Ženatý so záväzkami

• Česko Ženatý se závazky (viac)
USA, (1987–1997), 99 h 17 min (Minutáž: 23 min)

Scenár:

Steve Faber, Bob Fisher, Jeanne Romano, Michael Ferris, John Brancato (viac)

Ed O'Neill, Katey Sagal, Christina Applegate, David Faustino, David Garrison, Dan Tullis Jr., Amanda Bearse, Ted McGinley, Edan Gross, Rosa Blasi (viac)

Otec mizantrop, mama lenivá voš, dcéra tupá nymfomanka, syn dysfunkčný – rodinka na pohľadanie...  Rodinu neúspešného a životom unaveného predavača topánok Ala Bundyho (Ed O'Neill) možno pokojne označiť ako dysfunkčnú (ak na to chcete ísť odbornými termínmi) – alebo úplne laicky ako totálnu katastrofu! Jeho manželka Peggy (Katey Sagal) sa okrem katastrofálneho účesu natupírovaného do neuveriteľných rozmerov vyznačuje i záľubou v nakupovaní (obvykle úplných zbytočností) a sledovaním talkshow Oprah Winfreyovej. Ich dve deti rozumu tiež veľmi nepobrali, obzvlášť staršia Kelly (Christina Applegate) doslova napĺňa masami s obľubou tradované historky o „tupých blondínach“ – našťastie je aspoň krásna, to bez debaty... Syn Bud (David Faustino) sa okrem zúfalého neúspechu u predstaviteliek nežného pohlavia vlastne ani nemá čím prezentovať... Susedka Bundyovcov Marcy Rhoadesová D'Arcyová (Amanda Bearce) bola úspešnou bankárkou, vydatou za rovnako vcelku úspešného bankára Steva Rhoadesa (David Garrison), s ktorým sa však rozviedla, keď sa rozhodol zavesiť svoj pôvodný život na klinec a stať rangerom hlboko v horách – jej druhým manželom sa stal atraktívny bývalý špión Jefferson D'Arcy (Ted McGinley), ktorý po ukončení „aktívnej služby“ vystriedal viacero zamestnaní a nevyhol sa pritom ani konfliktom so zákonom, no nakoniec zistil, že mu najviac mu predsa len vyhovuje úloha „muža v domácnosti“... (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (11)

Ženatý so záväzkami (1987)

Nejdokonalejší sitcom, jaký kdy byl natočen. Od první do poslední epizody. S narůstajícím počtem epizod legrace ještě stoupá, jelikož si dílo čím dál více začíná dělat legraci i samo ze sebe a dokáže postavy dovést až k vrcholu parodické absurdity. A proč je dílo natolik výjimečné? 1. NÁMĚT: Hlavní hrdina přichází každý den z otravného zaměstnání k ještě otravnější rodině. No není to roztomilé? 2. POSTAVY: Tak tady se tvůrci vyřádili. Hlavní hrdina zosobňuje nostalgickou touhu po americkém životě, kterou v sobě nosí asi celý svět, navíc rozsévá kolem sebe pravé chlapské názory. Jenže tady se jaksi nic nedaří. Aby ze života nic neměl, o to už se postará protivná líná manželka s příšernými dětmi. A když ani to nestačí, přijde na pomoc hysterická sousedka s troubou po boku. 3. VTIPY: Že by tvůrci přicházeli s dalšími a dalšími díly s novou zásobou vtipů? To není zapotřebí. Diváci vědí, čemu se tady chtějí smát, a tak dostávají ve všech možných variacích znovu a znovu hlášky, na které čekají. S přibývajícími díly se pouze stupňuje jejich ostrost a absurdita. 4. PROSTŘEDÍ: Díra, které říkáme domov. Obchod s botami. Americké město. Vzpomínky na školní fotbal. Reminiscence na všechno, co mají masy rády - americké káry, stupidní televizní pořady atd. 5. SEBEPARODIE: Později už nejde o samotný námět a vedení příběhu v jeho duchu. Práce prodavače bot není v úvodu seriálu nikterak atraktivní, ale v průběhu série se stává synonymem pro nejméně prestižní práci v USA. Dodge už není jenom starý krám, ale má najeto milion kilometrů. Peggy nejenže neuvaří, ale v ledničce jsou jenom švábi a dvacet let starý hamburger. Z Buddovy gumové panny už si nedělají jenom srandu, ona fakt existuje. A mnoho dalších. 6. UMĚLÝ SMÍCH: Tohle je hlavní zbraň. Umělý smích u sitcomů byl zaveden proto, aby divák věděl, kdy se má smát (i když nic vtipného neběží). U Ženatého se závazky získala tato zbraň nový rozměr. Doslova vede diváka po těch nejnižších pudech. Obrovský aplaus, objeví-li se na scéně nějaká prsatá blondýna. Obrovský aplaus, když Al vchází do dveří. Ten počká, až potlesk dozní, a teprve poté pronese řeč. Naprosto dokonalá práce. 7. DABING: Není co dodat. To co předvádí Pavel Zedníček, to je mistrovský koncert. Parádně se vyřádily také Pavla Rychlá a Valérie Zawadská. Pro Buda snad jiný dabér než Michal Jagelka nemohl připadnout v úvahu a mistrovský tah se povedl s angažováním Marcely Rojíčkové. A nesmím zapomenout na Petra Rychlého a Ivana Vyskočila, kteří mistrovsky dodaly hlasy přitroublým manželům sousedky Marcy. Ale to zdaleka není všechno. Mluví i pes (Miroslav Saic) a perfektní jsou i vedlejší postavy, ve kterých často exceluje Lucie Svobodová. ZÁVĚR: Ještě jednou se skláním, tohle dílo budu zbožňovat už nadosmrti. Není to zrovna žádná intelektuální strava, ale musím se přiznat, že mi dělá dobře přiznat se k fanatickému fandovství tohoto seriálu před někým, kdo jej nemůže vystát. Peggy: "Ele, já chci sex." Al: "To já taky, ale nevidím důvod do toho tahat tebe." ()

Alův záchod (1989) (S03E05)

Excelentní díl, ve kterém se dozvíme, že i Al si dokáže k něčemu vypěstovat láskyplný vztah. ()

Plešatí a krásní (1989) (S03E07)

Al zachovává oproti Stevovi ohledně plešatění klid. A na závěr rozštípe i celou terapeutickou skupinku plešatců. ()

Cikánská věštkyně (1989) (S03E08)

Klasická dávka černého a mimořádně škodolibého humoru. ()

Season 6 (1991) (S06)

Velmi vtipná série, díly s těhotnou Peggy jsou možná vrcholem seriálu. Zde někde probíhá přerod tohoto sitcomu do absolutní absurdity a sebeparodie, díky čemuž je čím dál vtipnější. ()

Dědovo kladivo (1991) (S06E03)

Hned dvakrát se nám v tomto dílu ukáže jedna ze zbraní celého seriálu, čímž je náhlý střihl. Někdo cosi pronese, přijde střih, divák moc dobře ví, co přijde (a ono to opravdu přijde), a přesto se musí tlemit na celé kolo. "Copak si neuvědomujete, že ženská cítí šťastnýho chlapa na míle daleko?!" ()

V Chicagu beze spánku (1994) (S09E08)

Jeffersonovo budižkničemství a Alova bezesná noc, kdy musel poslouchat, kterak Marcy se svou neteří probírají menstruaci. ()

Žádný hrnec na hrách (1994) (S09E09)

Co je ještě lepší než Al, Peggy, Kelly, Bud, Marcy a Jefferson? Když to všechno máte dvakrát. Při tomto dílu jsem několikrát smíchy slétl z gauče. ()

Ženatý se závazky se vrací... jako animák

Ženatý se závazky se vrací... jako animák

15.05.2022

Málokterá osmdesátková znělka se člověku zažrala do paměti tolik, jako ta ze seriálu Ženatý se závazky. Komedie o dysfunkční rodině Bundyových běžela v televizi od roku 1987 do roku 1997, v roce 2012… (viac)