The Twilight Zone - Season 1 (1959) (séria)

The After Hours (S01E34)

(epizóda)

xxmartinxx

Co je víc "Twilight Zone" než duch uprostřed supermarketu nabízející vadné zboží, následná cesta na reklamace a vágní kritika konzumentarismu, která je příznačná i přes to, že jí chybí úplná sebereflexe a vlastně není zcela jasné, co je vlastně hrdince vytýkáno krom toho, že "něco chce"? Twilight Zone je úžasná reflexe doby, kdy vznikla - právě tím, že se tvůrci snaží vyprávět anekdoty s jasným poučením a pointou odhalující, jak je správné se chovat. O 60 let později to vidíme trochu jinak, naše uvažování je tak jiné, až ty samozřejmosti skoro nejdou pochopit, a to je na tom to fascinující. V téhle epizodě existuje úžasná tíseň a až absurdní bezvýchodnost, oboje podané tak bezelstným způsobem, že to je vlastně zábava. PS: Cool zoom/jump scare! A manekýny budou vděčný hororový materiál vždy. PPS: Závěrečné Serlingovy monology bývají někdy hodně legrační, a tady to už vypadá, že byl vážně sám zmatený z toho, co to vlastně bylo a co z toho vyvodit, protože mele něco úplně nesouvisejícího o potkávání lidí na ulicích. Rozkošné. ()

Omnibus

"Ty mé zlato, zaplať za to!" Moje milovaná Marsha Faustka Whiteová v dárkovém oddělení zahlásila: "Chrochtám si blahem!" Pak v devátém patře, plném prázdných regálů a pultů bez zboží, mě vystrašeně chytila za ruku: "To je strašná noční můra, miláčku!" A o půlnoci se pak v liduprázdném obchodním domě regulérně hororově bála. Já, coby chlap, mám k nákupní horečce samozřejmě ambivalentní vztah, řekl bych neutrálně tříhvězdičkový. Je fajn, když vám ženu něco rozpálí či aspoň předehřeje, ale těch peněz... Ovšem jak si dokázal Oldřich Vízner odskočit z natáčení Saturnina v roce 1994 do roku 1960, do role pana Armbrustera, je mi pětihvězdičkovou záhadou, hodnou tajemné Zóny soumraku. ()

Anderton

Mladá slečna si zájde na nákup do obchodného domu. Na tajomnom deviatom poschodí si kúpi šperk, ale musí ho reklamovať. Na reklamáciách jej však prezradia, že deviate poschodie v baráku nie je... Jedna z najtajomnejších a najhororovejších epizód prvej série, kedy do poslednej chvíle netušíte spoločne s hlavnou postavou, ktorá bije. Prekvapivá pointa opäť obsahuje v sebe niečo cynického, ale snaží sa povedať aj niečo obecnejšieho o spoločnosti. ()

PetrPan

...aneb jak mě žádná hororová povídka z TZ dosud nezklamala.  Tajemství, vlny podivna, strach, tma, výkřik a pohled do prázdných očí ...to by byl spoiler. A dokonalý James Millhollin jako afektovaný zástupce manažera. Čtyři hodiny po zavíračce.. ()

Willy Kufalt

Vitejte v nejvyšším, oficiálně nexistujícím poschodí velkého nákupního střediska! Pocitově strašidelný prožitek jedné ženy mi připomínal špatný, ale zároveň fascinující sen. Tvůrci mi nabídli až příliš okatou indici k pointě již uprostřed příběhu, ale já, nesoucí se čistě na pocitové vlně, jsem byl líný přemýšlet a tak mě závěr stejně překvapil. „Ano, byla to skvělá zábava,“ jak pravila hlavní hrdinka, byť oproti jiným peckám ze Zóny soumraku hodnotím tuto epizodu pouze jako zábavnou jednohubku. ()

roorybacky

Z mého pohledu jeden z nejlépe natočených dílů TZ, co jsem zatím viděl. Douglas Heyes odvedl vskutku prvotřídní práci a je škoda, že toho za svůj život mnoho dalšího nenatočil. No a obsahově je to rovněž nářez. ()

honajz2

Když pominu Serlingův závěrečný komentář, který je dost mimo s tím příběhem a to, že jsem tu pointu cca od půlky odhadnul, tak se mi to líbilo skutečně hodně. Dost napínavé, atmosférické, se solidně gradujícím dějem a originální zápletkou jak jejím průběhem, tak její pointou. Vůbec je zajímavé, jak to vše divné nakonec celkem chytře propojí dohromady. Nejvíc mě na tom stejně zaujal ten nápad s výtahem, který jezdí do patra v našem světě neexistujícím, něco takového jsem chtěl vidět už hodně dlouho. Je to prostě dost zajímavé svým příběhem a o ten tu podle mě šlo především, nějaké hlubší přesahy bych v tom nehledal. Slabých 5* ()