho prekvapuje a zároveň desí. So železnou pravidelnosťou totiž Poirot dostáva oznámenia o plánovaných vraždách podpísané šifrou ABC. Páchateľ nenecháva nič na náhodu. Mená obetí a miesta útokov nasledujú neomylne v abecednom poradí. A aj keď je Poirot a inšpektor Japp informovaní, páchateľ im stále uniká. Obetí stále pribúda a vrah úraduje ďalej. Čas hrá proti nim, ale Poirot už odhalil súvislosť medzi zavraždenými. Všetky obete navštívil skromný podomový predajca. (STV)

woody

Nejlepší kniha Agrathy Christie.Dokazuje, že ji šli jak"normální" vrazi tak i geniální fikce (Vražda v Orinet Expresu) nebo šílení maniaci, jako zde.Moje milovaná detektivka, kde se slavný žabožrout snaží vypátrat šílence který vraždí lidi, jejichž jméno a příjmení začíná na písmeno v abecedě.A co víc vraždí je i v londýnských čtvrtí a periferií stejného písmena jako jméno.Všechny spojuje jen jedna indicie.Těm co nedejbože neznají děj nebo více prozrazovat.No a nyní k filmovému zpracování.Mno, mno.Některé by mohlo urazit, že nejlepší předloha si zaslouží jen chudinké televizní zpracování a ne bombastické ala finneyovka Orint Expres.Ale musím říct, že se s tím poprali velice zdatně.O Davidu Suchetovi se už toho mnoho říci nedá.Navíc se mi líbilo, že zjev hlavního podezřelého trochu upomínal na slavného britského vraha J.R.H. Christieho(pouze shoda jmen s královnou zločinu).Nevím zda šlo o zamýšlenou shodu. Když pominete omezenou výpravu ale jako fakt přijmete dusivou atmosféru dalšího hrozícího zločinu chladnokrevného vraha, budete mít o perfektní večer postaráno.A jestli ne, máte tu stále knihu! [PS: Thanks for Ripo!] ()

tron

Keď vedľa seba postavíte túto verziu a tú s Johnom Malkovichom, tak ide prekvapivo o dosť iné poňatia. Zápletka samozrejme zostala a i scenáre sú si dosť podobné, ale rozdiely sú nemalé. Verzia s Malkovichom mala „rúhaciu“ (ale skvelú!) flashbackovskú pasáž a temnú, drsnú a depresívnu atmosféru. Malkovichovo vyšetrovanie ABC vrážd pôsobilo (nielen po vizuálnej stránke) filmovejšie. A bolo dlhé. Miestami až príliš. Verzia so Suchetom je povedzme klasickejšia, vizuálne predsa len o dosť chudobnejšia, samozrejme podstatne kratšia a tak nejako, ehm, veselšia? To je asi silné slovo, ale kým u Malkovicha by ste sa humoru ledva-ledva dorezali max. v pár scénkach s Rupertom Grintom, Suchetovo poňatie je, ako skoro každý diel, v ktorom David účinkoval, tak akosi feel good paradoxne napriek všetkým tým drsným vraždám a chladnokrvným, psychopatickým vrahom (za čo séria môže vďačiť predovšetkým postavám suchý Japp a jemne pomalší Hastings). Ako pri Malkovichovom spracovaní, i tu musím zopakovať, že identita vraha je perfektne premyslená. Krokodíl! ()

genetique

Excelentne premyslená a vykonštruovaná konšpirácia a takmer bez úbytku napätia natočená klasická poirotovská kriminálka so zatiaľ jednou z najlepších zápletiek, v ktorej je Poirot, zdá sa, zatlačený do kúta, no znova zapracuje v ten pravý čas, tá správna časť šedej mozgovej kôry a vrah už nemá šancu. 90%. ()

Hellboy

Výborně promyšlená detektivka a hlavně první film s Herculem Poirotem, co jsem kdy viděl. Vždycky jsem dával spíše přednost Sherlocku Holmesovi, Poirot mě zkrátka ničím nepřitahoval. A to se ostatně nezměnilo ani po tomto filmu. Zápletka je poněkud překombinovaná (takový ten příběh, který se v reálném světě nikdy nestane), ale všechno to do sebe zapadá, je to prostě dobře vymyšlené. Něco mi v tom ale chybělo, něco, čím by příběh výrazněji vybočil z řady. Možná chci moc, ale tohle byla jen "obyčejná" dobře zvládnutá detektivka. 80%. ()

akisha

Předloha je jedním slovem geniální. Zpracování je jedním slovem parádní. Vždycky mě mrzelo, že Hastings a spol. později vymizel, tady je aspoň vidět, jak moc dodával Poirotovi vtip (scénky se smrdutým krokodýlem) a jak se oba skvěle doplňovali. Ale vrah ABC patří k nejlepším Agathiným nápadům, o tom žádná... ()

Disk

Právem jde o jeden z Poirotových nejslavnějších případů a filmová verze rozhodně nezaostává._________EDIT 2023: Detektivka, kterou Agatha Christie napsala Davidu Suchetovi přímo na tělo. Pořád skvělá pecka, kterou si vychutnávám pokaždé, když běží v televizi. ()

misterz

Napínavé krimi pátranie po drzom tajomnom vrahovi, ktorý si svoje obete vyberá pekne po poriadku - podľa abecedy. Celý čas je tu šikovne nahodená udička čo sa týka jeho identity, aby nakoniec bolo všetko inak. Opäť ďalší vydarený diel. 85/100 ()

Šandík

Další, výborně zpracovaný Poirot. Vraždy podle abecedy rozhodně patří k jednomu z nejrafinovanějších poirotovských opusů Agathy Christie a tomu odpovídá i jeho převod do filmové podoby. Kromě tradičních kladů, jakými je opět naprosto bezchybný herecký výkon Davida Sucheta, Hugha Frasera či Philipa Jacksona (pět na ně ódy jest nošením sov do Athén), skvělé režie, přesně zachycených reálií, výtečné kamery, skvělých vtípků (zvláště ten s umýváním talířků je geniální, i když krokodýl co je ve skutečnosti kajman a trochu zapáchá rozhodně také není špatný ;o), je nutné ocenit především herectví Donalda Sumptera. Ten je jako A. B. Cust naprosto famózní a herecky Vraždám podle abecedy suverénně kraluje. Custův rozhovor s Poirotem ve věznici by se nepochybně neztratil ani na velkém plátně... Celkový dojem: 90% Zajímavé komentáře: woody, genetique, gjjm ()

Tommassi3

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "A kdo Vy vůbec jste ?? Nepatříte k policii !!" - "Ne, Monsieur, jsem lepší než policie !!" ;) Jednoznačně jedna z vůbec nejlepších epizod v rámci této skvělé britské série nabízí vše, co mají její fanoušci nejraději, Suchetův Poirot hláškuje na všechny strany, inspektor Japp rovněž baví, ta jeho linka kolem krokodýla, tedy vlastně kajmana, který Poirotovi příliš nevoní, se moc povedla, samotný případ Agatha Christie vymyslela naprosto famózně, ačkoli jsem její konspiraci tentokrát odhalil poměrně brzy, skvělý Donald Sumpter, který mi svým vzhledem dost připomínal naši brněnskou hereckou legendu Ladislava Lakomého, coby A.B. Cast se mi líbil mnohem víc než vrah skutečný !! Andrewovi Grieveovi se podařilo příběh skvěle vystavět, všechna ta symbolika mě neskutečně bavila a napětí by se zde dalo krájet i hodně tupým nožem, dost oceňuji i všudypřítomný střet policie s tiskem odkazující na mj. Vraždu v Orient-expresu, byť spíše na tu původní Sidneyho Lumeta.. ()

Agatha

Každému se líbí něco jiného, ale s tím, že Vraždy podle abecedy je nejlepší kniha A. Christie bych si také dovolil nesouhlasit. Některé jsou ještě lepší, ale to už je těžko představitelné. Avšak filmové zpracování této nadprůměrné detektivky se také mimořádně vyvedlo. Divák je v neustálém napětí a s očekáváním sleduje kdo bude další obětí chladnokrevného vraha. A na to se rozhodně vyplatí si počkat. Hercule Poirot v podání zatím nepřekonaného Davida Sucheta tomu jistě přijde na kloub... ()

Padme_Anakin

Výborná detektivka, ode mne je to tentokrát bez výhrad, zasílání dopisů s podpisem ABC, vyšetřování vražd podle abecedy, no napnutá jsem byla jak kšandy a netušila, odkud vítr fouká... Herecký ansámbl úžasný, můj oblíbený trojlístek Poirot, Hastings a Japp se opět blýsknul a pochvalu určitě zaslouží i Donald Sumpter, zahrál podezřelého prodavače punčoch skvěle..  P.S. Scéna s krokodýlem úchvatná.. ()

kaylin

Rozhodně jeden z nejlepších dílů "Hercula Poirota", kde se ukazuje, že Agatha měla skutečně parádní dar pro psaní detektivních příběhů a zde prezentovala opravdu unikátního vraha. Ten stojí za to, stejně jako celá zápletka, která je parádně vygradována a neskutečně dobře vymyšlena. Tady opravdu dlouho nebudete vědět, kdo zabíjí a proč. ()

Petrasuvicka

Normálně mám Aghátiny detektivky ráda, ale tady... Jak mě nebavila knížka, tak mě stejně nebavil film. Tenhle případ byl prostě taký, volojaký.... divný. ()