Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

romulus777

No veru,kritiky na tento film su tú rôzne,ale pre mňa ide jednoznačne o vydarené dielko a vôbec netúžim po nejakej staršej verzii.Prehnaný pátos a hrdinské dialógy starých filmov rozhodne nemusím,čím rozhodne nechcem znižovať hodnotu práce starých majstrov.Je to jednoducho vec vkusu.Keď to zhrniem : Keby som chcel vidieť film držiaci sa dopodrobna historickej Homérovskej línie,pozriem si nejaký dokument o Tróji. ()

ambrobene

Trója je jeden z mála filmov, ku ktorým sa rád vrátim. Približne každé dva roky si ho zas a znova pozriem. A vždy ma baví. Vždy sa teším na niektoré scény. Odporúčam pozrieť už iba kvôli bojovým scénam, ktoré sú naozaj premakané. 5stars ()

Rattlanake

Ta zatracená pata, kdyby taky byla nesmrtelná, tak si můžu dělat co chci, i když je pravda, že Achilles si dělal co chtěl a jeho arogance ho nakonec usmrtila. Škoda, že tady není nějaká delší bitva, ale některé boje stály za to. Všechno kvůli jedné ženě, možná, že řekové by Troju stejně napadli, takhle aspoň měli záminku. Legendární trojský kůň se také povedl. Budu si muset Troju pustit ještě jednou, abych tento snímek docenil. ()

olly32

Po technickej stránke super, príbehovo sa určite dalo vyťažiť viac. Herci výborne obsadení, takmer podľa gréckych ideálov:) a súboj Achilla s Hectorom je sústo naozaj pre labužníkov. Stále mi však tieto hollywoodske historické produkcie nejako nesedia. ()

knedliiicek

Pro mě velice tedy pěkný zážitek, ikdyž s mnoha poměrů docela nereálné, tak jako zastánce "přehnaných" akčních kousků se mit o do děje velice hodilo. Velice slušné pohyby sestřih a hudba, vydařené obsazení i děj. Nemám co dodat, když člověka baví proudit očima světěm, který už neexistuje a představuje si ty dávné války. No... muselo to stát doopravdy za to. ()

tom_humble

Ano, jak tady spousta lidí píše, film Troja skutečně není doslovná Homérova Iliada. Tudíž zde Achilles nehraje šachy s Ajaxem, Agamemnon neobětuje dceru Poseidonovi, a dokonce ani Apollón nesestoupí z nebes, aby vedl Paridův šíp směrem na pověstnou patu. A děkuji všem řeckým bohům, že ani hrdinové nezpívali všech 15 tisíc veršů z předlohy. Nejspíš proto se film jmenuje Troja a ne Ilias. Chápu, že tímto autoři ubrali příběhu jeho pohádkovost, kterou v legendách tvoří především autorovo pokřivení reality a vytváření nadpřirozena, ale jedná se o volnou inspiraci, která se rozhodla jít svým vlastním směrem, a to směrem větší reality (ve smyslu (ne)existence božstev). A myslím, že o to právě šlo, více "reality" a méně násilného Deux ex machina po vzoru řecké tragédie. Určitě se lépe věří tomu, že Achilles může zemřít namísto toho aby se od něj odráželi meče a šípy. Asi by to pak působilo jako Iron man procházející mezi starověkými bojovníky s luky a meči, a to doufám není to co diváci chtějí. Za mě tedy pojetí předlohy dobré, hudba skvělá, souboje výborné! (konečně film, kde souboj není o létání kamery ze strany na stranu a naprostém zmatku, ve kterém není nic vidět). Největší chybou filmařů je dle mě podvyživený Orlando Bloom v roli Parida, který je ve filmu až moc zženštilý a rozhodně nepůsobí jako starořecký hrdina vytesaný z kamene. Brad Pitt určitě uvěřitelný Achilles, až na ty blond vlasy...asi jediný Řek, který není brunet :) ()

JacobBlack

Příčinou mezi Trójou a Grétskými vojsky byla jak jinak než žena.Paris unese krásnou Sprartskou Helenu manželku Menelaose-krále Sparty do Tróje a tak vypukne válka.Agamemnon s Menelaem táhnou s ostatními Grétskými bojovníky do válka společně s Achilem (Brad Pitt) .Trója poráží Řeky několikrát posobě a tak Odysseus(Sean Bean) přichází s nápadem Trójského koně.Řekové schovají lodě a nechají tam velkého dřevěného koně kde jsou válečníci schovaní. V tichu noci Řekové dobijí Tróju, která během bitvi přišla o Hektora bratra Parida. Při útěku z Tóje se Briseovna sestřenka Parida dostane do nesnází a Achileus jí zachrání, když to však spatří Parid neváhá a vytáhne šípy a strefí se do jediného smrtelného místa do achilovky a tak udatný Achileus umírá. Film byl pro mne jako stvořený takovéto historické filmy , když jsou správně natočené jsou nedocenitelné.Bylo i velmi dobré filmové obsazení takže výborné výkonny. ()

Mountain

Staré pověsti řecké à la Hollywood, aneb pan Homér by se divil... :-) Navzdory všem odchylkám od původního zdroje (a že jich tam je...) jde o zajímavý "historický" film s celým defilé zvučných jmen - standardně dobrý (byť "neřecky" blonďatý) B. Pitt, famózně charismatický E. Bana, i ve chvílích žalu majestátní P. O´Toole... Pochválit se určitě dá i celková výprava a ten, kdo se dokáže oprostit od puntičkářského lpění na předloze, si tenhle snímek o dobývání legendárního města rozhodně užije. ()

DarthArt

POZOR, V TEXTU SE OBJEVUJÍ SPOILERY, ALE JINAK TO NEJDE!!! I když jsem po shlédnutí Tróje (a po předchozích referencích kámošů jaká to je sračka) měl posměvačné řeči, jací jsou ti Američani blbci, že si ani nedokážou pořádně přečíst Illiadu (nebo geniální převyprávění od Eduarda Petišky) a napálil bych filmu jen o něco málo víc než odpad, dneska se na něj dívám z úplně jiného úhlu a je cosi, co mě žene dát mu dříve neuvěřitelné čtyři hvězdičky. To COSI je úplně jiný pohled na klasické řecké hrdiny, které Petersenův film staví do, řekněme, reálnější podoby. Zatímco v tisíce let starých pověstech jsou hrdinové odvážní a všeobecně uznávaní bojovníci, co pokosí nepřátele a zničení Tróje je něčím "obdivuhodným", ve filmu z roku 2004 je najednou "božský" Achilleus bezohledným vrahem, který si honí ego povražděním každého, kdo se k němu nechová jako k "nadčlověku", Agamemnón je stejně bezohledný seschlý samovládce, který si zvyšuje sebevědomí chováním se k ženám jako k dobytku a Odysseus je lstivý parchant, který dumá, jak podvodem obelhat protivníky, aby jim poté mohl se svými kumpány vrazit meč do zad. Na druhé straně je Paris, který kvůli své erekci zažene vlastní zemi do zkázy, nešťastný král Priamos, který se slzami v očích může jen sledovat, jak se jeho domov mění v mrtvou poušť, a sympatický Hektor, který se snaží napravit bratříčkovo hazardérství se životy ostatních a samozřejmě na to doplatí. Trója se tak z hrdinského eposu, kde slavní rekové "hrdinně" pustoší a zabíjejí, stává dokladem o nechutnosti sebežroutství, neovladatelném mamonu a válce vůbec, která je vždycky všechno jiné než hrdinská. Vždyť to přece ta naše slavná civilizace už tolikrát zažila ! ()

Christissimo

Mam pocit, ze film se snazi ukazat hrdiny v jinem svetle nez jak je zname za skoly. Achilles jako nafoukanej hajz, co nakonec sice projevi soucit, ale stejne pusobi spis negativne. Agamemnon nekolikanasobne horsi clovek, vzbuzuje odpor, Menelaos taky nechutnej a jeste ubozak. Oproti tomu Hector je zde ten idealni hrdina. A celkove vsichni v Troje se mi zdaji takovi kladnejsi, nuti nas to jim fandit, ikdyz ja jsem vzdy stala na strane Reku (koreny se nezaprou). No ale celkove z toho asi vychazi nejlip Odysseus, chytry sympatak, kteremu nechybi ani ta kuraz, nejde mu o zviditelneni se a nakonec tu valku stejne vyhraje on. Jinak ja teda stejne pri bojich odvracim hlavu, ale aspon scenu Achilles x Hector jsem vydrzela a rikala jsem si jenom, jak je to nespravedlive, ze ho nemuze zabit no... ()

Oxytocin

Jako malej kluk jsem miloval řecké báje a pověsti. Film nenaplnil mojí natěšenost na prostředí, děj a skvělé herecké obsazení. Přesto bych jej úplně nezatracoval. 157 minut je až dost. Pak schází větší spád děje. ()

Lapis

Řecké báje mě vždycky velmi zajímaly, i když Trojskou válku jsem nikdy zvlášť "nežrala". Jenže filmy jsou, jak známo, se zelenou přítelkyní jasnější, přehlednější a člověk si zvlášť všímá logických proměn a psychologie postav. Ve finále tak mohu říct, že Troja je velmi povedený film. Když přehlédneme některé nesrovnalosti (dvě mince na oči?!), jedná se o dobře propracovaný pohled "jak to tenkrát mohlo být". Trojská válka, alespoň podle mě, skutečně proběhla, protože taková legenda se nezrodí jen tak. V tomto směru je tedy film výborně zpracovaný, vyhýbá se mytologickým zvratům (ačkoli bohové jsou zmiňováni často, žádný nadpozemský zásah se neobjevuje). Výborně zpracovaná psychologie postav vyplouvá především po smrti Patrokla. Když se v tu chvíli podíváte do očí Hektora, vidíte tam smrt. Skvěle zahrané přípravy na souboj jsou hodně emoční. Achilles ví, že vyhraje, stejně jako Hektor ví, že zemře (Achilla přece nikdo v souboji tělo na tělo zabít nemůže!) Jeden si jede pro pomstu, druhý se loučí. Ještě zmíním zvláštně poetickou chvilku, kdy Hektor čeká před bránou a za sebou spatří Helenu. Její tichá omluva a jeho odvrácení se bez jediné známky odpuštění říká vše. Samotný souboj snad ani nemá cenu komentovat, protože pro tak skvělou choreografii kroků nelze najít slova. Záběr na Achilla brečícího nad Hektorovým tělem také říká víc, než se zdá. Mou oblíbenou pasáží je i scéna, kdy řečtí vojáci nacházejí Achillovo tělo s šípem v patě - další logické vysvětlení legendy o neporazitelném válečníku (jak byste si tu scénu vyložili coby negramotný voják? Jasně, že ho matka-bohyně musela vykoupat v kouzelné vodě a držela ho za PATU!) Takže ve finále mi klady filmu natolik přerostly přes zápory, že si už ani nevzpomínám, jaké byly, a musím hodnotit plnou pálkou :) ()

stuj

Mám takový pocit, že když jsem to viděl poprvé, tak jsem to odsoudil jako hollywoodskou sr*č*u. Ale dneska jsem to viděl náááhodou v televizi po nedělním obědu podruhé a nepřišlo mi to vůbec špatné. A to to bylo s dabingem! Tak nevím čím to. Každopádně jsem se bavil a aspoň se mi zevrubně připomněly postavy starých řeckých bájí... A pěkné bylo, jak tam všichni dělají občas blbosti, každý má své chyby a vlastně se ani pořádně neví, kdo je "ten správný" a komu fandit. No možná Hektor z toho vyčnívá no, to je jedinej ultra klaďas. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)