The Twilight Zone

• USA Twilight Zone
Mysteriózny / Sci-Fi / Horor / Thriller / Fantasy / Dráma
USA, (1959–1964), 74 h 32 min (Minutáž: 25–52 min)

Tvorcovia:

Rod Serling

Réžia:

John Brahm, Douglas Heyes, Buzz Kulik, Lamont Johnson, Richard L. Bare (viac)

Predloha:

Lucille Fletcher (rozhlasová hra), Richard Matheson (poviedka) (viac)

Rod Serling (rozprávač), Robert McCord, Jay Overholts, James Turley, Vaughn Taylor, David Armstrong, Jack Klugman, Burgess Meredith, John Anderson (viac)

Zóna soumraku je místo, které existuje v každém okamžiku, prostoru nebo mysli, ale vždy, když to nejméně očekáváte. Když se ocitnete v této oblasti neomezených možností, buďte opatrní, co říkáte nebo děláte. Správná rozhodnutí vám mohou pomoci najít cestu zpět, někdy s větším štěstím a bohatstvím. Špatná rozhodnutí často vedou k šílenství a smrti nebo věčnosti uvězněné v této dimenzi. Obyčejní lidé se ocitají v mimořádně ohromujících situacích, které se každý snaží pozoruhodným způsobem vyřešit. (Shr1nK)

Recenzie používateľa xxmartinxx k tomuto seriálu (71)

The Rip Van Winkle Caper (1961) (S02E24)

Další z velmi typických dílů, který reprezentuje to nejtypičtější pro Twilight Zone - problém je snad jen s tím, že vzorec je celkem čitelný a divák je celkem napřed ohledně toho, co čekat. Přesto jsem si to užil, snad mi to padlo do nálady a nakonec se nemůžu zlobit na TZ proto, dělá TZ věci. ()

The Silence (1961) (S02E25)

Docela svěží díl, který v sobě nemá ani špetku nadpřirozena, ale přesto dýchá Twilight Zone atmosférou - a je to jeden z těch překvapivě komplexních příběhů, kde herci hrají překvapivě komplexně a ze všeho toho jde vyvozovat překvapivě hodně věcí. Vždycky, když taková epizoda vykoukne, si člověk vzpomene, proč je tahle antalogie tak skvělá. ()

Shadow Play (1961) (S02E26)

Skoro meta epizoda, která pracuje s tím, na jaké zkratky a absurdity jsme s televize (a Twilight Zone) zvyklí a povyšuje to na součást vyprávění. Funguje to náramně. ()

The Mind and the Matter (1961) (S02E27)

Jednak v kontextu Twilight Zone velmi ošuntělý námět, jednak je ve své ošuntělosti líně aplikovaný. Rád bych, kdyby tohle někdy TZ vyzkoušela s protagonistou, který není úplný idiot - kdyby postava využívala své božské= schopnosti nějak zajímavým způsobem a inteligencí, hned by se otevřely nové motivy a nové výzvy. Koukat se po Xté na tohle je nuda. ()

Will the Real Martian Please Stand Up? (1961) (S02E28)

Epizoda krásně vystihující dobu jednak svým naivním sci-fi nádechem, jednak svou evokací honu na čarodějnice. Minimalistický námět, svižné odsýpání, úderná pointa. Ideální epizoda. ()

The Obsolete Man (1961) (S02E29)

Tyhle naivní orwellovské variace vždycky dělají víc škody než užitku, protože šíří dost absurdní představy o totalitě a spíš otupují vůči jejím opravdovým nebezpečím na úkor nicneříkajících strašáků. Tahle historka navíc nedávala smysl ani na základní rovině - kde se vzal v tomhle světě vůbec nějaký knihovník, aby mohl být souzen? Za pochvalu stojí určitě vymakaná formální stránka vybočující z televizního standardu a určitě platí, že tahle epizoda nějak vystihuje svou dobu - ale vůči těmhle naivním antiutopiím jsem celkem nevstřícný. ()

Two (1961) (S03E01)

Celou dobu si říkám, jestli je to Bronson, a on to je Bronson! Twilight Zone ráda začíná těmihle vylidněnými epizodami, už je to tradice, a tahle je asi lepší než u dvojky. ()

The Shelter (1961) (S03E03)

Velmi intenzivní epizoda, která dobové fóbie zpodobňuje nečekaně nekompromisně a ostře vůči lidem. Jakkoliv je zábavné pitvat určité ukázky dobové naivity a ideologie, zároveň se Twilight Zone nezapomíná připomínat jako nesmírně odvážný projekt. ()

The Passersby (1961) (S03E04)

Nesmírně ambiciózní epizoda. Je skvělé, jak jedna antalogie mísit leckdy dost velké pitomosti, co zrovna napadly scenáristy, s nesmírně chytrými a komplexními nápady, leckdy v rámci jedné epizody. když se ke konci objeví pán v cylindru, mělo by to být směšné, ale místo toho to je naprosto famózní. Určitě jedna z nejlepších epizod Twilight Zóny. ()

A Game of Pool (1961) (S03E05)

Solidní dialog s typicky bezohledným poselstvím - tenrokrát trestem za to být nejlepší. Je na tom cosi absurdního, ale právě proto mi to tak moc připomíná třeba Erbena a podobné klasiky, v důsledku čehož má ta série v sobě kus univerzality a síly lidové slovesnosti. ()

The Mirror (1961) (S03E06)

Twilight Zone dokáže zpracovat překvapivě komplexní témata, ale jednou z jejích limitací je víra v americký systém, který je pro tvůrce i přes chyby, na které sami upozorňují, v jádru správný a jediný možný - což bych jim jako mainstreamovému seriálu vznikajícímu v 60. letech rozhodně nevytýkal. Když se ale pouští do alegorie kubánské revoluce, moje první reakce byla, že to musí být katastrofa. Což není. Vlastně jsem byl překvapený, že první polovina byla tak vynuancovaná, jak se jen dalo realisticky očekávat. Ke konci to trochu přetáhlo a skočilo k moc velkému extrému, který ale pořád nijak moc nevybočuje a v kontextu studené války je pořád vlastně docela jemný a ne jednoznačně černobílý. V dnešním kontextu trochu legrační karikatura, která nemá jasno, kde si stojí coby konkrétní alegorie a univerzální bajka, ale v dobovém kontextu vlastně poměrně pozitivní. ()

Huliči, DiCaprio a Nottingham

Huliči, DiCaprio a Nottingham

29.07.2008

V dnešní vydatnější novinkové náloži potřetí zahulíme a uvidíme, co připravuje Leonardo DiCaprio a jak to vlastně vypadá se Scottovým Nottinghamem. Jednička stála 9 milionů a vydělala 23, dvojka si… (viac)