Lesný duch

(festivalový názov)
  • Česko Lesní duch (viac)

Scenárista a režisér Sam Raimi uvádí svůj nelítostný, krví nasáklý debut, jenž se stal hororovým mezníkem. Nekonečný proud děsivé hrůzy a efektů, které vyvolávají noční můry, film právoplatně řadí mezi kultovní klasiku. Pět vysokoškoláků se vydává na osamělou chatu uprostřed lesů a nechtěně tu probouzí monstrózní zlou sílu odhodlanou zničit všechny do jednoho. S nově digitálně restaurovaným obrazem a náloží neuvěřitelných bonusů se Lesní duch stává zásadním zážitkem v kategorii krvavých hororů. (oficiálny text distribútora)

motyka52

Jsem zmaten. Vysoké hodnocení naznačuje, že jsem to buď vůbec nepochopil, nebo jsem někde něco přehlédl, nebo jsem prostě jen jinej. Každopádně já jsem viděl film, kde se na nějakou atmosféru strachu moc nehraje, jde se rovnou na věc, nic proti tomu. Ale po většinu času je to tak blbé, že se člověk musí smát (ani proti tomu nic), herci jsou toporní, chování je úplně idiotské, tempo kolísá, někdy jakoby scény byly přeházené, masky jsou ... no prostě z roku 1981 za málo peněz, a přestože to má jen 85 minut (proti tomu rozhodně nic), stejně se to ve druhé půlce zdá dlouhé. Krve je tady hodně, plastelíny na konci taky, ale kult v tom hledám těžko. Chápu, že to za 42 let musí nutně zestárnout, chápu, že to tenkrát natočit za almužnu nebylo jednoduché a chápu, že Raimi začínal ... ale nic z toho mě nedonutí vymáčknout víc než dvě hvězdičky. Anebo víte co? Hudba je fantastická. Tak tam tu třetí hvězdu najdu a už se na to nikdy nepodívám. ()

Ado.Erdelyi

Začiatok ma celkom odradil hlavne po technickej stránke víz. kamera a strih. Kamera často zoomu je na tváre postáv a občasne vytrháva diváka z diania alebo atmosféry. Strih sa tu neraz prekrýva s kamerovými pohľadmi a robí to isté. Audio filmu na druhej strane je skvelé a len scéna ktorá je dotváraná zvukovými detailmi ju vylepšuje mnohonásobne. Herecký ansámbel ma vytrhával z deja asi najviac a to nevravím o klasických klišé ktoré dokážem prehliadnuť vzhľadom na vznik. Máme tu scény, ktoré majú pôsobiť emocionálne no postavy sa nijak netvária a len tak to zmätú zo stola. To samé platí aj pre strašidelné scény či akty kedy nevedia čo majú robiť, nedokážu uvažovať racionálne. Aj keby to bolo intencionálne, film ma o tom nepresvedčil, naopak zmiatol kedy jedinou pochvalou je za mňa Bruce Campbell. Čim film vyniká tak to je naťahujúcou atmosférou a dobrými „jumpscary“ ktoré dokážu diváka postrašiť vzorným spôsobom. Asi nemusím zmieňovať že „Gore“ a praktické efekty boli prevedené dokonalo, možno až na výnimku pár scén (zoom na prsty, náhla zmena v tvári „Deadites“). Deadites vyzerajú famózne a pôsobia vážne hrozivo, ich pekelnosť vylepšujú hlavne zvukové efekty v podobe smiechu, hlasu či kričania. Tempo obsahovo progresu je ideálne a len párkrát spomaľuje, postupne robí film lepším a lepším. No film sa za mňa vyšvihol na vrchol až na úplnom konci kedy brilantne kombinuje všetky prvky filmu a vylepšuje ich na maximum. Najlepším aspektom filmu je určite postupne doháňanie Ashleyho k šialenstvu vo finálnej sekvencii, ktorá je za mňa highlightom celého filmu (kamerové uhly sú špičkové, to isté strih, zvuk aj atmosféra). Do budúcna dúfam vo väčšej ustálenosti a predurčenom smere aby sme moc nevybočovali, poprípade nepôsobili chaotický :) ()

SirAduard

I když mi z některých scén bylo až blbě a jiné zas byly trochu hloupé, tak Raimiho režie je naprosto skvostná. Hrátky s kamerou, hudba, nasvícení, kostýmy, … to všechno na špičkové úrovni s obrovskou láskou k řemeslu. Bezpochyby kultovní film svého žánru. ()

mrtvej_pes

Naprostý důkaz toho, že stačí málo prostředků, ale je potřeba mnoho kreativity a vášně. Na jedné straně by šlo zmínit Clerks - kdy byl potenciál "materiálu", jestli se to tak dá nazvat, naprosto využit v dialozích s vpodstatě nulovými náklady - a na druhé (třeba) Evil Dead, kde je potenciál naprosto využit po formální stránce. Evil Dead není "deep", vizuál už je takový zastaralý, triky také, ale z filmu samotného naprosto čiší vášeň k řemeslu. Kromě efektů, které mi přišly super (jinak bych je ani nechtěl), chci zmínit především střih a kameru, protože jsou v naprosté kongruenci: divákovi není nic potřeba "sdělovat", scény mluví za sebe. I takové jednoduché scénky typu pomrkující Ash a jeho přítelkyně na pohovce: sice nemají dějově význam, ale dodávají filmu neskutečnou vitalitu a tempo. Stejně tak je i každá scéna výborně osvětlená a díky tomu se sdělení kamery stává úspornější (třeba obsah sklepa).___ Jen škoda, že posledních dvacet minut se nedrží ve stejné intenzitě jako zbytek filmu. Jinak bych tomu neměl co vytknout. ()

3k7

Akorát vyváženě trapné, akorát vyváženě hororové, akorát vyváženě osmdesátkové, akorát bizarní...ne, extrémně moc bizarní....tak bizarní, až jsem se smál.  Něco takového už jsem dlouho potřeboval vidět a podařilo se.  Kamery zajímavé, nápady originální, spoilery: grooovy! V tomto díle ještě nebyla dvouhlavňovka, kultovní hlášky, které se později objevily ve hře Blood.  5 hvězd zaslouženě. ()

Carlito1

Dobrý, změnil jsem po druhém zhlédnutí názor :D I přesto, že to bylo extra levný a Sam Raimi byl režisér amatér, tak ta hororová esence je extrémní! ()

Phoenixcq

Něco mezi 3 a 4, kvůli nízkému rozpočtu se ale přikláním ke 4. Efekty i herecké výkony jsou sice mizerné, ale co by člověk chtěl s takovým rozpočtem... Kultovní horrorové Béčko prostě... 🙂 Zbytečně natahovaný hnijící stop-motion konec byl dost zbytečný... ()

Songo

Vidět to před deseti lety, tak bych z toho možná byl posraný až za ušima. Teď sem se pouze dobře bavil a docela nasmál. Bruce Campbell je proste k zulibani a ti zombíci to vědí.... ()

gaiman

Co dodat? Horor se vším všudy...geniální kamera, skvělá atmosféra....paradoxně tomu dopohla finanční stránka věci, jednoduše řečeno, tenhle film se vám zakousne do hlavy silou motorový pily a už nepustí. Teď už jen zbývá bombardovat naše distribuční společnosti aby to konečně vydali na DVD!!! ()

Ruda

Jeden z klíčových mezníků ve vývoji světového filmového hororu. Je až s podivem, co všechno dokázalo pár nadšenců s minimálním rozpočtem. Dokonalá práce kamery střídající detaily s většími celky, postupně gradující napětí a až na malé výjimky skvěle zvládnuté gore efekty, to všechno ještě dnes bez problémů zafunguje, zatímco ostatní hororové filmečky té doby trochu vyčpěly. Zajímavá je také Raimiho práce s detaily očí a jejich proměnou u ženských postav v průběhu filmu. ()

krugger

Brutální vraždy v dusné atmosféře plné strachu a napětí mi každou chvíli nastartovaly mrazení v zádech. Zatraceně sugestivní zážitek, zvlášť, když se díváte v noci s otevřenými vstupními dveřmi a bydlíte uprostřed lesa. Podobně jako Donner i Raimi našel zklidnění v komerčnějších a úspěšnějších žánrech. Pro mě další zabití výjimečného režisérského talentu. [10/10] ()

Bobeš14

Asi je škoda že sem to neviděl alespon tak o deset let dříve,pak bych z toho byl nejpíš podělanej strachy.Ale dneska?Je to spíš k smíchu a proto to beru jako parodii.Chtěl sem dát dvě ale za těch posledních deset minut přidávám půl hvězdy navíc a tim pádem celkově 2,5. ()

Hugboy

Myslím, že mi mohlo být tak šest let, když sem jej viděl. Tajně, protože rodiče mi to zakázali. Málem sem se posral strachy, ale vydržel sem až do konce. Byl to můj úplně první horor a od té doby je horor můj nejoblíbenější filmový žánr. The Evil Dead osobně považuji za jeden z nejlepších démonických hororů, co byl kdy stvořen. Absolutní pecka a i dnes, když se na něj kouknu, tak mi pořádně běhá mráz po zádech. Zřejmně památka z dětství... 100 % ()

Pattrick

Tento film jsem viděl když jsem byl hodně malý a pamatuju si ho do teď. Díky tomuto filmu jsem se zamiloval do hororů.. 25. června 2009 - po asi 10 letech viděno znova! ()

TradeMark

Čert ven zastaralé efekty, Evil Dead vás dostane něčím jiným - atmosférou. Opuštěná lesní chatka, parta přátel probouzející dosud nepoznané zlo a rozprostírající se noc. Dostávalo mě to když jsem byl malý, dostalo mě to i teď po letech. ()

gabo1

OMG, teraz už ani veľmi nie. Ale vtedy! Keď sme si to púšťali v škole v zatvorenom tmavom kabinete, tak to som sa fakt stopercentne bál. Asi najviac za život pri nejakom filme. Sam Raimi rulez! ()

kukuky

V takom case taky film, brutalita. Skoda ze som vtedy este nechodil do kina, take efekty a krev, ktorou sa neboji nikto plitvat :D mmmmmmmmm, jednoznacne masokombinat ;) ()

Hystory

Každé desaťročie má svoje typické vlastnosti a žánre. Napríklad koncom 90. rokoch tínedžerské horory, na začiatku 21.storočia duchárske príbehy. Samozrejme nemôžeme zabudnúť ani na tú tmavú éru hororového filmového priemyslu, 80. roky. Aj keď toto obdobie malo svoje hity a nekopírovateľné čaro, ale pri malej konkurencii nemuseli vyrábať 100% kvalitné filmy tohto žánru a hlavne v Európskej produkcie. Hoci na kolene robené triky sú pozoruhodné, rozhovory a nezáživné postavy vynahradia kvalitu dnešných béčkových filmov. ()

Další Smrtelné zlo je na cestě

Další Smrtelné zlo je na cestě

27.04.2024

Legendární hororová série Evil Dead se po letech rozjíždí do vysokých otáček. Poté, co loňský počin Smrtelné zlo: Probuzení od Leeho Cronina zaznamenal v kinech velký divácký zájem a na světových… (viac)

Hororové spin-off filmy na obzoru

Hororové spin-off filmy na obzoru

06.02.2024

Nové Evil Dead našlo režiséra

Nové Evil Dead našlo režiséra

09.06.2020

K režii dalšího filmu z kultovní hororové série Evil Dead / Lesní duch byl najat irský filmař Lee Cronin. Ten naposledy natočil oceňovaný snímek The Hole in the Ground a taky jednu z epizod nového… (viac)