Rozmarný príbeh z počiatku storočia sa odohráva na zasnežených svahoch, kde sa financovia márne brodia v hlbokom snehu a snažia sa lapiť presláveného pašeráka. Ten im úspešne uniká na lyžiach - celkom novom vynáleze z Nórska. Jedného dňa sa Jenda (Milan Padalík) a Matěj (Jan Kreidl) stretnú s pašerákom (Karel Heřmánek), ktorý je pre nich stelesnením všetkých vlastností pána hôr Krakonoša, a dokonca od neho dostanú jeden pár tých báječných lietajúcich doštičiek, keď mu pomôžu uniknúť pred financmi. Dobrý pán učiteľ (Ondřej Havelka) nelení a za asistencie mladého lesníka ten pekelný vynález vyskúša. Nič si nerobí ani z častých pádov... Kým v miestnej krčme nacvičujú ochotníci divadelné vystúpenie a všetci ostatí sa chystajú na veľkolepú slávnosť, ktorá iste priláka mnoho hostí z Prahy a iných veľkých miest, financovia sa pripravujú na prefíkaného pašeráka pascu, pretože sa od krčmárovho syna Vítka (Viktor Král) dozvedeli, kedy a kde sa opäť objaví. Tomu sa však podarí s pomocou Matěja, Jendu i ostatných ľudí opäť uniknúť. (TV JOJ)

meda2016

V některých chvílích rozvolněný film, podobně jako když relaxuješ s grogem pod sjezdovku a obhlížíš vzdalene velikány. Sníh nepadá, jen větřík některé vločky zvedá do jemného prachu. A pak slyšíš smích, jak nějaká banda přisvištěla shůry. ..... Všichni hrajicí jsou úžasní. ()

VLADEK

Tenhle film mi jako dítěti nic neříkal a to jsem dětství prožil na Šumavě, se spoustou sněhu a lyžováním. Ocenil jsem až mnohem později. ()

PTuranyi

Príjemná ľudová veselohra zobrazujúca život jednoduchých ľudí na hraniciach začiatkom 20. storočia s láskavou patinou melanchólie. Vtipným motorom je tu objavenie moderného elementu lyží na kraji sveta kde dávajú líšky dobrú noc. Pašovanie je tu ako všade v okolí hraníc vítaným spôsobom privyrobenia a financi sú tu komickými postavami, na ktorých účet sa všetci zabávajú. No a nesmieme zabudnúť na deti. Tie sú totiž živou vodou tohto filmu a ich herecké výkony sú veľmi dobré. Produkcia je klasicky dobrej československej úrovni v 80. rokoch. ()

Ywo

Vyborna poeticka snimka pre deti i dospelych. Filmu nechyba vsetko to, co maju deti radi - dobrodruzstvo, tajomno, prve dotyky s laskou. Dej sa odohrava v horskom prostredi, cim ziskava silny lyricky naboj, ktory vedia tymto sposobom vystihnut snad len cesky reziseri. Nehovoriac uz o skvelych vykonoch detskych hercov. ()

Horácius

Tady budu nekompromisní. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, který má nádhernou, byť jistě řádně zidealizovanou atmosféru, ale o to vůbec nejde, protože se na něj nedá zapomenout. Kolik takových filmů se natočilo v novodobé sračkovité éře? Nebo to už nikoho nebaví? ()

TommmyT

Překrásný dětský film s dobře vystřiženou zimní atmosférou, umocněná dobou ve které se film odehrává a dobře obsazenými herci. Jako celek doslova lahodné podívání. Spolu s filmem Páni kluci asi nejlepší celovečerní dětský film u nás. Čtyři a půl hvězdičky. ()

petrce

Kouzelný film a příběh ze zimních Krkonoš, který potěší nejen děti, ale i milovníky hor, starých tradic a lyžování. ()

dalberg

Tento film nesmí chybět u žádných Vánoc. Popravdě ho mám trochu ve škatulce "pohádka". Skvělé prostředí, bezva herci a pěkná hudba. Folklor jak má být:-) A věta: "Pane vrchní, vy nám tady nějak plápoláte" se zapsala i do mého repertoáru hlášek:-)) ()

Pythonator

No fuj. Tyhle sračky mě bavily jako malého kluka. Teď už nemám čas sledovat nicneříkající filmy. Jednu hvězdičku dávám jen za ty Krkonoše. ()

krijka

Zimní filmy, pokud se povedou, mají zvláštní, hrozně podmanivou atmosféru. A přes všechny výhrady, které k tomuto filmu můžeme mít, atmosféra se vyvedla. Možná to způsobilo i to, že jsem ten film viděl jako dítě a tak jsem se asi znovu vrátil do dětství. Jasně, ten film je poplatný době, kdy vznikl, v krkonošském pohraničí nenarazíme na Němce, Krakonoš vlastně ve filmu supluje Boha a všechny svaté, dost značná část filmu je vyplněna záběry na juchající omladinu skákající po zasněžených svazích, ale co na tom. Já tento film znovu viděl dětskýma očima a tak mi nic z toho nevadilo. ()