The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

zahadum

Konečne som sa dočkal a našiel som seriál o práci polície ktorý nie je rozprávka starej matere alebo sci-fi. Poctivý príbeh partie policajtov ktorých od srdca serie čo sa deje v uliciach ale ešte viacej ich serie vedenie polície a mesta ktoré kašle na všetko.Najviac polien im hádžu pod nohy nezmyselné byrokratické príkazy a nechutná politika ruka v ruke s kariérnym postupom. V ulici zase vládne tvrdá diktatúra ktorá má prísne pravidlá džungle a zvládne to len málokto. Krok za krokom sledujeme detailnú prácu policajtov ktorí nasadzujú vlastné životy ( doslova ) pri rozbití gangu ktorému vládne tajomný drogový boss o ktorom policajti nemajú na začiatku ani jeho fotku. Realizmus, drsné pomery chudoby a často bezmocnosť polície je ten pravý klenot medzi seriálmi o polícii.Neuveriteľne do hĺbky rozohrané rôzne šachové hry od obyčajného poslíčka na ulici až po vrchol komunálnej politiky. Takto by mali vypadať Hry o tróny keby ich nepísali pre deti. Vidíte policajtov ktorý ak chcú bojovať zo zákonom tak musia zákon porušiť. Politici sú väčšie svinstvo ako tá špina ulice ktorá má rovnaké pravidlá džungle.Prvá séria 100 %, Druhá séria 80 %, Tretia séria 100 %, Štvrtá séria 100% , Piata séria 100% ()

Wolvie

Kdybych měl naprosto objektivně a bez jakýchkoliv oblíbenostních měřítek jmenovat nejlepší seriál všech dob,řekl bych The Wire. ()

Zaitsev

The Wire se musí sledovat v klidu a soustředěně - každý detail, každý herecký projev do sebe vždy zapadá. McNulty a jeho parta jsou skvělý individua a o afroameričanech i jiných gangsterech na druhé straně ani nemluvit :) Na konci třetí série si 100% seriál drží vysokou úroveň. Sleduji ho velice pomalu, protože mi bude strašně líto až ho dokoukám... ()

solid

Výjimečný seriál o bežném vyšetřování amerických policajtů, kterým když se nes*re nic v rukách, tak jim s*rou na hlavu jejich nadřízený, nebo si to pos*rou sami. A to je život. ()

jura-roy

Čirou náhodou jsem se dostal k tomuto seriálu a málem mi vypadly oči. Nechtělo se mi věřit, že jde natočit policejní seriál jinak než Žilí Leskótovou nebo komisaře Rexe. Je tomu tak. Průbojnost jednotlivých postav, které nejsou ani přehnaně hodné (každý je tak jako v životě trochu svině), je zarážející. Hltáte policii jedním soustem stejně jako dýlery drog. Vše vyvážené do nejmenšího detailu a o politickém ztvárnění hnusu a korupce skrz naskrz vším ani nemluvě. ()

Osanos

Po dodívání první série dávám plný počet. Takhle detailní a realistické dílo se jen tak nevidí. Po třetí sérii: A ani druhá a třetí série na tom nic nezměnila. ()

Hapretor

Nezaujalo ! - protivné držky herců a hereček. Nudné dialogy, nudné protředí, nevýrazné charaktery, šedivé, ... prostě ukecaná, utahaná nuda ... těch 90% také absolutně nechápu ... ()

Edhelharn

Tento seriál smrdí REALITOU. Na začiatku Vás tvorcovia hodia do žumpy s názvom polícia, vraždy a drogové gangy aby v druhej sérii na Vás k tomu vyliali splašky s menom prístav, kšefty a obchod s bielym mäsom, potom znovu prihodili nejaké sračky s menom drogy a politika, neskôr k tomu priliali bordel zo školstva a ešte riadnu dávku zvratkov z politiky a na záver k tomu vypustili cisternu so všetkým dokopy a pridali ešte novinárčinu. To všetko pekne bez hudby takže netušíte čo sa stane v nasledujúcej sekunde, s dokonalým scenárom a réžiou a hereckými výkonmi kde herci nehrajú postavy ale oni tými postavami doslova SÚ. ()

Faila

Nejvíce nadšení u mě vzbuzuje fakt, že kvalita seriálu nemá klesající tendenci. Každá série je originální, ale zároveň skvěle provázaná s ostatními. Atmosféra celého seriálu je lehce (no, někdy i těžce) depresivní, nic pozitivního takový seriál - vzhledem k zobrazované realitě - ani být nemůže. Seriál mi taky přišel velmi autentický, ať už se týkalo zobrazovaného uličního života nebo prostředí strážců zákona. A nadšení u mě také vzbuzoval snad každý herecký výkon - i u těch nejmenších roliček jsem se téměř tetelila radostí. Jediné, co mi na seriálu vadilo, byl občas příběh samotný, ale za hnusnou realitu tvůrci nemohou. A seriálu jsem osobně převelice vděčná za probuzení mé náklonnosti vůči Idris Elbovi, kterou budu potřebovat, až se do kin dostane Temná věž. ()

montongery

Snad nejlepší seriálové zpracování ‘hry na policajty a loupěžníky’ a to vše ve špinavém a drsném Baltimoru. Věrně popsané prostředí ‘ulice’ a začerovaný kolotoč boje proti drogovému obchodu z pozic obyčejných policajtů Baltimorského policejního oddělení, kteří musí řešit každodenní realitu a následky drogového šílenství a proto občas přicházejí s nějakým tím neobvyklým řešením. Naprosto skvělej hlavní hrdina ze staré školy McNulty a neuvěřitelně podrobně popsané sítě a propojení světa zločinu a to od nejmenších a nejméně důležitých pouličních dealerů, přes zprostředkovatele až po nejvysší vrstvu jako jsou mafiánští bossové, politici, developeří aj. Prostě stará dobrá drsná škola.. ()

Charlie84

Shield to není...ani náhodou. Na druhou stranu, The Wire je na nesrovnatelně vyšší úrovni, než libovolný podobně laděný seriál - vyjma Shieldu. Co překvapí, že prakticky neexistuje rovina samostatných případů, každá serie vede hlavní dějovou linii striktně kupředu, pouze pár nutných odboček kolem některých charakterů a už jsme zpátky u odposlechů. První serie paráda, druhá slabší, ale se zajímavým prostředím, třetí uzavře vše důležité a od čtvrté The Wire sleduje osudy všech, kteří z prvních třech sérií přežili/jsou dostatečně zajímaví, aby se kolem nich vybudovala síť samostatných dějových linek. Neříkám, že je to od čtyřky špatné, ale je to jiné a z mého pohledu už to není tak úplně ten samý seriál, na který jsem se začal dívat. Co si ale budeme, i když se v současných dílech jede tak trochu na volnoběh, koule to má pořád. Nicméně Stringer Bell byl jenom jeden... Season 1: 90%, Season 2: 70% Season 3: 80% Season 4: X% PS: Snad jsem nezažil seriál, kde by mne zajímaly skutečně VŠECHNY charaktery a i když je VŠEM od 4. sezóny dáván prakticky podobný prostor, nepůsobí to otravně. A že tam těch kulišáků, panečku, je! ()

Al44...

Tento seriál je propracovaný do nejmenších detailů, přitom působí naprosto reálně. Hlavním trumfem jsou postavy, které jsou výborně napsané a každé je dán dostatečný prostor. Někoho může odradit docela pomalu plynoucí děj a hlavně celková "neakčnost" celé série. Hodnoceno po shlédnutí 1. sezóny. ()

bif

Hyperrealistický seriál, který má kromě dokonalé atmosféry a hereckých výkonů, také onu jiskru, která člověka skoro až nutí pustit si další a další díl. Zpočátku se to může zdát pomalé a utahané, ale když si zvyknete na toto tempo, tak už vás od The Wire nic nedostane na dlouhou dobu. Pro mě legenda mezi seriály a nejlepší krimi seriál všech dob. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)