Uvěřitelný film o pauze v manželství, stálosti vztahů, empatii a mnoha dalších věcech. Inteligentní, přemýšlivá, jemná komedie s Jenovéfou Bokovou v hlavní roli. Saša (Jenovéfa Boková) cítí, že se její vztah s manželem Karlem (Miloslav König) vyčerpal, a tak od něj na čas odchází. Nachází chvilkový azyl u Dušana (Bohdan Karásek), starého známého, který jim kdysi hrál na svatbě. Oba se snaží zorientovat ve svých vztazích a vzájemně jsou si v tomto tápání oporou. Celovečerní debut Bohdana Karáska klade důraz na přirozenost dialogů i hereckých výkonů. S neokázalou elegancí a subtilním humorem představuje svět třicátníků, kteří hledají, nacházejí a někdy i ztrácejí přátele i životní partnery. (Marienbad Film)

Solverino

Ty woe tak to jsem moc nepobral... prý skvělý scénář a dialogy...WTF? Normální banda looserů vedoucí tlachy o nesmrtelnosti chrousta. Šílená nuda až do konce, jsem čekal kdo koho ještě oklátí a vono furt nic. Takový liberálně demokratický film o levicových aktivistech a rozumbradech co nevědí co vlastně chtějí a tak radši nic nechtějí a pak jsou z toho smutný že nic nebylo... a dialogy nebyly dopředu žádný napsaný, prostě kamera! klapka! a jeden a něco si tam tlachejte. Už se těšim, jak bude svět vypadat, až nám budou tyhle looseři vydělávat na důchody, to se půjdem pást (v lepším případě) nebo pochcípáme hlady - vždyť ty se nejsou schopní vůbec ničeho, ani se dohodnout že se nedohodnou. ()

elgreco

Už strejda Platón věděl, že chceme-li něco podstatného účinně sdělit čtenáři/divákovi, je nejlepší formou dialog - dialog ne dvou protikladů, kde je třeba se ztotožnit s kladným hrdinou a vymezit se vůči záporákovi, ale dialog lidí, kteří nejsou ani klaďasové, ani záporáci, lidí kteří "jen" ošahávají nějaké téma. Dialog v díle vyvolávající dialog čtenáře/diváka s dílem ale především čtenáře/diváka se sebou samým a umožňující mu uvědomit si, co si třeba ani uvědomit nechtěl, nebo chtěl ale nesvedl. Dialog přinášející tu úlevu, tu hořkost, tu nadhled, tu odstup ba odpor, tu ztotožnění se, tu úplně jiný názor, tu poznání, tu pousmání nad tím, jak se v tom plácají postavy, plácáme všichni. Kdyby strejda Platón byl lepší autor, a snad i člověk, kdyby jeho tématem bylo "jak být sám sebou, jak sám sebe uskutečňovat a jak přitom být součástí vztahu, jak milovat ale ne jako osel, co vleze do chomoutu, že neví co by" , kdyby napsal/natočil film, vypadal by jako film strejdy Bohdana Karáska. Byla to radost být jako "divák" součástí takového dialogu. Je vzácné, když si někdo takhle umí sám se sebou, s vámi takhle hezky popovídat. Skvělý ba nenahraditelný film pro ty, co si rádi povídají, i když třeba jen sami se sebou. Intimní, přesto svěží film. Neokázalé, přirozené a přesné výkony všech zúčastněných. Velmi oceňuji zvládnutou dramaturgii - na rozdíl od velké většiny českých filmů v příběhu nic "nehaprovalo", jak fakticky, tak v konání a motivaci postav. Pro mě důležitá věta z filmu (parafrázuji): Člověk potřebuje něco dělat na vrcholové úrovni. Oblíbená scéna: nekňuba v tramvaji; Kuba, co necvičil na bicí; "přijímačky" do kapely; chatový rozhovor etc. Praktická rada, než se rozhodnete jít: Film má 111minut, nechvátá, je sledem různých situací - vhledů do života postav. Jak je obecně známo vznikl s méně než minimálním rozpočtem - mě osobně to nijak nerušilo, nemusel jsem si to v průběhu sledování připomínat a tvůrce omlouvat, ale jestli vyžadujete "hi-fi", můžete mét problém. Na to je třeba být připraven, aby člověk pak nelitoval. 4,5 zaokrouhluju dle pravidel matematiky. ()

Luswani

K mému překvapení to není vůbec nudné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jako film se mi to zamlouvá, ale jestli takhle lidi ve skutečnosti vážně filozofují o vztazích a analyzují je... No na to bych se mohl....75% ()

DanielP.

Není to špatné, ale místy mě ten film doslova nudil a místy fakt bavil. Taková houpačka. Celkově mě ten film bavil a je na české poměry netradiční. O co méně peněz o to lepší důraz na scénář. ()

pafka

Teda. to bych nikdy necekal, ze nekdo dokaze natocit bez naprosto zajimavych osobnosti film, zalozeny prave na nich. Teda krome Jenovefy. Po hodine stale nevite, o co jde, jdel-li o neco. Ale nakonec neni spatne sledovat deni, ktere se nikam poradne neposouva, prostoze presto je to nejak zajimave. Ovsem je to jakasi jina vlna filmu, nez ktera je mainstream. ()

Ydiot

Rozhodně to není film pro každého. Ale najdou se v něm všichni, co už párkrát v životě prokecali celou noc. A hudba v podobě bicích mi tam přijde skvělá. ()

jokino

Filmu dávam 4*. Nemôžem síce povedať, že by mi extra sadol, to fakt nie, ale čo sa však týka reality, je to FAKT. Ľudia sme skutočne rôzni, vzťahy detto. Každý rozmýšľame nejako, dávame vzťahom rôznu vážnosť, rôzne ich riešime a tak pod. A ďalej to pitvať ani nejdem, nakoľko je to podľa mňa zbytočné. Každý nech si z filmu vezme, čo sa mu hodí.. ()

DonBraso

On to sice uvěřitelný film je a právem jsou ty dialogy s autentičností to nejsilnější co může film nabídnout.Jasně jasně na Jenovéfu se dobře kouká a i sám režisér je vlastně v pohodě ,ale 111 minut se tedy nevytáhnul.Nevím,kdo dělal zvuk,ale vůbec není slyšet co herci říkájí.Jsem to musel vohulit jako fest,abych vůbec něco slyšel a mohl pochopit vůbec i pointu.Předěl s bubnama budiž,ale co pak?Vcelku taková až divadelní selanka na místě či v chůzi,kde se sice kecá a kecá,ale na filmové nebe se tohle podle mě zas tak moc nehodí,protože je to zbytečně dlouhý. Celou dobu to vypadá jak kdyby scénograf byl na obědě,do toho někdo řekl hrajte a hlavně aby to vypadalo přirozeně.Bohužel na co tohle je,když Vás to stejně nikam neposune.To je tak,když vymyslíš,ale v závěru ti dojde ta dramatická nota,že zpětně jsem sledoval jen dobře napsaný dialogy,ale o manželství či lásce jsi vlastně zjistil kulový:)Jako konverzační téma cajk,ale někam do foajé do pasáže.55% ()

sorrow

Tohle mně dost připomíná film Chvilky, který byl také úplně o ničem. Opět Jenovéfa Boková, opět v pozici ženy kolem 30 let, která neví, jak naložit se svým životem. Přijde mně to jak nějaký studentský film, a ještě hodně špatně natočený, dialogy hloupé, které by slušely spíše nějakým puberťákům a ne třicátníkům, kteří už by měli v životě stát pevně na zemi a umět se o sebe postarat, zejména když jsou vysokoškolsky vzdělaní. Zase se ve filmu setkáme s břídili, kteří nedokáží normálně žít a pořád někomu potřebují plakat na rameni, nic jim není dost dobré, problémy s partnery, občas nějaká ta nevěra, ale velice rádi stále něco rozebírají u sklenky vína, namísto toho, aby se svými životy něco udělali a žili podle svých vlastních představ. On pedagog, ona advokátní koncipientka, oba nepoužitelní pro život, deprese, plakání, nevěry, nespokojenost. To tady opravdu žije tolik duševních mrzáků, kteří se nedokáží v životě realizovat, že je takový film tak oblíbený, že se v něm tolik lidí vidí? Úplně nejhorší, byla ta hudba, chvíli tiché dialogy u postele a najednou bubnování do bubnů, člověk buď neslyšel, nebo ohluchl, nebo musel mít v ruce neustále připravený ovladač. Jenovéfa Boková je velice sympatická žena, avšak je to pro mě průměrná herečka, žádná hvězda, no za poslední tři roky byla třikrát nominována na nejlepší herečku v hlavní roli, jednou proměnila, je to ukázka kvality naší filmové tvorby, kdy takováto průměrná herečka je vlastně to nejlepší, co zde je, alespoň podle těch odborníků ze Lvů… ()

bedn1

***1/2 Možná se u tohoto filmu budete nudit a co chvíli koukat do mobilu jako slečna v řadě vedle mě, nebo dementně uchechtávat u všech replik (včetně těch vážných) jako mladík v řadě přede mnou, a nebo si u něho pomeditujete nad milostnými (ne)vztahy a v lecčem poznáte sebe nebo někoho ze svého okolí jako já. Určitě to není film roku (a technicky je úplně hrozně amatérský), ale za pozornost rozhodně stojí. ()

rigby

Psychologická vztahová poradna. Až moc dlouhé na tento účel. Ještě polovina filmu se vydržet dá, ale pak už jsem začal ztrácet zájem, protože to bylo pořád to samé dokola. Jen se přešlapovalo na místě bez řádného řešení. Chápu, že je potřeba všechno do detailů rozebrat. Ale ani skvělá Jenovéfa si s tím už nevěděla rady. Tady bych asi více stříhal. ()

Syndrom

Stojí za to vidět dvakrát. Nejen kvůli jazzově klidný huhlavý atmosféře geneticky prokouřenýho hlasu Bokový, abyste ve sluchátkách víc slyšeli důležité konce vět, když na televizi jsem musel furt přetáčet. Zvláštní, že hledání oné dokonalé lásky - duševního souznění - tady nazvali soulmate. Jak kdyby realistická čeština ani dokonalost nepřipouštěla. S češtinou nám zbývá přijmutí zla - špatnosti nebo prostě žít v nefunkčním vztahu. Vzhledem k chytře prodejnějšímu traileru jsem myslel, že to bude silněji komediálnější, ale za tenhle zen po česku jsem mnohem raději. Vyvěrá z autora o kterym jsme si celou dobu mysleli, že je dvacetisedmiletej intoš s obličejem jako čtyřicátník a ono je to naopak. ()

fafejt001

Bohdan alias Mirek mne vůbec neoslovil . Takový spíše polo - dokument . Místy herci šišlali a tudíž jim nebylo často rozumět . Pořád něco dokola filozoficky řešili a jejich teorie mi občas přišly legrační . Jak tohle může mít 67% ??? A ten co hrál manžela od Bokové , to je herec??? No to mne teda … No nic . Stará garda výborných herců odchází a nastupuje , většinou šišlající , ambicio´zní , nekritická , atd, mladší generace . Bohužel . Asi teda . ()

serdehelan

Párkrát som prepínal medzi 3 a 4 hviezdami, nakoniec nechávam 4. Predsa len to nie je priemerná česká produkcia a je vidieť, že Bohdan Karásek si na tom hodne mákol a jeho celovečerný debut nezapadne. Celkom rád by som videl kolko strán má scenár k takto ukecanému filmu. Nižšie production values v tomto type filmu nijak zásadne nevadia. V niektorých momentoch som si spomenul na Linklaterovu Before trilógiu, ktorú tipujem bude mať Bohdan mať niekde medzi oblúbenými. ()

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (viac)

Letos v Marienbadu

Letos v Marienbadu

19.08.2019

V srdci malebných Mariánských Lázní se v termínu od 28. do 31. srpna 2019 uskuteční již čtvrtý ročník Marienbad Film Festivalu. Poklidné lázeňské město přivítá na konci prázdnin festival zaměřený na… (viac)