Schofield a Blake, dvaja mladí vojaci britskej armády sú počas bojov v Prvej svetovej vojne vyslaní na takmer nemožnú misiu. Musia prekročiť frontovú líniu, preniknúť hlboko do nepriateľského územia a doručiť veliteľovi vyslanej jednotky dôležitú správu, ktorá môže zachrániť život 1.600 spolubojovníkov – vrátane Blakeovho brata. (Forum Film SK)

kirkous

Fascinující začátek s dlouhým, snad půlhodinovým jedním záběrem bez střihu (nebo se mi to zdálo?). V další části napětí, stupňující se, ale celkem předvídatelně. Jako vtipné mi přišlo lemování hvězdami Firthem na začátku a Cumberbatchem na konci, každý si tam odsloužil dobrých dvacet sekund (ale nestopoval jsem to). U Blakeovy příhody na statku jsem si říkal, že to snad není možné, musím přiznat, že jsem to vůbec nečekal a brblal jsem si pro sebe: Copak to nebude hollywoodský film s happy endem? :-) Celkově: výtečný vizuální zážitek a u toho zůstávám. ()

Filip83

Zachraňte vojína Ryana bez velkých defakto skoro žádných větších bojových scén. Ale ne nadarmo získal film oskara za kameru a efekty, které diváka udrží v napětí po celý film. Za mě proto čtyři hvězdy. ()

Salinho92

Styl jakým je film natočen, je uchvacující. Hudba vás vtáhne do děje a zanechá ve vás neskutečně silný dojem. Jeden z nejlepších filmů roku 2019. ()

patient333

Priznám, že lepšie než som čakal. Po nudnej bondovke Spectre dostal Mendez druhý dych. Zábery natočené na jeden šup sú neskutočne premakané, scenéria parádna. Prvá polovička odsýpa a páčilo sa mi stupňovanie napätia, ktoré bolo presne tak akurát bez prehnaných výbuchov a pod. Druhá polovica ma až tak veľmi nebavilo, keďže napätia sa stratilo, no na druhej strane záver so svojím realistickým poňatím perfektne dokreslil surealitu až absurdnosť vojny. Taký ten moment, keď stotisíce bezmenných vojakov umierajú, pretože niekto hore si povedal, že všetci sú nahraditeľní. Špeciálne by som vypichol scény "čerešne", "tieňový vojak", "mladý nemec" a "les". Tieto vo mne vytvárali priam až zimomriavky. ()

hdraf

Absolutní bomba. Nepamatuji se, že by mě nějaký film tak uchvátil a doslova přilepil k obrazu filmu. Kamera je neuvěřitelná. ()

Javkine

Téma první světové války na velkém plátně není příliš časté a proto jsem se na tento snímek moc těšil. Zvláště pak, když je natočený na „jeden“ záběr. Vizuální a hudební stránka je opravdu parádní a obraz se zvukem se skvěle doplňuje. Kamera je velmi vynalézavá a i přes to, že se díváme na film bez střihu, tak působí napínavě. Scénář sice není nijak objevný, a tak nějak tušíte, jak to asi dopadne, na napětí to nic neubírá. Film plyne, kamera zabírá hlavní hrdiny i akci tak, jako ve hrách, kde máte možnost různě kroužit po scéně. Dialogy baví a když dojde na akci, tak to stojí za to! Nejen díky technické stránce je film výjimečnou podívanou, u které je podmínkou navštívit velké plátno. ()

Blackcream

Bůh existuje a je to kameraman. 10 hvězdiček za techniku. Všechno parádně ve filmu funguje. Všechno je parádní. Zatímco se desátník snaží doručit zprávu, tak je všechno parádní. Spoiler: Ale jakmile zprávu doručí a zachrání tisíce vojáků, tak první co mě napadlo bylo: a co jako, a dál? aha, to je vlastně konec, o to vlastně ve filmu šlo - doručit zprávu. A závěrečné hledání bratra je už jen odškrtnutí vedlejšího úkolu. Takže i když je výprava parádní!!! - vojín Ryan je vojín Ryan ()

megacik

Na začiatku som sa bál, že to bude len zase nudná dráma, a taktiež som nečakal, že ma bude niečo z 1. svetovej vojny baviť. Ale opak sa stal pravdou. Napínavý príbeh o úlohe, ktorá bola v podstate už vopred neuskutočniteľná, Držal som im palce od začiatku do konca, a bol to teda poriadny nervák. Čo sa mi tiež páčilo, boli kulisy, tie vyzerali neuveriteľne autenticky. ()

stuj

Začátek slibuje velký válečný film, ten se však časem změní spíše v survival cestu jednoho vojáka. Atmosféra povedená a některé scény taktéž. Jsou tam ale i scény vyloženě blbé (např. kupa střel a všechny vedle), které připomenou, že je to jen film a vytrhnou z ponoření se do zážitku. Celkově se ale koukalo dobře. ()

dann7

Mistrná práce s kamenou, která vidím jako hlavní hodnotu tohoto filmu, působivá výprava. Forma „jednoho záběru“ mě v první části skutečně vtahovala do děje a atmosféry, pohlcovala realitou putujících vojáků. Bohužel po nějakém čase naopak začala působit rušivě a samoúčelně. Z postav se stávaly odcizující se vzdálené bytosti. Těžko si totiž představit, že hlavní postava dokáže prožít v přítomném okamžiku celý děj filmu, k čemuž ale kamera non-stop vybízí. Takže i když v některých scénách jsou postavy působivé, vidím tu nevyužitý potenciál vykreslení charakterů postav. Hodnocení tu zakládám téměř výhradně na úchvatné práci s kamerou. Příběh - v první části výtečný, posléze upadá. Postavy, či účinek na emoce - velmi kolísavé podání. ()

pitycz

Jediné plus toho filmu je, že jsem si u něj půlhodiny velice příjemně zdřímnul a o nic jsem tím nepřišel. Snad nejslabší válečný film za poslední dekádu. ()

louislumiere

Tak takhle ne. Nůůůůůůůůda. První světová je téma, které si zaslouží mnohem, ale opravdu mnohem lepší scénář. Tady nefunguje nic. Lautr nic. Chudák Erich Maria se musí obracet v hrobě. ()

SeeSaw

Svižné tempo jdoucí ruku v ruce s působivými kamerovými zábery a perfektní výpravou drží první polovinu filmu ve vysokém nadprůměru. Emoční vrchol filmu přichází při pohledu na zdrceného Schofielda po přisednutí do dodávky. Poté jakoby mírná stagnace a finále je již zcela předvídatelné. Po technické stránce vynikající válečný snímek s dokonale vykonstruovanými lokacemi a velmi potěšujícími cameami. ()

Jimclark

Tři hvězdy, a ani o chlup víc. Jednu bych rozdělil napůl mezi námět a pěknou hudbu, druhá je za kameru a třetí za ten zajímavý nápad s jediným přiznaným střihem. (Mimochodem, kdo je ústřední postava zjistíme až asi tak po půl hodině. Já si nestěžuju, ale to jen dokládá, jak málo se toho o charakterech postav v průběhu filmu vlastně dozvíme.) Samotný příběh se naneštěstí od poloviny filmu začal táhnout jako nevábné cosi na botě, a náš milý hlavní hrdina se od stejné chvíle začal chovat jako naprostý jeliman, který je na frontě snad první den. 😒 Bohužel pro něj, postupně mě tím začal srát až natolik, že jsem mu přál okamžitý skon. Naštěstí se ke konci filmu on i příběh trochu vzpamatovali a úkol byl splněn, ale byly chvíle, kdy se mi až chtělo křičet na obrazovku "Co to děláš ty mamlasi, proč tam lezeš". 60%. ()

podlet

Jo, dějově to sice nepřináší nic novýho, ale kterej historickej válečnej film jo. Zážitkem bych to lehce srovnal s Dunkerkem, nicméně jen pocitově. Je to samozřejmě něco jinýho. Vizuálně epická záležitost. ()

quido.morava

Za mne jeden z nej válečných filmů, nová forma kinematografie moderní doby. Dějově nic objevného a přesto téměř naturalisticky dojemné. Použití pár klišé v několika scénách tomu vůbec neublíží, neb ta právě stvrzují pravdivost scén a situací, které v civilním životě vůbec nemůžeme zažít a snad ani pochopit, jen je přijímáme "tak nějak to halt bylo". Mrzí mne jen ta scéna s "hajzláckým" německým pilotem - tu si mohli dopustit. Komplexně, perfektní kamera ve spojení s úžasnou výpravou (detailní, promyšlené a reálné scenérie). Mírně napínavé a současně lehce dojemné krmení oka v tom nejlepším slova smyslu. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Taika Waititi natočí Star Wars

Taika Waititi natočí Star Wars

04.05.2020

…a scénář mu napíše Krysty Wilson-Cairns, jež získala nominaci za 1917 a naposled pro Edgara Wrighta napsala thriller Last Night in Soho. Zprávu potvrdil samotný Lucasfilm v Den Star Wars. Informace… (viac)

Na západní frontě klid v nové adaptaci

Na západní frontě klid v nové adaptaci

15.02.2020

Přestože pacifistické literární dílo Na západní frontě klid pochází od německého spisovatele E. M. Remarquea, kniha se dodnes nedočkala adaptace v domácí němčině. To se ale brzy změní. Režisér Edward… (viac)

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

Vyhlášení výsledků 92. Oscarů

10.02.2020

Před pár desítkami minut skončilo vyhlašování výsledků 92. ročníku Oscarů a letos se zase jednou psala historie. Cenu pro nejlepší film si totiž odneslo vůbec poprvé v historii cizojazyčné drama… (viac)