The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Toj

Geniální! Mohl bych toho napsat hodně a stejně to nezvládnout vystihnout... Dlouho jsem se seriálu vyhýbal. Nejsem největší fanoušek televizní produkce HBO - řekl bych, že v mnoha ohledech se některé kusy dost přeceňují (ale zase je pravda, že jsem toho tolik neviděl) a téma The Wire mě moc netáhlo. Naštěstí jsem tomu dal šanci a geniální.. Na jedné straně je seriál dost odvážný - téměř naprostá absence hudby, náznakovost, často odvážná kamera a střih, detaily, nenápadné pointy a metafory.. Vedle toho seriál naprosto geniálně rozplétá fungování systému, podsvětí a všeho kolem. Myslím, že se to dá celkem obecně vztáhnout a vidět věci jinak, poučeněji a není to pěkný pohled... Dokonce i charaktery mají obecnou platnost. Kdybych řekl víc, musel spoilovat a je toho skutečně hodně. Každopádně doporučuji všem, kteří se nebojí něčeho odvážnějšího, přemýšlet u toho a dokážou si najít přes 60 hodin volného času :) ()

grogodil

Nikdy nebolo (a neverím, že ešte niekedy bude) seriálové prostredie využité a vyždímané tak dokonale a do sucha ako pri Wire. 60 hodinová, v každom detaile komplexná sonda, ktorá za tých 5 sezón rozoberie dokonale systém policajnej práce a gangu a to od najspodnejších pešiakov až po najväčšie ryby v jednotlivých hierarchiách. Bez servítky, bez všemožnej tej načančanej uhladenej omáčky okolo, všetko stojí len na rozmanitých a hlavne skutočne vyznievajúcich charakteroch v tak verne a reálne vykreslenom prostredí, že z toho padnete na prdel. Možno to potrvá dlhšie než jeden pilot, no Baltimorské ulice skôr či neskôr pohltia každého, kto im dá šancu. :-) ()

Fanucci

Lidé z HBO, smekám před Vámi. Po Sopranos je tu další skvost, který v mých očích překonal i můj velmi oblíbený Brotherhood...The Wire je dokonalý mix krimi a mafiánského žánru. Setkáváte se zde s postavami z různých světů - od narkomafiánů, obyčejných feťáků, dealerů, policistů, politiků až po dokaře z baltimorského přístavu. Možná si myslíte, že jeden seriál takové množství postav nemůže obsáhnout...Omyl. Všechno drží pohromadě a jde o tak brilantně a věrohodně napsaný seriál, že to vyráží dech. Politické intriky v nejvyšších patrech policie, korupce, narkomafie a speciální vyšetřovací tým, která proti tomuto všemu musí bojovat. A jeho největší zbraní je wire - odposlech:-) Stringer Bell a McNulty 4EVER;-) P.S Pamatujete ve filmu 25. hodina policajta, který umí slovo shit říct stejně procítěně jako mexický fotbalový komentátor slovo gól? Tak vězte, že ve Wire se tohoto herce dočkáte, stejně jako jeho Shiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit :-))) ()

Sheldra

Konečně kriminálka, která se nám nesnaží nakukat, že v Americe jsou všichni happy a ve vatě, že korupce je jen slovo, že jejich poliši jsou bedny, co dokážou chytit vraha pomocí analýzy kapky potu z volantu, pouhým pohledem odhadnout stáří antické mince a ještě u toho stihnou vypadat, jak kdyby vylezli z fitka. Vlastně mě to uklidňuje. Vždycky jsem si myslela, že u nás je strašnej bordel a že tak nehorázně drzý parchanty máme v Parlamentu jen my (ono je to ale trošku jinak: krade se všude, ale jen u nás mají tak silnej žaludek, že zůstávají ve funkci i poté, co se to provalí). Každopádně osazenstvo tohohle navýsost dokonalýho seriálu ukazuje stav věcí zcela bez přetvářky a pozlátka: politici jsou zkorumpovaný, šéfové si kryjou jen vlastní prdele a hlídají statistiky objasněnost, polovina blbečků honí kariéru a druhá si dává sakra bacha, aby se u hraní karet v pracovní době nepředřela. Policajti nejsou žádný myslivny a jestli někdy vyhrají, je to jen díky mravenčí práci, protože na potírání zločinu mají mizivý finanční prostředky, prakticky žádnou podporu ze zázemí a protivníky, který to hrajou chytě a kurva tvrdě. Třešinkou na tomhle tuhým dortu je famózní, sarkasmem přetékající scénář, precizní režie a perfektně vybraní herci. A největší frajer? No přece Omar! Jak by řekl správnej nigga: „Yo, bro, this is fuckin awesome!” ()

Gereth

Zřejmě nejkomplexnější a nejrealističtější krimi, které je v seriálové rovině k dostání. Pomalejší tempo je nutností k detailnímu prokreslení charakterů a k tomu, abychom věděli, jak to doopravdy funguje. Jde se na to zeširoka, ale když se po pěti seriích ohlédnete, připadá vám, že už jste v Baltimoru zdejší. Zdroje jak lidí, tak prostředků se tu neberou jako samozřejmost, dobrá policejní práce se tu nebere jako samozřejmost a rozhodně se tu nebere jako samozřejmost úspěch. On se totiž často ani nedostaví a když už, tak dosažený skrze spoustu kompromisů a vedlejších škod. Nejsou tu žádné dokonalé kladné postavy, jsou tu jen obyčejní lidé snažící se protlouct, uživit a při tom třeba čas od času i udělat kus práce. The Wire je pohled za oponu. // Nejoblíbenější postava: Omar Little // 1. serie: 100% // 2. serie: 90% // 3.serie: 95% // 4.serie: 95% // 5. serie: 95% ()

Carlossss

Takhle by se měl točit kriminální seriál! Žádné moderní serepetičky nebo náhodně nalezený kus středečního rohlíku v rohu záchoda, ze kterého získají DNA vraha, ale poctivá policajtská práce, papírování, nasraní nadřízení a podobné libůstky, kvůli kterým bych nechtěl být detektiv ani za nic. Hlavní hrdinové jsou obyčejní lidé jako já nebo vy. Chlastají, nadávají, mají emoce a můžou si stěžovat sebevíc, ale mají i práci, která je baví. Já sám jsem viděl zatím jenom první řadu, ale až se někdo odhodlá a vytvoří titulky na další, jsem ochoten ve sledování pokračovat. Je škoda, že se tento seriál jen pomalu dostává do širšího povědomí veřejnosti. ()

Lischai

Wire je jeden z nejupřímnějších a nejlidštějších seriálů, co jsem kdy viděl. Na začátku jsem měl pochyby, ale na konci čtvrté série musím říct, že to nějakým záhadným způsobem přibližuje tu bezvýchodnost vyrůstání na ulici, gangů a pokroucených vztahů mezi policií a zločinci. Škoda jen, že se každá série tak 3/4 vlažně rozjíždí, aby poslední 1/4 byla skvělá. ()

MrPierc

Nudný, kravatový seriál, který je okleštěn cenzurou. První díl jasně ukazuje v jakém duchu se seriál ponese. Ukázka temné drogové strany vs úřady. Chápu, že seriál chce dosáhnout věrohodnosti, ale takové seriály nikdy nejsou zábavné. ()

Jandos

Jde napsat jeste lepsi scenar k serialu a udelat lepsi casting? Asi ne, psal ho totiz sam zivot a par gangsteru a fetaku si tam i zahralo :) Neprekonatelne ()

Lopic

Tak tohle mi neskutecne sedlo. Mozna tomu pomohlo i to, ze sem cely serial sjel behem zkouskoveho, ale to nic neodpira na kvalite The Wire.Az se sam divim jak mi pomale tempo serialu sedlo. A Idris Elba je nejvetsi badass za hodne dlouhou dobu. ()

Dannysek4U

No zatim jen prvni serie, ale takhle dobre napsanej a pritom realisticky se tvarici serial jsem uz leta nevidel. Milerad si na osobnim zebricku prirazuju k Dexterovi a dalsim. Velka parada!!!! ()

Gaaron

Season One: Srdcovka od prvního dílu. Úžasným způsobem prokreslené postavy, nejen ty hlavní, ale i ta obrovská spousta vedlejších. 9.5/10 Season Two: Proti první sérii se vývoj mnohem víc řídí zjevnými scénáristickými tahy na úkor pravděpodobnosti a chvilku mi trvalo, než jsem si zvykl na nové postavy, ale nakonec téměř stejně silný zážitek jako u první série. The Wire je prostě bomba. PS: Epizoda 2x11 je zatím zdaleka nejlepší! 8.5/10 Season Three: Superoblíbené postavy z první série se vracejí do popředí, válka se přitvrzuje, hlavy padají. Trilogie končí ve velkém stylu. 9/10 Season Four: V podstatě nový příběh, točící se předně kolem politiky a školství a až v druhém plánu kolem drogové války již nemá až takovou grády, navíc ty nejlepší postavy z předchozích sérií hrají tak páté housle, ale přesto se člověk stále těší na každý další návrat do důvěrně známého špinavého prostředí baltimorských ulic. 7.5/10 Season Five: Velké finále a poslední díl se vším, co má mít. Scénáristi, mazlící se s postavami a jejich příběhy s největší možnou péčí (a nemilosrdností, která pro ně musela být zvláště obtížná, a které je třeba připsat patřičný kredit). Po tolika společně strávených hodinách už seriál nenabízí to počáteční extatické vytržení, ale to ani není v jeho silách, i kdyby ho natáčeli sami bohové. Pátá série prostě nejlíp, jak je to možné, připomíná, jak bylo člověku s The Wire krásně. 8/10 ()

sulimo

Až si chvíli člověk říká, jestli to neni hranej dokument, a on svym způsobem vlastně i je. Mimochodem tohle je pro mě osobně ten nejnáročnější seriál, jaký jsem kdy viděla, nejedná se o nic odpočinkového, naopak doporučuji být tak vzhůru, jak jsen to jde, páč stačí málo a jste ztraceni v chrakterech, situacích no ve všem prostě. Takže "Listen carefully" nebo se nedívejte vůbec. Výborné. ()

agathon

Doslova zdrcující exkurze do drogového podsvětí Baltimoru. Baví mě postavy, baví mě ta preciznost v popisech ubíjející denní rutiny, baví mě ta samozřejmost fatálních obratů (neplést s lacinými cliffhangery či "nečekanými zvraty" odjinud) a ta zvláštní směs nostalgie a nihilismu. myslím, že asi nejvíc si to bere z Francouzské spojky, Kmotra a Mafiánů - a stejně nemáte pocit, že tu někdo opisuje. Koneckonců, napsali to bývalý investigativní novinář z Baltimoru a bývalý policajt z Baltimoru... ()

Wormboy

Spinave ulice Baltimoru dlazdene drogovymi dilermi, uzivatelmi a dalsim vykvetom na oboch stranach bariery. Wire je jedinecny prave absolutnou preciznostou v nahlade na problematiku, ziadne napudrovane tvaricky, ziadny vyberany jazyk, ziadne skratky a jednoduche vysetrovanie ustiace k dosiahnutiu spravodlivosti. Nie. Psychicky, fyzicky aj casovo narocna policajna praca zavisiace od mnozstva detailov, ktorej vsetky mozne individua hadzu pod nohy polena, tak ako to vidiet v denno-dennom zivote aj u nas. Prva seria skvele 4,5/5*. Rovnako aj druha a tretia :) ()

Pajky3

Mravenčí práce a bezvýchodné situace. Nicotnost policie a zbytečnost snahy. Ano, první série skvěle ukazuje, co vše je k ničemu a proč. Ve finále se totiž zahrajou jen takové drobné škatulata a v podstatě se nic nemění. Smutné je, že to je prostě realita. Fajn postavy, ať už na dobré straně, hlavně McNulty, ale i na záporné straně, kde vládne pravá ruka Stringer Bell. Trošku pomalejší tempo vynahrazuje reálnost všech situací, které se zde odehrávají. Mezi policejními dramaty je to rozhodně nadprůměr, ale teprve další série mě mohou přesvědčit o celkovém hodnocení. *** Ve druhé sérii došlo na dokaře, na pašování, na prostituci, ale zůstalo se i u starých dobrých drog. Hlavní postavy jsou Frank Sobotka a jeho syn Ziggy a synovec Nicolas. Díky pašování a tomu, že v doku se pořád něco děje, je tahle série o něco lepší, i když pomalejší epizody nechybí, hlavně z počátku, kde se znovu formuje jednotka. Jednotka poskládaná z těch stejně nechtěných policajtů jako předtím, ještě jim přibude do týmu jedna sympatická lokální policajtka. Příběh z doků se nám polehku uzavře a já jsem zvědav jak bude pokračovat se Stringerem a jeho drogovou partou. *** Třetí série je pro mě zatím nejslabší ze všech a to hlavně díky tomu, že se opravdu nic neděje. Sice se nám vrátí Avon a policajti se snaží vytvořit free zóny, tzv. Hamsterdam, ale to mi nestačí. Kritika byrokracie není taky nijak extra zábavná. Alespoň že v závěru se roztančí kolečka pomsty a na scénu se vrátí Bratr Mouzon a hlavně Omar. (Ten to u mě dopracoval na jednu z nejzajímavějších postav). Z čehož rozhodně nebude mít radost dvojice Stinger Bell a Avon Barksdale, protože je nečeká nic hezkého. Doufám, že příští série to zase o něco zlepší. *** Zlepšení přichází, na scéně se opět potuluje Omar, kterej pro změnu šije na někoho boudu. Své o tom ví Marlo a Joe. Dalším bodem je školství, které je v ulicích Baltimoru opravdu ukázáno tak trochu jako zbytečné a hlavně jako opravdu zanedbané a špatné. A politická scéna, která se zaobírá volbami na starostu a přináší sebou sympaťáka Carcettiho. Jsem dost zvědav jestli se mu podaří zastavit nebo zpomalit úpadek ve městě, protože soudě podle zatím zmíněných překážek, to není zrovna nejjednodušší úkol. Opět nám přibudou nějaké postavy, tentokrát hlavně školáci a pár postav nám skončí poschovávaných v opuštěných domech nebo prostě mrtvých na ulici. A už kvůli zbývajícím členům základního týmu a kvůli novému starostovi se těším na poslední pátou sérii. *** Závěrečná pátá série je pomyslnou třešničkou na dortu, protože to co se v ní odehrává je do slova a do písmene úžasné. Přichází ta největší gradace a zároveň se vyrovnáváme se všemi postavami, které nám v příběhu ještě zůstali a že jich není málo. Trošku nakoukneme i do kuchyně senzacechtivým novinářům. Na post nejzajímavějších postav celého seriálu jsem si dosadil Omara a z druhé strany barikády, té správné to byl jednoznačně Lance Reddick jako Cedric Daniels. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)