Rozmarný príbeh z počiatku storočia sa odohráva na zasnežených svahoch, kde sa financovia márne brodia v hlbokom snehu a snažia sa lapiť presláveného pašeráka. Ten im úspešne uniká na lyžiach - celkom novom vynáleze z Nórska. Jedného dňa sa Jenda (Milan Padalík) a Matěj (Jan Kreidl) stretnú s pašerákom (Karel Heřmánek), ktorý je pre nich stelesnením všetkých vlastností pána hôr Krakonoša, a dokonca od neho dostanú jeden pár tých báječných lietajúcich doštičiek, keď mu pomôžu uniknúť pred financmi. Dobrý pán učiteľ (Ondřej Havelka) nelení a za asistencie mladého lesníka ten pekelný vynález vyskúša. Nič si nerobí ani z častých pádov... Kým v miestnej krčme nacvičujú ochotníci divadelné vystúpenie a všetci ostatí sa chystajú na veľkolepú slávnosť, ktorá iste priláka mnoho hostí z Prahy a iných veľkých miest, financovia sa pripravujú na prefíkaného pašeráka pascu, pretože sa od krčmárovho syna Vítka (Viktor Král) dozvedeli, kedy a kde sa opäť objaví. Tomu sa však podarí s pomocou Matěja, Jendu i ostatných ľudí opäť uniknúť. (TV JOJ)

Umělec

Parádní atmosféra zimních zasněžených hor. Spousta čistýho sněhu a poetika začátku století dává filmu zvláštní půvab. Dobré herecké výkony, nezapomenutelná hudba, vánoční atmosféra... 80% ()

x-davidek

Bez této pohádky by v mojí duši nemohly zaplát Vánoce, zafixované zdobení stromečku, vůně čerstvého kakaa a při tom pozorování této pohádky se za ty roky stala srdeční záležitost. ()

Pascale

Film pro děti a mládež... Tak jsem asi pořád děti a mládež, protože pro mě tenhle film zůstane věčným krkonošským, milovaným evrgrýnem, na který se asi až do hrobu ráda podívám! ;-) ()

El_Barto

Je pravda, že jsem tento film poprvé viděl relativně nedávno, bylo to na vánoce. A už je na stejné úrovni jako třeba Tři oříšky pro Popelku nebo Sám doma, zkrátka si bez něj vánoce nedokážu představit... na filmu je podle mě nejkrásnější hudba. Vždycky u titulků na začátku mám co dělat abych se nerozbrečel (u filmů nikdy nebrečím ale u té hudby k tomu fakt nikdy nemám daleko)... to ani nedokážu popsat. Krásně navíc vystihl život v Krkonoších na přelomu 19. a 20. století. bez debaty dávám 5*! ()

ToddB

Mám rád hory, mám rád lyže, mám rád české herce, mám rád Hapkovu hudbu, mám rád předválečnou dobu ..............neumím si představit Vánoce bez tohodle skvělého českého filmu pro děti. ()

KT_2011

Pokud máte na film stejnou reakci v dětství i v dospělosti je něco buďto hodně dobře nebo naopak velmi špatně. Jako dítě jsem tomuto filmu nerozuměl. Nechápal jsem, co se na plátně děje a "příběh" jsem vnímal jen rámcově. Teď už vím proč. Tolik neuzavřených dějových linek v jednom filmu jsem ještě neviděl. ()

Hajajan

Je až s podivem, kolik rovin tenhle film obsáhl v 73 minutách. Pro mne zejména výborná ilustrace tvrdého života v Krkonoších. Krásně je ve filmu také zobrazeno prolínání magického vnímání do běžné reality a samozřejmě kouzelný příchod čertovských prkýnek na naše svahy. Jeden z filmů, na který se můžu dívat každoročně. ()

Ruffus83

Pro mě lepší * * *. Určitě kvalitně zpracovaný a tematicky zajímavý film, primárně pro děti a jejich rodiče, kteří si každý rok rádi zavzpomínají v čase vánočním. I já se tyhle Vánoce koukal. Ve filmu jsou místa a jednotlivé hlášky (např. O.Havelky), které se mi velmi líbí. Je to opravdu úsměvné. Na druhou stranu nemůžu hodnotit lépe, celková atmosféra filmu, ač se to může zdát divné, na mě nepůsobí úplně pohodově, zasněně. Možná je to dobou, v které se děj odehrává - celkově dosti nuzné poměry zúčastněných, sám přesně nevím. Některé pasáže musí pro dnešní děti (pokud se vůbec dívají) působit naivně až neuvěřitelně, ale v pohádkovém vyprávění to zas tak nevadí a alespoň vidí, jak to také vypadalo. Hudba pana Hapky je jako obvykle přesně padnoucí (zpěv už horší). K.Heřmánek je správný, z poloviny strašidelný Krakonoš. A já nasadím ski a jedu na oběd! ()

Udet

..paní Plívová -Šimková prostě umí na plátno převést poetiku, vlídnost a kouzlo dob dávno minulých.. ..člověk by si- i když možná stejně jako já nenávidí zimu, sníh a vše co s ní souvisí- snad nejraději připnul lyže, sjel si nějaký ten svah, přidal se ke sklářům při jejich sice krásné ale velmi tvrdé práci nebo s nimi večer poseděl a poklábosil u pivečka v jejich krásné hospůdce.. ..krásný film který dovede pohladit po dušičce, bezvadné herecké výkony,, kamera, hudba, kostýmy, no prostě snad vše.. ..bohužel ale musím vždy pomyslet na to že přímo při natáčení zemřel na infarkt Václav Lohniský, zde v roli finančního strážce.. ..ale to je opravdu jediný hořký stín tohoto filmu, ůtěchou budiž to že zemřel přímo při své milované práci a díky svým rolím i roličkám je na tomhle světě stále.. ()

eaglestar

Jako fracek jsem to tuze nesnášel. Jako starej kokot u toho oceňuji velmi dobré herectví, krásno až poetično, a kurevsky silnou schopnost navodit vánočně-zimní náladu. Majstrštyk, až na ty červený lyžáky.... ()