The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Nassau

A life, Jimmy, you know what that is? It's the shit that happens while you're waiting for moments that never come. 1. série 9/10, 2. série 8/10, 3. série 8/10, 4. série 8/10, 5. série 8/10. ()

B4TM4N

Naprosto skvělé a v každé sérii nějak ozvláštněné a jiné - jenom pohříchu je ta závěrečná série asi nejslabší. Parádní sonda na dřeň (ale můžeme to vůbec vědět?) policejního povolání se spoustou skvělých postaviček, pachtích se ve všemožných druzích sraček. ()

Frakira

pět - v tomto žánru nepřekonatelných - sezon v Baltimoru...bylo to jako bych se dívala na nějaký časosběrný dokument a po skončení páté série je mi nějak ouzko z toho, že jejich osudy už dál nemůžu sledovat, protože mi opravdu přirostly k srdci víc než bych si myslela :( fuck fuck fuck ()

yoshimi

Dokonalý seriál! Ale komentář píšu hlavně proto, abych ho pochválila za to, jak mi ulehčuje studium do předmětu Organizovaný zločin :) - čímž ho tedy neobratně chválím za realističnost (a taky za Stringera Bella, ale takovým způsobem bychom se dostali daleko...) ()

HonzysKISS

Pokud chcete totálně přesný seriál podle reality o krimi vyšetřování z prodávání drog, tak je to přesně pro vás. Po pravdě mě to moc nebavilo, ale zpracovaný je to vážně na výbornou. Dodává tomu hodně atmosféra. Jak je to natočené starší kamerou a v tmavých podmínkách, tak jsem z toho cítil takovou tu špinavou temnotu z ulic. Má to skvělý humor. Zajímavé taky je, že na začátku každého dílu je citace, která je potom v díle řečena. Což je super. Postavy jsem tady moc oblíbené neměl, ale vždycky jsem žral jak se McNulty a Bunk baví opilí venku v noci u kolejích. Musím ještě pochválit Omara a Bubblese. Omar je se svojí brokovnicí po každé strašný borec. Bubbles je skvělý díky herci, zahrál ho neuvěřitelně dokonale. Potom je i skvělé přidaná hudba, hlavně v titulkách. To je tak vše pozitivní. Jinak proč mě to nebavilo? Budu naprosto upřímný. Mám moc rád ukecané seriály, ale tohle je na mě už moc. Je to vážně hlavně pro ty diváky, kteří milují detektivky. Samozřejmě je tam hodně toho i ze zločinecké stránky, ale už ne tak podrobně. Takže pokud si (jako já :D) budete myslet, že prvních pár dílů je nudných a pak se to rozjede, věřte, že takové tempo má úplně celý seriál. Taky mě hodně štvalo to šílené rozmnožení černochů. Černošský gangy a jiní lumpové jsou samozřejmě naprosto v pořádku, je super, že v každém díle zazní stokrát nigga. Jenomže oni jsou úplně všude. Ve vládě, na policii, ve zpravodajství, obchodech a dále. Celkově v tom hraje tak 10 procent bělochů. No hnus. Potom mi malinko vadila ta neprofesionalita. Myslím tím, že i na veřejnosti ve vládě nebo u policajtů všichni mluví strašně sprostě. Jak kdyby tam neměl nikdo žádný respekt ani morálku, ale zase si nechci stěžovat jak fňukna. Celkově 80/100 ()

kolemjdouc

Po dlouhé době seriál ,který mě zaujal do posledního obrázku.Obsah je zde popisován nesčetněkrát.Podle mě kvalitní kamera  BEZ FILTRŮ.Extra režie a výběr herců.V některých záběrech muselo být náročné ukočírovat velké skupiny mladých lidí ,kteří si očividně natáčení užívali.Úžasný West a spol kolem něj.A i když se režie ujala spousta režisérů, tady to vůbec nebylo na škodu.A co kvituju obzvlášť,je,že jsem nepostřehla že by si scénář vypomáhal pomalými zdlouhavými scénami.Já jsem ani nestačila číst titulky a mockrát jsem musela děj vracet.To se fakt nedalo stíhat  tu rozjetou mašinu.A šedesát epizod to už fakt byl masakr :-)Jediný rušivý element byl Michael K. Williams.Ten tam svou vizáží vůbec nezapadl.Piha na kráse seriálu bylo politikaření ale zase na druhou stranu -pěšáci makají jak o život a smetanu slíznou nadřízení.Klasika. ()

jasiska

The Wire príliš nezvýši vašu dôveru v systém a v spravodlivosť, ale čo sa týka priblíženia popisu práce (prevažne) policajtov divákovi, je to jeden z najlepších seriálov vôbec. Zameriava sa na jednotlivé postavy a vykresľuje ich ako síce nedokonalé, ľudské, ale o to reálnejšie charaktery. Ich práca neprináša zadosťučinenie ako v iných kriminálkach, kde v rámci jednej epizódy vypátrajú vraha aj získajú dôkazy, aby ho poslali za mreže. Prácu polície zobrazuje ako nevďačnú a často až sizyfovsky únavnú a bezvýslednú. Zisťujeme, že práve preto veľa policajtov už dávno rezignovalo a teraz sa už snažia len urobiť nevyhnutné minimum predtým, ako pôjdu do penzie. A keď sa objaví nejaký entuziastický mamľas, ktorý by snáď chcel urobiť aj niečo navyše, spravidla sa naňho treba pozerať s podozrievavosťou a opovrhnutím. Spoznávame aj postavy na druhej strane zákona, dokonca sa im venuje približne rovnaká pozornosť. Pozorujeme ich správanie a motívy a ukazuje sa, že svet predsa len nie je úplne čierno-biely. The Wire je veľmi seriózny a veľmi realistický seriál, ktorý vám síce nezlepší náladu po ťažkom dni, ale kto má rád kvalitu, preňho to bude lahôdka. ()

Shedom

Môj seriálový Olymp. Bez preháňania môžem konštatovať, že toto nič neprekoná. Je to jednoducho tak úžasne napísané, zahrané a hlavne – realistické, nadčasové a komplexné. Je vidieť, že tvorcovia danú problematiku a prostredie dokonale poznajú. Ed Burns je Vietnamský veterán, bývalý policajný detektív na oddelení vrážd a protidrogovom v Baltimore, neskôr učiteľ na verejnej škole a David Simon – dlhoročný novinár, ktorý o.i. strávil rok na Baltimorskom oddelení vrážd ako pozorovateľ, a spolu títo dvaja tvoria najlepšie televízne projekty súčasnosti (The Corner, The Wire, Generation Kill). Radosť pozerať, s akou ľahkosťou, bez pátosu, humorne, chytro (ale bez chytráctva) a veľmi civilne vedia podchytiť, dokonale vystihnúť a následne zrozumiteľne podať aktuálne pálčivé problémy spoločnosti (drogy, organizovaný zločin, politika, školstvo, médiá). The Wire je beh na dlhú trať. Každá séria sa venuje inému prípadu-problematike a každá má veľmi pomalý rozbeh. Nuda to však v žiadnom prípade nie je. Postavy sú tak úžasne zaujímavé a zahrané a situácie a ich vývoj tak dokonale absurdné a zároveň uveriteľné, že sa na to jeden pozerá s otvorenými ústami. Mihne sa tu plejáda rôznorodých postáv, každý si tu nájde tie svoje, za seba spomeniem – samozrejme - hlavná hviezda McNulty, Bunk Moreland, Lester Freamon (chodiaca pokladnica ľudovej múdrosti), Pryzbylewski („no luck for that boy, huh?“), Bubbles, Frank Sobotka, Beadie, Carver, Norris, Omar, Stringer Bell... a mnoho mnoho ďalších postavičiek z oboch strán zákona, častokrát aj na jeho pomedzí, či prechádzajúcich z jednej strany na druhú. Svet totiž nie je čiernobiely. Ak by som si mala vybrať, tak najradšej mám sezónu druhú, po „spoznávacej“ prvej si človek trochu oddýchne od bezútešného prostredia dealovania na nárožiach a dej sa presunie do prístavných dokov, prídu noví charizmatickí gangstri (The Greek, Vondas) a - čisto subjektívne – najlepší song a montáž na konci sezóny. Inak je to ale kvalita od začiatku až do neuveriteľného finále. Uf, čo tam predviedol McNulty, tak z toho mi bolo mierne nevoľno :D Že je to týpek na pohľadanie mi bolo jasné od začiatku, ale v poslednej sérii sa teda odviazal poriadne. A posledné, ale nemenej dôležité superlatívum – vývoj postáv. Úžasne prirodzený a uveriteľný – bez idealizovania a nadŕžania - niekto skončí na úplnom dne, niekomu sa podarí vymaniť zo spárov osudu a dočká sa svojho kúska zaslúženého šťastia. Zabudnite na bezduché kriminálky typu CSI a podobné. Chcete vedieť ako to funguje v reáli? Pozrite si Wire.____„I’ll swallow a lie when I have to, I’ve swallowed a few big ones lately. But the stat games. . . that lie, it’s what ruined this department. Shining up shit and calling it gold, so that Majors become Colonels and Mayors become Governors; pretending to do police work while the next generation fucking trains the next how not to do the job.“ (Daniels) ()

York

Skvele a vysoce navykove. Prvni tri sezony jsou teda lepsi, za jasnych 100%, dalsi dve uz jsou slabsi (uz se tak neodposlouchava a nezatyka), ale porad je to za 80%. ()

Blondsky

Jeden ze tří nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl. Nevídaná excelence. Po pár dnech, co jsem tento unikát dokoukal mi v hlavě zní jedna emoce - smutek. Ano, trvalo mi, než jsem si zvykl na tempo, ano občas jsem nedával pozor kvůli pípajícímu telefonu (naštěstí sem si to většinou stopl a nechal to být), a ano, trvalo mi to než jsem pochopil tu zmiňovanou genialitu. A fakt tu je. Neznám seriál, který by až takhle nutně potřeboval plnou soustředěnost diváka nutnost to dosledovat během pár dnů (trvalo mi to měsíc s pár pauzami a i tak mi spousta detailů utekla), jelikož ty dílčí dějové linky se ke konci tak dokonale ukáží jako ty důležité, ale je radost pohledět jak to celé scénaristé vymysleli. Plus (hlavně ve 4., briliantní) se ukázalo, jak The Wire vyvrátilo jednu nedostatku fanoušků. A to, že seriál se dokáže obejít bez McNultyho, Stringera a Avona. Jest pravda, že mě pátá série trošku zklamala, hold škodu nahradila novinařina, ale za to secekra povedená, ale finální vyústění je parádní. Obecně jako celý seriál. Všechno se sečetlo, ale nedopadlo úplně tak, jak by divál očekával, a to je vlastně největší plus tohoto kolosu. Nikdy není jistota, jestli se jedna postava dožije té další. Finální epizoda čítající délku jednoho celovečeráku možná není to nejlepší, ale definitivně to nejrozumnější zakončení. Na 101% jsem nevypsal vše, co mám v hlavě, to snad ani nejde, takže pravděpodobně budu komentář často editovat a dopisovat, ale zatím je to jedna VELKÁ spokojenost a bude mi to chybět. Fakt jo. 10/10. ()

Camus

Každá z pěti sérií je dokonalým kouskem. A zároveň každá v půli zpomalý, aby nabrala dech a v posledních pár dílech vám vyrazila ten váš. Pokud máte rozkoukanou jakoukoliv sérii a přemýšlíte, zda-li s ní seknout, rozhodně to nedělejte. A pokud The Wire ještě nesledujete, je čas začít. ()

geimz

Po 1. sérii stále nie som napevno presvedčený o výnimočnosti seriálu, každopádne sa jedná o slušný kúsok s nespochybniteľnými kvalitami. Dlho predlho som si musel zvykať na pomalé tempo viažuce sa na každý diel a márne som čakal na hutnejšiu akciu. Nakoniec som sa ale prispôsobil a prijal som to ako detektívny seriál a druhú polovicu som si už užil. Partička okolo McNultyho je rovnako charizmatická ako na druhej strane okolo Barksdalea, postavy sú skvelo vykreslené a podané bez zbytočnej vaty v podobe medziľudských vzťahov (aj tie sú tu, ale v únosnej miere). 80% 2. séria : 85 % Frank Sobotka a jeho retardovaný syn spolu s celým dianím v dokoch mi prišli kupodivu oveľa zaujímavejšie než gangy v uliciach v prvej sérii, rovnako aj postava Gréka a sympatického Nicka. Vyvrcholenie série už tradične skvelé aj tragické zároveň. The Wire si získal pevné miesto medzi mojimi najobľúbenejšími seriálmi. 3. séria : 90% Pridané politické machinácie, Hamsterdam, major Colvin, križiacka výprava Omara a nabité posledné diely. String mi bude chýbať. 4. séria : 90% Na školstvo som sa veľmi tešil, a Wire ani v ďalšej sezóne nesklamal. Tam, kde by detské postavy v iných seriáloch normálne zlyhávali, tu excelujú a veľmi rýchlo a silne sa zažerú pod kožu. A bolo fajn vidieť, ako sa McNulty dáva dokopy. 5. séria : 100% McNulty na druhú. Len výnimočne zvyknem dávať seriálu plnú paľbu, no tu sa naozaj inak nedalo. Nekompromisná a zábavná jazda od prvého po posledný diel, plná akcie, postáv, ktoré sme sa naučili milovať a predovšetkým odviazaného deju. P.S.: Dukieho koniec zamrzel rovnako, ako potešil ten Bubbsov. Škoda, že na seriál podobnej kvality už pravdepodobne nikdy nenarazím (a to hovorím ako veľký fanúšik Breaking Bad). ()

Wozungr

Po shlédnutí tohoto seriálu budu muset buď předělat všechna 5* hodnocení u seriálů nebo csfd zvedne maximum na 6*. Neskutečně promyšlenej a zábavnej serial. Jen chvilku trvá než se člověk mezi těma všema černochama zorientuje, kdo je kdo... ()

Paul_cz

Seriálový román, jehož hlavním hrdinou je město Baltimore.Toto město je zde vykresleno z pohledu gangů, policie, škol, médií..v každé sezóně je zaměření jiné, ale jedna věc zůstává - vykreslení společnosti a jejího vlivu na jedince.Dominic West, hrající problémového policistu McNultyho je naprosto boží, nicméně to jsou i všichni ostatní..ikdyž jeho jsem si oblíbil asi nejvíc (proto mě těší, že dostal roli Jigsawa v novém Punisherovi - moje očekávání tohoto filmu tak vzrostlo o 100%). Tento seriál je často hodnocen jako jeden z nejlepších seriálů všech dob, možná vůbec nejlepší (stačí mrknout na imdb) - a já musím přitakat, není to sice lehce stravitelná záležitost (typu Lost, Heroes..), tady se prostě hraje na realitu, ale o to víc jsem si to užil.Navíc si drží skvělou úroveň všech 5 sezón, což je taky celkem obdivuhodné.Zkrátka doporučuji, 5*. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)