V sochařském ateliéru AVU si přivydělávají modely: důstojný, ale stále usínající důchodce, mladá žena na mateřské dovolené, která se bojí žárlivého manžela, a zraněný uhlíř středních let. Mezi studenty se diskutuje o tom, který věk je ten nejkrásnější… (oficiálny text distribútora)

KUFI

Film o hovne, ale diky Sebankovi a Brejchovy (fakt to byla kocka jako prase) jsem se na to vydrzel divat. Na to jak prej byla stydliva, tak tam toho ukazuje docela dost. Syčácí posraný...vágusové... ()

Schlierkamp

Československý film typicky ovlivněný tzv. novou československou filmovou vlnou, jež se vyznačovala volnějšími dialogy z běžného života, obsazováním neherců, otevřeným koncem a častou absencí dramatické složky a dějové zápletky. Velká část snímku se odehrává v sochařském ateliéru studentů vysoké umělecké školy, kde jim jako model pro jejich práci stojí tři různé osoby. Nejprve starý, usínající muž J. Stöckel, jenž se také ukázal ve Formanově Hoří, má panenko, dále mladá maminka H. Brejchová, jejíž pozadí měli studenti modelovat, a jejíž nahota byla divákovi odhalena nejen v ateliéru, a nakonec výstřední uhlíř v podání J. Šebánka, který se proslavil v pozdějších Papouškových filmech. Mezi mladými sochaři jsem zaznamenal V. Křesadlovou a L. Jakima, zbytek tvořily mě neznámé osoby. Mezi často opakované scény byla ta na chodbě před ateliérem, kde čekaly zástupy starých mužů doufajících, že budou vybráni jako model pro sochaře. V debatách mezi nimi padla také filozofická otázka o nejkrásnějším věku, jež dala název tomuto filmu. V roli profesora, jenž mladé sochaře vedl, se objevila snad jediná známá a herecky zkušená herecká osobnost, a sice V. Šmeral. Snímek se dle mého názoru vyznačuje nevyrovnaností jednotlivých scén a dějovou plochostí, což zřejmě vedlo k tomu, že tento film a debut J. Papouška, rodáka z Velkého Bočkova na břehu Tisy u rumunských hranic na Podkarpatské Rusi, není tolik známý ani oceňovaný jako jeho legendární trilogie o rodině Homolkových. Z tohoto důvodu volím hodnocení pouze průměrné, neboť zábavných scén nebylo zase tolik, aby dokázaly přispět k lepšímu výsledku, a snímek na mě celkově působí poněkud rozpačitě. ()

Brinkley

Nejkrásnější věk je mi mnohem bližší než všichni Homolkovi dohromady. Sice se přímo nabízí srovnání s raným Formanem, já se však snažila film posuzovat samostatně... a rozhodně z toho nevyšel špatně. Nejvíc jsem se bavila určitě při vstupu Josefa Šebánka do ateliéru. Nicméně i Hana Brejchová je v roli pohledné slepice na mateřské dovolené, dokazující si kulturní úroveň, dokonalá. Zvláště pak ve scénách, kdy všichni ostatní (včetně mě) vyskakují z kůže nad její permanentně řvoucí ratolestí a ona, s přihlouplým výrazem ve tváři, deklamuje moudra typu "my jsme se s manželem duševně rozešli" nebo "ty celej jsi v uvozovkách". ()

007.

film šel ze dvou hvězd k jedné, a nebýt Šebánka, tak jsem to vypnul, ale ve druhé půly díky němu se film rozjel a asi posledních třicet minut jsem se dost bavil. Škoda, že nebyl tak zábavný celý film. 60% ()

Inozuka

Neprávem podceňovaný film čs. nové vlny a filozofická úvaha nad věkem a stářím. Hodně mě baví ta civilní atmosféra tvořená ve valné většině neherce, která je pro filmy téhle doby tak typická. Zde se jí divákovi dostává měrou vrchovatou. Plejáda slavných neherců: Šebánek, Ježková, Stöckl, J.M. Hořický, Jakim atd. ale i hereckých matadorů: Hálek, Růžičková, Šmeral. Parádní hlody - hlavně uhlířské partičky - a atmosféra. Tenhle film prostě zbožňuju. ()

Kiki-Jiki odpad!

O čem to jako bylo? Má ten film nějaký smysl? Pobavit diváka? To určitě ne, skoro celou dobu jsem se nudil. Za celý film jsem se zasmál asi pětkrát a to mi ani na hvězdičku nestačí. Napadlo mě, jestli mi k pochopení nechyběl správný věk, ale tento film se překvapivě vůbec nelíbil ani rodičům, kteří jinak domácí tvorbu podle mého názoru spíše nadhodnocují. ()

Stejšn

Film ve stylu Homolkových, Lásek jedné plavovlásky, Černého Petra a tak dále. Neherci před kamerou. Celkem zábavné, ale moc hloubku v tom nečekejte. Stojí za shlédnutí alespoň kvůli krásné nahaté prdelce Hany Brejchové. ()

Jindrusa

Nejisté mládí, bezradnost z plynoucího času v dospělosti, blížící se konec ve stáří. Papoušek nám na příbězích svých postav Vošty, Hanzlíka a Vránové, rozehrává úvahu na pomezí tragikomedie a absurdna, o neschopnosti člověka vyrovnat se s ubíhajícím časem života. O jeho postavách se toho příliš nedozvíme. Z útržků jejich nehereckých improvizovaných dialogů můžeme odhadovat jejich charakter, motivy, asi jako bychom s nimi chvíli jeli tramvají a z útržků několika rozhovorů a gest, se o nich měli dozvědět téměř všechno. Ve svých příbězích se nedokáží posunout dále. Páni se vnitřně opět stávají kluky, staříci mladíky. Papouškův debut je důmyslnou komedií plnou lidskosti, smíchu a soucitu, musím však přiznat, že kdybych ten film kvůli škole nemusel vidět 15krát, asi bych na to vůbec nepřišel. ()

iz67

Spousta klasiky (herci, situace, pojeti) z velke trojky Forman, Passer, Papousek - ale preci jen to trochu drhne a neodsejpa. ()

subic

Úsměvný kratší film, kde se děj, který vlastně není žádný, točí kolem sochařského ateliéru, kde studenti vytvářejí své modely těch, kdož jim jsou zrovna modelem. Jednou je to Hana Bejchová coby matka od dítěte a potom Josef Šebánek coby zraněný a zároveň fanda Sparty. Za obsazení a herecké výkony 53% ()

FAUST666

Tohle moje hodnocení je trochu mimo mísu. Film je v podstaně o ničem ale když hospodský postaví před týpka pivo a říká mu : "osmadvacátý" tak to si prostě alespoň 3 hvězdy zaslouží :-) ()

honzic

Šebánek a Ježková a Růžičková, už jen Husák a máme tu Homolkovi a dva Formany k tomu. No ale nebylo, trochu takový rozjezdový film mírně nudnější, ale s dobrými hlody. Hodnocení: 60 % ()

PetrJulian

Tento film vypadá na pozdní novou vlnu čs. kinematografie 60. let. Na jedno zkouknutí dobré, ale trhák to rozhodně není. Děj skoro žádný, podstatu filmu jsem nenašel. Jsou tam teda patrné určité okamžiky, kdy probleskuje takový ten humor "trapnosti okamžiku" (něco jako u Hoří má panenko), ale to je tak pomalu všechno. ()

Delmondo

Československou novou vlnou mám rád, Formanovy a Papouškovy komedie tý doby taky, ale tohle jsem jaksi nepobral. Prvních asi 45 minut jsem s obtížema přežil jsem díky Křesadlový, příběh tam tak nějak scházel a pořádně řízný dialog jaký v takových filmech bývá tam zazněl asi ve třetí minutě a tím bylo vystaráno. Když to ze mě vyždímalo poslední zbytky síly a chtěl jsem to přepnout nastoupil "bojovník" Šebánek a rozjel svůj další neherecký koncert. Ty jeho kecy byly naprosto dokonalý a řezal jsem se u nich jak blázen. Samotný film to bohužel nezachránilo, ale kdyby tam Šebánek vlítnul hned od začátku tak bych řval HURÁ. ()