WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

Lijem

Na to, jak můj zájem o MCU po Endgame upadl, tady jsem rychle naskočil a chytlo mě to. Po prvních pěti epizodách jsem byl nadšený a odhodlaný vypálit plnou pětihvězdičkovou palbu. Pak se to ale začalo lámat. Pasáže mimo Hex neměly co nabídnout a pasáže v Hexu se natahovaly a vyvíjely úplně jiným směrem než jsem chtěl, než by se mi líbilo a než jsem očekával. A po nemastném neslaném, promarněném a mainstreamovém zakončení mám chuť sklouznout na tři. Ale při vzpomínce na předchozí epky to neudělám. Ústřední duo jede a Elizabeth Olsen mě bavila víc, než ve všech filmech. Je to svižné a věrné atmosféře starých sitcomů. První epizody budují skvělou atmosféru a napětí ... ... Aby pak většina přišla v niveč. Ale Pietro potěšil :D VERDIKT: Určitě na to vzpomínám v dobrém, i přestože se to změnilo v typickej Marvel a svůj potenciál a své předpoklady to určitě nenaplnilo. Kvůli poslední epizodě ubírám bod. 7/10 ()

SamGee

Už sú to dva roky, čo fanúšikovia MCU (Marvel Cinematic Universe) mohli vidieť na plátnach svojich obľúbených hrdinov. V januári tohto roku sa skončilo čakanie a streamingová platforma Disney+ predstavila divákom mini-sériu WandaVision. Ako už napovedá názov, hlavnými postavami sú Wanda Maximoff (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), ktorí prežívajú idylické chvíle na americkom predmestí. Napriek tomu tu niečo nesedí. Ako je možné, že Vision vstal z mŕtvych, keď ho Thanos zničil v snímke Avengers: Infinity War? Prečo má seriál nádych amerického sitcomu? Je celá táto ilúzia len výtvorom Wandy alebo ju ťahá niekto za nitky? Páči sa mi, ako tvorcovia zvolili netradičný prístup vo forme evolúcie amerického sitcomu, čím jednoznačne dokázali dosiahnuť moment prekvapenia. V každej epizóde sa postupne dozvedáme viac informácií, ktoré vrcholia v predposlednej epizóde, ktorú považujem za jednu z najlepších. Tá nám autenticky zobrazuje tragický príbeh Wandy a udalosti, ktoré predchádzali vytvoreniu falošnej reality mestečka Westview. Okrem odkrývania záhady chválim šikovné využitie gagov typické pre americké komediálne seriály. Bohužiaľ, táto mini-séria sa nezaobíde bez chýb. V epizódach č. 5 a 7 mi chýbal humor a vsuvky zo sitcomov. Ďalším sklamaním je finálna epizóda. Očakával som od nej nápaditejšiu akciu a väčšie dejové zvraty. Finále našťastie zachraňujú emotívne scény, v ktorých sa Wanda lúči s „idylickým“ životom. Predstavitelia hlavných postáv kraľujú tejto šou. Elizabeth Olsen predvádza skvelý výkon ženy, ktorá sa vyrovnáva s osobnou stratou a súčasne spoznáva limity svojej moci. Paul Bettany v roli zvedavého androida je vtipný, nevinný a charizmatický. Za podareným duom nezaostávajú ani vedľajšie postavy. Monica Rambeu (Teyonah Parris) s agentom Wongom (Randall Park) a astrofyzičkou Darcy Lewis (Kat Dennings) stihnú zapôsobiť na divákov svojimi motiváciami i vtipnými poznámkami. Herečka Kathryn Hahn v roli otravnej susedky Agness si kradne scény pre seba a interakcia s Wandou je na nezaplatenie. V neposlednom rade z hereckého ansámblu, Evan Peters v hosťovskej roli žiari v šiestej epizóde. Hudobný skladateľ Christopher Beck a textárske duo Kristen a Robert Lopezovci, ktorí vyhrali Oscara za pieseň Let It Go, nielen dokresľujú atmosféru tejto série, ale aj vzdávajú hold sitcomom. Niektoré titulkové pesničky od Lopezovcov sa vám vryjú pod kožu, u mňa to bola pesnička o Agness. Okrem hudby chválim kulisy a masky. Horšie sú na tom počítačové efekty, ktoré sa nestihli dokončiť v postprodukcií. Najviac je to vidieť pri finálnom súboji. Podľa môjho názoru sa oplatilo čakať na najnovší počin od Marvel Studios z jednoduchého dôvodu. WandaVision je typ mini-série, ktorý ponúka neokúkaný nápad a zároveň rozvíja postavy, ktoré nestihli naplno preukázať svoj potenciál vo filmoch. I keď finále stráda epickosť typickú pre marvelovky, užijú si ju obyčajní diváci aj fanúšikovia komiksov. Držím palce mini-sérii The Falcon and the Winter Soldier, aby zožala rovnako veľký úspech ako WandaVision. Príbeh: 9/10, Herci: 8/10, Hudba, kulisy a masky: 8/10, Špeciálne efekty: 6/10, Celkovo: 8/10 () (menej) (viac)

Frecerick

7,5/10. Přes našlápnutý a hlavně originální rozjezd se seriál bohužel na konci dopracoval do podoby, která je nám u ostatních MCU projektů notoricky známá. I přes to ale první MCU seriál nedělá ostudu a má v universu své místo. Jestli to bylo k něčemu, tak k tomu, že jak Wanda tak Vision pro mě konečně dostali rozměr a začal jsem jim věnovat pozornost... odteď už je v žádné Marvelovce nebudu ignorovat! Celá recenze: https://sarden.cz/2021-03-29-1500/serial-wandavision-2021 ()

misiaq

Cakal som od MCU ovela viac. Tolko zbytocnej vaty okolo primarnej zapletky... Dalo sa to zostrihat do 2h celoveceraku a malo by to lepsie grady. ()

Simon.Dobes

Tento marvelovský experiment bol jedno veľké prekvapenie! Úprimne, obával som sa, ako chcú na dvoch nie moc výrazných postavách vytvoriť seriál - mimoriadne sa im to podarilo a obe postavy som si neskutočne obľúbil. Ako milovníka sitcomov si ma získali hneď na začiatku a to s nimi beriem ako skvelý nápad - jednak sa diváci zabavia a zároveň sa čo to priučia histórií situačnej komédií naprieč dekádami. Musím vyzdvihnúť i chytľavé zvučky! Seriál dopĺňajú i ďalšie sympatické postavy ako Darcy, Jimmy a Monica. Hlavnú záporačku beriem ako veľké plus (snáď sa s ňou ešte stretneme). Čo ma najviac dostalo. bol herecký výkon Elizabeth Olsen. Doteraz som ju mal za nevýraznú herečku, no za to, čo previedla v tomto seriáli, som si ju zamiloval. Vedela Wandu zahrať smutnú i veselú, nahnevanú či zmetenú. A hrať v sitcome z 50. či 60 rokov bolo určite ťažké, za to má môj obdiv aj s Bettanym. Seriál sa zaradil medzi moje srdcovky a budem sa k nemu počas života rád vracať. ()

Franki69

Po sledování The Falcon and The Winter Soldier na mě vyskočila možnost podívat se jak se daří Wandě a Visionovi. Dokoukal jsem nedávno. A jsem nadšený!! To byla pěkná úleťárna.. Jelikož jsem komiksy nečetl, tak nevím, proč se děly všechny ty sitcomové černobílé zvláštnosti…a také ty časoprostorové a dětské. Jestli to byly třeba nějaké projekce podvědomí někdejší chudé sokovijské dívky.  Nicméně, když už jsem viděl (a byl nadšený) z Legion (HBO), tak mě Wanda nemohla rozhodit.  Ani jeden díl nenudil, herečka je skvělá a prostor v celém seriálu si opravdu zasloužila. A Paul Bethany jako opilej kouzelník, to byl sakra koncert! Tenhle odlehčenej tón se mi u marvelovských příběhů líbí asi nejvíc. Jako Strážců Galaxie nebo Thora Ragnaroka. Nebudu spoilerovat (ani bych nevěděl jak, je to dost dějozvratové a košaté) ale fanouškům Avengers ságy doporučuju. Je to za 90%, zaslouženejch. ()

MatejQ004

Pozor SPOILERY. I přes to, že jsem původně vůbec neplánoval sledovat MCU seriály, tak jsem se k nim nakonec dostal a první, který jsem si pustil byla WandaVision. Neměl jsem žádná očekávání, ale na první pohled to je úplně jiná Marvelkovka, ale po několika dílech, se to začalo obracet i v realitu. První dva díly se nesly jen v duchu černobílých sitcomů v 50. a 60. letech s rozměrem obrazu 4:3, který mě svým způsobem bavily, jsou v nich hezky vyobrazené Wandiny schopnosti, které jsou udělané také ve stylu této doby. Ve filmu několik vedlejších postav, kterými jsou Visionovi kolegové z práce a o něco důležitější postava Agnes, sousedka Wandy s Visionem. Postupem času dostáváme náznaky toho, že celý seriál nebude jen o sitcomu, který se každým dílem mění do novějšího stylu. Zjistíme, že tento svět je uzavřen v šestiúhelníku, takzvaný hex, který si Wanda vytvořila v jednom městečku v New Jersey, aby mohla žít s Visionem, kterého samozřejmě v Infinity War zabil Thanos. Líbily se mi scény, jako byla například ta s včelařem, ve které bylo napětí a ještě jsme nevěděli, kdo to je, proč a odkud se tam objevil. V jednom z dalších dílů zjistíme, že se jedná o jednoho člověka z organizace Sword, která má vedle šestiúhelníku základnu, ve které zjišťují, jak se dostat dovnitř tohoto Wandinýho světa. Mrzí mě, že se takových scén, jako byla tato nebo také ta s malým vrtulníkem neobjevilo víc a že jsme se o tom, že to není jen sitcom úplně dozvěděli už po třech dílech. Ale i přes to, jsou čtvrtý, pátý a šestý díl za mě těmi nejlepšími ze epizodami seriálu. V tuto dobu se organizace Sword začala dozvídat víc a nakonec i Vision postřehl, že tento svět není úplně normální a lidé v něm trpí. Scény, jak Vision pozoroval zaseklé město a zjišťoval, co se děje mi přišlo, jako ta nejlepší pasáž v celém seriálu, včetně toho, jak se Vision dostával z hexu ven. Tato scéna byla udělaná opravdu výborně. Pietro, který se tady také objevil mi přijde, jako úplně zbytečná postava, bez které by se to i celé obešlo. To se nedá říct o synech Wandy s Visionem, které oba kluci zahráli skvěle a do seriálu se hodí. Pozdější odhalení, kdo je vlastně Agnes se mi líbilo, hlavně její znělka. To, že se mi líbilo, to jak se představila neznamená, že se mi líbil i ten zbytek. Přišlo mi, že postava Aghaty Harkess není tak dobře zpracovaná, jak byla Agnes. Některé flashbacky, které společně s Wandou prochází mi přišli moc zdlouhavé, ale naopak flashback s Visionem na posteli a s rozebraným Visionem byly skvělé. A teď k závěrečné epizodě, zakomponování Bílého Visiona mi přišlo hezké a souboj mezi ním a klasickým Visionem mi přišel dobrý a to stejné, když spolu promlouvali v knihovně. To se nedalo říct v souboji Wandy a Aghaty, který byl nudný a nezáživný a to výrazně snižuje mé hodnocení celého seriálu, protože jsem od závěrečného boje čekal něco víc. Úplný závěr seriálu, kdy se Wanda s Visionem loučí se svými dětmi a nakonec se i Wanda loučí s Visionem byla nádherná a i dojemná. Celkově to je výborně udělanej seriál, ale ten závěrečný souboj mi to dost kazí. 70% () (menej) (viac)

meda2016

Nebudu vlastně recenzovat, protože na začátku třetího dílu mne tato hrdinská hříčka cílící na fanoušky přestala zajímat. Pro mne jen jako kolorit poloviny dvacátého století v USA. ()

belinko

V celku veľká spokojnosť. Zatiaľ asi najlepší seriál z MCU pod záštitou Disney +. Po prvých častiach nadobúda divák mierny dojem “what the f*ck”, avšak postupom času začína chápať koncept seriálu a o čo ide. Finále trošku sklamaním, čakal som väčší cliffhanger na druhú sériu, takto sme v potitulkovej scéne viacmenej dostali niečo, na čo takmer nikto nie je zvedavý (lebo nikto nevie kto Monica a priateľ jej mamy je) - čiže nikto nevie, na čo sa môže tešiť v druhej sérií. A pritom Marvel je známy v potitulkových scénach (jednoznačne najlepšiu potitulkovú scénu má Antman 2). Avšak stále silne nadpriemerný seriál (avšak mi je trošku ľúto, že v mnohých Marvel filmoch/seriáloch nevystupujú nám už známy hrdinovia, kľudne ako menšie cameo roličky. Isto by to bolo skvelé oživenie a najmä prepojenie tohto univerza).. 4* ()

Tomko87

Škoda tých prvých epizód, aj keď mali svoj účel. Ako vedel som že tá najkrajšia Olsenka vie hrať, ale nečakal som, že mi jej Wanda doslova dych vyrazí. Hlavne v časti Modern Family štýl a predposlednej epizóde. ()

Adaaamecek

První černobílé epizody jsou naprosto skvělé a možná jsem byl i rozhodnut ty čtyři (možná i pět hvězd) udělit. V polovině se to ale začne lámat a konec je vyloženě tragický. Škoda. Minimálně ten první seriál si měl Marvel pohlídat, aby vzniklo aspoň něco lehce nadprůměrného a ne pouze čistokrevný průměr. 5/10. ()

Modular

Po několika odkladech a nucení sebe samotného jsem se na tuto show konečně podíval a musím říct, že to byla jízda. Nechápu, proč jsem tento masterpiece tak dlouho odkládal, neboť se jedná o jednu z mála skvělých marvelovek, kterou si vychutnají i ti největší hateři Marvelu. Wanda zde konečně využije své schopnosti naplno, a ne jen jako "telekinetička a telepatička", ale i jako "ohýbač reality", což je jedno z mých velmi oblíbených témat, které se zde zpracovalo na výbornou. Retro nádech epizod a neustálé reference na sitcomy minulého století jsou svěží a nikdy vás nepřestanou bavit. Taky jsou zde samozřejmě milá camea z různých jiných marvelovek, které určitě potěší ne jednoho fanouška. Doporučuji všem, kterým se líbila Wanda jako postava z MCU. ()

Predator77

10 procent, No je sice hezké že disney zkouší experimentovat ale za mě se to dost nepovedlo a už vůbec nechápu proč to má v žánru komedie když to není vůbec vtipný teda pro mě !!! jako chápu že tu potřebuje nějaké to vykreslení postavy wandy a visiona protože ve filmech se nám ho moc nedostávalo ale tímhle seriálem tak akorát z mého pohledu přibíjejí hřebíček do rakve, a za mě to byla celkem ztráta času a doufám že z dalšími seriály už bude disney opatrnější jinak se může stát že se jim to celé brzy rozpadne jako domeček z karet. ()

VktrCZ

Shlédnutí wandavision jsem mega dlouho odkládal. No a teď jsem se k tomu dostal, a jakože...WOW Marvel podle mě hodně experimentuje se seriály, a já začínám nabírat dojem že jim to jde se seriály lépe než s filmy. Příběh je naprosto epický, tajemný a prostě Wow Pojednává o Wandě která se po Infinity War pořád nesmířila se smrtí Visiona. No a tak si vytvořila vlastní realitu, ve které žije s visionem, a jsou šťastní, zároveň je to sitcom, který Wanda ovládá. Jenže herci v tom sitcomu jsou normální lidi, které má Wanda jako rukojmí, aby byla šťastná. No tak po ní jde FBI, snaží vyjednávat..bla...bla.. No a pak se ukáže Agáta Harkness, která je mimochodem mega cool a její znělka je prostě boží. No a nakonec se dozvíme že Wanda je vlastně SCARLET WITCH, což je hodnost nejmocnější čarodějky, která má zároveň předurčeno, že zničí zemi. Prostě ten příběh je zajímavý, zpracování je hodně experimantélní, ale v dobrém slova smyslo je to  smutný, mysteriózní a prostě to miluju ()

bonovox

Originálny námet to sa musí uznať, sitkom by sme vo svete Marvel asi moc neočakávali. Postupne príbeh ale pokračuje a v závere sa úplne dostáva do očakávaných mantinelov. Neviem...moc mi to až tak nesadlo...60% ()

MilkyJones69

Nemyslím si, že WandaVision by byl zábavný či zajímavý dokud nejste fanoušek MCU nebo jste neviděli nic z tohoto filmového univerza. Já naštěstí fanoušek jsem a no není to úplně ehm „mistrovské dílo”. Nějaké hlášky mi v hlavě samozřejmě utkvěly a Paul Bettany s Elizabeth Olsen jsou naprosto skvělí, ale k dokonalosti chybí dost. Ze začátku to působí jako skvělá osvěžující změna, ale ke konci se to zase přiklání k Marvelovskému klišé. Poslední díl navíc působí velmi uspěchaně a téměř každá epizoda končí cliffhangerem, který vlastně není až tak dobrý. I přesto si myslím, že WandaVision otevřel MCU novou řadu možností a těším se, co nastane příště. ()

Tr0nic

Keby to bol nejaký nezávislý serial, po prvej rsp. po druhej časti to nikto nepozerá. Prepnutie do Marvel modu je dobré a potom to začne stagnovať. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.04.2024

Fantastická čtyřka, vlajková loď příštích marveláckých let, opět získává reálnější kontury. Ústřední kvartet je již jasný, v hlavních rolích se objeví Pedro Pascal, Vanessa Kirby, Ebon Moss-Bachrach… (viac)

Posuny v marvelovském kalendáři

Posuny v marvelovském kalendáři