V pasti

• Česko Trapped (festivalový názov) (viac)
všetky plagáty
Island / Nemecko, (2016–2021), 23 h 27 min (Minutáž: 49–54 min)

Tvorcovia:

Baltasar Kormákur

Ólafur Darri Ólafsson, Ilmur Kristjánsdóttir, Ingvar Sigurðsson, Nína Dögg Filippusdóttir, Baltasar Breki Samper, Bjarne Henriksen, Þorsteinn Bachmann (viac)

V městečku odstřiženém od zbytku světa sněhovou bouří řádí vrah. Islandský seriálový projekt V pasti, mezinárodně známý pod anglickým názvem Trapped, v sobě spojuje dvě výrazné tendence televizní tvorby posledních let. Tou první je systematické vábení etablovaných filmových režisérů k televizním seriálům příslibem větší tvůrčí svobody a možností důkladně rozvíjet originální koncepty do delších vyprávění, než jaké skýtá kinematografie. V tomto případě za projektem stojí Baltasar Kormákur, který doposud profesně střídal natáčení menších islandských filmů pro festivalový okruh jako Svatba za bílé noci či Hluboko s žánrovou prací v Americe, kde režíroval např. akční krimi thrillery Kontraband a 2 zbraně. Kormákur ve svém seriálovém konceptu přichází s vítanou osobitou variací na trend ponurých severských krimi seriálů. Tato kategorie se sice po mezinárodním úspěchu fenomenálního dánského Zločinu a nadšeném přijetí švédsko-dánské série Most stala světově vyhledávaným zbožím, ale bohužel také v řadě případů přinesla jen slabší variace a marné nápodoby zmiňovaných hitů. Kormákur se nesnaží o nápodobu skandinávských úspěšných modelů, ale naopak vychází z bytostně lokálních specifik své domoviny a na nich staví kriminální příběh, který zabydluje vítaně přízemními a obyčejnými lidmi. Klíčovou roli ve vyprávění má také islandské podnebí, protože právě zdejší sněhové bouře fungují jako zásadní katalyzátor vyprávění. Právě blizard se silným sněžením zapříčiní, že profesionální kriminalisté z hlavního města nemohou přijet vyšetřovat nález část lidského těla, které bylo vyloveno z moře poblíž přístavu na východě Islandu. Pátrání po vrahovi tak připadne místním policistům. V pasti je doposud nejnákladnější islandský televizní projekt, jeho rozpočet je až desetinásobný oproti tamním obvyklým produkcím. Ovšem také na rozdíl od jiných, které zřídkakdy překročí hranice ostrovní země, byl prodán do řady zemí světa a zaznamenal pozitivní reakce u široké divácké obce. (Česká televize)

Recenzie používateľa Cheeter k tomuto seriálu (23)

V pasti (2016)

První sérii jsem si moc užil, viz komentář v ní. Druhá série bohužel úplně odskočila od původního názvu,což považuji za velkou chybu. Jinak byla dobrá, až na rozuzlení. Jen doufám, že se pokračovat dál nebude. ()

Série 1 (2016) (S01)

Rád bych teď napsal komentář za celý seriál, ale nemůžu. Podle všeho bude brzy druhá řada a já jsem zvědavý, jestli se povede stejně dobře, jako se povedla první, resp. asi původně zamýšlený samostatný seriál. Severské detektivky teď mají žně a tahle se na této vlně veze. Za mě se povedla, přes to městečko jsem na Island přijel a odjel. Díky tomuto malému prostoru dostává děj zcela jiné rozměry. Herci pro role vybráni skvěle. Krom toho konec nebyl jednoznačný, navzdory vyřešení případu zůstalo spousta nezacelených šrámů, co se musí dořešit. Což je podle mě lepší konec, než když hlavní hrdina bere vše. ()

Epizoda 1 (2016) (S01E01)

Jako rozjezd série to bylo výborné. Pro mě známé prostředí, byť mi chvíli trvalo, než jsem se úplně přesně chytil a ujistil, že je to opravdu Seyðisfjörður, přes který jsem loni v létě jel. Škoda, že jsem to nevěděl, hned bych si městečko prošel víc, než se stalo. ()

Epizoda 2 (2016) (S01E02)

Bezpochyby si udrželo úroveň prvního dílu a krásně zamotalo děj, více jak první část, která spíše rozdávala karty. Navíc se povedl konec, který tak krásně navnadil na další díl. ()

Epizoda 3 (2016) (S01E03)

Zatím si série drží celkově stejnou úroveň. Na začátku dílu se rozuzlí otevřený minulý závěr, na který naváže děj a přijde další zajímavé zjištění přesně na konci. Sice jednoduché, za to účinné schéma. ()

Epizoda 4 (2016) (S01E04)

Podobné schéma jako v minulé epizodě. Celou situaci s vraždou ale komplikuje dost jiných okolností, které se musí řešit. A díky napínavým koncům se člověk těší na další díl. ()

Epizoda 5 (2016) (S01E05)

Je to s podivem, ale seriál si celou dobu udržuje stejnou úroveň. Tenhle díl byl zpočátku takovou odbočkou, ale nakonec pro děj dost významný. A město je uvězněno více něž předtím. ()

Epizoda 6 (2016) (S01E06)

Za mě doposud nejnapínavější nejlepší epizoda, nejvíce mě vtáhla do děje. Řada zvratů a skvělých momentů, lehce zamotaný děj a konec se už pomalu blíží. ()

Epizoda 7 (2016) (S01E07)

Po minulé epizodě zase trochu útlum, ale bylo jasné, že se situace v tomto díle nevyřeší. Bylo zajímavé sledovat, jak se bude vyvíjet situace v jistém "prázdnu", kdy vyšetřovatelé z Reykjavíku dotahují případ. ()

Epizoda 8 (2016) (S01E08)

Na jednu stranu se případ začal docela rozmotávat. Nicméně už jenom podle počtu dílů člověk očekává, že to tak lehké nebude. A konec to rozhodně potvrdí! ()

Epizoda 9 (2016) (S01E09)

Zápletka z konce minulého dílu tentokrát vyřešena rychle a nepřekvapilo jak. Průběh epizody byl dobrý, rozhodně nezklamal, a klasický závěr, který připravil pódium pro poslední dějství. A je se podle mě na co těšit. ()

Epizoda 10 (2016) (S01E10)

Ačkoliv jsem již na začátku dílu tušil, jakým způsobem se děj bude ubírat a kdo z čeho je vinen, tak závěr jsem si opravdu užil. Dobré zpracování a seriál, který neskončí jasným oddělením toho dobrého od špatného. ()

Série 2 (2018) (S02)

První série byla skvělou podívanou, proto jsem se té druhé docela obával. A přijde mi, že docela oprávněně. Byť většina dílů seriálu mě bavila, zpětně se příběh ukázal dost přitažený za vlasy. Navíc se úplně vytratil význam seriálu, což mi přišlo škoda. To bylo něco, co mě původně oslovilo. ()

Epizoda 1 (2018) (S02E01)

Byť to vypadá na zajímavý případ, tak rozjezd byl poněkud slabší. Rozhodně je se na co těšit. Jen nechápu, proč oproti první sérii bylo změněno město, kde se děj odehrává, ačkoliv se stále všichni tváří, že je to to samé. ()

Epizoda 2 (2018) (S02E02)

Případ se akorát víc zamotal, což je dobré. Sám teď nevím, kdo je původcem, ačkoliv se mi už podařilo zorientovat se v nové sérii. ()

Epizoda 3 (2018) (S02E03)

S tímto dílem si dramatik musel hodně vyhrát, protože se krásně stupňuje, velká pochvala. Stále jsem čekal, co se stane v příštím okamžiku, tak by to mělo vypadat. ()

Epizoda 4 (2018) (S02E04)

Hodně velká spokojenost. V ději došlo k velkému přelomu, a to nejenom, co se případu týče. Hodně se těším, co bude dál. Po slabším prvním díle je tak radost seriál sledovat. ()

Epizoda 5 (2018) (S02E05)

Celá epizoda jakoby šedá. Na jednu stranu mi přišlo, že se téměř nic nestalo. Na druhou toho bylo dost. A závěr ukázal, že všechno bude trochu složitější. No těším se na další část. ()

Epizoda 6 (2018) (S02E06)

První půlka taková očekávatelná, ta druhá už méně. A teď stojíme před klasickou otázkou, udělal to? ()

Epizoda 7 (2018) (S02E07)

Tato část krásně rozvinula a podtrhla tu minulou, ta propojenost mi přijde snad největší za celou dobu. ()