Řidič starého náklaďáku Charvát (M. Perepeczko) se před půlrokem vrátil z vězení, kde byl za napadení. Kolegové jeho minulost znají, ale před svou bytnou Jarošovou (J. Obermaierová) a jejím desetiletým synkem Míšou vystupuje Charvát jako bezúhonný a spolehlivý člověk. Jedné víkendové noci muž sveze dvě studentky (J. Nagyová a D. Patrasová), kterým ujel poslední vlak. Neovládne své potlačované touhy a na odlehlém místě jednu z dívek znásilní a obě dvě zavraždí. Jejich těl se zbaví na velké skládce. Jenže mrtvoly druhý den objeví starý lesník, a tak se hned rozběhne pátrání. Vyšetřovatel Kameník (Z. Buchvaldek) se zpočátku nemá čeho chytit, tím spíš že korunní svědek záhy zemře na infarkt. Přesto se však díky pečlivé kriminalistické práci podaří dát dohromady několik stop, které ukazují správným směrem… (Česká televize)

Pythonator

Budu zlý a přidám nějaké body české kriminálce, neboť český film je velmi kvalitní film a obzvláště kriminálky jsou dokonalé. Obzvláště, když Arabela ukáže kozy. Ve skutečnosti to zase taková sračka není a možná je to i nejlepší česká kriminálka. Proto nedávám odpad, ale jen skoro odpad s malinkatou hvězdičkou. A není to za ty kozy. ()

Nellie Lovett

Dnes už sice úplně neobstojí, ale na konec 70. let to musela být docela drsná detektivka s poměrně explicitním zobrazením násilí. Několik momentů mne překvapilo (a vlastně i potěšilo), zvlášť s ohledem na dobu natáčení. (obsahuje drobné spoilery) Zaprvé, režisér si nebral moc servítky a poměrně realisticky zobrazil "šedou" ekonomiku socialistické republiky - různé molochy a službičky, ve kterých je zapojena celá řada lidí, nejen hlavní "záporák". Naopak policejní složky nejsou bezchybné - příkladem budiž dvouměsíční prodleva, než je napadne prozkoumat vězeňské nemocnice (i když ví, že dost možná hledají recidivistu), nebo výjezd na pronásledování s prázdnou nádrží. Z dnešního pohledu mne však nejvíce fascinoval výslech vyšetřovatele, za kterým přijde jedna z dříve znásilněných dívek. Jeho "citlivý" přístup, během kterého jí stihne naznačit, že se zachovala špatně a že její vinou zemřely dvě dívky, by jí dost možná způsobil další trauma a odradil od jakékoliv další interakce s policií (dobré je srovnání třeba se třetí řadou seriálu Broadchurch, kde se rovněž vyšetřuje znásilnění a kde je vidět, jak moc se chování k obětem od té doby posunulo - alespoň doufám...). ()

evangelik

Řekl bych lehce nadprůměrná detektivka. Brutální znásilňovací scéna s odhalenými ňadry J. Nagyové - nevystřižena - to bylo na tu dobu krajně neobvyklé. Ten konec byl ale přece jenom trochu "ujetej". Nedokážu si představit, že by někdo provedl takhle primitivní a naivní únos... ()

jauahaoas

Dobře zfilmovaná atmosféra. Perepeczko výborný. Buchvaldek, kterého nemusím, do toho dobře zapadl. Karel Svoboda tomu dal super music. Za mě podhodnoceno zde na csfd. Navíc podle skutečné události. ()

Cesty timem

Jedna z mých neoblíbenějších krimi. Dnes už se dá říci starých krimi. V závěru je možné si všimnout ceny benzínu, když tankuje do žigula to vychází na nějakých 4,3 Kčs za litr. ()

camomilla

Nevim jak je to mozne, ze jsem tenhle film jeste neohodnotila a neokomentovala. Kdyz ho znam roky. Mozna je to tim, ze jsem se ho jako mala fakt bala a i ted pri vzpominkach na nej mam husinu. Proste takovy ten syrovy film, ktery mi z hlavy nevymazou ani super nove thrillery s jeste hustsi a jeste severstejsi atmosferou. ()

Hombre8

Příliš nechápu zdejší nízké hodnocení. Detektivka podle skutečné události, dobře natočená, žádné chyby, dobré herecké výkony. No nic nezbývá, než to hodnocení trochu pozvednout. Janěková je tam k nepoznání. ()

Zaruba

Opravdu drsná, a kvalitně natočená kriminálka. Tato diskuse je pro mě tak trochu pokračováním filmu, protože právě tak jako je barvitý popis psychologie postav tím, co činí film věrohodným, tak v této diskusi až běhá mráz po zádech z některých citově chladných příspěvků, které hodnotí velmi brutálně a naturalisticky natočené scény ze znásilnění a dvojnásobné vraždy jako zklamání, protože to bylo oproti očekávání málo drsné .... Viz. uživatelka Phobia*** / ".... Byla jsem pak tímhle českým thrillerem zklamaná - čekala jsem, že to bude mnohem drsnější:-)." ..... ()

JARDAHONDA

Kriminální drama režiséra Jindřicha Poláka Smrt stopařek bylo inspirované skutečnou událostí - brutální vraždou dvou mladých dívek, spáchanou sexuálně deviantním řidičem nákladního auta. Celý film byl natočen v reálech a to jedinou ruční kamerou, kterou obsluhoval Josef Vaniš. ()

Anubiska

Napínavá kriminálka na motivy skutečného případu,líbila se mi kdysi a líbí se mi i dnes. Perepeczko jako chladný vrah nepostrádá jakýsi děsiný sexepíl a dokonce i Buchvaldek je snesiltelný. Poctivé čtyři hvězdy. ()

Spapanek

Fascinuje mě a zajímalo by mě, proč má tohle drama tak málo procent. Všeobecně to přisuzuji tomu, že staré české filmy nedostávají moc procent a je potřeba si tak 15-20% přidat. A to všechno navzdory tomu, že z komentářů, které jsem četl jsem nenarazil na zádný kritický. Ani tak často používaný argument politické angažovanosti tu nejde použít. Za mě výborné drama se skvělou hudbou a herci, a to včetně, zdá se, nenáviděného Buchvaldka. Málo hluchých míst, děj šlape, divák se nenudí. Navíc vcelku věrné realitě a natočeno jen chvíli po skutečných vraždách. Za mě tak 85-90%. ()

Maskati

Trochu křeč. Dost mi vadilo, ze Perepetzka mluvil Vilem Besser. Klidne ho mohl hrat, ale pry by tim prisel o sympatie ceskych divaku, tak to musel byt cizinec. Nevim. Film jednoznacne tezil z neceho noveho, co se v cs. filmu jeste nikdy takhle naturalisticky neukazalo.Tak se vsichni hrnuli do kina. Napětí vypotřebovali, když je vraždil a pak dost nuda. ()

xplsek01

Za mě skvělá detektivka. Nevím, proč stále hodnotit v závislosti na době vzniku. To má být polehčující okolnost, nebo naopak přitěžující? Netuším. Dnes takovou detektivku v kinematografii nenajdu. Příběh je uvěřitelný, závěrečná akce je dramaticky dokonalá. Po shlédnutí člověk pár vteřin mlčí. ()

zamboni

Výborný výkon herce Perepeczka, navíc byl solidní vazoun. Pak hudba, správně zašlý nákladˇák a nakonec super hláška: Jedete na Břízu? Ne na naftu! ()