Tridsať prípadov majora Zemana

• Československo Třicet případů majora Zemana (viac)
Československo, (1974–1979), 36 h 26 min (Minutáž: 52–91 min)

Predloha:

Oldřich Železný (poviedka)

Vladimír Brabec, Rudolf Jelínek, Miloš Willig, František Němec, Ladislav Mrkvička, Vladimír Ráž, Josef Větrovec, Emil Horváth ml., Renáta Doleželová (viac)

Ernie_13

Naozaj neviem ako hodnotiť tento seriál. Na jednu stranu diely, ktoré majú pútavú detektívnu zápletku alebo dej (Studňa, Kvadratúra ženy...) a člove by bez problémov dal 4 hviezdičky....no na stranu druhú sa mi až obracal žalúdok z tých propagandistických drístov, kamuflovania historických udalostí a oslavy komunizmu. Epizódy ako "Hon na lyšku", "Vrah se skrýva v poli", "Štvanice" či "Mimikry" sú svojím spôsobom historickými dôkazmi o snahe hrubého skreslovania histórie a pravdy komunistami. Môžem povedať, že nelutujem, že som si pozrel všetkých 30 prípadov, lebo som si celý čas držal nadhlad a dopĺňal fakty, ktoré seriál zámerne zamlčal alebo skreslil. Nazval by som to "odpad", ktorý treba vidieť. Dávam teda priemerné hodnotenie vďaka diametrálnej rozdielnosti jednotlivých epizód. ()

jprmusic

Lepší díly střídají horší díly a mezi nimi je pár kultovních - Zemana mám tak zažranýho pod kůží, že jsem si ho koupil a nedávno jsme ho s manželkou sjeli během 14 dnů - no jo no. ()

Forsetino

Nejprve krátká poznámka ke zdejším záporně polarizovaným komentářům. Přátelé, uvědomte si, že takovéto seriály dnes už nemají tu sílu jako dřív! Dnes už to nejsou seriály, které propagují tehdejší režim! Dnes je tento seriál třeba vnímat jako nedílnou vzpomínku na období normalizačních časů. A co nám tato vzpomínka má dát? Nostalgii asi cití málokdo, já vidím tu propagovanou zrůdnost a vždy si ji rád připomenu. Chápu tento seriál jako odstrašující "dokument" toho, co zde bylo a co už nikdo z nás nechce, aby se opakovalo. Takže tento seriál není odpad, kvůli obsahu zhoubné propagandy, ba naopak, je to společenský klenot, který nám vždy ty "sračky" připomene a my na ně tak nemáme šanci zapomenout!!! Národ, který nezná svou historii je predurčen k tomu, aby si ji zopakoval! Zavírat před tímto oči a snažit se zapomenout a zatratit to není chytré. Takže je velká neuváženost to hodnotit kvůli propagandě negativně. Co se týče vlastního zpracování, tak to jsou průměrné detektivky a skvělá hudba, takže za 3 hvězdy. ()

offlineman

Výborný retro seriál, jen takový nějaký moc mírný! Proti Mašínům, předchůdcům Chátry a feťákům se mělo postupovat tvrději! Pro ubožáčky, co tohle zase bombardují odpady - Obhajujete vrahy a lupiče Mašíny a bandu feťáků, co zabije bezbranného pilota? Obhajujete, já vím! Dáte si jointa a myslíte si, jak ste to zase komunistům nandaly. Knížepán bude mít jistě radost a pan děkan vám dá zápočet! -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Hodně velice dobrých dílů, avšak všechno to devalvují díly Třetí housle (vyložená trapárna) a Růže pro Zemana, natočené podle knižní předlohy Lišky mění srst, ale velice nepovedeně a odfláknutě! Kdo četl, může potvrdit. Z pokračování střetu Zeman x Havel (pardon..... Daneš) se udělala naprostá debilita o pašování drog!!!!!!! ()

Kajislav89

Je těžké brát seriál jako celek. Z velké části je to hnusná a lživá propaganda, u které má člověk chuť zvracet. Ať už vznikla na objednávku státní moci nebo ne, je "úžasné" sledovat, jak autoři očernili všechny skupiny lidí, které byly režimu nějak nepohodlné a nezapomněli opravdu na nikoho. Po této stránce je nutno brát seriál s opravdu velkou rezervou a o případy zde uvedené se dále zajímat a třeba si o nich něco přečíst....Co se však týká filmařiny, tu musím jednoznačně pochválit, protože tohle dílo je opravdu poctivě natočené. Herecké výkony jsou velmi dobré, i když si svou účastí řada dobrých herců poněkud plivla na jméno. Na závěr bych jen dodal, že v tom moři nechutné propagandy (a já tohle slovo opravdu přiřazuji jen ke snímkům, kde jsem o ní stoprocentně přesvědčen), se najdou i dobré a apolitické díly s kvalitní kriminalistickou zápletkou, takže mými favority jsou: Kvadratura ženy, Tatranské pastorále, Šťastný a veselý a Studna (Té se však politika úplně nevyhnula). ()

JanoCizmar

(1945) Smrt u jezera - 75%, (1946) Vyznavači ohně - 70%, (1947) Loupež sladkého "I" - 75%, (1947) Rubínové kříže - 80%, (1948) Hon na lišku - 75%, (1949) Bestie - 90%, (1950) Mědirytina - 65%, (1951) Strach - 85%, (1952) Loď do Hamburku - 60%, (1953) Vrah se skrývá v poli - 75%, (1954) Křížová cesta - 70%, (1955) Kleště - 75%, (1956) Romance o nenápadné paní - 60%, (1957) Konec veľké šance - 85%, (1958) Kvadratura ženy - 95%, (1959) Dáma s erbem - 55%, (1960) Prokleté dědictví - 75%, (1961) Bílé linky - 50%, (1962) Třetí housle - 50%, (1963) Modrá světla - 55%, (1964) Pán ze Salcburku - 85%, (1965) Tatranské pastorále - 95%, (1966) Šťastný a veselý - 75%, (1967) Klauni - 55%, (1968) Štvanice - 60%, (1969) Studna - 85%, (1970) Rukojmí v Bella Vista - 70%, (1971) Poselství z neznámé země - 65%, (1972) Mimikry - 65%, (1973) Růže pro Zemana - 70% ()

vitak69 odpad!

Seriál natočený na politickou objednávku. V seriálu si musela zahrát většina tehdejších známých herců, pokuď měla ještě dál hrát. Jednotlivé díly mají být natočené "podle skutečných případů", ale všechny do jednoho mají politický podtext. V seriálu se vyskytuje spousta lží a nesmyslů. Především by nikdy STB(vnitro představované Kalinou) nikdy k případu nezvalo řadové policisty z pražské kriminálky. To je asi největší nesmysl v celém seriálu. Dále všichni vojáci co bojovali za války na špatné straně(na západní frontě) mají pokleslou morálku, jde jim především o peníze, státní převrat i za cenu krve a většina z nich obdivuje fašistický režim. V seriálu jsou všichni podnikatelé a živnostníci jen a jen podvodníci, kteří házejí klacky pod nohy našemu znárodněnému hospodářství. Nezávislí umělci jen popíjí a fetují a k tomu kradou cizí díla. Všichni morálně nalomené postavy v seriálu jezdí zásadně v autech z kapitalistické ciziny. Tento seriál nemohu hodnotit jinak než jako odpad! je to jen jedna velká socialistická lež! ()

STARKOVA20

Propaganda je cítit na každém rohu. Nicméně když tohle pomineme, příběhy byli nápadité a skoro každý je zná. Studna je legendární. ()

Tin.

Docela povedený seriál a opět nechápu nadávky na něj a dokonce stud herců za to, že tam hráli. Určitě tam byly zobrazeny komunistické řeči,návyky a já nevím co ještě ale v té době to tak přeci bylo, že se požadovala přidání nějaké schůze či tak podobně. Nelíbí se mi že na to lidi nadávají, když na to většina ve svém mládí koukala, protože se v té době dávalo jen málo věcí, takže to bylo něco, pak si o tom všichni povídali atd. Jenže teď když je svoboda, tak je prostě ostuda přiznat, že se sledovali filmy točené za komunismu, proti kterému v různých směrech samozřejmě jsem, aby mě tu někdo nenařkl z nějakého nesmyslu... Ne všechny díly se mi líbí, ale takový díl Studna,je podle mě dneska klasika, to znají všichnia snad by i měli. Opět je to můj názor a nikomu ho nevnucuju. ()

DaleCoper

U tohoto seriálu jsem dost na vážkách. Kdybych to měl hodnotit jako čistě seriál- detektivku dal bych klidně i čtyři (už za hudbu Zdenka Lišky) ale když si uvědomím dobový kontext neváhal bych s odpadem. Je tam sice pár dílů které jsou vyloženě kriminální ale velká část těch třiceti případů je ideologická propaganda kde si tehdy vládnoucí strana vyřizuje účty se všemi domnělými a skutečnými nepřáteli at už jsou to sudetáci, emigranti (díly s Jirkou Hradcem), konkurenční politické strany (díly z let těsně po válce), předúnorová buržoazie (továrník Čadek) "cizácká" šlechta (Dáma s erbem), církev (Rubínové kříže, Křížová cesta), nekonformní intelektuálové a umělci (Klauni, Štvanice). Na druhou stranu na rozdíl od Okresu na severu, Gottwalda a podobných slátanin to jistou kvalitu má. ()

jolly.rose

V první třetině dílu Štvanice (z roku 1968) diskutuje major Zeman s jedním ze svých kolegů v Letenských sadech. Za ním je vidět Vltava a začátek Pařížské ulice, kde už stojí hotel Intercontinental. Ten byl ale postaven až v roce 1974. ()

brzozin

Seriál tohoto typu (podobně jako třeba Synové a dcery Jakuba skláře nebo Gottwald) lze hodnotit hned několika způsoby. Na jedné straně je tu ideologická linka, kvůli které byla tato díla primárně natočena. A tady bych si dovolil považovat Zemana za naprosto dokonalý seriál. Ne, že bych byl naladěn na stejné ideové notě. To právě naopak. Ale jako ukázka dokonale fungující propagandy a jako vhled do myšlení skalních komunistů je to dokonalé a skoro na plný počet. Ovšem pak je tu filmařská rovina. A ta je kámen úrazu. Vůbec se mi to nelíbilo. Jediný dojem, který jsem si z toho odnesl je, že je to naivní uřvaná kravina, a Zeman je člověk, kterého jsem za celou dobu neslyšel promluvit jedinou větu normálně. Nedokážu prostě poslouchat 90 řvaní, sekýrování a lamentování. ()

zuldaz

klasika s Honzom Zemanovie - bravúrne natočené,o historických faktoch by sa dalo diskutovať dosť dlho-ale seriál je top porovnajte s ružovou záhradou ()

tatopulos

1/3 dílů (asi 12 )jsou ucházející, vévodí tomu podmanivá, dech beroucí atmosférická hudba Zdeňka Lišky. Místy byli herci moc čitelní, že jsou grázlíci, ukecanost seriálu uškodila, tajemný letec Bláha se Brzobohatému povedl. Dost povedená je Kvadratura ženy (filmaři nepotřeboval záběr na pobodané tělo a atmosféra se jaksi dostavila), Prokleté dědictví- výbuch v dole vypadá dost apokalypticky. Moje oblíbené- Vyznavači ohně, Loupež sladkého "i", Rubínové kříže, Bestie, Strach, Kvadratura ženy, Prokleté dědictví, Studna, Vrah se skrývá v poli, ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

28.12.2020

Ve věku 81 let po dlouhé nemoci zemřel český herec Ladislav Mrkvička. Známou tvář českého filmu můžete znát například ze snímků Atentát či Dostih, popřípadě pak ze seriálů 30 případů majora Zemana,… (viac)

Zemřel Vladimír Brabec

Zemřel Vladimír Brabec

02.09.2017

V pátek večer nás opustil herec a dabér Vladimír Brabec. Nefalšovaná legenda, jíž proslavil kontroverzní seriál 30 případů majora Zemana, odešla ve věku 83 let a své poslední chvíle strávila s… (viac)