Čtyřdílné drama Kateřina Veliká vtáhne diváky na dvůr nejmocnější panovnice v dějinách, ovládaný bouřlivými politickými událostmi a všudypřítomným sexuálním napětím. Kateřina (Helen Mirrenová) vládla Rusku téměř celou polovinu 18. století. Tato silná, nezávislá, neuvěřitelně inteligentní a sexuálně emancipovaná carevna byla ztělesněním moderní ženy. Minisérie pojednává o závěru jejího vladařského života, kdy udržovala vášnivý poměr s ruským vojenským velitelem Grigorijem Potěmkinem (Jason Clarke). Ve víru skandálů, intrik a konfliktů se odehrává příběh posedlé lásky. Přestože se nemohli oficiálně vzít a byli proslulí svojí promiskuitou, zrodil se mezi nimi jedinečný a oddaný vztah. Společně přemohli své protivníky a postavili základy současného Ruska. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Daertelon k tomuto seriálu (5)

Kateřina Veliká (2019)

Nejdřív jsem tomu nevěřil, hledal mouchy a asi se nechal poněkud oslepit strohostí a plochostí výstavby prvního dílu. Ale když jsem to dokoukal a ohlédl se zpět, vážně jsem se do toho zamiloval. Esteticky je to výtečné, moc dobře se na to kouká, příběh je poskládaný živě a věrohodně, výprava je lyrická. Skrze tíži historických událostí bystrý divák zahlédne Kateřininu skutečně hlubokou introspekci a to, jak moc prostoru se zde věnuje jejím pocitům. Vůbec mi nevadí Helen Mirren a její věk, který to celé činí poněkud časově abstraktní, naopak je skvostná. A Zlata Adamovská, jež jí zapůjčila svůj hlas, exceluje rovněž. Minisérie se zařadila mezi nezapomenutelné kousky. ()

Epizoda 1 (2019) (E01)

Velice rozporuplné dílko, co se samostatné epizody týče. V některých částech se až přespříliš snaží o dramatické aranžmá, čímž dodává správnou ruskou kýčovitost jinak zcela amerikánskému stylu scénáře, výpravy i estetiky. V některých chvílích unylé, až docela nudné, v jiných chvílích napínavé a epické. Helen Mirren dokonalá, ostatní zatím nic moc. Nevím, jestli mě to dost navnadilo koukat dál. ()

Epizoda 2 (2019) (E02)

Jsem rád, že jsem se donutil podívat na druhý díl. Už neoplývá mainstreamovou drastičností, i když erotika je tu stále poněkud laciná. Ačkoliv osobně v tomhle ohledu preferuju spíš tajemství, ty scény jsou funkční. Příběh se prohloubil, doprovázen skvělou režií i hereckým uměním. Druhý díl jsem si rozhodně vychutnal mnohem víc, než ten první. ()

Epizoda 3 (2019) (E03)

Líbí se mi, jak se prohlubuje lyrické vyobrazení Kateřiny z hlediska vnitřních pocitů, jejích strastí a slastí. Ačkoliv je série ve výjevech dost otevřená, není komerční, ani naturalistická. Líbí se mi nastupující epika, ona burácivost ruských naturelů vyplouvá pozvolna na povrch a daruje svou osobitost. V každém díle si všimnu nového génia. Zde se naprosto vyznamenalo české znění v čele se Zlatou Adamovskou. Její výkon je dechberoucí, tak emotivní, tak skvělý. Ačkoliv se rád dívám na originály, u Kateřiny Veliké mě dabing nijak neirituje, ba naopak. Třetí díl jsem si vychutnal a těším se na další. ()

Epizoda 4 (2019) (E04)

Majestátné vyznamenání série v posledním dílu je kolosální glorifikací Kateřiny Veliké, o tom, zda si ji zaslouží, ať rozhodují historici. Já to sledoval se zatajeným dechem, nadšený a emocionálně dotčený. Bravo. ()