Švestka

(divadelný záznam)
TV spot

ŠVESTKA - je to hra o stáří a její umělecká úroveň je bohužel poznamenaná i stářím jejího autora. Ale je to hra cenná právě tím, že v ní dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci.. Dialogy nejsou tak hutné, jak jsme byli u Cimrmana zvyklí, jsou jakoby roztěkané, často opouštějí dějové řečiště a tvoří slepé laguny, odkud není návratu. Také vtipy už zdaleka nemají tu razanci jako za mlada. Ale hra je to cenná právě tím, že v ní i dramatik prozkoumal, jak se zralý věk podepíše na lidské duši, řeči a myšlenkové potenci. (oficiálny text distribútora)

chicotomas

Rozhodně jedna z lepších her, i když je v podstatě dost smutná - o stáří, zapomínání a neschopnosti myšlenky opustit :) Ale opět to je, podobně jako Vizionář velice vkusně a vtipně prošpikováno tak, jak to mám rád. ()

ssarka

NO TEĎ SES ODKOPAL!!!!!!! :D...dlouho to byl jediný Cimrman,kterého jsem neviděla a najednou zjistím,že to patří mezi pět nejlepších her.. ()

Mistr119

Musím říct, že seminář byl tentokrát daleko nosnější než hra samotná, především s vysvětlením prvků senility, principu opouštění nebo neopouštění myšlenky, což se projevovalo i ve hře a to trošku dělalo hru nudnou a nejvíce jsem se snad vciťoval do vozíčkáře a měl tendenci počítat do 50, kdy už se konečně pohne děj..! :D Ale seminář byl dobrý. :) ()

draxxi

Vyborna hra, plna vtipnych hlasek a gagu. Je vsak vice soucasna a trochu mi v ni chybi Cimrmanovo kouzlo. Presto jsrm se skvele bavil... 5/1/2021 90% ()

Infernor

Snad všechno z plodného scénáristického pera dua Smoljak-Svěrák stalo se již, anebo se jenom stane, zlidověnou klasikou, která bude ještě velice dlouho, ne-li navždy (doufejme), parafrázovaná v slovním projevu nejedného fanouška DJC při pivku v hospodě, ale nejen tam.. Sám jsem, při svém vlastním výzkumu problematiky J.C. zjistil, že prakticky není životní situace, na kterou by nebylo možné aplikovat adekvátní výňatek z některého díla výšezmiňovaného tvůrčího dua parafrázující danou vzniklou situaci. Toto jenom dokazuje, že nejlepší hry píše sám život a že pánové Smoljak a Svěrák jsou jeho geniálními pozorovateli, kteří zvládají své životní zkušenosti bezbolestně, citlivo a s jakýmsi laskavým humorem přenést do svých krásných a vtipných her. Děkuji Vám, pánové.. Avšak bavíme li se o hodnocení jednotlivých snímků, kde ne každá hra splnila mé očekávání, tady dle mého názoru nesaháme k metám nejvyšším, jelikož osobně považuji hru Švestka, bavíme li se pořád v rovině fenomenálního potenciálu autorů, za pouhý průměr v jejich kolekci her o proslulém českém Vídeňákovi, kde ale za zmíňku rozhodně stojí Smoljakův senilní monolog.. ()

hostivít

Velmi slabý seminář s jedním vtipným výstupem (Smoljak o skleroze). Naopak krásná hra, brilantní a vybroušená, s pointou, mnoha nápady a gagy, dějově jednolitá. Oceňuji odvahu dát prostor mladým hercům v prakticky druhé hlavní roli (Reidinger/Šimon). Naopak škoda takových herců jako Čepelka a Weigel, kteří jsou v nevýrazných rolích zastíněni druhou třídou - Bruknerem a Pencem. ()

jackie3

Co do vtipnosti za ostatními hrami zaostává až nevěřícně. Toto opravdu stvořily ty stejné mozky jako ty, co mají na svědomí genialitu Dlouhý, široký a krátkozraký, či třeba Záskok? Nevěřím, nechápu, možná mi něco uniklo. ()

djp.007

Pro mě osobně nejpovedenější hra Cimrmanovců, která je typickým představitelem českého humoru. Narozdíl od některých her divadla Járy Cimrmana, se u tohoto představení divák směje od začátku dokonce. Nejvíce oceňuji zapojení Jana Kašpara, z jehož handicapu se tvůrcům podařilo udělat přednost. Za sebe dávám 101% ()

Sadova302b50

Výtečný seminář, dobrá hra, a protože je můj vztah k železničním drahám a jejich historii na našem území osobnějšího rázu, dávám plný počet. ()