Hlava Medúzy

• Česko Hlava Medúzy
Česko, 2021, 7 h 41 min (Minutáž: 52–60 min)

Réžia:

Filip Renč

Scenár:

Petr Hudský

Kamera:

Petr Hojda

Jitka Čvančarová, Jiří Dvořák, Michal Isteník, Petra Bučková, Jana Švandová, Jan Vlasák, Karel Heřmánek ml., Pavel Kříž, Gabriela Štefanová, Štěpán Tuček (viac)

Zmiznutý originál Rubensovej "Hlavy Medúzy" a dvaja mŕtvi muži. Tak sa začína prvá epizóda nového seriálu Českej televízie, ktorý nakrútil Filip Renč. Osem príbehov podľa scenáristu Petra Hudského zavedie divákov do Brna a jeho okolia. Štvoricu kriminalistov vedie precízna a cieľavedomá Karin v podaní Jitky Čvančarovej. V  úlohách jej spolupracovníkov sa predstavia Jiří Dvořák, Michal Isteník a Petra Bučková. (TV JOJ)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (8)

Hlava Medúzy (2021) (E01)

Tedy ten poslední zvrat byl hodně nepovedený (proč by měl milionář potřebu chodit za bráchou?), ale jinak docela slušný díl, který je ze všeho nejvíc asi propagací Moravské galerie (protože reálů z Brna je tam žel hodně pomálu). Jiří Strach by tomu asi dal mysterioznější háv, a ne že by se mi tu nelíbil, ale jinak slušná zápletka i herci (až teda na herečku Bučkovou, netrpí ona anorexií?) a jsem rád, že jsem po čase viděl hrát paní Švandovou a pana Vlasáka. A líbí se mi, že na rozdíl od Labyrintu jsou jednotlivé příběhy uzavřené, ne že si pět týdnů budu muset pamatovat, kdo se náhodně mihnul v jednom krátkém záběru v prvním dílu v sedmé minutě. ()

Vykročenie do života (2021) (E02)

O něco lepší než minule. příběh taky slušně šlape, a dokonce nabídne jistý zajímavý twist s alibi, jaký jsem moc nikde neviděl. Ten bráchův případ mě ale nijak nebere a vize policistky jsou trochu přes čáru. Občas je žel poznat Renčův "neonový" styl, nevím jak jinak to nazvat, který je spíše ku škodě věci (zvláště u těch krvavých šmouh z dlaní v koupelně - to už bylo hodně směšné). Také mysteriozní hudba se k běžnému rozhovoru se zdrceným otcem, kterému právě zemřela dcera, moc nehodí (btw, Mário Kubec to zahrál hodně dobře). A vůbec obecně velmi slušné herecké výkony, i když Kříž by se s tou bradkou hodil spíš do Boženy nebo do filmu o Jakubu Arbesovi, než jako profesor, a machna Čvančarová, no co už. Jen mě štve, že ona, jako bývalá brněnská studentka herectví a nyní hrající brněnskou policistku, mluví tak děsivě po pražsku. ()

Smrť na zámku (2021) (E03)

Tentokrát přibylo i tajemno, bratra nebylo tolik, Čvančarová většinou mlčela a kulicha si nasadila jen jednou (napadlo mě, není to Renčův maskovaný protest proti nesmyslným rouškám?), kamera dokázala ze zámku atmosféru dobře vyždímat, příběh dával hlavu a patu, po delší době jsem zas viděl hrát Petra Vacka a pana Freje, takže za mne spokojenost. ()

Dom na konci ulice (2021) (E04)

Mně se líbí ta kamera a výprava a slušná hudba - tady vybrali tvůrci úzké uličky na pozadí skal, náměstí s kostelíkem, má to prostě atmosféru. (Tady by si tvůrci Zločinů Velké Prahy mohli vzít příklad, jak se to dělá, a ne to jejich umělohmotné prostředí jak z Mekáče). Pořád čekám, jestli se něco víc vyklube z linie psychicky labilního bratra, ale zatím je to takové o ničem. To rozuzlení mi přijde, že pokulhává, jak tu píše Eleanor05, to by půlka rodičů už musela být v republice mrtvá. Ale jinak pořád hodně solidní herecké výkony, dokonce i pár těch humorných hlášek se našlo a dobře načasovaných, takže za mne stále spokojenost. ()

Kráľovné krásy (2021) (E05)

Mně se to furt líbí. Policejní postupy se snaží co nejvíc odpovídat realitě (včetně skutečnosti, že skutečně nedostanete výsledky pitvy nebo analýzy koláče hned, jak je tomu třeba v nováckých Specialistech nebo jiných hloupých seriálech a filmech), nechybí tomu (občas cynický) humor - zvlášť když se štengrují bývalí milenci (Karin a David), svět modelek a miss je tady podán bez příkras („v dotaznících jsme všechny milosrdné sestry a chceme mír“), na holky se dobře koukalo, Igonda opět hraje zlou princeznu (teda jenom zlou), Cibulková taky skvělá, a opět to ctilo jednotu času, místa a děje - toho si málokdo všimne, ale pro mne je to prostě důkaz profesionality. Navíc kamera tady skutečně pracuje - třeba ten záběr při poradě shora z boku na celý pracovní stůl a všechny u něho, to muselo dát makačku vymyslet a natočit. Bez ironie. Ten pablb, co drží kameru ve Zločinech Velké Prahy, by s kamerou tak maximálně houpal pod stolem. Jestli to vyjde na DVD, tak napíšu Ježiškovi. ()

Tajomstvo umierajúceho lesa (2021) (E06)

Jako nebýt ten námět skoro na chlup stejný jako v jednom dílu tuším Specialistů (v Poldovi to podle mne nebylo), tak by mě to snad i bavilo. I když Vašut mi sem moc neseděl a Vlasáková taky ne - chtělo to méně známé herce. Ale jinak to prostředí je vystižené docela slušně a kouká se na to daleko líp než na Zločiny Velké Prahy - tady se aspoň policisté chovají jako policisté a vyšetřují a používají policejní postupy. ()

Krv na striebornom plátne (2021) (E07)

Vědomě a naprosto subjektivně nadhodnocuji, protože za a/ Jirka Strach, za b/ Boskovice a Skalice nad Svitavou - vše mé srdcovky. Vážně ty vtípky Strachova dvorního herce Dvořáka na Stracha („on už dlouho nic nenatočil“) a postavy jeho seriálů mne moc pobavily, a možná škoda, že Jirka nakonec nebyl vrah - byla by to dobrá prča. Ale i tak je scénář velmi slušně veden, některé herecké výkony (manželka producenta) naprosto dokonalé (a jiné, žel, hodně ochotnické, třeba dcera producenta), a dokonce se mi tentokrát líbil i podpříběh s bráchou, protože je asi jasné, že chce chránit ségru, teda švícu. Jen tedy netuším, jak to vše uzavřou v jediném zbývajícím dílu, spíše bych řekl, že se chystá klasický cliffhanger na druhou sérii, proti níž ale vůbec nic nenamítám. Btw, to by mě fakt zajímalo - proč Jirka v poslední době nic netočí? Znelíbil se demo bloku, nebo fakt konečně chystá majstrštyk v podobě Sedmikostelí i s dokonalým koncem v podobě středověkého Karláku? ()

Kalich horkosti (2021) (E08)

Čekal jsem lepší zakončení. Ne že by to nemělo atmosféru, pár povedených a dobře načasovaných vtípků, dokonce i ty vinné sklepy jsou fajn, ale brácha musí být úplný debil, když podle zcela jasné mapy jezdí tři dny po krásách okolí Brna, než najde v pravou chvíli srub. A nač vlastně potřeboval od maminky přivézt peníze? Na benzín? Ale vždyť po předání peněz jel hned za kámošem? A i když je hezké, že tvůrci nechávají diváka v nejistotě, jestli je brácha Karin mrtvý (to by ale asi rodiče tak v pohodě nebyli, ne?), opět na léčení, studuje, či fakt odjel do Karibiku, možná by mě to tentokrát víc potěšilo, kdyby řekli víc. Samotný případ nic moc, Táborský hraje svou otřepanou pózu chudáka chlápka (i když chvíli jsem se těšil, že by fakt mohl být padouch, a on by byl dobrý padouch!), vinař fakt na 55 let nevypadá, a ten motiv - i když je člověk opilý a někdo ho prudí kecama, asi hned nezačne do všeho kolem bodat? V národě alkoholiků bychom pak byli už všichni ubodaní. Jinak ten maniak si vybíral samé čupr černovlásky - z čeho mu stál u machny Karin, která k těm typům unesených žen měla podobně daleko jako já domů od tramvaje, když na mne přijde akutní potřeba sr.aní, to fakt netuším. Mimochodem, zajímalo by mne, nakolik na tom seriálu dělal Jirka Strach, nejspíš v utajení. A nemyslím jen ten parodický westernový díl. Obecně ty lokace jsou víc strachovské, než renčovské, podobně nasvícení scén. ()