Zem spieva

• angličtina The Earth Sings

Meno českého fotografa a filmára Karola Plicku nie je verejnosti neznáme. Počas jeho pobytu na Slovensku v tridsiatych rokoch vzniklo niekoľko ojedinelých fotografických a filmových prác. Spomeňme aspoň Za slovenským ľudom (1928), Po horách, po dolách (1929), či nedávno v STV odvysielaný cestopis Za Slovákmi od Ney Yorku po Mississippi (1936). Zem spieva z roku 1933 možno označiť ako slávnu filmová poému, ktorá sa vyznačuje i mimoriadnymi etnografickými hodnotami, zachytáva slovenské ľudové zvyky, ako sa odrážali v piesňach a tancoch, v obyčajach, v detských popevkoch i hrách. Je to umelecky komponovaný záznam ľudových tradícii, hier, obradov, tancov a slávností v čase od skorej jari do neskorej jesene na Slovensku v 30. rokoch. Vo svojej dobe išlo o unikátny dokument, naprosto sa odlišujúci od vtedajšej tvorby. Na výrobe sa okrem spoločnosti Lloyd podieľala Matica Slovenská a jeho vznik podporil i vtedajší prezident ČSR Tomáš Gariggue Masaryk. (oficiálny text distribútora)

Sunwheel

Film sa nedá objektívne hodnotiť z dnešného pohľadu. Folklorista Karol Plicka urobil v dobách kedy bujnelo slovenské povedomie filmový (na vtedajšie možnosti) monument našim tradíciám, pracovitosti a ťažkému životu na dedine. Kedy každá radosť bola poctivo vydretá. Človeka z jednotlivých tématických pasáží obarí pocit pokory a hrdosti zároveň. Snímka pôsobí so slzami v očiach v dnešnej dobe, ideovo absolútne opačnej ako revolta proti modernému svetu. ()

ujo_chmel

Pravdupovediac, vôbec sa nečudujem, že v 30. rokoch tento film divákov nezaujal. Mňa by teraz tiež nezaujal film z roku 2009 o stredoslovenských vidiečanoch ako pracujú a zabávajú sa. Vtedy taký život jednoducho nebol ničím výnimočný. Teraz to už výnimočné je, človek sa z tohto filmu môže veľa dozvedieť o živote a krajine našich predkov. Som naozaj veľmi rád, že niečo takéto máme. Mimochodom, hudba je skvelá a úplne úžasne pasuje k obrazu. ()

miki408

krása Slovenska-ľudí a ich zvykov ťažkého života za prvej republiky ale stále s pokorou a poctivou prácou a viere k Pánu Bohu.Na tvárach ľudí s dá čítať ich ťažký život.Vďaka ()

Nefarie

Karola Plicku ako fotografa nikto neprekona, jeho zasluhy su obrovske a aj ako umelec,etnograf, folklorista je s malokym porovnatelny. A za tim si stojim. Obraz slovenskych hor+ hudba+ nase zvyky = Krasa :) ()