7 Oscarov z 11 nominácií! Skutočný príbeh dánskej spisovateľky Karen Blixenovej získal Oscara za najlepší film, réžiu, scenár, kameru, pôvodnú hudbu, výpravu a najlepší zvuk a  patrí medzi najkrajšie romantické filmy všetkých čias.
Ľúbostný príbeh je voľnou autobiografiou dánskej spisovateľky Karen Blixenovej a formou retrospektívy zachytáva jej dlhoročný pobyt v africkej Keni. Karen v Dánsku navrhne bratovi svojho milenca, barónovi Brorovi Blixenovi, že sa za neho vydá a dá mu peniaze, aby kúpil farmu v Afrike, kde by mohli chovať dobytok. V roku 1913 Karen cestuje do Kene a vo vlaku sa po prvý raz stretne lovcom Denysom Finchom Hattonom. Už v deň svadobného obradu však prichádza rozčarovanie. Bror bez rozlúčky odíde na dlhý lov a Karen zistí, že manžel jej peniaze nepoužil na chov kráv, ale rozhodol sa pestovať kávu. Zoznamuje sa prostredím, komunitou belochov a domorodými dedinčanmi Kikuji. Na vychádzke sa opäť stretne s Denysom, ktorý zasiahne, keď ju v savane prekvapí a ohrozí levica. Karen pozve Denysa a jeho priateľa Berkeleya do svojho domu a strávi s nimi príjemný večer. Medzi Karen a Denysom se rodí hlboké priateľstvo, ktoré prerastie do lásky, teda citu, ktorý jej v manželstve tak veľmi chýba. Neverný manžel ju ešte aj nakazí syfilitídou. Jej stav je natoľko vážny, že musí odcestovať do Európy. Do Afriky se vráti až po vojne. Je vyliečená, ale už nikdy nebude mať deti. Pri ďalšom stretnutí s Denysom sa z priateľov stávajú milenci. Krátke obdobie šťastia však vystrieda tragédia, ktorá Karen pripraví o farmu aj milenca. (TV JOJ)

lada32

Nádhera.V kině jsem neměl tu čest,ale teď ve slušné kvalitě v původním znění.Dabing vůbec přitom není špatný.Soukup má fakt hlas jako R.R. ale pozor Meryl mluví jako Dánka se špatnou angličtinou,takže tady si dableři velmi usnadnily práci.Třeba K.M.Brandauer mi tady nepřipadá jako takový hajzlík jako s hlasem p.Štěpničky.Tolik u mě rozdíl dabov.verze a původ.Ještě postřeh k hudbě.Ta film torpéduje,asi jako vždy v těchhle případech, k výšinám filmové nesmrtelnosti.Zajímavý postřeh:Kulmon ()

zurivymlok

Asi zhřeším proti kolektivnímu vkusu, ale mě se tento film rostě vůbec nelibil. Těžko mohu i přes kvality snímku ohodnotit více než třemi hvězdičkami film, u kterého jsem více sledoval čas zbývající do konce než to, co se děje na plátně. Film nevytáhne výš ani výborná Barryho hudba, která vynikne hlavně v "letecké" scéně.// P.S. Zpětně vidím, že Galadriel vystihla mé pocity lépe než já sám. :-) ()

BabyMilena

Ach, co dodat. Taky bych chtěla mít někdy farmu v Africe. A obzvláště na pěstování mé milované kávy. Krásná hudba, krásná příroda a jeden nepolapitelný charismatický muž. To dohromady vytváří film, u kterého jsem se ani minutu nenudila. A blažené pocity přetrvávají i po skončení. ()

Linsang

Nádherné scenérie, úžasné výkony všech hlavních hrdinů (Robert Redford je vážně kus chlapa a mezi ním a Meryl to opravdu funguje) a pěkná hudba. Ale celé mi to přišlo tak nějak rozvláčné. Zkrátit minimálně o půl hodiny a dala bych vyšší hodnocení. ()

raadec

Zlaté dvacáté století, takové filmy se už asi nikdy točit nebudou. Pomalé tempo, úžasně vykreslené postavy, prostředí, oscarová hudba, oscaroví herci, skvělá dánská angličtina Meryl, nechápu jak tenhle film může vůbec někdo sledovat s dabingem. Je naprosto zřejmé, že Pollack má/měl Afriku v srdci. Jediné co mi trochu vadí, je poplatný, přesycený závěr. Pochybuju, že by se ve skutečném životě postava, kterou hrál Redford rozhodla raději pro svobodu. Prý je ten příběh pravdivý, tak potom ten člověk asi nebyl tak dokonalý, jak vypadá z filmu. Přece nemůže opustit zamilovanou ženskou, která navíc nemůže mít potomky a vydat se radši objímat stromy do savany! A ten konec s těmi lvy, to už je skoro stejný patos jako příběhy od Wilbura Smithe. ()

iwee23

vynikající výkon obou hlavních protagonistů, krásná příroda a skvělá hudba vás i přes jistou povrchnost chytnou za srdce ()

Tucinka

herecký výkon Meryl mne dojímá a zároveň jí závidím lásku, kterou prožila ..film o lásce k bližnímu svému, o lásce k Africe o snech a touhách... ()

Emmmalie

Keďže Meryl Streep je moja obľúbená herečka rozhodla som sa pozrieť si tento film, očakávala som od neho dosť veľa. Zo začiatku ma to príliš nechytilo a vravela som si , že je to len priemerný film. Neskôr ma však film úplne pohltil a vžila som sa do deja. Na konci som sa neubránila slzám bolo to krásne a smutné zároveň. Plakala som ešte asi hodinu po skončení filmu. Spomienky z Afriky nie sú len filmom o láske ale ukazujú aj krásy Afriky. Zábery z lietadla boli očarujúce a hudba ktorá sprevádza film bola tiež nádherná takže z niečoho čo sa zdalo byť na začiatku len priemerné sa stal jeden prenádherný film. ()

mbohdy1

Nádherný snímek s úžasnými herci, krásnou hudbou a působivými scenériemi. Co víc dodat. Pět hvězdiček je plně zasloužených... ()

sarianna

Nakonec dávám hvězdičky čtyři,ale teda po dlouhém váhání (asi jsem nějak vyměkla:)) Film je to vcelku pěkný, příjemný, kamra je perfektní a všichni tam připadají takový milý a sympatičtí. Problém je, že děj je dost rozvleklý a upřímně taky trochu o ničem. Ani ikonickáscéna s mytím vlasů mě nijak nedostala. Ale uznávám, že tenhle film má takové tvláštní kouzlo, které ho dělá opticky lepší,než je. ()

dave91

Nenadchne,neurazí.Popravdě jsem od toho čekal víc.Mám rád filmy z afrického prostředí,jako i z jiných exotických krajů.Na můj vkus tam přírody bylo málo,romantika byla zastoupena hodně,ale tak mě to jaksi nebralo.Chyběla tomu prostě šťáva. ()

Spike86

Pěkné, ale velmi velmi rozvláčné, přestože jinak je to příběh zajímavý, je tam spousta moudrosti a romantiky a herecké výkony Meryl Streep a Roberta Redforda jsou velmi dobré. 77% ()

Al90

Dlouha stopaz,ve ktere se objevily nudne pasaze,ktere me donutily usnout,avsak zase film podtrhava skvela hudba od Barryho na motiv(Mattonky) :) Konec predvidatelny,kdyz to sectu,zrejme jsem cekal od filmu vice,nez mi film nabidnul..Takze celkove zklamani a u me 60 % ()

Rawenika

Měla jsem farmu v Africe...na úpatí Ngonských hor...a já brečím jak hysterka v druhé minutě filmu. No vážně...je to pravda, úplně cítím ostré bodání slunce do osmahlých zad...slyším Mozarta a cítím pach kůže a koní a naolejovaných loveckých zbraní. Hudební doprovod k tomuhle filmu mě pokaždé rozpláče svojí neskutečnou krásou a hrdinové mě provádějí svými ne zrovna šťastnými osudy a zanechávají mě bolavou lítostí, že nikdy neuvidím Afriku takovou jakou ji viděla Karen von Blixenové a Denys Finch Hetton což jsou mimochodem skuteční lidé, kteří žili. ()

Smršť koncertů filmové hudby se blíží

Smršť koncertů filmové hudby se blíží

25.09.2013

Dobrá zpráva pro všechny příznivce filmové hudby: Pražský filmový orchestr připravuje pro letošní podzim velikou sérii koncertů v celé republice, dvakrát zavítá i do Bratislavy. Orchestr, zaměřený… (viac)

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (viac)

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Sydney Pollack se politickým thrillerům rozhodně nevyhýbá, což dokázal i jeho předposledním filmem Tlumočnice, který se odehrávala na horké půdě OSN. Po tomto snímku si odpočinul dokumentem o svém… (viac)

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr

30.06.2006

Někteří charakterní herci hrávají v inteligentních hlubších filmech, když jim jde o umění a touhu něco po sobě zanechat. Z toho se ale objeví v tak prvoplánovém hloupoučkém čemsi, že se člověk… (viac)