Film rozpráva príbeh obyvateľov zabudnutej dedinky neďaleko rakúskych hraníc, ktorým vstúpia do života udalosti 30. až 50. rokov 20. storočia. Predtým bolo podstatné obrábať pole, prežiť zimu a vychovať deti, teraz si treba vybrať, kto je Rakúšan, kto Nemec a kto Čech, a zaplatiť cenu, ktorú takéto rozhodnutie prinesie. A tak sa z doposiaľ pokojne žijúcich susedov stávajú zarytí nepriatelia, ktorí si navzájom vyrovnávajú účty aj za cenu zločinu, straty etických zábran a ľudskosti. (Filmtopia)

DAPDO

Během sledování filmu jsem měl, nevím proč, několikrát pocit, že už jsem ho párkrát viděl. Asi proto, že filmů na podobný téma se u nás točí za poslední roky víc, než je zdrávo. Samotnej film mě nějak extra nezaujal, za dvě hodiny jsem zaregistroval dvě scény, který mi utkví v paměti, jinak to byla natažená nuda. ()

helraiser

Další sebemrskařský prosudeťácký film o tom jaký byli Češi na ty chudáky Němce oškliví. Tahle propaganda je prostě mimo mísu. ()

alfons2206

Nový film Bohdana Slámy už v trailerech lákal na kvalitní dobovku s mrazivou atmosférou, silnými příběhy a kvalitním zpracováním. Více než dvouhodinový snímek je ale silný jen v určitých částech a zkrácení celkové délky o třicet minut by mu určitě pomohlo. Film sleduje osudy malé vesnice v pohraničí (Vitorazsko – území na pomezí jihočeského Novohradska a Třeboňska a dolnorakouského Waldviertelu) během 30. – 50. let minulého století. Lidé ve vesnici tedy čelí jedné z nejhrůznějších kapitol našich dějin a každá z rodin se musí rozhodnout, na kterou stranu se přidá. 135 minut není zas tak neobvyklá stopáž filmu. Film musí být ale natolik zajímavý, aby divák udržel pozornost až do jeho konce. Doba, ve které se děj odehrává je pro film velice vděčná, ale scénář Ivana Arsenjeva z ní nedokáže stoprocentně vytěžit maximum. Proto se prvních 30 minut filmu divák nemůže rozhodnout, na co vlastně kouká, jestli se mu to líbí a jestli ho zajímá, jak to bude dál. Občasné dialogy nebo monology, které nemají vyústění, pochopení nepřidávají. Například. Když jedna z vesničanek v traileru řekne: „Já bych raději k Němcům, budou větší příděly!“, člověk si řekne, že to bude silná scéna s nějakým poselstvím. Scéna ve filmu, ale vyzní zcela naprázdno a divák má pocit, že by tam vůbec nemusela být. A takových scén je ve filmu více. Po úvodním zmatení přichází to podstatné. Na diváka dolehne síla tématu, uvědomí si opět hrůzu doby a začne s (ne)chutí sledovat každý detail na plátně. Asi v polovině se role ve filmu zcela otočí, stejně jako jednání většiny postav. To je na filmu to nejzajímavější a možná i díky tomu bude nakonec divák odcházet z kina spokojený. Na autenticitě přidá filmu určitě to, že je celý černobílý. Dobrý tah. Stejně jako hudba, která využívá motiv cinkajících plecháčků a tím podtrhuje atmosféru vesnického života. Občas je ale vidět, že se některé scény musely předabovat ve studiu – hlasy nekorespondovaly s pohyby úst. Scenérie jsou až dokonale reálné. Přechod z bohatství do naprosté bídy je zobrazen perfektně. Co ale určitě pozvedne hodnocení filmu o stupeň výše, tak jsou herecké výkony. Většina postav začíná ze zcela jinými povahovými rysy a motivací, než s kterými na konci filmu končí. A všichni to zahráli stoprocentně uvěřitelně a věrohodně. Některé postavy vyvolají v divákovi lítost, některé strach a z některých může být leckomu i zle. Taková byla doba. Krajina ve stínu není dokonalý film. Není to ani nejlepší film s touto tématikou. Prospělo by mu zkrácení o několik minut, vyškrtnutí několika dialogů a obzvlášť v první části by byl lepší větší spád a snaha zaujmout diváka. Některé momenty jsou ale natolik silné, že v divákovi zůstanou a jen tak na ně nezapomenou. Stejně jako na herecké výkony. Nic to nemění na tom, že je dobře, že filmy s touto tématikou vznikají. Nemělo by se zapomínat na to, co se před nedávnou dobou dělo. 7/10 Recenze také na: https://lukas-frank4.webnode.cz/l/recenze-krajina-ve-stinu-ma-silne-momenty-na-ktere-nezapomenete-ale-doplaci-na-svou-delku-a-nedokonaly-scenar/ () (menej) (viac)

baddass01 odpad!

Příběh částečně postavený na výpovědi jediného člověka ze sudeťácké rodiny. Celé to bylo o podsouvání takové verze příběhu divákovi, jako že je všecičko jen pravda pravdoucí a přitom to smrdělo manipulací až na půdu. Dnes se tomu tuším říká "fejk ňůz" nebo tak nějak. Ale to by museli napsat nějací alternativci na netu, které platí Putin přece ! V tomto případě je to určitě jinak. :DD Sudeťáci se sice hlásili k Němcům a k Hitlerovi, ale jinak to byli všichni přece tááák hodní lidé, kteří nikomu nic zlého neudělali, ani zlými myšlenkami neoplývali a všem kol dokola pomáhali, co jim síly stačily. Ale ti Češi, to je chamraď zlá a nevděčná ! Vůbec nepochopili, že Sudeťákům a Němcům jde Protektorátem jen o jejich dobro. Tak nač pak ta nenávist a frustrace, ze kterých logicky vyplynulo násilí, ventilované směrem k "dobrodincům" ? Jak řekl opilec Havel a jeho kohorta věrných globalistů, jsme jen národ zaprděných Čecháčků a omluvil se po "hadráku" Němcům za to příkoří při odsunu po válce. Dobře nám tak. Kdyby jsme nebyli blbí, mohli jsme mít ten suprový Protektorát dodnes a vládl by nám bohabojně i celé Evropě nějaký vzdělaný vnuk Hitlera. Místo toho si vládneme sami a kafrá nám do toho z Německa bývalá východoněmecká agenta rozvědky Stasi a pozývačka všech migrantů Makrela. ()

radeckator

Filmů na téma poválečného odsunu moc není, proto palec nahoru za odvahu pro Bohdana Slámu. Také mě překvapuje celkem nízké zdejší hodnocení, za mě evropský film, výborně obsazený a zrežírovaný dosahující nejvyšších kvalit. ()

rivah odpad!

S filmařskou zručností (o to je film škodlivější) jsou vytvořeny tendenční revizionisticé a maniulativní obrazy plné černobílých postav a nevěrohodných scén, v nichž Němci jsou (až na výjimky) ti dobří a spravedliví, zatímco Češi jsou (většinou) proradní, mstiví zabijáci. Možná by si Sláma měl poslechnout názor historika, proč se k těm poslušným Čechům chovali nacisté slušně http://www.novarepublika.cz/2021/02/12.html ()

clara.bow

Holt zlo na jedné straně, pak zase na straně druhé a příštipek toho, že film byl zpracován podle skutečné události. A, no, "velmi pěkné".... bohužel  musím  říct, že je to první film, který jsem tak nízko hodnotila. Použiju větu Douglase, který zmínil Hlavsu z Cimrmanů ve VIZIONÁŘI: "Vidím jen výjevy, víc po mně nechtějte." ()

Karp

Podle mého se ten film úplně nepovedl. Ano, je obtížné udržet snímek pohromadě v nesourodých časových skocích, ale první polovinu je to jen defilé postav; takové vesnické štěbetání byť na pozadí těžké doby. Léta to byla složitá a nebudu hodnotit historické souvislosti. Ale nejsem si jistý, že určitá klišé a trochu očekávatelná, filmu prospěla. Mám tím na mysli roli Jiřího Černého a svým způsobem i Csongora Kassaie, když si člověk uvědomil, kdo budou kladné a kdo záporné postavy. 70% ()

Likan7

Tématem hodně zajímavý film, jen filmově totálně nezvládnutý a skoro od začátku nudný. Bohdan Sláma mě překvapil skvělou Bábou z ledu, aby mě v Krajině ve stínu uspával co 10 minut. ()

rublik05

Na tohle historické drama jsem byl obzvlášť zvědavý, četl jsem o něm zajímavé komentáře, některé zněly pomalu až konspirativně, jiné zase upozorňovaly na přepisování historie. Mně osobně tyhle obavy přijdou jako víceméně bezpředmětné, jelikož kromě velkého množství nudných scén jsem si nevšiml ničeho, co by nějak zásadně odporovalo známým historickým faktům. Daleko víc mi vadil ten počet zbytečných scén, kromě závěrečné části, která je velice povedená, se film neskutečně vleče, herci mě až na pár výjimek nijak neoslovili, provedení je ale docela fajn. Tak silný a kontroverzní námět by si zasloužil mnohem pečlivější zpracování, takhle to na mě působí jako obyčejné, nevýrazné historické drama. 5/10. ()

mira.l

Tak já nevím, jak a čím se zdejším zavděčit. Většinou si před shlédnutím filmu přečtu pár komentářů z obou konců "bodového" spektra. A tady by mě teda docela zajímalo, kolik lidí z těch, co pálili odpady nebo jednu hvězdičku, ví něco o tzv. masakru v Tušti nebo Tušťské popravě. Nemám tohle území nikterak daleko, vlastně za humny, někdy loni jsem četl knihu Najdorf, do které toto téma také zasahuje. A podle toho, co o této události vím jednak z té knihy a z několika dalších zdrojů, tak musím konstatovat, že ono to do značné míry tak opravdu bylo. Jistě, některé věci jsou v tom filmu jinak, některé chybí, ale jádro je - bohužel - až docela syrově reálné. V tom filmu se nelze asi úplně soustředit na hodnocení toho, jestli byli víc "zlí" ti Němci, kteří tady řádili po dobu války nebo Češi (ti až moc zarytí), kteří pro změnu nezapomněli na to, jak tu Němci řádili a velmi rádi se pár dní po konci války ujali role "soudců" nad svými sousedy. Nejsem politolog ani historik, ale z toho, co o tom vím, mi tak nějak vyplývá, že tady je třeba se zamyslet hlavně nad tím, že hlavními viníky jsou tady ti, kteří se podepsali z dnešního pohledu pod poněkud kontroverzní zákony, které řešily "německou otázku", tedy de facto nejvyšší státní představitelé v čele s prezidentem Benešem. To ostatní už tak nějak vyplynulo z doby a ze situace, která v té době vládla. Co se týká samotného filmu, tak já jsem byl spokojen. Napsat, že se "mi líbil", mi přijde poněkud nepatřičné. Herecké výkony vesměs výborné, hodně se mi zamlouval ten černobílý vizuál, dal tomu autenticitu, k té přispěly i skvělé kostýmy. ()

E lan

Děsivé, smutné a bohužel pravdivé. Je těžké se pontomto filmu dívat na naši pohraniční historii příliš shovívavě. Výborně natočené dílo plno skvělých a skvěle nenápadných hereckých výkonů. Bravo! Je minu toho smutno… ()

Sebastianek1

Perly sviním! Lituji, že jsem to neměl možnost vidět na velkém plátně. Bohdan Sláma a všichni zúčastnění natočili mimořádně kvalitní film, divákovi se snadno vybaví tvorba dvojice Kadár-Klos a dalších, jejichž tvorba je ve zlatém fondu československé kinematografie. Krajina ve stínu je nádherný film, který by určitě neměl zapadnout. Jediný, kdo se mi tam moc nehodil, byl (můj jinak oblíbený Marek Taclík- působil poněkud "moderně" mezi ostatními), ale jinak výborný výběr herců. Výprava, atmosféra, hudba, střih. ()

emkon odpad!

Copak tenhle národ trpí ztrátou paměti, že vznikají takové filmy plné lží a překroucených historických faktů? ()

topi80 odpad!

Máme tady další za německé prachy natočenou pohádku o tom, jak Češi nedokázali ocenit péči, kterou  jim Němci na přelomu 30. a 40. let dopřávali, a nakonec je za všechno dobrodiní potrestali trestem tak strašným, jako bylo přestěhování do Německa, kam vždycky tak toužili patřit. Je mi blivno ze všech, kdo se podobným náckovským hnusům (jmenujme ještě Habermannův mlýn nebo Krev zmizelého) propůjčují. ()

Marty7CZ

Táhly tempo v ospalý díře mě ale nenechalo vůbec v klidu.... Skvělý herecký výkony, stylová produkce, některý herci k nepoznání, ale občas fakt amatérská kamera (a to mi teda dost vadilo).... Díky tomu 60% ()

28. České lvy vyhrál Šarlatán

28. České lvy vyhrál Šarlatán

06.03.2021

Dnes večer byly v rámci svého 28. ročníku uděleny výroční ceny České filmové a televizní akademie (ČFTA), Český lev. Komorní ceremoniál se tradičně odehrál v pražském Rudolfinu, nicméně z důvodu… (viac)

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

Cenu filmových fanoušků si převzal Vít Klusák!

18.01.2021

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 28. ročník výročních cen Český lev. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a… (viac)

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

06.01.2021

Dnes byly oznámeny nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2020, jež by měly upozornit na nejlepší české filmové počiny uplynulého roku, jejich tvůrce a také nové naděje české kinematografie z… (viac)