Pink Floyd: The Wall

• Veľká Británia Pink Floyd: The Wall (viac)

Režisér Alan Parker nakrútil hudobný film Pink Floyd: The Wall podľa scenára Rogera Watersa, speváka a basgitaristu kultovej skupiny Pink Floyd. Snímka je filmovou vizualizáciou rockovej  opery z roku 1979 The Wall, ktorú skupina už predtým niekoľkokrát realizovala vo výpravnej javiskovej verzii. Hudobný námet, hrané pasáže a animované výjavy sú spojené rámcovým príbehom rockera Pinka, Watersovho autobiografického alter ega, ktorého traumy z detstva a frustrácia z úspechu doviedli k úplnej sebadeštrukcii. Počas amerického turné v hlbokých depresiách zostane zamknutý v hotelovej izbe. Vracajú sa mu spomienky na detstvo, poznačené smrťou otca - vojnového hrdinu, ale aj prehnanou materskou láskou a despotickou výchovou sadistických učiteľov. Každý negatívny zážitok sa stal len ďalšou tehlou do múru, chrániaceho Pinka pred okolitým svetom. Postupne sa tak odcudzil nielen fanúšikom, ale aj svojej nevernej manželke. Cestou po špirále depresií a excesov drogovej závislosti upadá do halucinácií, v ktorých vidí sám seba ako nacistického vodcu zástupov. Po precitnutí pred symbolickým súdnym tribunálom skladá účty z  rán i  previnení a musí sa podrobiť rozsudku: zbúrať múr a otvoriť sa svetu. Film bez lineárne budovaného deja a bez tradičných dialógov len prostredníctvom sugestívnych animovaných obrazov Geralda Scarfea a apokalyptickej hudby z albumu The Wall vypovedá o izolácii, šialenstve a skrytých traumách, ktoré z týraného môžu urobiť tyrana. (RTVS)

Rousse

Na začátku bylo geniální projektové hudební dílo, které následně bylo dotaženo k dokonalosti "převedením na plátno". Kombinace animací a hraných pasáží a jejich vzájemného prolínání je originální. Ostatně jako celá animovaná stránka filmu i alba - obrázky od A. Scarfa jsou naprosto dokonalé. Myslím si, že víc dokonalosti už tento film (dá-li se The Wall takhle označit) ani mít nemůže. A to všechno završuje perfektní herecký (i pěvecký) výkon Boba Geldofa v hlavni roli Pinka Floyda - při One of my turns mívám husí kůži! Těm, co PF nemusí, tohle dílko asi vonět nebude, ale pro ty, co PF můžou nebo dokonce musí (jako třeba já), je tohle dílko povinnost. ()

Opsha

Myslím, že v Premiere psali: Účinek tohoto filmu je srovnatelný snad jen s nárazem rozjetého vlaku. Nic to nevystihuje lépe. P.S: Lidem v depresi sledování nepodoručuji. ()

Mr.Jackass

Ve zkratce jde o 90 minutový klip o jednom naprostém šílenství se silnou vizuální onanií od tvůrců. Jsem občasným posluchačem Pink Floydů a film jsem si užil, ale nevím jestli až na 5*. Opět jako téměř vždy mě limituje jen 5* stupnice :( ()

mohamedsfinger

Kultovní mnohovýznamový film, do kterého je dost těžké proniknout a asi nemožné dokonale pochopit vše, co se zde odehrává. Celému snímku hodně pomáhají úžasné animované pasáže, jichž mohlo být možná i víc. Mimochodem hraje u toho celkem dobrá hudba:-P ()

OughJay

Frustrující, deprimující, destruktivní a tak dál... Nevim jak to popsat. Nevyvolalo to ve mě ani jeden dobrej pocit a takový filmy obyčejně nevyhledávám. Příběhová linka je zahalená v metaforách a bylo pro mě dost těžký jí hledat, obzvlášť když jsem texty Floydů čet tady poprvé, protože to neni zrovna muzika podle mýho gusta. A musim říct, že ani po tomhle filmu se to nezmění. Svět sice je krutej a možná že si celá společnost zaslouží takovou kritiku, ale já mam radši optimističtější pohled na věc. Samo sebou, že na válkách nebo nacismu nic optimistickýho neni, ale tenhle film jakoby kritizoval absolutně všechno a házel všechny lidi do jednoho pytle. Uznávám ten film jako umělecký dílo, protože v tomhle ohledu je to opravdovej skvost, ale s tim obsahem a hudbou se prostě neztotožnim. ()

Maynard.

We don´t need your education... Audiovizuální lahůdka a k tomu jako bonus tvrdá kritika snad uplně celého systému. Páne jo. Z některých scén doslova mrazí v zádech. Některé tak jako příjemně pohladí po duši. Ale převládají ty beznadějné a depresivní. Nic podobnýho sem ještě asi neviděl. Tohle není klasický film, ani dokument a ani řada klipů. Je to skutečně velice originální počin z dílny (teď už vím, že geniálního) Alana Parkera, který prostě špatný filmy točit neumí... To se to potom točí jedna báseň. Jakožto občasný fanda anime, sem byl z občasných animací velmi příjemně překvapen. Asi není snadné bejt hudební hvězda, navíc když se do toho zamíchají drogy, ženský, schýzo stavy, deprese, no a prostě všechno co k tomu patří. Kráčející kladiva vstoupily do historie stejně tak jako celá tahle kapela. Já teda nikdy nebyl a ani nebudu příznivce této hudebně experimentální "sebranky", ale tenhle kousek jednozančně doporučuju. Je to pastva pro oči a pro uši. Už jenom kvůli songu "The Wall" a mlejnku na lidské maso :o) ()

Fish

Pink Floyd jsou moje oblíbená hudební skupina, takže jsem si tohle rozhodně nemoh nechat ujít. Není to film, od kterého odejdete s úsměvem na rtech, lehcí... Naopak. V depresi a plni černějších myšlenek... Koneckonců jako při poslechu jejich hudby (z The Wall), která je plná poselství, jenž bude, podle mě, v jakékoli době vždy aktuální... ()

Frankie

S odstupem několika .... minut můžu s klidným svědomím dílo Pink Floyd: The Wall prohlásit za jeden z nejsugestivnějších audiovizuálních zážitků co mi zatím film nabídl. Marně pátrám v paměti, kdy naposledy se mnou něco tak silně vnitřně rezonovalo jako právě tento monumentální pomník člověčího daru a zároveň prokletí být jedním z mnoha v rámci lidského společenství. ()

Bobek15

Som fascinovaný! Dokázať pospájať texty piesní z albumu The Wall a vytvoriť tým kultový film so zmysluplným dejom! Úžasné, klobúk dolu! ()

Raevan

Existenciální drama, které nevypráví příběh ale život skrze pocity člověka, co bojuje proti té své hmotné podstatě stejně jako já se svojí, jenom s mnohem lepší hudbou.. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...jako člověk s rockovou duší, jsem tento film chtěl samozřejmě vidět už dávno. K Pink Floyd mám vztah takový rozpolcený...Předně tato kapela hraje už strašně dlouho, tudíž toho za ta léta vyprodukovala vážně hromadu. Z toho některé věci se mi docela líbí, některé mi nevadí a některé vyloženě nemám rád... No zkrátka, není to vyloženě moje krevní skupina (narozdíl třeba od Doors nebo King Crimson) A album The Wall patří tak do té střední kategorie, takže film mě zajímal spíš než hudebně hlavně po filmové stránce. Což je asi zásadní problém - The Wall není film, ale pouze předlouhý videoklip k celému albu. A můj dojem z něj - dost podobný, jako z muziky Pink Floyd - tedy některé obrazy úžasné (to mám na mysli samozřejmě ty kreslené pasáže), některé nevadící a některé bohužel vyloženě nepříjemné. Takže celkově jsem se u tohoto filmu docela nudil. Ale chápu, že pro milovníky jejich muziky to může být kultovní geniální dílo. Pro mě tento film ale natočen nebyl a tudíž nechávám raději bez hvězdičkování. Mě osobně Floydi zaujali spíše ve filmu Zabriskie point... The Wall je velmi osobní a srdcová záležitost pro vyhraněnou skupinu lidí. Mezi něž já prostě nepatřím... ()

bari68

Rozporuplný, melancholicko-depresívny ,surrealizmom poznačený ,,hudobný film,,.O čom ,ale presne je? ,čo nám má priniesť?.... Je to žalospev za ľudstvo ,ich činy , kritika rasizmu, antisemitizmu,jeden a pol hodinový klip tejto legendárnej kapely alebo jednoducho príbeh ústrednej postavy, jeho spomienkami na detstvo, lásky, utrpenie?.Nech už je ale posolstvo The Wall aké chce ,tak netypické spracovanie a najmä texty(súčasne scenár) Pink Floyd , ktoré majú hlavu a pätu a nesú v sobe obsah sú hlavnými zbraňami tohto snímku. ()

Han22

Tohle nemůžu hodnotit, protože bych shodil nejspíše pro většinu dobrej film, jenže pro mě je tohle přesné vyjádření toho co si představím pod pojmem nesledovatelné umění. Obrazy plné násilí, destrukce, deprese, ničení mě prostě nebavily, měl jsem problém film vůbec dosledovat. A hudba? Pink Floyd jdou absolutně mimo mě, v době kdy je trendy být rocker a obdivovat tyhle starý skupiny je mi Pink Floyd předhazována ze všech stran.... ale mě to nic neříká, já vyrostl v jiné době na jiné hudbě a ze 70. let si poslechny úplně jiné skupiny. Nevím, tohle je prostě videoklip k albu, ale já čekal film. EDIT 2024: Je to 90minutový vidoeklip. Zfilmovaná depka, což dokážu pochopit, ale nemám chuť sledovat. Destruktivní obrazy ničení, nacismu, války či animovaného surealismu jsou výborně natočené, ale nelíbí se mi. A k hudbě Pink Floyd můžu říct jen, že je to kus hudební historie, který jde z 99% mimo mě a to včetně megahitu Another Brick in the Wall. Dávám neutrální 3*, protože to není špatný film, ale není pro mě. ()

klúčik

Práve som dopozeral DVD. Znovaveľký zážitok. V roku 1981 som si zohnal dvoj album The Wall. Nahral som si ho na kotúčák a strašne moc krát som si túto hudbu púšťal. A dnes mi moja trinásťročná dcéra doniesla toto DVD m otec pozri si je to výborné. Ja son sa pozrel - a je to opäť veľký zážitok. Hudbu som dôverne poznal, ale ten obraz ma dostal. 100%. ()

Madluska

Rozhodla jsem se, že tenhle komentář nezačne fádně slovy "Pink Floyd". Jenže je těžké psát o něčem jiném, když celý film stojí na jejich podmanivé hudbě a na neotřelé kombinaci hrané a animované složky. Celkově je těžké psát o tomhle filmu: během něj vás napadne tisíc věcí, o kterých jste už nějak přemýšleli, ale najednou je třeba vidíte jinak. (Hold v tomhle ohledu vzdávám speciálně skladbě Comfortably Numb, tu překoná jen máloco.) Hodně silné, těžce stravitelné, ale výživné. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker