7 Oscarov z 11 nominácií! Skutočný príbeh dánskej spisovateľky Karen Blixenovej získal Oscara za najlepší film, réžiu, scenár, kameru, pôvodnú hudbu, výpravu a najlepší zvuk a  patrí medzi najkrajšie romantické filmy všetkých čias.
Ľúbostný príbeh je voľnou autobiografiou dánskej spisovateľky Karen Blixenovej a formou retrospektívy zachytáva jej dlhoročný pobyt v africkej Keni. Karen v Dánsku navrhne bratovi svojho milenca, barónovi Brorovi Blixenovi, že sa za neho vydá a dá mu peniaze, aby kúpil farmu v Afrike, kde by mohli chovať dobytok. V roku 1913 Karen cestuje do Kene a vo vlaku sa po prvý raz stretne lovcom Denysom Finchom Hattonom. Už v deň svadobného obradu však prichádza rozčarovanie. Bror bez rozlúčky odíde na dlhý lov a Karen zistí, že manžel jej peniaze nepoužil na chov kráv, ale rozhodol sa pestovať kávu. Zoznamuje sa prostredím, komunitou belochov a domorodými dedinčanmi Kikuji. Na vychádzke sa opäť stretne s Denysom, ktorý zasiahne, keď ju v savane prekvapí a ohrozí levica. Karen pozve Denysa a jeho priateľa Berkeleya do svojho domu a strávi s nimi príjemný večer. Medzi Karen a Denysom se rodí hlboké priateľstvo, ktoré prerastie do lásky, teda citu, ktorý jej v manželstve tak veľmi chýba. Neverný manžel ju ešte aj nakazí syfilitídou. Jej stav je natoľko vážny, že musí odcestovať do Európy. Do Afriky se vráti až po vojne. Je vyliečená, ale už nikdy nebude mať deti. Pri ďalšom stretnutí s Denysom sa z priateľov stávajú milenci. Krátke obdobie šťastia však vystrieda tragédia, ktorá Karen pripraví o farmu aj milenca. (TV JOJ)

djerba

Od okamžiku, kdy jsem poprvé dokoukala a nahlas obrečela Vzpomínky, mám zatím nesplněnej sen - zažít na vlastní kůži nádheru v Tsavo.Tenhle film jsem viděla snad stokrát, stokrát ho obrečela a stokrát se mi zachvěly slabiny v okamžiku, kdy Redford na safari vstoupil poprvé do stanu k Meryl a řekl "Já tě strašně chci." A konec, kdy se mu na hrobě procházejí jeho milovaní lvi, mě pravidelně pokládá na kolena, krásnější a srdceryvnější scénu snad neznám! Pro mě naprostej filmovej skvost, kterej můžu kdykoliv a kterej patří jednoznačně do mojí Top 10.Komentáře Faidry a Kleopatry jsou přesné. ()

entony55

Nezabudnuteľný ale hlavne nádherný film a žene ktorá v živote niečo dokázala a preukázala neskutočnú odvahu a silu . Nádherná Afrika príroda dodáva spolu s perfektnou hudbou od majstra Johna Barryho robí tento film nezabudnuteľným a pre mňa jedným z najlepších filmov v celej svetovej kinematografii . Mladá Meryl Streep dokázala to že patrí medzi najlepšie herecky na svete mam pocit že ona tu rolu nehla ale žila len veľká škoda že nedostala za túto rolu Oskara . ()

P76B

Skvělé scenérie, skvělé herecké výkony, skvělá hudba. Jediné co bych filmu vyčetl je jeho délka - kdyby se prostříhal alespoň o 30min. na kvalitě by to neubralo. ()

miza

Klenot mezi romantickými filmy.Jen jej častěji zařazovat do našich televizních stanic nebo do kin.Prostě mě se moc a moc líbil.Zde i drsňák uroní slzu. ()

Eruwen

Knihu "Vzpomínky na Afriku" od Karen Blixenové jsem četla a byla jsem opravdu zvědavá, jak se mi bude film líbit. Stalo se mi vážně poprvé, že se mi film líbil víc než kniha (sice zfilmovali jen třístránkovou verzi autorčina životopisu, co je vzadu v knize a do toho sem tam přidali pár postřehů z knihy, které člověk "pouze" z filmu nemusí pochopit, ale i tak). Silně doporučuji. Dívala jsem se na tento snímek se zatajeným dechem, fantastické.. ()

Misterioso

Přenádherný film Sydneyho Pollacka Vzpomínky na Afriku jsem měl rád už jako poměrně malý. Africká příroda, dokonalá hudba Johna Barryho a k tomu Meryl Streep jako baronka Karen Blixen... To jsem si zkrátka musel zamilovat. Možná jsem byl zvláštní dítě, které neulítávalo na obrovských akčních scénách v nějakém sci-fi spektáklu, ale radši vyčkávalo na každoroční opakovačku "Vzpomínek" v televizi, ale vzpomínky na tenhle film už nikdy z mé paměti nevymažu. Tenhle masterpiece již zmiňovaného režiséra ověnčený sedmi Oscary toho divákovi nabízí skutečně hodně. Ať už to jsou zmiňované klady (přenádherné exteriéry a vůbec celá výprava, nezapomenutelná Oscarem oceněná hudba) nebo klady, které jsem ještě zmínit nestačil. Dokonalé herecké výkony (Robert Redford jako ikonický lovec Denys, Meryl Streep neprávem ochuzená o třetího Oscara), chemie mezi ústřední dvojicí, několik nezapomenutelných emocemi napěchovaných scén (let za doprovodu burácející hudby, lvi na hrobě, pokleknutí a prosba...) a hlavně celkově velice silný příběh, který z velké části napsal sám život. Pro někoho je odvyprávění tohohle příběhu možná příliš pomalé, pro mě to ale je, jak je to u Pollacka zvykem, dokonale vyvážený, citlivě odvyprávěný příběh, jehož tempo je mně absolutně vyhovující. Navíc Karen ve filmu vyslovuje jedno moudro či myšlenku za druhou, takže film také vybízí k přemýšlení. Vzpomínky na Afriku zkrátka právem patří mezi největší romantické velkofilmy všech dob. A také mezi mé největší srdcovky. ()

sarkadc

K tomuhle filmu nemám moc co říct, krom toho, že je to absolutní dokonalost. Je to film, který jsem viděla asi 20x a pokaždé mě rozbrečí. Bravo, Sydney. ()

Brenda.Ch

"Kdysï jsem měla farmu v Africe" - nostalgický povzdych ženy těžce zkoušené osudem. Tento velkofilm je prostě přenádherný, poutavý, s úžasnou kamerou, ještě lepší hudbou a příběhem vrchovatě romantickým, a přesto bez sentimentalit. Africká příroda dala filmu punc a hlavní ozdobou jsou pochopitelně herci v hlavních rolích. Ten film jsem milovala už na střední škole a budu ho milovat do smrti. ()

petrusqa

Jeden z nejlepších romantických filmů, který si drží vysokou kvalitu po celé dvě a půl hodiny. Opravdu kvalitních romantických filmů je pramálo, jelikož žánr většinou sklouzne do červených knihoven, aby uspokojil libido divaček a diváků. Proto si podobných filmů velmi cením. A mimochodem John Barry je mistr nad mistry. ()

Desmi

Tenhle příběh vede odnikud nikam, ale probíhá v Africe a odhaluje její rozmanitou a krásnou přírodu. Snad právě kvůli umístění děje na tento kontinent je film tak oceňovaný. Avšak já, jako průměrný divák, ho nemůžu docenit více než jakýkoliv jiný podprůměrný snímek. Na můj vkus je totiž až děsivě nudný a nicneříkající. Příběh tam nenajdete stejně jako zábavu a myšlenkami to film také nedohání. Přijde mi to tak trochu záhadné - to hodnocení. Jestli byly za tok 1985 natočeny 2 - 3 filmy, pak těch 7 oscarů chápu, ale jinak jsem nenašel důvod pro jediný.. ()

unclejack

Písať čokoľvek o jednom z najlepších romantických filmov histórie by bolo zbytočné. Tento film totiž treba vidieť - iba tak dokáže divák oceniť vynikajúcu kameru, ktorá mýtyzuje africkú krajinu - napr. scéna s prvým lietaním vháňa slzy do očí. Iba pozorné sledovanie filmu dokáže umožniť divákovi vychutnať si vybrúsený scenár, ktorý síce trochu zabúda na vedľajšie postavy, o to profesionálnejšie však vykresľuje ústrednú trojicu. A iba sledovaním filmu si divák vychutná miestami velikášsku hudbu Johna Barryho, v rozhodujúcich momentoch však sú však tóny neskutočne presné a padnúce. Skúsená réžia Sydneyho Pollacka následne drží patronát nad tým, aby film ponúkol presne toľko sentimentu, koľko divák znesie a koľko potrebuje aby sa mu otvorilo srdce hlavnej hrdinky - každopádne sú to herecké výkony, ktoré doviedli snaženie tvorcov k úspešnému koncu. A hoci nemám Meryl Streepovú ani Roberta Redforda príliš v láske a s Klausom M. Brandauerom som sa streol po prvý raz, všetci traja ma dokázali odzbrojiť prirodzenosťou toho, čo na plátne predvádzali. Excelentný film, ohromujúca Afrika, odzbrojujúca úprimnosť vo vzťahu Karen a Dennisa. Krásny zážitok a pre mňa veľké nepochopenie, prečo som si ho pri prvej príležitosti nechal utiecť. ()

buchannon

Tak dramata nemám moc rád, až na výjimky (a hlavně nemám většinou moc v lásce ta česká), ale když je pojato takto, tak to není tak špatné, zvlášť když je tam trochu té romantiky. I když byl film na můj vkus trochu rozvláčný. Ale to je o osobním vkusu. Například v DVD půjčovně mi kdysi prodavač řekl, že 2001: Vesmírná odysea je podle něj moc rozvláčná, ale podle mě je to naprosto mistrovský kus. Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale ke konci filmu jsem se přiklonil výše. ()

MartinReno

Po neskutočne dlhej dobe som si tento film pozrel s istými očakávaniami. Tie sa však utopili v nude a opať som si potvrdil, že filmy s Meryl Strapatou idú mimo mňa. Kamera i hudba spolu ladia a hereckým výkonom niet čo vytknúť, ale tá dejová rozťahanosť je tu skor na otravu a nedrží žiadne tempo, ako to bolo bravúrne zmáknuté napríklad v Tanci s vlkmi. Hudba Barryho je síce romantická, ale vobec nie chytlavá. Jednoducho to celé posobí hodne vlažne a pozeral som to na pať krát. ()

Smršť koncertů filmové hudby se blíží

Smršť koncertů filmové hudby se blíží

25.09.2013

Dobrá zpráva pro všechny příznivce filmové hudby: Pražský filmový orchestr připravuje pro letošní podzim velikou sérii koncertů v celé republice, dvakrát zavítá i do Bratislavy. Orchestr, zaměřený… (viac)

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (viac)

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Sydney Pollack se politickým thrillerům rozhodně nevyhýbá, což dokázal i jeho předposledním filmem Tlumočnice, který se odehrávala na horké půdě OSN. Po tomto snímku si odpočinul dokumentem o svém… (viac)

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr

30.06.2006

Někteří charakterní herci hrávají v inteligentních hlubších filmech, když jim jde o umění a touhu něco po sobě zanechat. Z toho se ale objeví v tak prvoplánovém hloupoučkém čemsi, že se člověk… (viac)