Hlava Medúzy

• Česko Hlava Medúzy
Česko, 2021, 7 h 41 min (Minutáž: 52–60 min)

Réžia:

Filip Renč

Scenár:

Petr Hudský

Kamera:

Petr Hojda

Jitka Čvančarová, Jiří Dvořák, Michal Isteník, Petra Bučková, Jana Švandová, Jan Vlasák, Karel Heřmánek ml., Pavel Kříž, Gabriela Štefanová, Štěpán Tuček (viac)

Zmiznutý originál Rubensovej "Hlavy Medúzy" a dvaja mŕtvi muži. Tak sa začína prvá epizóda nového seriálu Českej televízie, ktorý nakrútil Filip Renč. Osem príbehov podľa scenáristu Petra Hudského zavedie divákov do Brna a jeho okolia. Štvoricu kriminalistov vedie precízna a cieľavedomá Karin v podaní Jitky Čvančarovej. V  úlohách jej spolupracovníkov sa predstavia Jiří Dvořák, Michal Isteník a Petra Bučková. (TV JOJ)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (9)

Hlava Medúzy (2021)

Je to takový klasický Renč, který si o sobě nejspíš myslí, že je filmovým velikánem, a vytváří světové dílo, a tomu tak přizpůsobuje hudbu, styl natáčení atp... Ve výsledku to vše působí spíš komicky, a mnohdy je viditelné plagiátorství od jiných tvůrců (Lynch, Boyle...). Tady se ještě ke všemu příliš nepovedlo obsazení. Isteník a jeho příšerný hlas, proč ho k tomuhle přinutili, to vážně nedá rozum... Čvančarová jako kriminalistka velmi nereálná. Postavy šustí papírem, vesměs nemají žádné charaktery, a slouží jen k tomu, aby vyřešili daný případ. Je to kriminálka, ale problémem je tu to, že většina pachatelů se dá odhadnout během pár minut... ()

Hlava Medúzy (2021) (E01)

Ale jděte, tohle už jsme přece všichni 100x viděli, tak proč znova??? V jednotlivých aspektech je to jinak klasický Renč. Snaha o rádoby "cool" kameru, která ve výsledku vypadá jako levné dokudrama z 90. let. Dále snaha o "komplikovaný" scénář, který končí tak nějak na půl cesty, a ve výsledku je finální rozuzleni divákovi tak nějak ukradené. K tomu všemu obsazení mnoha provařených známých tváří, kde to samotný Dvořák prostě nezachrání, když mu má sekundovat absolutně se nehodící Isteník, nebo obecně špatně hrající Čvančarová. ()

Vykročenie do života (2021) (E02)

V tomhle díle se projevuje další neduh Renčových děl, a to je používání "dramatické" hudby do scén, kde se vůbec nehodí. Tímhle trpěla hlavně Lída Baarová, kde duněli bubny skoro celý film, tady se zas setkáváme s depresivními houslemi a klavíry při scénách chůze po chodbě atp... Nebývám u kriminálek nikterak dobrý ohledně odhadnutí vraha, ale tady jsem si tipnul po deseti minutách, a fakt to tak bylo. Tak jako většina diváků, vůbec nechápu, z jakého důvodu musí mít Isteník hlas jak dement, když všude jinde mluví normálně. Zkusím ještě jeden díl, a když nepříjde zlepšení, tak konec... ()

Smrť na zámku (2021) (E03)

Zatím nejlepší díl. Hlavně díky atraktivní změně prostředí. Zámecké vyšetřování byl od tvůrců dobrý nápad, a taky se vypadlo z okoukaného městského prostředí. Taky je tu víc Dvořáka. Pořád tu jsou šílené neduhy jako podivná kamera (wtf megadetailní záběr na Stankeho při přiznání) či nehodící se hudba, které se nejspíše nikdy nezlepší. ()

Dom na konci ulice (2021) (E04)

Asi první díl, který dokázal vytvořit u diváka nějakou emoční reakci. Poměrně zajímavý příběh o jedné rodině, chválim i povedený vedlejší příběh s vnukem a "šmejdem". Ne že by to byl nějaký rapidní nárůst kvality, ale aspoň se postupně dostáváme do průměru. Taky pomohlo, že jsme stále mimo klasické městské prostředí, tady to prostředí okrajové oblasti působilo nevšedně. ()

Kráľovné krásy (2021) (E05)

Tenhle díl je úplně klasický Renč. Technická a stylová vykrádačka všemožných světových tvůrců, od Boylea po Finchera. Hlavní případ prapodivně překombinovaný. ()

Tajomstvo umierajúceho lesa (2021) (E06)

No vida, tohle byl první regulérně povedený díl. Je tu klasické využití Twin Peaksovského motivu s řešením vraždy uvnitř celé obce, kombinované se vztahy v rámci obce. K tomu se přidává i plagiát Twin Peaks hudby, používané už od začátku seriálu, a od minulého dílu i kamery. Ale co už... :), jen by mě zajímalo, jestli si Renč o sobě myslí, jak je originální, když už takhle několik let vykrádá všemožné zahraniční tvůrce. Chudák Martin Havelka už tady vypadal opravdu nemocně. ()

Krv na striebornom plátne (2021) (E07)

Když byla na začátku ta westernová estráda, tak jsem si první myslel, že nám pustili další díl Zločinů velké Prahy. Když se tam pak objevil Strach, tak jsem si říkal, že by bylo lepší, kdyby režíroval i tenhle seriál... A pak jsem si ještě říkal, že když tam vyšetřujou ty ostatní herečky a rodinné příslušníky, tak už tam teda jako jasný adepti na pachatele zbejvaj frajeři z bufáče. Jiří Langmojer, to jako fakt??? Spolu s druhým dílem zatím to nejhorší ze seriálu. ()

Kalich horkosti (2021) (E08)

Za mě teda to nejhorší na konec. Případ úplně o ničem, vrah opět jasný po pár minutách. Taky jsem vůbec nechápal chování všech postav vůči Táborskému, který tu je vyobrazen jako chudák vdovec, ale chovaj se tu k němu jako k nějakému lidskému odpadu. Jitka a její kila při naháněčce ve sklípku spíš komické, než že by reálně mohla někoho dopadnout. Případ okolo bratra vyřešen za pár minut, s dost nepravděpodobným závěrem uprchnutí bratra na druhý konec světa. ()