Hlava Medúzy

• Česko Hlava Medúzy
Česko, 2021, 7 h 41 min (Minutáž: 52–60 min)

Réžia:

Filip Renč

Scenár:

Petr Hudský

Kamera:

Petr Hojda

Jitka Čvančarová, Jiří Dvořák, Michal Isteník, Petra Bučková, Jana Švandová, Jan Vlasák, Karel Heřmánek ml., Pavel Kříž, Gabriela Štefanová, Štěpán Tuček (viac)

Zmiznutý originál Rubensovej "Hlavy Medúzy" a dvaja mŕtvi muži. Tak sa začína prvá epizóda nového seriálu Českej televízie, ktorý nakrútil Filip Renč. Osem príbehov podľa scenáristu Petra Hudského zavedie divákov do Brna a jeho okolia. Štvoricu kriminalistov vedie precízna a cieľavedomá Karin v podaní Jitky Čvančarovej. V  úlohách jej spolupracovníkov sa predstavia Jiří Dvořák, Michal Isteník a Petra Bučková. (TV JOJ)

Recenzie používateľa sorrow k tomuto seriálu (6)

Hlava Medúzy (2021) (E01)

Trochu nechápu. Pachatel, kterého nechci prozrazovat těm co zatím neviděli, na tom asi finančně nebude úplně zle a spojí se s třemi dalšími nýmandy na krádež obrazu? Jitku Čvančarovou mám rád, ale jako šéfka brněnské mordparty s věčně naraženou štáfkovskou čepicí a s její dosti korpulentní postavou, jako vážně? U policie se už nedělají žádné fyzické testy? Ta věc na té benzince, kde po mladém Heřmánkovi zůstane mrtvý, v lepším případě polomrtvý člověk a totálně zbourané toalety, to jako nikdo neřešil? Obsluha by asi zavolala policii, ta by se mrkla na záznamy, pak na RZ vozidla a večer už by ho měli na stanici, nebo ne? A ten jakýsi mafián, už vidím, jak by šel sám se svojí gorilou k šéfce mordparty domů a co jí tam jako chtěl udělat, zabít, znásilnit, zmlátit? Proč by tak riskoval, asi je spíše normálnější si na tuto špinavou práci někoho najmout. Čvančarová neví, že její bratr je totální magor a pouští s ním vlastní dceru na výlety? Od Renče jsem čekal mnohem více a první díl je velké zklamání. Případ byl velice prosťoučký a ta linka s bratrem Čvančarové, to si asi ještě užijeme. ()

Vykročenie do života (2021) (E02) odpad!

Od krimi tohoto typu očekávám zejména nějakou logiku příběhu, bohužel takové krimi už se u nás fakt netočí. Jen pár připomínek: 1/ tomu klukovi snad po propuštění ze záchytky hned odebrali DNA, při tom znásilnění se ta holka bránila, jeho DNA musela mít všude, za nehty, mezi nohama atd., v ústavu tu DNA nikdo nezkoumal a čekalo se až se najde bunda u bezdomovce???_____2/ znásilněná holka jde po činu zazvonit k domu kluka co jí znásilnil a myslí si, že jí tam pomohou???_____3/ znásilněná holka požádá matku pachatele, aby zavolala policii a jde se hned osprchovat, aby ze sebe umyla všechny důkazy???_____4/ policie neví kudy kam, tak seberou přítele mrtvé dívky a nutí ho k přiznání, když nemají žádný důkaz??? To běžně vídáme u Specialistů na NOVĚ_____5/ profesora jede sebrat komando asi 15 policistů???_____6/ vražedkyně je tak inteligentní, že po důkladném vyčištění koupelny, kde vraždila, zapomene na podlaze prsten a oblečení oběti si schová do garáže???_____7/ víme jak vypadá záznam z průmyslové kamery, ten Dvořák tam vytáhne detail obličeje, jak kdyby ho vyfotil nejmodernějším Samsungem, jako fakt???_____8/ Čvančarové brácha je magor, kdy v prvním dílu zabil dva lidi, nebo jednoho zabil a druhého přizabil, ve vězení už to vědí, dochází k psychiatrovi, ale nechají ho v klidu v cele s dalším vězněm, který to na konci dílu zase pěkně schytal… No a takhle bych mohl pokračovat asi ještě hodně dlouho. A to byl jen jeden díl. Opravdu něco hrozného!!! ()

Dom na konci ulice (2021) (E04)

První epizoda, která celkem dávala smysl a bavila mě. Pokud by to v takovéto rovině pokračovalo, byl bych spokojený. ()

Tajomstvo umierajúceho lesa (2021) (E06)

Filip Renč naprosto dokonale vykradl epizodu Hráz ze seriálu Specialisté (něco se začíná stavět, a tak je potřeba po 25 letech vykopat mrtvolu). Něco tady už bylo napsáno, ale také si přidám. Dobře, před 25 lety zabila svojí sokyni v lásce před jejím domem cihlou do hlavy a co dál? Pak si ji jako hodila přes rameno, do druhé ruky vzala krumpáč s lopatou a šla kilometr do lesa ji zakopat? Nikdo ji neviděl, na místě činu žádné stopy, žádná krev, nebo když se vrátila z lesa, vzala hadr a kýbl a uklízela místo činu? Nikdo zase nic neviděl, nikoho nepotkala? Všichni vesničané uvěřili legendě, že odjela do Německa za tetou? Po 25 letech se staví golfové hřiště, vražda je dávno promlčena, navíc i kdyby byla mrtvola nalezena, kdo by to dokázal po tolika letech vyšetřit a někoho usvědčit? Nejlepší je samozřejmě jít kostru vykopat. A když kriminalisté kostru najdou, už za hodinu mají fotku, na které je oběť a zrovna má na sobě stejný přívěšek jako byl nalezen v hrobě. Navíc tak mělký hrob, že by odolal 25 let všem vlivům počasí, zvěři atd.? Ona byla celá ta epizoda k smíchu, ale vzpomínka na Predátora mě fakt rozesmála. A na konec tady máme takové obehrané klišé, kdy mladého Heřmánka hlídá zase největší hňup z policejního sboru, kterému hlídaná osoba uteče, protože každý policista si musí jít dát v seriálu vždy kávu, to už bylo v seriálech Rapl, Specialisté a kdo ví kde ještě… Pánové Renči a Hudský, fakt hrůza. ()

Krv na striebornom plátne (2021) (E07)

Takový slabý podprůměr, vraha nebylo možné odhalit, protože vše důležité se odehrálo v posledních minutách. Motiv, opatření vražedné zbraně, naplánování dvou vražd a jejich provedení, celkem přitažené za vlasy. Jak vidím z jiných komentářů, někomu se linie mladého Heřmánka líbí, mně tedy vůbec. Heřmánkovi je většinou věnován vždy závěr epizody. Vůbec se však tato linka nevyvíjí, navíc mně dost vadí, že je to psychopatická postava, ale současně je to vlastně postava plná inteligence, která všechny s lehkostí sobě vlastní ošálí (lékaře, policii, rodinu), avšak vše dělá pouze s cílem ochránit svoji sestru policistku, tedy nějaký psychopatický magor musí chránit policistku s pistolí za pasem a vše směřuje k tomu, že ji opravdu před dalším psychopatem Kaňkovským zachrání. Útěk Heřmánka z nemocnice spíše komický – ví přesně kdy a kam se budou odvážet kontejnery, vystihne přesně moment, kdy si jde policista pro kávu, vyhne se všem kamerám, přemluví mámu ke spolupráci atd. atd. Tato linka je úplně zbytečná… ()

Kalich horkosti (2021) (E08)

Tak to máme za sebou, těch 8 epizod bylo akorát. Ta linka mladého Heřmánka, směšná. Dva magoři, jeden z ústavu propuštěn, druhý z ústavu utekl, oba jsou však vybaveni autem, mobilem, penězi, oba nedohledatelní policií, kde vzal Kaňkovský pistoli a takové super fáro a hlavně, kde vzal tolik fotografií Karin, to přece není normální? Unese ženskou v zastavěné oblasti, nikdo nic nevidí. K samotnému případu v této epizodě, až v polovině epizody policii napadne, že by mohla nechat tu ženskou po autonehodě v nemocnici hlídat, když byla zcela jasně svědkem vraždy, to jako vážně? Pokud by mně u dveří zazvonil člověk a sdělil mně, že je můj bratr, nevím, zda bych ho hned měl chuť zapíchnout jako sele, to fakt neodpovídá realitě. Běžecký výstup ve sklípku fakt vtipný, težkotonážní Čadek rychlejší než Bučková, Dvořák to zase oběhl, kdo ví kudy a už stál u dveří, jak by tam doběhl takhle rychle, když místo vůbec neznal? Omluvil se vůbec někdo tomu Táborskému? Vždyť přišel o ženu, potom i syna, následně zjistil, že bude mít vnouče, aby za chvíli zjistil, že žádného syna nemá, a tedy ani vnouče a policie na něho chce ještě uplést dvě vraždy a dva pokusy o vraždu. Jitku Čvančarovou mám rád, ale policistku ať už fakt nikdy nehraje, nebo ať nejprve nějaké to kilo shodí. ()