Walker, texaský ranger

• Slovensko Walker, texaský jazdec (viac)
USA, (1993–2001), 152 h 15 min (Minutáž: 45–90 min)

Scenár:

Leslie Greif, Albert S. Ruddy, Paul Haggis, Rick Husky (viac)

Chuck Norris, Clarence Gilyard Jr., Sheree J. Wilson, Judson Mills, Nia Peeples, Noble Willingham, Roxanne Hart, Gary Graham, Marshall R. Teague (viac)

Texaský jazdec Cordell Walker (Chuck Norris) sa nikdy netajil tým, že pri svojej práci – lapaní zločincov - vyznáva staré osvedčené metódy, a síce patrične ich v prípade potreby spacifikovať po fyzickej stránke. I keď to možno nebolo celkom v zhode s tým, čo pri presadzovaní zákona predpisovali vládne nariadenia, Walkerov prístup nie náhodou pripomínal heslo všetkých absolventov „starej školy“ boja proti kriminalite – „oko za oko“... Treba však dodať, že Walker svoju moc nikdy zbytočne nezneužil a že každý z kriminálnikov len po zásluhe dostal to, o čo si svojím konaním vyslovene koledoval.
Jeho partnerom bol „večný zelenáč“ Jimmy Trivette (Clarence Gilyard Jr.), ktorý vyrastal v baltimorskom gete a svoje nadanie na futbal využil ako povestný lístok k vyššiemu vzdelaniu a kariére v tíme Dallas Cowboys - no len do chvíle, kým si nešťastne zranil rameno a musel sa poobzerať po inom „chlebíčku“... I napriek Jimmyho nezlomnej viere v moc výpočtovej techniky a vedeckej kriminalistiky, práca po Walkerovom boku ho ako naschvál vždy poznačila nejakými tými modrinami a boľačkami – vždy, keď sa Walker snažil získať nejaké informácie alebo nebodaj niekoho odovzdať spravodlivosti, bolo totiž viac ako pravdepodobné, že dôjde na pästný súboj alebo zopár kopancov v štýle východných bojových umení... Krásna prokurátorka Alex Cahillová (Sheree J. Wilson), mimochodom Walkerova „občas áno/občas zase nie“ priateľka, týmito metódami nebola práve nadšená a jasne to obom dávala pocítiť – i keď často na vlastnú zlosť musela škrípajúc zubami a krčiac čelo uznať, že v drvivej väčšine prípadov prinášajú ovocie...
Ak práve neboli v službe, trávili Walker a jeho priatelia čas v C.D.'s – v duchu populárnych krčiem Divokého Západu zariadenom bare a a reštaurácii Walkerovho dobrého priateľa C.D. Parkera (Noble Willingham), taktiež bývalého texaského jazdca, ktorý bol nútený odísť do predčasného dôchodku po postrelení do kolena. CD im okrem dobrého jedla a kvalitnej pijatiky často pomáhal i skvelými radami pri riešení mnohých zapeklitých prípadov – koniec koncov mal na to dostatočné skúsenosti, všakže... Spočiatku Walkre veľa času trávieval i u strýka Raya (Floyd „Red Crow“ Westerman), starého múdreho Indiána, ktorý ho vychoval – strýko Ray však na konci tretej série zomrel...
V časoch, keď skutočných hrdinov bolo naozaj už len poskromne, sa texaský jazdec Cordell Walker stal vďaka svojmu zmyslu pre spravodlivosť a presadzovanie zákona a pravdy razom diváckym miláčikom – a tak nečudo, že od začiatku až do konca jeho „pobytu“ na televíznych obrazovkách materskej televízie kraľoval tento seriálový hrdina všetkým rebríčkom sledovanosti vo svojom vysielacom čase. Vďaka nemu sa televízii podarilo apelovať na divácke masy a oživiť v nich vieru v skutočného amerického hrdinu – a taktiež vrátiť sa späť k duchu tradície dobrých chlapíkov, ktorým sa vždy akosi podarí dolapiť a poraziť tých zlých. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa cheyene k tomuto seriálu (129)

Walker, texaský ranger (1993)

Ten, kdo tento seriál kritizuje pro nereálnost jeho dílů, je blázen!!! Vše je točeno s nadsázkou, poukazuje se na současné problémy, které vládnou nejen v USA, ale i všude jinde ve světě (např.: šikana, neonacisté, drogy ve školství, zneužívání dětí, rasismus, lidská chudoba atd.) ... Celý seriál je jakýmsi obrazem skutečného života Chucka Norrise: a) sám Ch. Norris je stejně jako Cordell Walker poloviční indián; b) jeho bratr zahynul ve Vietnamu během války, Cordell Walker se v některých dílech vrací ve vzpomínkách právě do "zeleného pekla"; c) pracuje na projektu KICK DRUGS OUT OF AMERICA; d) osobní názory a postoje Chucka na víru a soudobé problémy; e) v dětsví měl Norris v oblibě weterny, kde zpravidla vítězilo dobro nad zlem, proto je tomu tak i zde a v mnohých epizodách záměrně posazuje děj do prostředí divokého západu .... Seriál má být odlehčením (proto ty nereálné díly o zvláštní DNA nebo rvačky při zatýkání), o čemž svědčí i humor v každém díle (je různorodý x Komisař Rex - jiný humor než houska se salámem není!). Touto jednoduchou formou se pak pokouší ovlivnit mládež, ukázat jim správnou cestu a naučit je rozeznávat dobro od zla, ke kterému je mnohdy velmi snadné sklouznout. Snaží se poukázat na upadající víru a ochotu pomáhat druhým, narůst kriminality mladistvých a nasměrovat děti s nízkou sebedůvěrou ve víru a pevné přesvědčení o sobě samém. Dopis Chucka Norrise fanouškům Walkera. P.S. Porovnejte 1. a poslední řadu seriálu. Jaký je závěr? (pro pochopení není špatné si o jeho životě něco přečíst) ()

Odměna (1993) (S02E01)

V den, kdy jsem se dozvěděl o smrti Clarence Gilyarda, tedy Trivettea, rozhodl jsem se jeho památku uctít nějakou epizodou Walkera. Zvolil jsem tuto, byť ji velmi dobře znám z letitého sledování tohoto seriálu. Walker je tu ještě ostrý jako břitva, strýček Ray se stará o laciný humor, C.D. nemá mnoho prostoru, Alex dokáže žárlit a Trivette ukazuje, že z celé party je nejlepším hercem. Díl je našlapaný hláškami, jak ústředních postav, tak pana Maxwella. ()

Tajfun (1993) (S02E02)

Tato epizoda má atmosféru, o kterou se stará uzavřené prostředí a tajfun řádící venku. K tomu banda uprchlých vězňů a infiltrovaný Trivette mezi nimi. Bonusem dílu je i fakt, který se postupem času ze seriálu vytrácí, totiž Trivette je tu ještě líčen jako rychlý běžec skrze jeho sportovní minulost. Později je sice jeho fotbalová kariéra připomínána, ale v mnoha odvětvích, kde by se nabízelo toho využít, tomu tak není (cyklozávod vyhraje Walker, házení podkovou Trivettovi nejde, apod.). ()

Ve jménu páně (1993) (S02E03)

Sekta hlásající Kristovo učení, která má sídlo obehnané plotem jištěným elektrikou a strážními věžičkami s chlapy se samopaly. Zvláštní? Ano. Epizoda je fajn, Alex jako rukojmí, nějaká ta "Rambo" akce... ale v tomto seriálu jsou i lepší díly. ()

Táta zločinu (1993) (S02E04)

Walker se po rodeu potkává s Trivettem: "Znám asi milion lepších způsobu jak trávit volný čas." Walker: "Joo a ve všech jsou holky. Naa, vezmi to!" (Hodí Trivetteovi na ruku těžké sedlo) Výborná epizoda se zajímavým záporňákem a dobrými hláškami. ()

Konečná (1993) (S02E05)

Perfektní epizoda, ve které se neustále něco děje. Dozvíme se, že Trivette má tři sestry (později zjistíme, že má i bratra) a C.D. byl minimálně 2x ženatý ("To mi připomíná mou první svatbu."). Ikonická titulková scéna, kde je Walker a Trivette v nákladním vagónu, je právě odtud. Malá drobnost: Při zběsilé honičce, v níž dojde i k přestřelce, dojdou Trivettovi náboje, načež mu Walker půjčí svůj revolver. O pár záběrů později (mimo auto) má Walker zbraň v pouzdře na opasku, ale nikde nebylo zřejmé, že mu ji Trivette vracel. ()

Rodinná záležitost (1993) (S02E06)

Epizoda, která v mnohém předznamenává, jak se Walker bude starat o mládež v nouzi - šikana, drogy, sirotci, atd. Navíc hned v úvodu je vynikající ona beznaděj, že není spravedlnost. Smutný konec je pak tečkou za 5*. ()

Ona to zvládne (1993) (S02E07)

Úvodní záchranná scéna nemá chybu ("Je to muž nebo žena? - Nevím..nemluví..ale podle váhy spíš muž.. - Omyl, Trivette, je to žena! A zdá se, že je do tebe zamilovaná!"), ale i celý případ je zajímavý. ()

Nevyrovnané účty (1993) (S02E08)

Epizoda, kterou si důvěrně pamatuju ještě z dětství, když jsem chodil snad do druhé třídy ZŠ. Hodně mě tenkrát zaujala a baví mě i po letech. Dobré vtípky i zápletka. Chyba v dabingu (která mi pije krev): Ranger Bodin posílá Walkerovi dopisy, kde se píše "Case closed. Sincerely Ranger Samuel J. Bodin", ale dabér říká "Případ uzavřen. S pozdravem KARGER Samuel J. Bodin." Jaký sakra Karger? To nedovedli v televizi přečíst slovo Ranger? ()

Nevinný člověk (1993) (S02E09)

Napravování 5 let staré chyby, resp. snaha znovuotevřít připad. Vynikající epizoda, která má napětí, spád a atraktivní flashbacky. ()

Noc gladiátora (1993) (S02E10)

Skvělá "zápasnická" epizoda. Dabéři hlavních postav (Walker a Trivette) museli někde před prací kalit, protože zde mají nezvykle hluboké hlasy. :D Pokud jde o hlášky, tak je Noc gladiátora docela našlapaná. "Přeslechl jsem vaše jména." - "Jsem Frick a on Frack" - "....to je jak z kabaretu". ()

Legenda o běžícím medvědu (1994) (S02E11)

"Chytali jsme ryby." Povedený závěr už tak dobré epizody o prohnilých agentech FBI. Navíc je dějově propojen s indiánskou rezervací, což je často milé zpestření dílů. ()

Něco nejasného – 1. část (1994) (S02E12)

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů se záporákem jménem Kurt Nypo. Od dětství jsem miloval hlášky, které tu zazněly. :) Z pokračování: Zmlácený Walker, patrně v bezvědomí, zavěšený do dvou padouchů, třetí říká "Kurt říká, že bych se tě měl bát. Moc se tě bojím." - Walker, již není v bezvědomí: "To bys měl!" Co následuje, není asi potřeba popisovat. :) ()

Nebezpečné území (1994) (S02E14)

Mexiko... tyto díly mám proměnlivě rád i nerad, ale tento konkrétní nemá chybu. Walker je tu pěkný škodolibec, když Trivetteovi zničí během akce drahý kožich a poté nabádá Alex, aby mu nebyl proplacen. Povedené hlášky jsou pak super bonus. "Podívej, dneska nemáš svůj den. A zítra to bude ještě horší." ()

Správný muž v nesprávné chvíli (1994) (S02E15)

Walker je zde úplně zabouchlej, to Vám řeknu, když budu parafrázovat hlášku C.D. Parkera. Dokonce si kvůli zpěvačce umyl auto! Aby ne, když zpívá hlubokým hlasem o hlubokým citu. Moc nechybělo a začal v tomto díle zpívat zamilovaný blues! :) Ale vážně. Povedená epizoda s dobrými hláškami a odkazem na Smrtonosnou zbraň (sebevrah na střeše), v dabingu tradičně zaměněnou na Smrtonosnou past. Příjemná scéna byla i ta na ranči, kde u kytary zpíval strýček Ray. ()

Únos (1994) (S02E19)

Epizoda, kterou si pamatuji od samého dětství, snad od roku 1998. Chyba: ve scéně, kdy Guthrie prchá sanitkou a je pronásledován Walkerem, střídavě drží a nedrží na volantu ve své pravé ruce revolver. ()

Nebezpečná cesta (1994) (S02E20)

Další z epizod, která utkví v paměti, byť je možné si ji na chvíli splést s jinou, hodně podobnou. ()

Setkání (1994) (S02E22)

Epizoda rozdělená na 2 části. A co tu uvidíme? Psychopatického profesionálního zabijáka, rasismus, staré rangery, soutěž ve střelbě a Alexino dilema, zda být s Walkerem či starým známým. ()

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Walker, Texas Ranger se dočká rebootu

Walker, Texas Ranger se dočká rebootu

24.09.2019

Po rebootech Čarodějek, MacGyvera a Magnuma došla konečně řada i na legendárního Walkera, Texas Rangera. Hrdina, jenž pro kop z otočky nikdy nešel příliš daleko a z Chucka Norrise učinil kultovní… (viac)