The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvorcovia:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (viac)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

danny_21

A zase je tu další štych z dílny Home Box Office a opět kvalitní, který ukazuje někdy bezmocný boj policie se zločinem i sama se sebou ve vlastních řadách. Je potřeba být ve střehu, postav je hodně a hodně se kolem nich děje - vysoko hodnotím hlavně vykreslení té rutiny bez vytáček na obou stranách, perfektní dialogy zejména mezi dealery a povedeně postavené postavy policistů - ať už kladné nebo záporné. Nedá se říct, že by si seriál vysoký standart udržel až do konce, ale pořád to byla nadprůměrná podívaná - nejoblíbenější postavy detektiv Bunk a seržant Carver - 80 % ()

LabySo69

Ačkoliv mi tady napříč sériema vychází overall hodnocení na nějaký 4*, musim dát za plnej počet, protože jako celek je The Wire kurevsky syrová, ale přitom neskutečně realistická podívaná. 1.série - přísnej úvod do Baltimorský špíny, Barksdale, Stringer Bell a klucí na rohách 2.série - pomalejší začátek, ale za to s naprosto výborným Chrisem Bauerem 3.série - Marlo vs Barksdale, Barskdale vs Bell, Hamsterdam, Dennisovo hledání sebe sama 4.série - Zaměření na děti/školství/rodiče, politická mašinérie, a vůbec nejsyrovější řada, která se s žádnou ze svých postav nesere a většina událostí nekončí jinak než tragicky..za mě nejlepší sérka 5.série - asi nejnudnějších prvních pár dílů, ale potom už jen McNultyho geniální nápad, pohled na novinářskou práci a poslední díl, kterej mě utvrdil v tom, jak geniální ten seriál byl a jak se mi po něm bude stejskat. ()

GTS_PUNK

Americký kriminálno-dramatický počin The Wire, vysielaný na televíznej stanici HBO v rozmedzí rokov 2002 až 2008, prenáša diváka do marylandského Baltimoru - mesta, v ktorom prekvitá obchod s drogami a násilie. Na boji kriminálnych barónov s rozvetvenými drogovými sieťami na jednej strane a tímami policajtov na strane druhej tento seriál, pozostávajúci z piatich sérií, stavia. Z príbehového hľadiska sa všetkých päť sérií (snáď s výnimkou tej druhej) pridŕža hlavnej drogovej a odpočúvacej premisy (od nej sa odvíja aj názov celého seriálu). Paradoxom je, že hoci na drogách a odpočúvaní celý seriál stojí, v popredí väčšiny sérií sú vypuklejšími iné témy, ktoré sa týchto príbehových pilierov iba viac či menej dotýkajú. Od nich sa v konečnom dôsledku odvíja aj kvalita jednotlivých sérií. Tá z celkového pohľadu nie je zlá, ale uprostred seriálu (tretia a štvrtá séria) zaznamenáva citeľný pokles, čo si možno vysvetliť školsko-politickým zameraním príbehu. V závere sa však dokáže opäť zdvihnúť a prispieť k celkovo nadpriemernej kvalite celého počinu. Kvalitu seriálu však netvorí iba príbeh, ale podpisujú sa na nej aj ďalšie nemenej dôležité aspekty. Tými najvýraznejšími sú v tomto prípade herecké obsadenie a atmosféra, ktorá sa naprieč seriálom nesie. Protagonisti - či už z jednej alebo druhej strany barikády - pôsobia nanajvýš autenticky, čo ruka v ruke dopĺňa spomenutú atmosféru prostredia, do ktorého je dej zasadený. Zaujímavé a dobre napísané postavy sa vyskytujú naprieč všetkými sériami, pričom niektoré zotrvajú dlhšie, iné kratšie. Príkladom za všetky môže byť "Bubbles" (Andre Royo). V podstate vedľajšia, ale skvele napísaná a ešte lepšie stvárnená postava, pri ktorej môže divák postupne sledovať jej charakterový vývoj. Plusom, ktorý možno spojiť s atmosférou, je tiež baltimorská výprava. Špinavá a odpudivá, ale o to lepšie fungujúca. The Wire predstavuje rozsiahle a komplexné dielo, ktoré sa nebojí otvárať komplikované témy a diváka vtiahnuť do sveta, do ktorého by zrejme väčšina ľudí nikdy vstúpiť nechcela. V rovine rozsiahlosti možno chápať predovšetkým veľkosť hereckého ansámblu a prepojenie jednotlivých aspektov v rámci príbehu. Označiť seriál za ságu je možno trochu prehnané, aj keď v istom zmysle tak toto dielo možno chápať. Kriminálny počin dokážu tvorcovia v tomto prípade povýšiť na vyššiu, prepracovanejšiu úroveň, ktorej nechýbajú pozoruhodné zápletky či dejové zvraty. To, ako bude The Wire v kontexte iných seriálov vnímať divák, je individuálne. S veľkou pravdepodobnosťou sa pri ňom však nebude mať dôvod nudiť. ()

Zhulda

Todle by se mělo povinně pouštět scénáristům detektivek. Pouze 127 hodnocení mě hodně zaráží, při tak vysoké kvalitě. ()

BaronX

Pravdivá zpověď nefalšované policejní práce - zapomeňte na kriminálku Miami (NY, Las Vegas, Anděl, atd.), tohle je realitě mnohem blíž. Jenom ta beznaděj, která na mě padla po dokoukání 1.série mi kazí chuť k životu - což je bohužel známka dobře odvedené práce. Není co dodat, těším se na 2.sérii a doufám, že neuhnou ani o píď z krutě vyšlapané cesty. ()

Smoulin

Masakr dělající z ostatních zástupců žánru trapný kompars! Season I: Nejhustší je D´Angelo a niggaz venku na gauči a k tomu hrající real old school shit - jako bonus v 10. Mos Def a jeho geniální Ms Fat Booty! Jak říká Rhyme - Real Nigga Quotes! Season II: Skvělý Omar a Bratr z NYC, výborně zmapované prostředí, rozvoj postav z první série (Daniels, Kima, McN). A hlavně - Masta Ace (i když bych od něho raději slyšel Block episode/No regrets/Take walk). Season III: Zpočátku mi dosti citelně chyběl rámec nového specifického prostředí, rozjezd je pomalejší než v předchozích řadách a osudy některých postav jsou snadno odhadnutelné (Calvin, Stringer vs B, spojení Omar a bratr). Děj je však vhodně doplněn a rozšířen o další okruh společensky vlivných figur a poslední tři díly patří k nejlepším ze všech. Moc mě potěšila postava sympaťáka Dennise/Cuttyho, afroameričana s tak vykulenýma očima aby jeden pohledal... No a nejvíc to vyhlásil v posledním díle nigga na policejní stanici, kterej se nemohl dočkat basy, to mě fakt rozesmálo. Season IV: Jednoznačně nejlepší řada a asi to nejlepší z televizní tvorby, co jsem zatím viděl. Třináct dílů nahradí x semestrů pedagogické, sociální, vývojové psychologie, didaktiky, sociální práce a metodologie, prostě smrtící klinický seminář, ve kterém se nakonec všechno podělá. Season V: Nostalgické loučení se všemi protagonisty je zarámováno nejslabší nosnou linií ze všech sérií - i tak je to však silný nadprůměr. Líbila se mi dobře popsaná poslední velmoc, která hýbe světem (prolhaný novinář zvládl svoji roli dokonale, ten to snad ani nehrál...). A opět mě dostalo, jak jsou hlavní hrdinové jen tak, mimochodem, likvidováni (tomu se vyrovná snad jen Psycho a Bible)... A teď hurá na Treme! ()

Sollozzo

Nejrealističtější, nejpropracovanější a jednoduše řečeno, nejlepší krimi seriál co znám. Všech pět sérií si udržuje tu nejvyšší laťku a bez příkras nám servíruje tu nejsurovější výpověd z baltimorských ulic. Takové dílo v budoucnu jen tak někdo nepřekoná. Vzdávám holt scénáristům a dvou hlavním tvůrcům tohoto klenotu. 100%. ()

Tanner

Poprvé jsem tento seriál ohodnotil asi ve třech čtvrtinách první řady. Dal jsem mu tři hvězdičky. Po dlouhé době, co mi první sezóna ležela na disku, jsem se na ní začal koukat. První dojem: celkem nezajímavý, nudný počin z žánru kriminálek, který patří mezi mé dost neoblíbené, s povrchními postavami, které vedou prvoplánově vulgární rozhovory. Nyní už vím, že jsem nemohl být dál od pravdy! Když teď o seriálu přemýšlím zpětně, poté, co jsem (asi před měsícem) dokoukal všech pět řad, stále více seznávám, jak dokonale promyšlené a mnohovrstevnaté dílo to je, a s konečnou platností dávám po čtyřhvězdičkové fázi absolutní hodnocení. The Wire dokáže s velkou autenticitou popsat a zachytit velké i menší společenské procesy a struktury i pozici jedinců v nich a to, jak je tento nelítostný proud strhává s sebou. Postupem času mě začaly osudy jednotlivých postav opravdu zajímat a fascinovat; mnoho z nich funguje jako dokonalá alegorie pro spoustu lidí v dnešní společnosti a přesně dokáže vystihnout jejich charaktery a pocity. A je jedno, na které straně zákona se pohybují, protože ty jsou si obě podobné jak vejce vejci. Dobré a špatné se mísí, hranice se mažou. Dokonalé zrcadlo dnešnímu světu. "The world is on its ass." ()

sigin21

Co dodat? Jeden z nejkomplexnějších seriálů na poli krimi (a nejen tam), který vás chytne a už nepustí. Skrytá seriálová bomba, která už se bohužel nebude opakovat. ()

seiffs

Komplexní nářez. Smekám. Nečekejte žádný falešný americký komerční humus, tohle je poctivá práce postavená na poctivé předloze. Perfektně zobrazuje realitu všedního života, boj, který nelze vyhrát. Herecké výkony neznámých herců mě zcela přesvědčily. Nejprve jsem se seriálu bál kvůli jeho nevlídné tématice, ale nakonec nelituju ani jedné minuty, kterou jsem u něj strávil. P.S. Nenechte se zlomit v první půlce druhé série, trpělivost se dobře zúročí. ()

Indyi

Upřímně řečeno jsem od seriálu, který bývá tak často srovnáván s Shield, čekal mnohem víc. Nevýhodou Špíny Baltimoru je právě toto srovnávání ze kterého nemůže vyjít úspěšně. Na rozdíl od Shield se seriál dost vleče, má řadu hluchých míst a hlavní postavy si tak rychle neoblíbíte. Samo o sobě to asi není špatné, ale není to ono. Musím přiznat, že hodnotím jen necelou první sérii, protože dál jsem se nedostal a ani nepočítám, že bych to někdy v budoucnu zkoušel. ()

john.h

Ač jsem si v seriálu nejvíce oblíbil snad všechny negry až na Marla, tak se mi paradoxně nejvíce líbila druhá řada. Atraktivní prostředí, propracované charaktery (Sobotkovic rodina rulez, imo nejlépe zahrané postavy v celém seriálu), skvělé herecké výkony a špičkově napsané a zahrané zápletky. Dost mě mrzelo, že se dějová linie kolem Řeka a jeho nohsledů, včetně těch v FBI, pořádně v seriálu nedořešila. Jinak to nemělo snad žádnou chybu. Jako druhou nejlepší hodnotím čtvrtou řadu s lil niggama ve školním prostředí a velmi zajímaou dějovou linkou propuštěného vězně Cuttyho, který se snaží založit tělocvičnu a stáhnout do ní dětské drogové dealery. Na třetí místo řadím první řadu, která představí hlavní postavy. Po pomalém rozjezdu a načrtnutí hlavních charakterů, u kterých si říkáte, že jim to společně nemůže fungovat, se vytvoří skvěle fungující tým, který funguje na jedničku a každá z postav se vám zaryje pod kůži. Oblíbíte si snad všechny do jednoho. Celý policejní tým, všechny negry do toho posledního nejšpinavějšího dealera a samozřejmě teplého černošeského banditu Omara. Pátrání je pozvolné, ale série velmi skvěle vrcholí. A to tak, že ze všech řad jsou jednotlivé stopy v pátrání opravdu jak rozbité sklo a v posledních dílech do sebe všechny střepy zapadnou. All the pieces matters. Třetí a pátou řadu nechci označit za nejslabší. Třetí je čtvrtá nejlepší a pátá je pátá nejlepší. Jsou sice trochu slabší než ty tři již jmenované, ale pořád to je někde mezi 90 - 95 procenty. Třetí řada má skvělé vyvrcholení a další kvantum skvělých charakterů s Marlem Stanfieldem a jeho poskoky Snoop a Chrisem v čele. Rozhodně se ale nejedná o jako vždy sympatické postavy - tyto už jsou tak záporné, že u nich těžko najde někdo oblibu. To ale neznamená, že nejsou skvěle napsané a do děje výborně zapadají. No a nakonec pátá řada. U ní je nejlepším momentem McNultyho honba za smyšleným masovým vrahem. Negerské dějové linky jsou ale také opět výborné a zapomenout nesmím ani na vyvrcholení příběhové linky bezdomoveckého feťáka Bubblese, což je jedna z nejvýraznějších postav seriálu. I když měl Bubbles nejpůsobivější momenty a scény ve čtvrté řadě, tak má jeho příběh v páte řadě stále co říct a je velmi povedenou tečkou za působením této postavy ve všech pěti řadách seriálu. Co mě v páté řadě ještě jako novináře potěšilo bylo velmi věrné vykreslení redakce velkých novin. Když zemřela jedna z nejdůležitějších postav v seriálu a v novinách k tomu řekli: "To tam ani nepiš a z požáru udělej krátkou flash zprávu." Tak jako bych to viděl v reálu, protože takhle to opravdu chodí. Jediné, co mě v poslední řadě trochu nudilo, byla dějová linka ve vrcholné politice. Ale pár zajímavých momentů se i tam vždycky našlo, takže se to dalo bez problému překousnout. The Wire je seriál, který si zaslouží jedině sto procentní hodnocení. A vedle Dextera to nejlepší ze seriálové tvorby. ()

chelsea63

Pro mě naprosto skvělá záležitost. Není lepší krimiseriál a možná seriál vůbec. Skvělé dialogy, charakteristiky postav, perfektní znalost prostředí. Úžasné výkony hlavních hrdinů a především padouchů. Sypu samé superlativy, ale je to prostě boží. Dílka typu Kriminálka Las Vegas, Kosti apod. jsou při vší kvalitě jen mainstreamové odvary. Kapku se k tomu blíží snad jen Shield... ()

Shredder

O The Wire sa casto hovori ako o najlepsom seriali vsetkych cias a mne neostava nic ine ako suhlasit, pretoze vsetky superlativy su vskutku pravdive. Ten surovy realizmus, spojeny s brilatnymi vykonmi vsetkych zucastnenych vytvorili nieco fenomenalne. Nie som velkym fanusikom kriminalnych serialov. CSI, Kosti, Mentalista, NCIS, ani dalsie podobne zalezitosti ma nikdy velmi nefascinovali, iny sposob vrazdy, iny obet, ale zakladna kostra je vlastne velmi repeticna. Navyse, cierno-biele osobnosti a celkovy pohlad na predvidatelny pribeh, kde nerealisticky hrdina zachrani den, je absolutne nezaujimavy a nudny. The Wire zobrazuje cele dianie nielen z pohladu policie, ale aj inych zucastnenych stran - politikov, verejnych cinitelov, skol, beznych obcanov, bezdomovcov a samozrejme gangstrov. Preco by sa riesili dolezite pripady, ked policajne vedenie a v konecnom dosledku samotny starosta, potrebuju dobre statistiky a tak radsej rychlo zatknu 5 fetakov a poulicnych dilerov, nez aby dostali velke ryby. A ked sa zacne vysetrovat vo velkom, pride sa nato, ze skoro kazdy ma maslo na hlave. Ten ma dohodu s tym, ten je zas dlzny tomu, ten je skorumpovany, ten ma na krku skandal a tak sa vzdy vsetko zahrabe pod koberec a problemy zmiznu. Ak sa niekto postavi systemu, bud ho system vtiahne dovnutra, alebo ho jednoducho odstavia. Tu vsak vystupuju skutocny "hrdninovia", ludia, ktori sa neboja postavit sa systemu a bojovat zato, co je podla nich spravne, aj ked nie vzdy vyuzivaju legalne a poctive sposoby. Jimmy McNulty, policajt, ktory nema problem obist retaz vedenia a zaspinit si ruky, aby zabezpecil, ze dolezite pripady sa budu riesit. Frank Sobotka, odborovy predak, ktory nevaha pasovat tovar, aby ziskal financie na podplacanie verejnych cinitelov a tym zachranil pristav a zabezpecil pracu a financie pre kvantum chudobnych robotnikov. Major Howard "Bunny" Colvin, policajny dostojnik, ktory ocisti mesto tym, ze zhromazdi vsetkych dilerov v jednej opustenej oblasti a na cierno v nej "legalizuje" drogy. Neskor sa spolu s Rolandom Pryzbylewskim snazia reformovat skolstvo, ked bojuju proti tomu, aby sa skoly hnali len za dobrymi vysledkami testov a nechali deti z chudobnych a problemovych rodin na pospas osudu. A samozrejme Gus Haynes, novinar, ktory chce aby noviny publikovali pravdive a dolezite clanky, ktore zachytavaju aktualne problemy v spolocnosti a ludsky aspekt pribehov, namiesto toho aby publikovali rozpravky, ktore im zabezpecia Pulitzera. Castokrat vidime, ako su mnohe postavy uz od narodenia odsudene ist po nespravnej ceste. D'Angelo Barksdale,Namond Bryce, Randy Wagstaff ci Michael Lee, by za inych okolnosti mohli byt lekari, pravnici, ucitelia ci manazeri, avsak vzhladom nato, v akom prostredi vyrastaju, akych maju rodinnych prislusnikov a kamaratov a ako k nim pristupuju skoly a ine entity, im vacsinou neostane nic ine ako nechat sa zomliet systemom. Na druhu stranu nam serial ukazuje, ze ani ctihodny sudcovia, developeri, politici, policajti a iny funckionari a verejny cinitelia nie su naozaj taky uctyhodny ako sa tvaria a mnohokrat sa pod maskou oveciek skryvaju vlci a keby ste si odmysleli drahe obleky, uvidile by ste ludi, ktori nie su o nic lepsi nez poulicny gangstri. Tuto situaciu skvele odzrkadluje scena, kedy Omar (clovek, ktory sa potuluje po Baltimore s brokovnicou a okrada drogovych kingpinov o ich peniaze a drogy) svedci na sude proti Birdovi a Maurice Levy (advokat zastupujuci kriminalnych bossov, ktory im nielenze pomaha vyhnut sa trestom, ale aj poskytuje poradenstvo ako robit viac svinstva a pritom to navonok udrzovat ciste) mu vycita: "You are feeding off the violence and the despair of the drug trade. You are stealing from those who themselves are stealing the lifeblood from our city. You are a parasite who leeches off the culture of drugs... Omar: "Just like you, man." Levy: "Excuse me? What?" Omar: "I got the shotgun. You got the briefcase. It's all in the game though, right?" Obidvaja robia to iste, len kazdy svojim sposobom. Mnozstvo kvalitnych dialogov, prepracovanych scen, velka snaha o realizmus a napriek tomu som sa nikdy nenudil a bol som viac napaty, nez pri tych uvercool CSI somarinach, kde stary rysavec pobehuje s bazukou a tvari sa ako Chuck Norris a Dalajlama v jednej osobe. Asi ziadny iny serial nema tolko sympatickych gangstrov - Bodie, Poot, Omar, Butchie, Proposition Joe, Avon Barskdale, Wallace, Stringer Bell etc. Nie vzdy s nimi suhlasite a schvaluje ich konanie, ale vidite ze tieto postavy nie su "ciste zlo" ale sede charaktery, ktore dokazete pochopit a dokonca aj pocitit lutost, ked uz opustia tento svet. V samotnom zavere sa vlastne vraciame na zaciatok, a vidime, ze cela situacia sa opakuje. Vystriedali sa osoby, niektore prisli o pracu, ine su mrtve, ale nic sa nezmenilo. Male deti predavajuce drogy na rohoch nahradili nove, drogovych kingpinov nahradili novy, skorumpovanych a nepoctivych verejnych cinitelov nahradili novy, ktori robia to iste, co ich predchodcovia a dokonca aj jednotlivcov nahradili iny, po McNultyho ceste sa vydal Sydnor, po Omarovej zase Michael. Nic sa nezmenilo, obrovsky zle namazany stroj funguje dalej a cely svet je fatalisticky predurceny donekonecna opakovat tie iste chyby a znova a znova sa topit v lajnach, zatial co par vynimocnych jedincov sa marne snazi s touto osudovostou bojovat, pretoze aj v tych najhorsich casoch sa najdu ludia, ktory sa neboja vystupit z radu a postavit sa za spravnu vec. To vsak neznamena, ze The Wire ma happy end, ako by povedal Avon : “The game is the game. Always." () (menej) (viac)

Lavinia

Seriál, tak vychvalovaný, takové zklamání, taková nuda. Rozhodně zajímavé, jak "daleko se posunul tento žánr" - tedy rozhodně, je to uspávadlo. Nesmírně zdlouhavě se líčí převratné techniky a nápady, dnes otřepané, přičemž to líčení nikdo nedokáže podat tak, aby mě to aspoň trochu zaujalo. Zajímalo by mě, co s tím budu dělat - asi to vyhodím. ()

J.e.r.e.c

„This is life in the streets!“ zpíval princ italskej Jouda s panem Wahlbergem, a o žádným seriálu to nemůžu říct víc, než o tomhle. Každá scéna, ne, každá věta, by se dala tesat do kamene. Tohle není seriál, to je život. Nejen v nějakým podělaným Baltimoru, všude… 1.série - 100 % _____ Zďenda Škromach by měl radost, jak se odboráři v USA uměj otáčet... a já ji mám taky. I když většinu doby mě druhá část téhle ságy brala o něco míň, než ta první, ke konci se to rozjelo opět na maximum a finále mě emocionálně až nečekaně rozhodilo. Příběh ale nekončí, naopak, roztáhnul se do epické šíře a postav přibývá... 2.série - 95 %____Třetí řada naskočí ihned do rozjetého vlaku, jehož tempo je od začátku vražedné. Pokračuje odkrývání dalších vrstev společnosti a do hry se výrazně dostává politika. Je požitek sledovat, s jakou grácií tahají autoři z rukávu jedno eso za druhým a jak mazaně je hrají... 3.série - 100 %____Jestli si děti mají kde hrát, neřešil jenom Olda Říha, ale i pár správných chlápků v Baltimoru. Ale na patře jim zbyla jen pachuť bezvýchodnosti, protože v tomhle městě se pod slovem "hra" skrývá dýlování, boj o nároží a headshoty. A začínají s ní čím dál tím mladší ročníky… 4.série - 95 %____Dva proti celému městu, takhle nějak stojí premisa závěrečné řady. Přes mnohá osudová střetnutí obsahuje jednoznačně nejvíc humoru, u některých pasáží jsem se řezal smíchy, třeba hned ten úvodní test na „detektoru lži“. Některé zápletky jsou už téměř na hraně uvěřitelnosti, ale v tomhle je právě rozdíl mezi Wire a čímkoliv jiným – tady byste uvěřili, i kdyby na zem sestoupil posranej Ježíš a vyléčil všechny závisláky v Baltimoru dotekem své požehnané ruky. Jenže místní to táhnou spíš s tím Ďáblem... 5.série - 95 %. A tak se po nějakých šedesáti dílech uzavírá jeden dlouhý a zamotaný případ a já si nemůžu pomoct, abych neuronil slzu dojetí. Po několik měsíců jsem se stal součástí baltimorského světa, rval jsem se s negrama vo nároží, pašoval drogy v přístavu, cpal jsem dealerům brokovnici až do prdele a kradl jim jejich fet, šlehal jsem si herák na špinavejch matracích, učil negramotný delikventy do pěti počítat, sral jsem se s editací novinářskýho bullshitu, a nejvíc ze všeho jsem dejchal s McNultym, Lesterem a celou tou báječnou partou, aby se tou špínou velkoměsta prodrala a nakopala všem prdel. A teď je mi hrozně líto, že všechno tohle musím opustit. Už asi nikdy se nesetkám s televizním nebo filmovým dílem, kde budou tak skvěle vykreslené charaktery, ty desítky živých postav, přičemž jedna každá z nich je zajímavější, než hlavní hrdina libovolné jiné filmové ságy. Ďábel se skrývá právě v tom detailu každodenního života, ale tohle nikdo jinej nepochopil, všichni ostatní se ho snažej držet schovanýho v díře. The Wire ho pustilo v plný parádě do světa a pan rohatej roztáhnul křídla a schoval mě do nich jako čaroděj Vigo do kouzelnýho pláště. Pro mě je vymalováno, The Wire je nejlepší seriál všech dob a víc k tomu nemám co říct. 100 % ()

Ashnobe

Velmi kvalitní seriál a, jak poukázali již jiní, neskutečně komplexní mozaika o společnosti, politice, korupci, morálce a zločinu ve všech jeho podobách. V mých očích jsou nejlepší 2. a 3. série, nicméně tvůrcům se podařilo udržet laťku kvality hodně vysoko po celou dobu. 2. série mě zasáhla asi nejvíc, přišla mi emočně nejvypjatější (a s rozuzlením hodným antické tragédie), navíc se jako liché ukázaly mé obavy, že se tvůrcům nepodaří po skvělém začátku udržet tempo. Na 3. sérii oceňuji především ochotu autorů zabývat se do hloubky otázkou, jestli je legalizace drog možným řešením. Super je, že nesklouzávají ke zjednodušením a nechávají ve výsledku diváka, aby si vybral. Celým seriálem se proplétá neskutečně syrová atmosféra - prostě naprosté obnažení reality bez příkras. Díky tomu se občas jedná o docela depresivní podívanou, nicméně díky za ni! Shieeeeeeeeeeeeeeeeeet! ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)